portalparentingowy.pl Życie rodzinne To jedna z przyczyn anemii. Może dotyczyć nawet 70 proc. kobiet
Fot. Shutterstock

To jedna z przyczyn anemii. Może dotyczyć nawet 70 proc. kobiet

2 listopada 2023
Autor tekstu: Marta Uler

Ciągłe zmęczenie, słaba kondycja, bóle głowy, kołatanie serca, no i ta bladość skóry. To ona przede wszystkim sprawia, że w końcu idziemy do lekarza. Gdy z morfologii wynika anemia, zaczynamy lepiej się odżywiać, albo suplementować żelazo. A to tylko walka z objawem.

Anemia może mieć wiele przyczyn, czasem takie, które w ogóle nie przyszłyby nam do głowy. Nigdy jej nie lekceważ, bo możesz mieć potencjalnie bardzo groźne zmiany w organizmie.

Zdrowotny problem wielu kobiet

Te zmiany dotyczą 40-70 procent kobiet, to ogromny odsetek. Chodzi o mięśniaki macicy, inaczej zwane fibroidami lub włókniakami. Są to takie narośla, niezłośliwe guzy zbudowane z komórek mięśni gładkich macicy lub (rzadziej) struktur otaczających macicę. Zwykle pojawiają się u kobiet w wieku rozrodczym. Nie są związane z ryzykiem raka macicy i praktycznie nigdy się w niego nie rozwijają. Mniej niż 1 proc. mięśniaków złośliwie transformuje w kierunku groźnego mięsaka.

Według statystyk mięśniaki pojawiają się u 10 proc. kobiet w wieku 35-39 lat, ale u tych powyżej 45 lat już u 70 proc. Niewielkie guzy mogą nie wywoływać żadnych objawów, a wykrywa się je przypadkowo, np. podczas rutynowego badania USG. Natomiast większe mięśniaki, mogą powodować poważne dolegliwości, a kobiety zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, że cierpią właśnie z powodu tych zmian.

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy

Dokładnie nie wiadomo, dlaczego w pewnym momencie dochodzi do rozwoju mięśniaka. Wskazuje się tu na kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększać szanse na ich wystąpienie. Są to:

  • Wiek – im kobieta starsza, tym większe u niej jest prawdopodobieństwo rozwoju mięśniaka macicy.
  • Dziedziczność – większe ryzyko wystąpienia tych zmian występuje u kobiety, której matka lub siostra miały mięśniaki.
  • Otyłość – wysoki indeks masy ciała (BMI) może zwiększać ryzyko wystąpienia mięśniaków.
  • Poziom estrogenów – hormonalna aktywność estrogenów jest uważana za jeden z czynników wpływających na wzrost mięśniaków macicy. Gdy poziom estrogenów spada, a więc po menopauzie, mięśniaki mają tendencję do kurczenia się.

Objawy mięśniaków macicy

W zależności od wielkości oraz lokalizacji zmian, mięśniaki macicy mogą dawać mniej lub bardziej intensywne i dokuczliwe objawy. Najczęstsze to:

  • bardzo obfite krwawienia miesiączkowe,
  • silne bóle menstruacyjne ,
  • bóle brzucha występujące poza miesiączką,
  • zwiększenie obwodu brzucha – oczywiście w przypadku dużych mięśniaków,
  • problemy z oddawaniem moczu lub kału – mięśniaki macicy mogą uciskać na pęcherz moczowy lub odbytnicę,
  • ból lub dyskomfort podczas seksu ,
  • niepłodność , poronienie, przedwczesny poród .

"Mięśniaki macicy to najczęstsza przyczyna anemii u kobiet. Aż w 67 proc. odpowiadają za anemię u pań w wieku 20-56 lat” – mówi PAP prof. Tomasz Paszkowski, kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Z anemią związane są z kolei: przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją, a w skrajnych przypadkach także niewydolność serca.

Leczenie mięśniaków macicy

Postępowanie w przypadku mięśniaków macicy zależne jest zawsze od kilku czynników, takich jak  objawy, wiek pacjentki, a także jej plany dotyczące rodzicielstwa, i oczywiście od wielkości mięśniaków. Trzeba podkreślić, że mięśniaki macicy, choć powszechne, nie zawsze wymagają interwencji leczniczej.

Czasem wystarczy tylko obserwacja. Jeśli mięśniaki nie powodują poważnych objawów i nie rosną, lekarz może zalecić tylko regularne ich monitorowanie, a o interwencji podejmuje decyzję dopiero wtedy, gdy np. bardzo urosną lub pacjentka zacznie źle się czuć. Leczenie mięśniaków macicy polega na:

  • Podawaniu leków – oczywiście przeciwbólowych, ale także przeciwkrwotocznych (tabletki kwasu traneksamowego), które mogą pomóc w łagodzeniu bólu i obfitych krwawień, czy NLPZ (ibuprofen) działają poprzez zmniejszenie produkcji przez organizm substancji podobnej do hormonu zwanej prostaglandyną, która jest związana z obfitymi miesiączkami.
  • Leczeniu hormonalnym – niektóre leki, takie jak doustne środki antykoncepcyjne , progestagen, system domaciczny lewonorgestrelu, mogą pomóc w kontrolowaniu objawów związanych z mięśniakami.
  • Zabieg chirurgiczny – jeśli mięśniaki powodują poważne objawy lub komplikacje, lekarz może zalecić procedury zabiegowe, takie jak embolizacja tętnic macicznych lub usunięcie mięśniaków ( miomektomia ).
  • Histerektomia – w niektórych przypadkach, szczególnie gdy mięśniaki są bardzo duże lub powodują ciężkie objawy, konieczne może być.

"Polki coraz częściej źle reagują na propozycję usunięcia macicy, są świetnie zorientowane i na ogół przygotowane do rozmowy z lekarzem – wiedzą, że są różne możliwości terapii – nie tylko radykalne. Warto wiedzieć, że np. w USA aż 30-40 proc. kobiet około 65. roku życia ma już wyciętą macicę i to zwykle właśnie z powodu mięśniaków. Według wielu ekspertów wiele z tych pacjentek nie musiało być pozbawianych macicy. W Polsce przeprowadza się ok. 30 tys. histeroskopii rocznie. Ta liczba z roku na rok spada” – mówi prof. Tomasz Paszkowski.

Zobacz także:

Nie daje objawów, a powoduje bezpłodność. Na tę chorobę cierpi nawet co piąta kobieta

Miała wszystkie objawy ciąży. Niestety, wszystko przez chorobę

Rano płaski, po południu wydęty jak balon. Miliony kobiet cierpią przez endobrzuszek

Nie daj się truć. Ten cichy zabójca wdziera się do twojego domu
Już się zaczęło. Nauczyciele katują dzieci sprawdzianami na potęgę
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy