Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Sąd postanowił w sprawie dziecka 13-latki. Wiemy, kto zajmie się chłopcem
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 01.06.2024 09:05

Sąd postanowił w sprawie dziecka 13-latki. Wiemy, kto zajmie się chłopcem

łóżeczko szpital
Fot. Portal Parentingowy/Marta Uler

Jest decyzja sądu w sprawie dalszych losów dziecka 13-latki, która urodziła w czasie wycieczki szkolnej w Zatorze. Niemowlęciem zajmie się krewna ze strony matki.

Sytuacja jest bardzo trudna, bo młoda mama ma zaledwie 13 lat, ojciec dziecka dopiero w wakacje skończy 15. Żadne z nich w świetle prawa nie może więc zostać opiekunem prawnym syna.

Kto zajmie się dzieckiem 13-latki

Jak pisaliśmy, dziewczynka, która urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej do Zatoru, razem z dzieckiem została przewieziona do szpitala. Nastolatka kilka dni później wróciła do domu pod opiekę mamy. Jej synek został w Małopolsce pod opieką lekarzy.

Stan chłopca się ustabilizował i lekarze zapowiadali, że wkrótce będzie mógł opuścić szpital. Jednak scenariusz nie był optymistyczny. Dziecka nikt nie odwiedzał. Pracownicy szpitala mówili wprost, że dziecko może spędzić w placówce medycznej długie miesiące, jeśli nikt z krewnych nie wyrazi chęci opieki nad nim. Dziś już wiemy, że maluch trafi pod opiekę swojej praprabaci. 

niemowlę
Fot. Freepik

Co wiemy o 13-latce, która urodziła dziecko

13-letnia dziewczynka od dłuższego czasu spotykała się z kolegą, który mieszka na tym samym osiedlu. Najprawdopodobniej ani rodzice, ani nauczyciele nie podejrzewali, że dziecko jest w ciąży. Nastolatka wyjechała na kilkudniową wycieczkę szkolną do Zatoru. Do porodu doszło w toalecie jednego z ośrodków wypoczynkowych, w którym nocowali uczniowie z sochaczewskiej podstawówki.

Nauczyciele wezwali medyków i, ze względu na wiek dziewczynki, także policję. 13-latka wraz z synem zostali przetransportowani do szpitala. Ciąża była donoszona. Młoda mama jednak nie była pod opieką lekarza, co poskutkowało ciężkim stanem jej dziecka po porodzie. Chłopca udało się ustabilizować i lekarze mówili, że lada dzień będzie mógł opuścić szpital.

Jest opiekun prawny dla niemowlęcia z Zatoru

Nikt z bliskich nie odwiedzał dziecka i pojawiły się głosy, że dziecko trafi do adopcji, jednak ten proces trwa. Dla chłopca oznaczało to tygodnie, a nawet miesiące w szpitalu. Dziś wiemy, że dzieckiem zajmie się jego praprababcia. 

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu w sprawie postanowieniem z dnia 17.05.2024 r. udzielił z urzędu zabezpieczenia w sprawie i sprawowanie pieczy faktycznej na czas trwania postępowania nad nowo narodzonym dzieckiem powierzył babce matki dziewczynki. Powyższą sprawę przekazał do Sądu Rejonowego w Sochaczewie - mówiła w rozmowie z WP.pl sędzia Iwona Wiśniewska-Bartoszewska.

Niemowlęciem z Zatoru zajmie się praprababcia

13-latka nie może zająć się dzieckiem ze względu na wiek, podobnie ojciec dziecka. Nastolatkę wychowuje samodzielna mama, która ma pod opieką także córkę siostry. Trudno od niej oczekiwać, że zajmie się kolejnym dzieckiem, bo z czego miałaby utrzymać siebie i całą trójkę.

To babcia matki 13-latki wzięła na siebie odpowiedzialność za nowo narodzone dziecko. O dalszych losach dzieci zdecyduje sąd rodzinny.

Zobacz także:

1500 zł dla rodziców od października. Jakie są kryteria? Czy będzie potrzebna umowa z nianią?

Sandra Kubicka urodziła dwa miesiące przed terminem. Imię jej synka oznacza "silny jak lew”

Czy w ciąży można latać samolotem? Tych zasad ciężarna powinna przestrzegać