Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Nie daj plamy! Tak przesuniesz miesiączkę przed weselem czy wakacjami
Beata Łajca
Beata Łajca 17.05.2024 15:59

Nie daj plamy! Tak przesuniesz miesiączkę przed weselem czy wakacjami

kobieta zaznacza datę
fot. Freepik/rawpixel.com

Niby wszystkie wiemy, że cykl miesiączkowy tylko teoretycznie trwa 28 dni. Jedne z nas mają dłuższe, inne krótsze cykle i to jest całkowicie w porządku, tak samo jak drobne różnice między cyklami. Chciałybyśmy, żeby wszystko było jak w zegarku, a z drugiej strony, gdy miesiączka wypada na czas urlopu czy wesela, zastanawiamy się jak ją przesunąć. Jak wydłużyć cykl miesiączkowy? Czy to w ogóle da się bezpiecznie zrobić?

Trudno o bardziej indywidualną sprawę. Miesiączki regularne prawie co do godziny można mieć tylko w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Bez antykoncepcji okres podlega wielu czynnikom i może go przyspieszyć, chociażby, zbyt mała ilość snu. Żeby wydłużyć swój cykl miesiączkowy, trzeba przede wszystkim o siebie zadbać. A opóźnienie okresu na czas ważnego wydarzenia jest możliwe, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Czy można wydłużyć cykl miesiączkowy

Chciałabym napisać, że istnieje na to prosty, łatwy i szybki sposób. Ale (poza terapią hormonalną, która też nie działa z dnia na dzień) taki sposób na wydłużenie cyklu miesiączkowego nie istnieje. Cykl każdej kobiety jest zależny od jej gospodarki hormonalnej, a ona, niestety, jest wyjątkowo wrażliwa.

Cykl miesiączkowy może się skrócić pod wpływem:

  • stresu,
  • zbyt małej ilości snu,
  • infekcji,
  • niektórych chorób,
  • niektórych leków,
  • nagłej zmiany masy ciała – zarówno chudnięcia jak i tycia,
  • restrykcyjnej diety,
  • diety ubogiej w składniki odżywcze,
  • bardzo niezdrowej diety,
  • stosowania niektórych używek.
zestresowana kobieta
fot. Freepik

Jak wydłużyć cykl miesiączkowy

Najważniejszym krokiem do wydłużenia swoich cyklów miesiączkowych jest troska o własne samopoczucie. Stres jest pierwszym czynnikiem zaburzającym cykle. Trudno wyeliminować go ze swojego życia całkowicie, ale można i warto zadbać każdego dnia o chwilę relaksu.

Przywiązujemy dużą wagę do snu naszych dzieci, a o sobie już trochę zapominamy. Odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna nie tylko dla cyklu miesiączkowego, ale dla całego naszego organizmu. Naprawdę warto odpuścić jeden odcinek serialu wieczorem, żeby się wyspać.

Dewastujący wpływ na gospodarkę hormonalną ma zła dieta. Nasz organizm potrzebuje składników odżywczych i koniec. Odchudzanie czy brak czasu na gotowanie nie jest żadnym wytłumaczeniem. A co z nagłymi przypadkami? Czy da się przesunąć okres przed ważnym wydarzeniem?

Jak przesunąć okres

Jakoś tak się dziwnie składa, że miesiączka zazwyczaj wypada na czas urlopu, na wesele, albo inną wielką imprezę. Wiadomo, wygodniej się tańczy bez podpasek, dlatego wiele kobiet szuka sposobu na przesunięcie okresu.

Podobno istnieją domowe sposoby, które mogą w tym pomóc. Wśród nich najczęściej wymienia się przyjmowanie dużej dawki witaminy C (przynajmniej 5000 mg na dobę), picie naparów z pietruszki lub kasztanowca, a nawet bardzo intensywny wysiłek fizyczny. Trudno jednak znaleźć dowody na to, że te sposoby działają. A po takiej dużej dawce witaminy C możemy się spodziewać biegunki.

Jedyny skuteczny sposób na przesunięcie miesiączki to terapia hormonalna. Mogą to być tabletki antykoncepcyjne lub wkładka domaciczna. W bardzo wyjątkowych sytuacjach lekarz ginekolog może zaproponować ci doraźne rozwiązanie, które opóźni okres. Ale takie leki są dostępne tylko na receptę i warto zastanowić się, czy rzeczywiście gra jest warta świeczki.

Zobacz także:

Ile żyją plemniki? W ciążę możesz zajść nawet w dni niepłodne

Czy można się podmywać żelem pod prysznic? Lekarka nie ma wątpliwości

Ciężarna sąsiadka popija na grillu. Czy można to gdzieś zgłosić?

Bezrobotni mogą dostać nawet 15 tys. zł. To prawdziwy deszcz pieniędzy
pieniądze
pieniądze
Taka kwota może zmienić wszystko. Ponad 15 tysięcy złotych jest na wyciągnięcie ręki. Pieniądze można wydać na cokolwiek i z niczego nie trzeba się rozliczać. Pomoc jest przeznaczona dla osób, którym dodatkowe środki są wyjątkowo potrzebne, czyli dla bezrobotnych.O tej możliwości nie wie prawie nikt, a jest dostępna w każdym Urzędzie Pracy. Aby dostać nawet 15600 zł, wystarczy spełnić kilka prostych warunków. Wypłaty trafiają na konto bardzo szybko i nikt nie sprawdza, na co środki zostają wydane. Dla kogoś, kto szuka pracy, taki zastrzyk gotówki może być prawdziwym ratunkiem. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, aby dostać pieniądze.
Czytaj dalej
W jakim wieku dziecko może wyjechać na kolonie? Odpowiedź wcale nie jest oczywista
dzieci na wycieczce
dzieci na wycieczce
Wakacje za pasem. To ostatnie chwile na zaplanowanie wyjazdów całą rodziną, albo tylko dla dzieci. Obozy są bardzo rozwijającym doświadczeniem i są tacy, którzy nie wyobrażają sobie inaczej spędzać wakacji. Rodzice pałają nieco mniejszym entuzjazmem, zwłaszcza przed pierwszym dziecięcym obozem. Bo skąd wiadomo, że nasz maluszek jest już gotowy na kolonie?"Gotowość kolonijna" to trudny orzech do zgryzienia. Nie da się ustalić uniwersalnego momentu, w którym wszystkie dzieci stają się gotowe na pierwsze kolonie. A na rynku można znaleźć oferty wyjazdów nawet dla pięcioletnich dzieci. Czy to nie za wcześnie na wakacje bez rodziców? Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, przed zapisaniem dziecka na pierwszy obóz.
Czytaj dalej