portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Zaproś rodzinę na święta, a spędzisz miesiąc w szpitalu. Niewielu zdaje sobie z tego sprawę
Fot. ShutterStock

Zaproś rodzinę na święta, a spędzisz miesiąc w szpitalu. Niewielu zdaje sobie z tego sprawę

17 grudnia 2023
Autor tekstu: Marta Lewandowska

Święta inaczej niż z rodziną niektóry ciężko sobie wyobrazić. Jest jednak pewien wyjątek, kiedy warto rozważyć, pozostanie we własnym mieszkaniu. Noworodek i spęd rodzinny nigdy nie idą w parze.

O ironio w kwestii ochrony zdrowia wiele nauczyła nas pandemia. Gdy byliśmy przymuszeni do tego, żeby spędzać czas w izolacji, okazało się, że da się być razem... na odległość.

Noworodek zostaje na Święta w domu

Dziecko rodzi się zupełnie bezbronne. W dosłownym znaczeniu tych słów. Maluch, szczególnie ten urodzony w okresie jesienno-zimowym co najmniej do pierwszych szczepień, powinien mieć ograniczone kontakty z osobami, które z nim nie mieszkają. Dlatego Święta w wielkim rodzinnym gronie to słaby pomysł . Niewiele tak naprawdę zmienia się w tej kwestii z 3-, 4-miesięcznym bobasem.

Nie bez powodu w przedszkolach jest teraz pusto . Dzieci chorują i to na potęgę, a jak dzieci, to i dorośli, tyle że to, co dla cioci Krysi jest niewinnym katarkiem, dla małego Nikosia może być RSV w ciężkim przebiegu . Dla niemowlaka ten wirus może stanowić zagrożenie życia i tu nie ma o czym gadać, nie ma kompromisów. Nie jest aż tak ważne "co ludzie powiedzą". Bezpieczeństwo malucha musi być priorytetem.

Kopia – Marta L - 2023-12-17T200201.300.jpg
Pexels

Plaga za plagą, czyli wszystkie choroby Świąt

Pediatrzy biją na alarm, końcówka roku to szczyt zachorowań na Covid-19, grypę i RSV, każdy z tych wirusów dla niemowlęcia może skończyć się koniecznością hospitalizacji. Do tego jeśli kuzyn, czy kuzynka maluszka, którzy mają zasiąść przy świątecznym stole, chodzą do przedszkola, to obecnie w placówkowym menu królują: odra . norowirus i odnotowuje się coraz więcej przypadków ospy. Ach, no i oczywiście owsica.

Noworodek czy niemowlę mają niedojrzały układ odpornościowy , wielu szczepień zwyczajnie nie można im jeszcze podać. Nic ich więc nie chroni. A ryzyko jest duże i cena może być wysoka. Te niewielkie kaszle, trochę bolące brzuszki, czy lekka wysypka, dla takiego malucha mogą stanowić zagrożenie, którego na dziecko sprowadzać nie chcemy. I nie ma się tu co zastanawiać.

Niedojrzały układ nerwowy, czyli za mały na imprezowicza

Nie chodzi o to, żeby dziecko zamykać pod kloszem , bo jeśli zamierzacie się spotkać w wąskim gronie z osobami, z którymi i tak na co dzień się widujecie - nie ma żadnej potrzeby, żeby na Święta się odcinać. Jednak jeśli twoja rodzina świętuje w gronie poszerzonym i za stołem zasiada 20 osób, to tym razem warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

Obwożenie malca po obcych domach, przy czym każdy ma inny zapach, inną temperaturę i inne dźwięki jest po prostu złym pomysłem. Każdy się nad tym dzieckiem będzie nachylał, jakoś pachnie, jakoś brzmi... O tyle, o ile ty jesteś w stanie separować bodźce i skupić się na tym, że wujek prosi cię o podanie soli i nie słyszysz tego, o czym rozmawiają kuzynki, maluch jeszcze tego nie umie, do niego wszystko dociera do niego równie mocno.

A potem w domu pojawia się płacz, trudności z zasypianiem, niechęć do jedzenia... Noworodek będzie niespokojny, bo jego układ nerwowy będzie przeciążony. To nie jest coś, czego dziecko powinno doświadczać. Jeszcze się nabawi z kuzynami. Ta jedna Gwiazdka nie spowoduje jego wykluczenia.

Jak odmawiać, by po świętach wciąż rozmawiać

Zawsze, ale to zawsze szczerze i uczciwie. Nie ma powodów, żeby się obawiać, że ktoś poczuje się urażony. Rodzicom i teściom z pewnością możesz spokojnie opowiedzieć o swoich obawach. Bliscy cię kochają i zrozumieją wyjątkową sytuację. Zawsze możecie skorzystać z nowoczesnych technologii i połączyć się przez video konferencję. Owszem, nie przytulicie się, ale zminimalizujecie ryzyko dla nowego członka rodziny , a przecież na tym powinno zależeć wszystkim.

Na Święta składamy sobie życzenia "przede wszystkim zdrowia", niech to nie będą puste słowa . Jeśli to ty jesteś tą ciocią, babcią, dziadkiem czy wujkiem - podejdź do tego ze zrozumieniem. W Święta warto pomyśleć o tych starszych osobach z otoczenia , może na to wolne miejsce warto zaprosić samotnych sąsiadów?

Zobacz także:

Czy wypada dawać pieniądze na Gwiazdkę? Trzeba wziąć pod uwagę jedną rzecz

"Często wypadam z sań". Święty Mikołaj tylko nam opowiedział o trudach swojej pracy

Za nic mamy świąteczne tradycje. Tworzymy własne, lepsze, bardziej komfortowe

Magia świątecznych prezentów. Jak wybrać idealny podarunek dla malucha?
Czy dzieci mogą bezpiecznie pić kompot z suszu? Rodzice powinni o tym wiedzieć
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewandowska

Wydawczyni serwisu. Specjalistka ds. turystyki z duszą społecznika. Z mediami związana od blisko 20 lat. Mama trzech chłopców, która wierzy, że dzieci są doskonałe, a rolą rodzica jest jedynie wspieranie ich w odkrywaniu własnej drogi. Zwolenniczka rodzicielstwa intuicyjnego. Pisze głównie o tym, jak czerpać przyjemność z bycia rodzicem, ale też śledzi to, co dzieje się w polskiej szkole. Z zamiłowania ogrodniczka, uwielbia dawać drugie życie używanym rzeczom i gotować.


 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy