Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Puste krzesła łamią serce. Dzień Rodziny w przedszkolu to traumatyczne przeżycie dla dzieci
Beata Łajca
Beata Łajca 29.05.2024 19:25

Puste krzesła łamią serce. Dzień Rodziny w przedszkolu to traumatyczne przeżycie dla dzieci

Dzień Rodziny w przedszkolu
fot. Shutterstock/SviatlanaLaza

Na przełomie maja i czerwca przedszkola organizują wydarzenia, do których dzieci przygotowują się tygodniami. Niektóre placówki nazywają to Dniem Rodziny, inne Rodzinnym Piknikiem. Nie ważne jak impreza się nazywa, zawsze chodzi o to samo – wspólne świętowanie z okazji Dnia Dziecka, Matki i Ojca. Cieszy tylko wtedy, gdy na widowni są i mama i tata.

Pamiętam rozdzierającą scenę z zeszłorocznego Dnia Rodziny w naszym przedszkolu. Występ dzieci rozpoczynała piosenka o tym, jak dzieci kochają swoich rodziców. W trakcie śpiewania jedna z dziewczynek zaczęła gorączkowo się rozglądać, a gdy zorientowała się, że jej rodziców nie ma wśród publiczności, wybuchła płaczem. 

Dlaczego rodzice nie przychodzą na występy do przedszkola?

Większość rodziców w miarę swoich możliwości angażuje się w przedszkolne życie  dziecka. Nocami szyją kostiumy albo pieką babeczki i z dumą obserwują maluszka na wszystkich wydarzeniach w placówce. Ci bardziej emocjonalni nie mogą powstrzymać wzruszenia jeszcze długo po występie ich pociechy. 

Są też rodzice, którzy zdają się kompletnie nie interesować tym, co dziecko w przedszkolu robi. Zaprowadzają je i odbierają z placówki, upewniając się, że dobrze założyło buty i na tym ich obecność w tym miejscu się kończy. 

Każde przedszkolne wydarzenie to dla nich wielki problem i nie omieszkają podkreślać na każdym kroku, że oni nie mają czasu wymyślać przebrania na bal karnawałowy, a o urlopie na Dzień Rodziny mogą tylko pomarzyć.  W wielu przypadkach to niestety prawda, zwłaszcza jeśli w zespole w pracy są sami rodzice. A wolnych dni na przedszkolne i szkolne wydarzenia pod koniec roku potrzeba kilka. 

przedszkole
fot. Pixabay/Engin_Akyurt

Puste miejsce, które łamie serce

Niektórych powinno przekonać, że rodzicom wypada na takim wydarzeniu być, a ich nieobecność z pewnością będzie odnotowana przez nauczycielki i wszystkich rodziców. Ale poza obawą o to, co ludzie powiedzą, powinni przede wszystkim pomyśleć o tym, jak poczuje się ich kilkuletnie dziecko.

Przedszkolaki ćwiczą do występu całymi tygodniami. Dzień Rodziny, jak każda inna przedszkolna impreza, to dla nich bardzo ważne wydarzenie. Czekają na nie z niecierpliwością i odliczają godziny do dnia, w którym mama i tata pojawią się w  przedszkolu. Ta obecność jest bezcenna i podkreślają nie tylko nauczycielki przedszkolne, ale też psychologowie.

Rozczarowanie brakiem rodziców na występie, doświadczenie osamotnienia, smutku i wstydu może być tragiczne w skutkach. Niektórzy w kontekście tych dziecięcych przeżyć używają nawet słowa trauma. Bo puste krzesło w miejscu, gdzie mieli siedzieć rodzice, łamie przedszkolakowi serce i może zrujnować jego poczucie bezpieczeństwa. Maluch czuje, że dla rodziców nie jest ważny, a to może wpływać na całe jego życie.

Tych wspomnień nie da się wymazać

Wiele przedszkoli wpisuje Dzień Rodziny do harmonogramu placówki jeszcze na początku roku szkolnego, potem sukcesywnie przypomina rodzicom kiedy i o której wydarzenie się rozpoczyna. Zazwyczaj daje to wystarczająco dużo czasu, żeby zgłosić urlop w pracy przynajmniej jednego z rodziców.

Naprawdę warto poświęcić jeden z kilkudziesięciu wolnych dni, żeby zadbać o samopoczucie własnego dziecka. A jeżeli z jakiegoś powodu żadne z rodziców nie może tego dnia pojawić się na imprezie, warto zorganizować godne zastępstwo i wcześniej poinformować o tym przedszkolaka.

Jeśli naprawdę NIC nie da się zrobić, może na Dniu Rodziny pojawi się ukochana chrzestna, wujek albo babcia. Będą nagrywać i robić zdjęcia, żeby rodzice mogli zobaczyć cały występ. A co najważniejsze będą klaskać, uśmiechać się i dodawać otuchy, także wtedy, gdy słowa piosenki nagle wylecą z głowy. 

Wiem, jak jest ciężko pogodzić pracę i obowiązki z wychowaniem dzieci. Ale one są dziećmi tylko przez chwilę, a w okresie edukacji przedszkolnej często więcej czasu spędzają z nauczycielkami w placówce, niż z nami w domu. To szalenie ważne, aby brać udział w tej części ich życia i cieszyć się tym, że tak bardzo im zależy na naszej obecności. Bo to się kiedyś skończy i to szybciej, niż może się wydawać. A wtedy będzie już za późno.

Zobacz także:

To nie jest strój dla dziecka. Bikini dla dziewczynek powinno być zakazane prawem

Tak wychowasz dziecko z niesamowitą inteligencją. Przestrzegaj tej jednej zasady

O 13:00 odebrałam telefon z przedszkola. Nie mogłam uwierzyć, co ta kobieta do mnie mówi?