portalparentingowy.pl Szkoła Koniec nudnych godzin wychowawczych w szkołach. Zastąpią je inne lekcje
Fot. East News/Piotr Molecki

Koniec nudnych godzin wychowawczych w szkołach. Zastąpią je inne lekcje

27 maja 2024
Autor tekstu: Marta Uler

To już jest pewne. Od września w szkołach będą nowe lekcje. Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała właśnie rozporządzenie w tej sprawie. Dzieci i młodzież nauczą się na nich zasad udzielania pierwszej pomocy.

Nowość wzbudza jednak kontrowersje, bo choć takie lekcje są na pewno potrzebne, to powstaje pytanie: "Kto opłaci instruktorów?”. Gminy nie zawsze na to stać.

Nowe lekcje od września w szkołach

Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie w sprawie nowych lekcji, które mają pojawić się od nowego roku szkolnego . Chodzi o pierwszą pomoc. Ta nowość, choć sama w sobie jest z pewnością potrzebna, wzbudza jednak spore kontrowersje.

Lekcje pierwszej pomocy mają być przeprowadzane na godzinach wychowawczych w klasach I-VII szkół podstawowych i od drugiej klasy szkoły ponadpodstawowej. W momencie, gdy zapadła decyzja, pojawiły się też pytania o to, kto miałby opłacić te lekcje? Szkoły? Gminy?

Problemem są finanse

Pierwsza pomoc w szkołach jest z pewnością szczytną ideą, samą w sobie: "Udzielanie pierwszej pomocy jest jedną z najważniejszych umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w szkole. Oprócz kształtowania umiejętności udzielania pierwszej pomocy istotna jest odpowiedzialność za jakość jej udzielania - właściwa reakcja na nagły wypadek” – podaje resort edukacji.

I wszystko pięknie, jak to się mówi, pytanie tylko: "kto za to wszystko zapłaci?”. Jak podaje serwis infor.pl, nauczyciele nie mają wątpliwości, że gmin nie stać na opłacanie instruktorów. Nierealne jest również, aby kursy pierwszej pomocy dali radę poprowadzić w całej Polsce wolontariusze, np. z WOŚP. Chociaż:

"Minister edukacji skieruje ponadto do kuratorów oświaty list, by zadbali na swoim terenie o pozytywny i sprzyjający klimat w szkołach w kontekście działań Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” – informuje MEN.

Pierwsza pomoc w szkołach

Lekcje pierwszej pomocy już teraz istnieją w szkołach. Są częścią przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w klasach VIII szkoły podstawowej i w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych. Nowe zajęcia miałyby więc objąć praktycznie wszystkie roczniki , i to obowiązkowo.

Ponadto, w najmłodszych klasach podstawówek, już od 2006 r. realizowany jest program WOŚP “Ratujemy i uczymy ratować”. To dobrowolne szkolenia dla nauczycieli, służące wsparciu ich w przekazywaniu uczniom wiedzy o pierwszej pomocy. WOŚP przekazuje również szkołom bezpłatnie fantomy i materiały szkoleniowe. ”Prawie 3 miliony dzieci przeszło nasze kursy pierwszej pomocy” – powiedział Jerzy Owsiak.

W planie przewidzianych jest 12 godzin rocznie z pierwszej pomocy.

Zobacz także:

Każdy rodzic powinien to wiedzieć. Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia

Już za kilka dni o tej porze, będzie po wszystkim. Nauczyciele powinni przygotować się na najgorsze

MEN ogłosiło harmonogram szkolny 2024/2025. Uczniowie dłużej poczekają na wakacje

Zazdrość ludzka nie zna granic. Ktoś chciał uciszyć Mamę Pięcioraczków
O 13:00 odebrałam telefon z przedszkola. Nie mogłam uwierzyć, co ta kobieta do mnie mówi?
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy