portalparentingowy.pl Ciąża i poród Wyjedziesz na urlop, stracisz prawo do zasiłku. Czego nie wolno robić na L4 w ciąży?
fot. Shutterstock/Olga Smolina SL

Wyjedziesz na urlop, stracisz prawo do zasiłku. Czego nie wolno robić na L4 w ciąży?

10 maja 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Zwolnienia lekarskie są opatrzone kodem choroby, a w spisie tych kodów ciąża jako taka w ogóle nie występuje. Są za to inne oznaczenia, które wpisują lekarze w L4 dla ciężarnych. To od nich zależy czy kobieta na takim zwolnieniu może wychodzić z domu albo wyjeżdżać na wakacje. To bardzo ważne, bo ZUS masowo kontroluje zwolnienia i prawo do zasiłku chorobowego bardzo łatwo stracić.

Na pewno nie raz słyszałaś słynne powiedzenie: "ciąża to nie choroba". Ale tylko kobiety wiedzą, że w tym odmiennym stanie można czuć się gorzej niż podczas poważnego zachorowania. Dlatego tzw. ciążowe L4 wystawiane są na potęgę. Sama z takiego zwolnienia korzystałam. Problem w tym, że niewiele kobiet ma świadomość, co może, a czego nie może robić, będąc na zwolnieniu. A ZUS nie śpi.

Jaki kod w L4 ciążowym

Kody do zwolnienia lekarskiego są wybierane z klasyfikacji ICD-10. Na tej liście pod literą "O" znajdują się powikłania ciążowe . Ale L4 w ciąży wystawia się nie tylko przy powikłaniach. Najczęściej wpisywanym do zwolnień dla kobiet w ciąży kodem jest O 26 . Dlaczego?

A no dlatego, że można pod niego podciągnąć mnóstwo sytuacji, w których kobiecie trudno jest pracować w ciąży . Kod o 26 oznacza dokładnie: opieka położnicza z powodu stanów związanych głównie z ciążą . Lekarze wpisują go zarówno wtedy, gdy kobieta rzeczywiście ma problemy zdrowotne, jak i wtedy, gdy z jakiegokolwiek powodu nie chce chodzić do pracy. Innym dość popularnym kodem jest O 21, który mówi o niepowściągliwych wymiotach .

kobieta w ciąży
fot. Freepik/pvpproductions

Czy na L4 ciążowym można wychodzić z domu

To ważna i dość niejasna kwestia. W ciąży zagrożonej czy powikłanej, jeżeli kobieta nie przebywa w szpitalu tylko w domu, to powinna przede wszystkim leżeć i odpoczywać . Nie może po prostu spacerować sobie po ulicy czy chodzić na imprezy rodzinne . Ale, jak pisałam wyżej, zwolnienia są wystawiane z różnych powodów. Czy ciężarna, która czuje się dobrze, może wychodzić z domu na L4?

To zależy od kolejnego kodu zaszytego w zwolnieniu. Oprócz oznaczenia choroby znajduje się też tam cyfra określająca czy pacjent może wychodzić z domu:

  • L4 z kodem 1 – pacjent powinien pozostać w domu i leżeć, może wychodzić tylko w celu zaspokojenia potrzeb życiowych (np. do sklepu spożywczego lub apteki), tzw. zwolnienie "leżące",
  • L4 z kodem 2 – pacjent może wychodzić z domu, tzw. zwolnienie "chodzące".
kobieta w ciąży
fot. Freepik/senivpetro

Czy na L4 w ciąży można wyjechać na urlop

Niektóre kobiety przebywają na zwolnieniu prawie całą ciążę. Chociażby wtedy, gdy czują się całkiem dobrze, ale ich praca jest zbyt ryzykowna (np. pracują z dziećmi i boją się chorób, albo fizycznie i wykonywanie pracy jest dla nich za ciężkie). Czy takie ciężarne mogą wyjechać na kilka dni w trakcie L4?

Rzeczniczka ZUS w woj. lubuskim, Agnieszka Muchowska w rozmowie z gazetaprawna.pl podkreśliła:

W zwolnieniu lekarskim chodzi o to, żeby dojść do zdrowia. Przypominam, że "chodzące" zwolnienie lekarskie to wciąż zwolnienie — nie można sobie wyjechać na wakacje, w góry, prowadzić bogatego życia kulturalno-sportowo-rekreacyjnego.

Jeżeli ciężarna zdecyduje się na wyjazd w trakcie zwolnienia, to musi powiadomić ZUS o tymczasowej zmianie miejsca pobytu . Ma na to tylko 3 dni. Warto to zrobić, bo nieobecność podczas kontroli może skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego .

Jak zgłosić zmianę miejsca pobytu na L4

Kontrole z ZUS najczęściej są zapowiedziane. Powiadomienie dostarczane jest pocztą, ale jeżeli adresata nie ma w domu, urząd nadal uznaje pismo za doręczone . Dlatego tak ważne jest informowanie o wyjazdach w trakcie L4. Można to zrobić na trzy sposoby:

  • telefonicznie;
  • przez Internet za pośrednictwem PUE ZUS, w formularzu POG;
  • osobiście w placówce ZUS.

Musimy także pamiętać, że na L4 ciążowym nie wolno pracować . Nawet "dorabiać". Kontrole ZUS bywają efektem uprzejmego donosu, albo chęci sprawdzenia pracownicy przez pracodawcę. Bardzo często kontrolowane są kobiety, które na zwolnienie przeszły po wyjątkowo krótkiej umowie o prace . W takich sytuacjach ZUS może podejrzewać, że umowa została zawarta tylko po to, aby uzyskać prawo do zasiłku. W oczach nieustępliwego urzędu będzie to próba wyłudzenia.

Zobacz także:

Czy na L4 można iść na komunię? Odpowiedź nie jest oczywista, a ZUS kontroluje na potęgę

Grillujesz na tym kiełbasę? Tworzysz toksyczną mieszankę, którą trujesz rodzinę

Dreszczy i gęsiej skórki w ciąży nie wolno ignorować. Może oznaczać poważne komplikacje

Duński system wychowania chwalony jest na całym świecie. Jakie ma zasady?
Babciowe pogrąży rodziców. Zamiast zyskać pieniądze, stracą zasiłki
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Napisz do mnie: beata.lajca@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy