portalparentingowy.pl Przed ciążą Gasi pragnienie i wspomaga odchudzanie. Kwas chlebowy z przepisu babci Mani
Fot. Canva/Getty Images

Gasi pragnienie i wspomaga odchudzanie. Kwas chlebowy z przepisu babci Mani

16 maja 2024
Autor tekstu: Marta Lewandowska

Kwas chlebowy nazywany jest wiejską lemoniadą, niektórym jego smak przypomina colę. Różni się od niej tym, że jest znacznie zdrowszy, w pełni naturalny. Kwas chlebowy gasi też pragnienie i pomaga walczyć z nadprogramowymi kilogramami. No i nie psuje tak zębów, jak inne napoje gazowane!

Dawniej kwas chlebowy przyrządzano latem nieomal w każdym gospodarstwie domowym. Szczególnie kiedy pracy w polu było najwięcej. Pracujący ciężko fizycznie w polu, gdy z nieba lał się żar, doceniali jego izotoniczne właściwości, pomagało to uniknąć groźnego dla zdrowia odwodnienia .

Kwas chlebowy - jak zrobić napój idealny na lato

Kwas chlebowy doskonale nawadnia organizm, a do tego  wybornie smakuje. Ten napój przygotowywano z chleba żytniego na naturalnym zakwasie, który gospodyni zalewała źródlaną wodą wprost ze studni. Mikstura ta była przygotowywana w "kamieniaku" czyli glinianym naczyniu, takim jak te, w których babcia kisiła ogórki. Nakryty bawełnianą lub lnianą ściereczką zakwas na kwas chlebowy odstawiano na 24 godziny.

Po tym czasie należało dodać miód wielokwiatowy z najbliższej pasieki i zaczyn drożdżowy. W bogatych domach dla lepszego smaku kwasu chlebowego dodawano kilka rodzynek. Jeśli dom był ubogi, miód zastępowano zwykłym cukrem. Tak nastawiony napitek musiał stać jeszcze trzy dni w chłodnym miejscu. Po tym czasie kwas chlebowy przecedzano przez gazę i był gotowy do picia.

kwas chlebowy
Fot. Freepik/fabrikasimf

Kwas chlebowy, jakie ma właściwości

Kwas chlebowy jest słodko-kwaśny, lekko gazowany , bąbelki gazu pojawiają się w wyniku fermentacji. Napój ma niewielką zwartość alkoholu, jednak jest ona tak śladowa, że uznaje się go za bezalkoholowy napój . Kwas chlebowy pomaga odbudowywać naturalną florę bakteryjną w jelitach, polecany jest więc osobom z problemami trawiennymi.

Poprawia przemianę materii, jest więc polecany osobom, które chcą schudnąć. Pijać powinniśmy go przy nadkwasocie i wzdęciach. W kwasie chlebowym rozsmakować powinni się także ci, których układ sercowo-naczyniowy i odpornościowy potrzebują wsparcia. Kwas chlebowy jest bogatym źródłem:

  • witamin z grupy B,
  • Wit. C,
  • Wit. E,
  • selenu,
  • cynku,
  • kwasu mlekowego.

Przepis na kwas chlebowy

Żeby zrobić własny kwas chlebowy potrzebne będą następujące składniki:

  • około 30 dag chleba razowego na naturalnym zakwasie,
  • 2,5 l wody źródlanej,
  • 1/2 szklanki cukru lub miodu wielokwiatowego,
  • 1 dag drożdży świeżych,
  • rodzynki.

Żeby przygotować kwas chlebowy, kruszymy chleb żytni do ceramicznego lub szklanego słoja i zalewamy wodę, zakrywamy i odstawiamy w zacienione miejsce.  Słój powinien być 5 l, żeby uniknąć rozlewu fermentującego kwasu. Nie wolno go zakręcać, nakrywamy ściereczką. Po dobie dodajemy do kwasu pozostałe składniki (drożdże wcześniej ucieramy z cukrem lub miodem i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce).

Całość mieszamy i odstawiamy na 72 godziny. Po tym czasie kwas chlebowy należy przecedzić. Najlepiej smakuje lekko schłodzony w upalny słoneczny dzień.

Czy dzieci mogą pić kwas chlebowy?

Ze względu na niewielką zawartość alkoholu, który jest naturalnym produktem fermentacji, kwasu chlebowego nie powinny pić kobiety w ciąży i matki karmiące . Nie zaleca się też podawania go dzieciom do lat trzech. Starszy przedszkolak może wypić od czasu do czasu pół szklaneczki.

Kwas chlebowy, zwłaszcza ten kupny może zawierać dodatkowe alergeny, konserwanty i polepszacze, dlatego zawsze trzeba bardzo uważnie czytać etykiety. Dorośli mogą pić go bez obaw, znikoma ilość procentów w kwasie chlebowym nie zagraża ich zdrowiu.

Zobacz także:

Ciasto drożdżowe jak u babci. Sekret idealnego przepisu tkwi nie tylko w składnikach

Sekret babci z Lubelszczyzny. Noś te trzy przedmioty w portfelu, a nigdy nie zabraknie ci pieniędzy

Pocieranie buzi bielizną to dopiero początek. Babcine sposoby na ochronę dziecka

"Pewnego dnia wyszedłem z jej domu i już nie wróciłem". Życie Agaty Młynarskiej to gotowy scenariusz na film
Dokuczają ci korzonki? Ta maść to hit, dostępna jest bez recepty
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewandowska

Wydawczyni serwisu. Specjalistka ds. turystyki z duszą społecznika. Z mediami związana od blisko 20 lat. Mama trzech chłopców, która wierzy, że dzieci są doskonałe, a rolą rodzica jest jedynie wspieranie ich w odkrywaniu własnej drogi. Zwolenniczka rodzicielstwa intuicyjnego. Pisze głównie o tym, jak czerpać przyjemność z bycia rodzicem, ale też śledzi to, co dzieje się w polskiej szkole. Z zamiłowania ogrodniczka, uwielbia dawać drugie życie używanym rzeczom i gotować.

Napisz do mnnie: marta.lewandowska@iberion.pl


 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy