Wyglądają atrakcyjnie i mogą stać się prawdziwą ozdobą niejednego ogródka. Jednak w przypadku tych krzaczków chodzi o coś więcej, niż tylko o urodę. Dają niezwykłe owoce, które pod wieloma względami nie mają sobie równych. Są zdrowsze niż borówki, a zdaniem wielu – nawet smaczniejsze. Można jeść je na surowo i robić z nich przetwory. Konfitura ze świdośliwy będzie jak znalazł, kiedy jesienią dopadnie nas grypa lub przeziębienie.
Wpływ mikroplastiku na ludzki organizm nie jest jeszcze dokładnie znany, szczególnie w dłuższej perspektywie, ale już mamy poważne przesłanki do tego, by sądzić, że może być niezwykle toksyczny. Naukowcy, którzy zajmują się tym tematem, nie mają co do tego żadnych złudzeń.Niewielkie kawałki tworzyw sztucznych, a więc właśnie mikroplastik, tkwią w naszych ciałach i powodują szereg problemów zdrowotnych. Ostatnio naukowcy odkryli obecność tych substancji w tkankach męskiego układu rozrodczego. Uważa się, że mogą one powodować bezpłodność.
Statystyczny Polak zjada nawet 42 kg cukru rocznie. To daje 3,5 torebki na miesiąc. Trudno to sobie wyobrazić, a jeszcze trudniej uwierzyć. Jednak tu nie chodzi tylko o ten cukier, który sypiemy łyżeczką. Najgorszy jest ten, którego nie widać.Każde ciastko, każda czekoladka, to może być dodatkowa łyżeczka lub dwie. W pączku "siedzą” 3 lub 4. Nawet w pozornie zdrowych produktach, jak jogurty czy soki, też jest mnóstwo cukru. A jest to wielki wróg naszego zdrowia. Jak zatem wyeliminować go z diety? Jest na to sposób.
Truskawki w diecie niemowlaka stanowią cenne źródło witamin, a do tego są pyszne, miękkie i soczyste. Dzieci zazwyczaj chętnie ich próbują. Rodzice z kolei, mają mnóstwo wątpliwości w tej kwestii.Panuje powszechne przekonanie, że truskawki są silnym alergenem. Nawet pediatrzy często radzą, by wstrzymać się z podawaniem tych owoców niemowlętom. A jak jest naprawdę? Od jakiego wieku dziecko może zacząć próbować truskawek?
Sezon na truskawki rozpocznie się już za momencik. Będziemy pić koktajle truskawkowe, podawać dzieciom na obiad makaron z truskawkowym musem i oczywiście jeść truskawki prosto z łubianki. Ewentualnie maczane w cukrze.Łapiemy za ogonek, myk w cukier i do buzi. A szypułka do śmietnika. To błąd! W tej części owocu kryje się mnóstwo cennych wartości odżywczych. Nie warto wyrzucać ogonków.
132 uczniów i 7 nauczycieli z objawami zatrucia pokarmowego po zjedzeniu pomidorków koktajlowych. Tak skończył się projekt edukacyjny "Owoce i warzywa w szkole" w czterech szkołach.Masowe zatrucie to efekt programu organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa. Nie wiadomo jeszcze co było przyczyną zatrucia, a włoskie pomidorki koktajlowe trafiają także do polskich sklepów.
Ugotowanie ziemniaków wydaje się być dziecinnie proste. I nie może nie wyjść. Okazuje się jednak, że jest jeden szczegół, który może zmienić ich smak.Chodzi oczywiście o sól. A raczej o to, kiedy ją dodać do garnka: przed, w trakcie czy może już po ugotowaniu? To może mieć większe znaczenie, niż ci się wydaje.
Ogórki małosolne to przysmak niejednego dziecka. Maluchy, którym nie odpowiada wyrazisty, bardzo kwaśny smak kiszonych ogórków, często sięgają właśnie po te małosolne. A czy to w ogóle może być zdrowe dla dziecka?Kto kiedyś kisił ogórki, wie, że w przepisie znajduje się kopiasta łyżka soli na litr wody. Tymczasem tyle mówi się o tym, by nie podawać dzieciom słonych produktów. Więc – jak to jest z tymi ogórkami?
Jak należy gotować ryż? Zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu? Choć wydaje się, że to najprostszy sposób, jeśli chcemy uzyskać ryż w odpowiedniej konsystencji. Jak się jednak okazuje, trzeba uważać, zwłaszcza na ryż w torebkach.Mają służyć naszej wygodzie, ale czy przypadkiem nam nie szkodzą? Gotowany przez długi czas plastik może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Specjaliści nie mają wątpliwości.
Co do obiadu? Zielone ogórki, śmietana albo jogurt, przyprawy i już! Okazuje się, że mizeria, w swej prostocie, zachwyciła krytyków kulinarnych. Zajęła bardzo wysokie miejsce w rankingu najsmaczniejszych sałatek świata.Pokonała kilkadziesiąt o wiele bardziej wyrafinowanych i bogatych przysmaków. A wiesz w ogóle, co to znaczy "mizeria”?
Nic tak nie cieszy rodziny, jak świeżo upieczone ciasto, które wyjeżdża na stół. Dlatego warto znać kilka sprawdzonych przepisów, by zbyt długo się nie zastanawiać, kiedy dzieciaki poproszą o coś słodkiego. Łącki przekładaniec siostry Anastazji robi furorę w internecie, nie jest tak trudny do wykonania, jak mogłoby się wydawać, a ma też tę zaletę, że nie tylko smakuje, ale i wygląda – apetycznie oraz wykwintnie. Nada się nawet na bardziej eleganckie przyjęcie.
Tęczowy nalot na wędlinie możemy zaobserwować i w mięsie na wagę, i w paczkowanych skrawkach. Co jednak oznacza? I czy wędlinę z takim odblaskiem można bezpiecznie spożywać. Odpowiadamy.Wędliny zawierają nie tylko mięso (oby było go jak najwięcej), ale również sól, przyprawy, azotan sodu oraz inne konserwanty. Czy wszystkie z nich są bezpieczne dla zdrowia? Sprawdzamy, czy to one tworzą tęczowy nalot na plastrach szynki.
Jako dziecko pewnie próbowałaś kwiatów bzu, jednak czy wiesz, że ta roślina ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, a także bogate zastosowanie w kuchni? Dziś przygotujemy z lilaka lemoniadę!Cały maj pachnie bzem. Kochamy znosić jego naręcza do domu, ustawiamy w wazonach i staramy się nacieszyć lilakiem. Jednak nie można zapominać, że te piękne fioletowe lub białe kwiatki to także doskonała baza w kuchni.
Największą ozdobą wiosennych balkonów są bez wątpienia pelargonie. Na niektórych prezentują się naprawdę okazale. Bogate kwiatostany, jędrne zielone liście – już z daleka przykuwają uwagę. Piękne rośliny wzbudzają zachwyt, ale i zainteresowanie: jak uzyskać tak imponujące okazy? Nie każdy ma przecież rękę do kwiatów! Ale nawet jeśli ty należysz do tych osób, podpowiemy, co zrobić, by pelargonie prezentowały się obłędnie.
W każdy polskim domu, co sobota odbywa się narodowe tłuczenie mięsa na kotlety schabowe. Narzędziem, którego wtedy używamy jest tłuczek do mięsa. Niestety, mimo wielu lat tradycji, nie wszyscy wiedzą, jak używać go poprawnie.
Codzienna dieta powinna obfitować w świeże warzywa i owoce, podkreślają specjaliści od żywienia. No właśnie, czy banan, który leżał już tydzień na parapecie i stał się niemal całkowicie wiotki i zbrązowiały, wciąż jest świeży?Zawiera z pewnością o wiele więcej cukru, niż ten zielonkawy. Ale czy to koniec, jeśli chodzi o jego potencjalnie negatywny wpływ na nasze zdrowie? Warto być tego świadomym zwłaszcza, że banany to owoce, które najchętniej podajemy naszym dzieciom.
To był przysmak! Wafle przekładane kremem czekoladowym w PRL-u gościły na stołach niemal wszystkich domów. Wykonanie tego deseru było banalnie łatwe, a jego smak – niepowtarzalny. Gdy zjawiali się niezapowiedziani goście, szybko można było podać na stół coś, co smakowało każdemu.Wafle czekoladowe to zdecydowanie deser wart przypomnienia. W dodatku nie potrzeba wiele, by wafle przekładańce wykonać samodzielnie. Albo lepiej – z udziałem małego pomocnika.
Każda mama chciałaby, żeby jej dziecko zjadło rano coś pożywnego, ale przy tym również zdrowego. Maluchy lubią parówki i często o nie proszą. Czy powinniśmy im ulegać?O parówkach powiedziano już wiele złego. Że to MOM, czyli mięso oddzielane mechanicznie od kości, albo wręcz, że to zmielone przeróżne dziwne części zwierząt. A do tego wzmacniacze smaku i konserwanty. Czy to może być zdrowe? Na pewno nie! Ale warto wiedzieć, że istnieją parówki, którym niczego nie można zarzucić.
Regularne jedzenie ryb to jedna z najważniejszych zasad zdrowego odżywiania. Ryby są bogate w kwasy omega i witaminy. Najpopularniejsze to zdecydowanie łosoś, tuńczyk i dorsz. Są zdrowe i smaczne, ale bardzo drogie.Jest jednak tańsza alternatywa: okoń. Jest naprawdę smaczny, a do tego zdrowy. Dawniej okonie były bardzo popularne, teraz są trochę zapomniane. A naprawdę warto po nie sięgnąć.
