W niedzielę bezwzględnie tego unikaj. To grzech ciężki!
"Pamiętaj, aby dzień święty święcić" - mówi trzecie przykazanie. Katolicy w niedzielę nie powinni ani pracować, ani sprzątać, ani robić zakupów. W przeciwnym razie ryzykują popełnieniem grzechu ciężkiego. Tuż przed świętami Wielkiej Nocy wraca dyskusja na temat tego, co w niedzielę katolikowi wolno, a czego nie.
O zakazie pracy w niedzielę mówią także przykazania kościelne: "W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych". No właśnie, jak odróżnić prace niekonieczne od koniecznych? Czy w niedzielę można iść do sklepu, albo zrobić pranie?
Czy praca w niedzielę to grzech
Nie wszyscy mają komfort wolnych weekendów. Niektórzy pracują i w sobotę i w niedzielę, bo po prostu nie mają innego wyjścia. Oprócz osób pracujących w handlu są jeszcze ratownicy medyczni, policjanci i strażacy, którzy dyżurują bez względu na dzień tygodnia. Czy oni grzeszą ?
Nie. Jeżeli naprawdę nie masz innego wyjścia i musisz pracować w niedzielę, to trudno. Tracisz wolny dzień, ale grzechu nie masz . Odpowiedzi na to pytanie udzielił ks. Sebastian Picur na swoim profilu na TikToku. Przypomniał też, że nawet jeśli pracujesz, to powinieneś zadbać o to, żeby być na niedzielnej mszy świętej.
Nieco inaczej wygląda sytuacja osób, które mają wybór. Jeżeli prowadzą własną działalność, czy wykonują wolny zawód, z założenia mają możliwość zrobić sobie wolne w siódmy dzień tygodnia. Jeżeli mimo to idą do pracy, kierując się tylko chęcią zysku, popełniają grzech ciężki .
Czy w niedzielę można robić zakupy
Odpowiedź na to pytanie komplikuje się jeszcze bardziej. Z założenia osoba wierząca, nie powinna robić zakupów w niedzielę . Zwłaszcza jeżeli są to duże, całotygodniowe zakupy, które wiążą się ze spędzeniem wielu godzin w hipermarkecie. Jeszcze gorzej jeżeli z powodu tych zakupów przegapisz mszę świętą – to z pewnością jest grzech . Niedziele handlowe nie są tutaj wyjątkiem.
Ale niespodziewane i nagłe zakupy już takie grzeszne nie są. Jeżeli w niedzielę poczujesz się źle i zabraknie ci potrzebnych leków, możesz z czystym sumieniem pójść do apteki i je kupić. Podobnie, gdy skończy się coś absolutnie niezbędnego w domu , jak chociażby pieluchy dla dzieci, czy… papier toaletowy.
Na pomoc w rozstrzygnięciu dylematu niedzielnych zakupów znowu przychodzi ks. Sebastian Picur. Kościelny tiktoker mówi wprost, że warto zadbać o to, aby wszystkie potrzebne rzeczy kupić przed niedzielą , ale jeśli zdarzy się coś, czego przewidzieć się nie da, to zakupy grzechem nie będą.
Czy w niedzielę można sprzątać
To kolejny dylemat katolików, bo sprzątanie to też praca , ale nie zawsze "niekonieczna". Oczywiście, że dla wierzących niedziela powinna być przeznaczona na mszę świętą, odpoczynek i spędzenie czasu z rodziną. Ale nie znaczy to, że przez cały dzień nie mogą nawet kiwnąć palcem.
Każda gospodyni domowa się zgodzi, że gdyby miała w niedzielę nic nie robić, to wszyscy chodziliby głodni. W niedzielę można ugotować i pozmywać po obiedzie . Można posprzątać to, co nabałaganiliśmy w ciągu dnia, lub wytrzeć rozlany sok. Ale na tym koniec.
Jeżeli na niedzielę zostawiasz sobie generalne sprzątanie, pranie, mycie okien czy porządkowanie garażu – grzeszysz. To wszystko są c zynności, które można wykonać innego dnia , nie są więc konieczne. Osoby wierzące takich rzeczy w niedzielę nie powinny robić.
Niedziela jest też dla ludzi
Myślę, że większość z nas marzy o tym, aby każda niedziela wyglądała dokładnie tak, jak zaleca kościół. Po niedzielnej mszy już tylko pyszny obiadek i relaks. Rzeczywistość jest jednak trochę inna i nie warto się biczować, gdy zapomnimy wstawić pranie w sobotę wieczorem.
Warto wspomnieć słowa św. Augustyna: "gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko inne jest na miejscu właściwym" . Są rzeczy, które w niedziele trzeba zrobić i kropka. Jak skoczysz do sklepu, bo skończyły ci się jajka, nie zgrzeszysz. Śmiem przypuszczać, że dla Boga najmilszym widokiem jest, gdy w niedzielę po prostu spędzamy czas z bliskimi, bez względu na to, w jaki sposób to robimy.
Zobacz także:
"Mamo, kim jest ta królewna?". Wychowują dzieci bez Boga, ale i poszanowania dla kultury
Tegoroczna Wielkanoc zacznie się wcześniej. Kościół apeluje do wiernych
Czy można spać w łóżku po zmarłym? Nie wszyscy wiedzą, jak powinno się zachować
Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco