portalparentingowy.pl Życie rodzinne Czy można spać w łóżku po zmarłym? Nie wszyscy wiedzą, jak powinno się zachować
Fot. Shutterstock/evgeniykleymenov

Czy można spać w łóżku po zmarłym? Nie wszyscy wiedzą, jak powinno się zachować

12 marca 2024

Jest bardzo wiele ludowych wierzeń i ludowych przesądów związanych ze śmiercią i pogrzebem. Dotyczą zachowania się żałobników, tego, jak ubrać zmarłego i co włożyć mu do trumny. A także, co zrobić z jego rzeczami.

Jednym z wierzeń jest to, że nie powinno się spać w łóżku po zmarłym. W tym przesądzie może być ziarenko prawdy.

Łóżko po zmarłym trzeba spalić

Ludowe mądrości były bardzo mocno związane z religią. Jednak było w nich ziarenko (a raczej całkiem duże ziarno) wiary w dusze, które zostają na ziemi i nawiedzają swoich bliskich . Wszystkie te przekonania wynikały ze strachu przed śmiercią i próby oswojenia się z nim.

Niektóre z nich są prawdziwe. Tak jest między innymi w przypadku wyrzucania łóżka po bliskim, który odszedł. Faktycznie, jeśli zmarły długo chorował, leżał przez dłuższy czas lub zmarł w czasie snu, wyrzucenie bądź spalenie łóżka ma dużo sensu .

Chodzi o względy higieniczne. Do materaca przenika pot i wydzieliny ciała, w których znajdują się bakterie. Wypełnienie to dobre środowisko do ich rozwoju. Taki materac bardzo trudno jest wyprać i nie da się go dostatecznie dobrze zdezynfekować , więc lepiej go wyrzucić.

Kasia (17).jpg
Fot. Freepik

Nie każde łóżko trzeba wyrzucić

Jednak czasami pojawiają się informacje, że trzeba wyrzucać każde łóżko po bliskim zmarłym . W niektórych regionach uważa się, że spanie w takim łóżku to wręcz proszenie się o własną śmierć . Czasami można spotkać się z przekonaniem, że zatrzymywanie rzeczy należących do zmarłego gwarantuje, że jego dusza będzie nas nawiedzać.

Nie jest to konieczne ze względu na higienę. Jeśli zmarły odszedł w szpitalu lub w innych okolicznościach, jego łóżko nie jest w żaden sposób naznaczone jego śmiercią. Podobnie jest z rzeczami po zmarłym i pamiątki. Nie każdy chce je zatrzymać, ale z medycznego punktu widzenia można to zrobić.

Zatrzymywanie rzeczy po zmarłym

Jeśli chodzi o zatrzymywanie rzeczy po zmarłych bliskich, podejście może być różne. Dla niektórych patrzenie na łóżko ukochanej, nieżyjącej osoby może powodować tylko cierpienie i tęsknotę. Tak jak oglądanie jego ubrań czy innych należących do niego przedmiotów.

Inni natomiast mogą bardzo długo nie być gotowi do wyrzucenia rzeczy po zmarłym. Przebywanie z nimi jest im potrzebne i dopiero po przejściu żałoby znajdą w sobie siłę, by je wyrzucić czy oddać.

Jest to zupełnie normalne zjawisko i nie można go przyspieszać. Żałoba to jest proces, ale stratę każdy przeżywa na swój sposób. Najważniejsze to działać w zgodzie z własną intuicją i robić tak, by jak najłatwiej przejść przez ten trudny okres.

Zobacz także:

Kto dziedziczy po bezdzietnym? Wcale nie najbliższa rodzina

3 emocje dziecka, których nie możesz zignorować. Zaniedbane wrócą z podwójną siłą

"Nie boisz się, że będzie samolubny?". Rodzeństwo wcale nie jest dzieciom potrzebne

Pobieranie krwi u dziecka bez dramatu. Pamiętaj o tych 3 zasadach
1200 zł zamiast 800+. Rodzice nie wiedzą, jakie to proste
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Kaźmierczak-Milewska

Dziennikarka i copywriterka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie w trakcie studiów psychologicznych. Zajmuje się psychologią osobowości i rozwojową. W centrum jej zainteresowania leżą emocje – i te dziecięce, i te matczyne. Prywatnie mama rezolutnego chłopczyka i miłośniczka rękodzieła każdej maści.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy