portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Interaktywna mapa kleszczy. Pokaże ci, których rejonów Polski unikać
Fot. Screenshot z ciemnastronawiosny.pl/mapa-kleszczy

Interaktywna mapa kleszczy. Pokaże ci, których rejonów Polski unikać

3 czerwca 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Boisz się kleszczy? To jest coś dla ciebie. Aktualizowana na bieżąco mapa, na której dokładnie widać, gdzie w naszym kraju jest największe ryzyko bliskiego spotkania z tymi właśnie niebezpiecznymi pajęczakami.

Gdy wybieramy się na krótszy czy dłuższy wyjazd z rodziną za miasto, ta wiedza może okazać się bezcenna. Dzięki niej będziemy mieć możliwość jak najlepszego zabezpieczenia się przed kleszczami, a także, przygotowania się na sytuację, w której już zostaniemy ukąszeni.

Kleszcze roznoszą poważne choroby

Sezon w pełni, także ten kleszczowy. Na atak ze strony kleszczy narażeni jesteśmy praktycznie na każdym spacerze, niezależnie od tego, czy wybierzemy się do lasu, do paru, czy nawet na miejski skwer. Co prawda, w niektórych miejscach kleszczy jest po prostu więcej, a są to z pewnością obszary gęsto porośnięte trawą, jak łąki, pola i pastwiska.

Kleszcze mogą zarazić nas groźnymi chorobami takimi jak borelioza , czy kleszczowe zapalenie mózgu , dlatego nie ma z nimi żartów. Warto zaszczepić się na tę drugą chorobę, natomiast przed boreliozą trzeba się po prostu chronić. Można to robić na różne sposoby .

Najskuteczniejsze są spraye przeciwko kleszczom, szczególnie te z ikarydyną lub DEET, ale sprawdzają się również opaski na kleszcze, urządzenia emitujące ultradźwięki oraz odpowiednia odzież. Dobrym pomysłem na spacer do lasu czy na łąkę są kalosze. Długie nogawki i rękawy również utrudnią kleszczom dostęp do naszej skóry.

Interaktywna mapa kleszczy

To, co wydaje się najbardziej istotne w przypadku kleszczy, to świadomość, gdzie one w ogóle są. Tu z pomocą może nam przyjść interaktywna mapa kleszczy . To narzędzie, na bieżąco aktualizowane przez internautów, z którego można dowiedzieć się, w których regionach naszego kraju, kleszczy jest najwięcej.

Fot. Screenshot z ciemnastronawiosny.pl/mapa-kleszczy

Mapa przedstawia miejsca, w których ktoś znalazł kleszcza, zarówno wbitego, jak i nie, na człowieku lub na zwierzęciu. Co więcej, my także możemy dodawać do mapy nowe miejsca.

Autorzy mapy podkreślają jednak, że to, że w jakimś rejonie nie naniesiono informacji o kleszczach, nie oznacza wcale, że tam kleszczy nie ma. Ale jeżeli gdzieś są – wybierając się tam, powinniśmy wzmóc swoją czujność.

Nie każdy kleszcz jest niebezpieczny

Warto podkreślić, że kleszcz sam w sobie nie jest groźny. Niebezpieczny robi się dopiero wtedy, kiedy jest zakażony, np. krętkami Borrelia , i może przenieść na nas ciężką chorobą. Zgodnie z najnowszymi danymi, jak mówi ekspert od boreliozy, prof. Łukasz Adaszek dla Pulsu Medycyny:

"Najwięcej zakażonych boreliozą kleszczy jest we wschodniej i centralnej części kraju. Chodzi o województwa mazowieckie, lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie. W tych regionach odsetek kleszczy zakażonych tymi bakteriami, może sięgać czasami nawet do 60-70 proc.”. A, przykładowo, w województwie pomorskim, choć kleszczy jest sporo, to jednak rzadko zarażają.

Ukąszenie kleszcza – co robić?

Gdy znajdziemy wbitego w skórę kleszcza, powinniśmy jak najszybciej go usunąć . Ważne jednak, by nie robić tego nerwowo i w pośpiechu, bo kilka minut nie robi w tym przypadku różnicy. By kleszcz wpuścił do naszego organizmu bakterie, musi upłynąć co najmniej 12, a nawet 24 i więcej godzin. Mamy czas na to, by znaleźć odpowiednie narzędzie – np. specjalne łapki, które można kupić w aptece, lub by pojechać do lekarza.

Po wyjęciu kleszcza ze skóry wciąż jeszcze nic nie wiadomo. Miejsce wkłucia dobrze jest obrysować długopisem i obserwować, czy nie pojawia się rumień i czy się nie powiększa. Malutkie zaczerwienienie w okolicy "ugryzienia”, swędzenie, są czymś naturalnym. Jeśli cokolwiek nas niepokoi, z pewnością powinniśmy skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Zobacz także:

Bierzesz to ze sobą do lasu? Nic dziwnego, że nie możesz opędzić się od kleszczy. One to uwielbiają

Zasadź te warzywa w ogrodzie, a pozbędziesz się kleszczy. Żałuję, że wcześniej tego nie wiedziałam

Został ci spray na komary i kleszcze z ubiegłego roku? Farmaceutka wyjaśnia, czy można go jeszcze używać

Seria pożarów w Jelczu-Laskowicach. Sprawcą okazał się 8-letni chłopiec
Jak odpowiadać, gdy dziecko mówi "nie umiem”? Tę radę psycholożki warto wziąć sobie do serca
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy