1 składnik wystarczy, by truskawki pięknie dojrzewały na balkonie. Zbierzesz całą łubiankę
Chciałabyś, żeby twoje dziecko miało możliwość jedzenia truskawek prosto z krzaczka? Takie są najświeższe, to na pewno. A jeśli to będą twoje własne owoce, to dodatkowo będziesz mieć też pewność, że są najzdrowsze.
Zasadź więc truskawki na balkonie. To nie jest trudna uprawa, a daje szybkie – i smaczne – efekty. Podpowiadamy, jak się do niej zabrać.
Truskawki na balkonie – to proste
Z truskawkami różnie bywa. Kupując koszyczek od sprzedawcy na ulicy, nigdy właściwie nie mamy pewności, skąd owoce pochodzą. Może się okazać, że wbrew zapewnieniom, wcale nie z Polski. A jeżeli przyjechały do nas z daleka, to na pewno spryskane są środkami chemicznymi, dzięki którym dłużej zachowują ładny wygląd . Wiemy przecież, że są bardzo delikatne i długa podróż im nie służy.
Rozwiązaniem jest uprawa własnych truskawek. Można kupić małe sadzonki, albo już gotowe, całe krzaczki w doniczkach, które potem przez wiele tygodni będą nam owocować. A żeby na pewno mieć z nich pożytek, żeby się nie zeschły i nie zwiędły, trzeba trochę o nie zadbać. Na szczęście, to nic trudnego!
Truskawki w doniczkach – jakie odmiany?
By uprawa truskawek w pojemnikach była udana i obfita, trzeba jej poświęcić trochę czasu i uwagi. Po pierwsze, należy nabyć odpowiednią odmianę truskawek. Do uprawy balkonowej najlepiej nadają się truskawki pnące wiszące, inaczej zwisające . Donicę z taką rośliną należy powiesić pod sufitem lub ustawić na specjalnym stojaku.
Dobrze, by były to też truskawki, które powtarzają owocowanie, wtedy będzie można zbierać z nich owoce aż do pierwszych przymrozków! Warte rozważenia będą tu więc truskawki odmiany:
-
Albion
– które owocują co trzy tygodnie aż do późnej jesieni,
-
Summer Breeze Rose albo Snow
– które nie tylko pysznie i długo owocują, ale także są niezwykle ozdobne. Dają różowe (Rose) albo białe (Snow) kwiaty przypominające małe różyczki,
-
Gasana
– bardzo słodkie,
- Rosana – poziomkowe w smaku.
Truskawki w doniczkach – jak uprawiać?
Truskawki dobrze jest wyjąć z doniczek, w których je kupiliśmy i przesadzić do nowych. Powinny mieć sporo miejsca, ponieważ ich korzenie szybko się rozrastają. Na dnie sypiemy odrobinę keramzytu lub żwirku dla dobrego drenażu, a ziemia powinna być próchnicza, z domieszką torfu ogrodniczego i kompostu, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.
I właściwie to wszystko. Teraz tylko nie można zapominać o podlewaniu , a balkonowy ogród naprawdę nam się odwdzięczy. Od czasu do czasu truskawki należy odżywić. Do tego celu używamy domowej gnojówki z pokrzywy, nawozu w płynie , specjalnie dedykowanego do warzyw i owoców.
Po sezonie, truskawki należy zabezpieczyć. Można je przenieść np. do piwnicy, jeśli panuje w niej temperatura ok. 0 st. C. Powinny stać w miejscu zacienionym, ale nie wilgotnym, no i co jakiś czas, np. co 2 tygodnie, trzeba je trochę podlać.
Truskawki są wieloletnie, jeśli o nie odpowiednio zadbamy, w kolejnym roku znów będą owocować. Truskawki pnące można także przezimować na balkonie, ale w tym przypadku, należy dobrze zabezpieczyć donicę. Ustawmy ją w kartonie ze styropianem od dołu i po bokach, a z góry ułóżmy agrowłókninę.
Zobacz także:
Rusza sezon na truskawki. Co robić, gdy dziecko wyciąga do nich rączki?
Pierogi z truskawkami jak u babci. Sekret idealnego przepisu tkwi nie tylko w składnikach
Szypułka od truskawki zwykle trafia do kosza. Nie uwierzysz, jak możesz ją wykorzystać