Wielu z nas trudno wyobrazić sobie poranek bez filiżanki aromatycznej kawy. Ale w ostatnim czasie nasz ulubiony napój zyskał mocnego konkurenta. Co ciekawe, proponują go nawet kawiarnie! To matcha. Co takiego ma w sobie ten zielony stymulant? Można raczej spytać – czego nie ma? Pobudza, ale i relaksuje, obniża cholesterol, zabija bakterie, a nawet podkręca płodność. A to zaledwie ułamek niezwykłych właściwości tej... herbaty.
Mówi się, że grillowanie to nasz sport narodowy. Trudno zaprzeczyć – Polacy lubią grillować. Gdy tylko jest ku temu okazja, wyciągają sprzęt i rozpoczynają ceremonię. A, że majówka się zbliża, już za chwileczkę zewsząd dobiegać nas będzie charakterystyczny zapaszek.Kto ma ogródek, rozstawia grilla na trawie. A kto nie ma – na balkonie. Przecież grillowanie w kuchni, na patelni, nie ma żadnego uroku. Ale, czy to jest w ogóle legalne? Czy przypadkiem nie grozi za to mandat?
Przetestowano paluszki rybne znanych marek. Wyniki, jakie otrzymali naukowcy, niestety są niepokojące. W wielu produktach znaleziono substancje rakotwórcze, rtęć, a nawet... smar. Aż strach pomyśleć, jak to wszystko wpływa na zdrowie. Paluszki rybne to jedno ze sztandarowych dań dziecięcych. Maluchy je lubią, bo są chrupiące i czasem naprawdę smaczne, a mamy – bo to szybki obiad, w dodatku ryba jest zdrowa. Ale po tych badaniach, inaczej już będziesz do nich podchodzić.
Po świętach poszli na zakupy. “Chociaż pieczywo świeże wezmę” - mówili w domu i wrócili z pustymi rękoma. W całej Polsce klienci dyskontów zderzali się ze ścianą, bo sklepy nie zdążyły zmienić cen.1 kwietnia zniesiono zerowy VAT na żywność. Okazuje się, że dwa dni później w niektórych sklepach wciąż nie można zrobić zakupów.
Czasem zjemy coś nieświeżego, a kiedy indziej nie umyjemy rąk przed posiłkiem. Przyczyn zatrucia pokarmowego jest wiele. Zaszkodzić może połączenie niektórych pokarmów, a czasem wystarczy, że zjemy zbyt dużo wszystkiego. Żołądek zaczyna nas boleć, pojawia się biegunka, wzdęcia lub wymioty.Przed świętami do zatruć pokarmowych dochodzi częściej. Jemy różne smakołyki, grzyby, śledzie, sałatkę z majonezem. Niektóre te potrawy są naprawdę ciężkostrawne. Zdarza się też, że do naszego żołądka trafi coś, co zbyt długo już leżało... Co robić w takiej sytuacji?
Z badań wynika, że tuż przed miesiączką potrafimy zjeść nawet o 30 proc. więcej niż zwykle. Z pewnością nie jest to zaskoczeniem dla wielu z nas. Znamy to doskonale! W tych dniach co i rusz sięgamy po jakieś przekąski, wciąż zaglądamy do kuchennych szafek.Jedzenie jest przyjemne, ale takie podjadanie skutkuje niestety dodatkowymi kilogramami. Na szczęście jest na to sposób. Okazuje się, że odpowiednia dieta nie tylko może zapobiec napadom głodu, ale nawet zniwelować dolegliwości związane z PMS.
Kilogram pędów tej rośliny może kosztować nawet 1000 euro. Aż trudno w to uwierzyć, bo w Polsce rośnie prawie wszędzie, w dodatku tak obficie, że potrafi stać się prawdziwą zmorą przydomowych ogródków. Podczas wiosennych porządków wyrywamy go zaciekle, szarpiemy, upychamy w workach. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że wyrzucamy tyle dobra! To pnącze zawiera w sobie całe bogactwo właściwości prozdrowotnych.
Ceny od ponad dwóch lat dają się nam wszystkim w kość. Rząd w pewnym momencie wprowadził zerowy VAT na żywność. Ale to już przeszłość. Podatek wraca od 1 kwietnia, a wraz z nim w górę pójdę ceny wszystkich podstawowych produktów.Eksperci nie mają wątpliwości, już robiąc zakupy na Wielkanoc, poczujemy różnicę w portfelu, bo sklepy wcale nie będą czekać do 1 kwietnia.
Planujesz obiad, idziesz do sklepu, klasycznie wybierasz jakieś mięso. Może dzisiaj drobiowe? Teraz już tylko wystarczy je umyć, pokroić, przyprawić i właściwie kotlety będą raz-dwa. Zaraz, zaraz – umyć? To nie jest najlepszy pomysł.Okazuje się, że mycie mięsa może przynieść nam więcej szkody niż pożytku, choć brzmi to absurdalnie. Z badań wynika, że podczas mycia doprowadzamy do rozprzestrzeniania się bakterii po kuchni. Nie tylko w zlewie. Później znajdują się ona wokół niego, na innych produktach i potrawach.