Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś rodzice już nie chcą nazywać tak dzieci
Beata Łajca
Beata Łajca 20.06.2024 13:12

To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś rodzice już nie chcą nazywać tak dzieci

noworodek 1984
fot. archiwum prywatne Beata Łajca

Mężczyźni o tym imieniu są mądrzy, niezależni, pewni swojej wartości i odpowiedzialni. W PRL nosiło je bardzo wielu chłopców, którzy swoje imieniny mogą świętować aż 6 razy w roku! A dzisiaj prawie całkowicie zapomnieliśmy o tym wspaniałym imieniu. W całym 2023 roku nadano je zaledwie sześciu noworodkom.

"Osoba znajdująca się pod osłoną losu" – trudno o lepszą wróżbę dla dziecka. A właśnie tak tłumaczy się imię Rajmund, które było szalenie popularne w czasach Polski Ludowej. Dzisiaj już prawie nikt nie nazywa synów tym imieniem. A szkoda, bo Rajmund jest skazany na sukces.

Znaczenie imienia Rajmund

Rajmund pochodzi z języka germańskiego, od słów "ragin" – los i "munt" – opieka. Imię tłumaczyć można jako "ten, który znajduje się pod osłoną losu". Było popularne w całej Europie. Najbardziej znane odpowiedniki Rajmunda to angielski Raymond i hiszpański Ramón.

Imieniny Rajmunda obchodzimy:
7 stycznia,
23 stycznia,
29 maja,
21 czerwca,
31 sierpnia,
5 października

Zdrobnienia imienia Rajmund:
Rajmundek, Rajmunduś, Rajmek, Rajmuś, Mundek, Munduś, Mundzio, Rajek, Raj.

chłopiec
fot. Pexels/Luna Lovegood

Jaki jest Rajmund jako dziecko?

Rajmund, chociaż silny i niezależny, unika konfliktów i ma bardzo łagodny charakter. Jako dziecko mógł być zbyt dojrzały na swój wiek. Od małego zaskakiwał elokwencją i charyzmą. Uwielbiał się uczyć i próbować nowych rzeczy. Chętnie chodził na zajęcia dodatkowe. Szybko się adaptował, gdy musiał zmienić szkołę, albo otoczenie.

W edukacji Rajmund kierował się raczej w stronę przedmiotów humanistycznych, ewentualnie artystycznych. Mógł też marzyć o karierze lekarza, bo bardzo lubił pomagać innym. Być może udzielał się w fundacjach i pracował jako wolontariusz.

Jaki jest Rajmund, gdy dorośnie?

Dorosły Rajmund ceni sobie przyjaźń, ale tylko taką szczerą. Jest czuły, wrażliwy i angażuje się w życie rodzinne. Lubi spędzać czas z bliskimi, a oni czują się przy nim swobodnie. Jego partnerka ma szczęście – Rajmund to romantyk, który potrafi słuchać. Poza tym ceni sobie stabilność, a życie rodzinne daje mu dużo satysfakcji.

Rajmund nigdy nie działa impulsywnie i nie jest spontaniczny. Swoje życiowe wybory musi dokładnie przemyśleć. Ponad wszystko ceni sobie lojalność i może zrezygnować z ukochanej, gdy ta, okaże się nie być mu w pełni oddana.

Jaki jest Rajmund w pracy?

Mężczyzna o imieniu Rajmund idealnie sprawdza się w roli nauczyciela lub pedagoga, bo lubi dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Może też zostać teologiem albo misjonarzem, bo zazwyczaj jest bardzo uduchowiony. Rajmund to także świetny psycholog i psychiatra, bo nie tylko potrafi słuchać, ale też świetnie doradza.

Z drugiej strony charakter Rajmunda, jego kreatywność i zamiłowanie do twórczości, dają mu predyspozycje do bycia malarzem, pisarzem, lub po prostu artystą. Może pracować w teatrze, albo w kinie. Rajmund byłby dzisiaj świetnym coachem lub negocjatorem.

Zobacz także:

To imię dla chłopca było hitem w PRL. Dziś nikt nie chce nazywać tak dzieci

To imię dla chłopca było hitem w PRL. W ubiegłym roku nikt nie nazwał tak dziecka

To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś nikt nie chce nazywać tak dzieci

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?