Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Stulatek z Wrocławia zdradza przepis na długowieczność. Od lat robi tę 1 rzecz
Beata Łajca
Beata Łajca 21.05.2024 11:46

Stulatek z Wrocławia zdradza przepis na długowieczność. Od lat robi tę 1 rzecz

starszy mężczyzna
fot. Freepik

Jaki jest sekret długowieczności? Wygląda na to, że pan Franciszek zna odpowiedź na to pytanie. Wrocławianin skończył właśnie 100 lat i nadal cieszy się dobrym zdrowiem. Co takiego robił, że udało mu się osiągnąć tak sędziwy wiek i zachować sprawność? Zdziwisz się, jakie to proste.

Można znaleźć wiele sposobów, które mają zapewniać długie życie. Jedzenie warzyw, spanie 8 godzin, robienie tego, co się lubi… I niby wszystko to działa, ale konkretnych dowodów brak. Tymczasem pan Franciszek z Wrocławia właśnie świętuje setne urodziny i zdradza swój przepis na długowieczność, który ma potwierdzenie także w badaniach naukowych.

Jak dożyć 100 lat?

Pan Franciszek Stapiński mieszka we Wrocławiu od 70 lat. Tutaj pracował jako nauczyciel i wychowawca. Tutaj poznał swoją żonę Danutę. Są małżeństwem już od 60 lat. Mają dwóch synów i czworo wnucząt. Pan Franciszek świętował niedawno swoje setne urodziny. Nadal cieszy się dobrym zdrowiem i świetnym humorem. Jaki jest sekret jego długowieczności?

10 pompek zrobię dziennie!


- żartuje pan Franciszek. A żona kontruje, że chyba robi to tylko w ukryciu, bo nigdy tych pompek na własne oczy nie widziała. Ale aktywność fizyczna była obecna w życiu stulatka od zawsze. Nie stroni od niej także teraz. To może być jeden z powodów, dzięki którym udało mu się dożyć setki w dobrym zdrowiu.

starszy pan biega
fot. Pixabay/zoografi

Sposób na długowieczność – aktywność

Pan Franciszek Stapiński całe życie był aktywny. Prowadził lekcje wychowania fizycznego w nieistniejącej już szkole specjalnej przy ul. Świętego Mikołaja we Wrocławiu. Z uczniami Technikum Żeglugi Śródlądowej, gdzie był wychowawcą, wypływał w szkoleniowe rejsy. Oprócz tego pracował w ośrodku dla dzieci z upośledzeniem w stopniu lekkim, był nauczycielem plastyki i historii w szkole specjalnej przy ul. Kamiennej. Po wojnie organizował kursy dla analfabetów.

Tata zawsze był sprawny fizycznie.

Wspomina Dariusz, syn pana Franciszka. Stulatek nawet po pracy znajdował czas na aktywność fizyczną. Bardzo lubił pływać i regularnie ćwiczył stawanie na rękach. Jego hobby była też gra na harmonijce ustnej.

Sekret długowieczności – optymizm

Tata jest wdzięcznym słuchaczem, ma życzliwe usposobienie, a dzięki temu dużo przyjaciół. Zawsze widzi szklankę do połowy pełną. Ten sposób myślenia rekomenduję, myślę, że to może być przepis na długie życie w zdrowiu

Według syna Dariusza pan Franciszek od zawsze był optymistą. Pozytywnego usposobienia można mu pozazdrościć, tym bardziej że życie wcale nie było dla niego łaskawe.

Stulatek z Wrocławia urodził się we wsi Bałuczyn, położonej w województwie lwowskim w 1924 roku. W czasie II wojny światowej wywieziono go na roboty do Niemiec i tam do 1947 pozostawał pod opieką niemieckiej rodziny, z którą do dziś utrzymuje kontakt.

Rodzina ze Lwowa odnalazła go dzięki Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi. Panu Franciszkowi udało się wrócić do Polski. Najpierw zamieszkał we wsi Grabin. Do Wrocławia wyjechał na studia i został tu na stałe, uczestnicząc aktywnie w życiu miasta. Czy jego aktywność fizyczna i pozytywne podejście do życia są skutecznym sposobem na długowieczność?

To potwierdzone naukowo

Pan Franciszek Stapiński pochodzi z długowiecznej rodziny. Jego brat dożył 92 lat, kuzyn ma 90 i nadal czuje się dobrze. Ale według naukowców geny wpływają na długowieczność zaledwie w 25 proc. Cała reszta zależy od naszego trybu życia, a aktywność fizyczna ma znaczenie kluczowe.

Ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia i zapobiega otyłości. Nawet 15 minut dziennie, albo 90 minut tygodniowo przynosi realne efekty. A gdy sport uprawiamy razem ze znajomymi, w radosnej atmosferze, dodatkowo zwiększamy swoje szanse na długie życie.

Optymizm również ma udowodnione znaczenie dla długowieczności. W 2022 roku opublikowano wyniki badań na 160 tys. osób z różnych krajów. Wnioski były proste – optymiści żyją dłużej, czego dowodem jest także nasz rodzimy stulatek, pan Franciszek z Wrocławia. Warto wziąć to sobie do serca i patrzeć na świat z uśmiechem na ustach.

Zobacz także:

Wcale nie rozwiązywanie krzyżówek. Nie uwierzysz, co wpływa na sprawność mózgu seniora

Dietetyk radzi jak łatwo ograniczyć cukier w diecie dziecka

Ile możesz jeść jajek tygodniowo? Zależy, ile masz lat