Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Laptopy dla czwartoklasistów 2024. Rząd obiecał uczniom tablety. Kiedy je dostaną?
Marta Uler
Marta Uler 03.07.2024 11:29

Laptopy dla czwartoklasistów 2024. Rząd obiecał uczniom tablety. Kiedy je dostaną?

dziewczynka przed laptopem
Fot. East News/Marek BAZAK

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę i naukę bez odpowiedniego sprzętu. W roku szkolnym, który niedawno dobiegł końca, czwartoklasistom rozdano laptopy, dzięki którym mogli się uczyć – wszyscy na równych warunkach.

A jak będzie po wakacjach? Jeszcze zimą zapowiadano zmiany w projekcie "Laptop dla ucznia”. Mówiono o tym, że komputerów dzieci już nie dostaną, ale będą za to tablety. 

Laptop dla czwartoklasisty w nowym roku szkolnym?

We wrześniu ubiegłego roku rząd zaczął rozdawać uczniom laptopy w ramach programu "Laptop dla ucznia”. Sprzęt dostały wszystkie dzieci, które chodziły do IV klasy. Zakupiono 394 tys. laptopów za blisko 1,2 mld zł. Zapowiadano też, że zgodnie z uchwaloną wówczas ustawą o wspieraniu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych mają otrzymywać bezpłatnie laptopy. Urządzenia przekazywano rodzicom lub opiekunom prawnym uczniów na podstawie umowy na własność albo umowy użyczenia.

Następnie zmienił się rząd i już w lutym wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że oczywiście chciałby, aby program był kontynuowany, ale w budżecie nie ma pieniędzy na ten cel...

Po wakacjach czwartoklasiści nie dostaną już laptopów

Chodzi, między innymi, o pieniądze. Ponieważ Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego nie zabezpieczył finansowania programu i nie wpisał tego wydatku do projektu ustawy budżetowej, pod koniec listopada 2023 roku Komisja Europejska wskazała, że wydatek nie będzie kwalifikowany do refinansowania. A po wakacjach czwartoklasiści nie dostaną niestety laptopów.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele dzieci oraz ich rodziców czekało na to, aby w tym roku odebrać obiecane im laptopy. Zaczynając naszą pracę w rządzie, wierzyliśmy w to, że cały program był przygotowany profesjonalnie. To, co zastaliśmy oraz to, co ustaliliśmy, pokazało nam jednak, że tak nie było. Niestety wiele informacji było ukrywanych przed opinią publiczną przez naszych poprzedników.

To nie był program cyfryzacji, a program wyborczy” – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. "Przez błędy i zaniedbania poprzedniego rządu jesteśmy zmuszeni do zawieszenia programu 'Laptop dla ucznia'. Po uzdrowieniu wróci w nowej kompleksowej formule 'Cyfrowy uczeń'" – dodał.

A co z tabletami dla uczniów?

Nowy program "Cyfrowy uczeń” ma być bardziej dopracowany i kompleksowo podejść do potrzeb uczniów i ich rozwoju. "Żaden rocznik nie będzie poszkodowany" – mówiła ministra edukacji Barbara Nowacka. "Program 'Cyfrowy uczeń' to jest program, który żadnego dziecka, które liczyło na sprzęt od państwa, nie pozostawi z tyłu. My będziemy pracowali nad wyrównaniem tego, żeby dzieci nie tylko z tego rocznika, który rozpocznie naukę w 2024, ale i z kolejnych mogły z programu korzystać”.

Jednym z punktów programu "Cyfrowy uczeń" jest z kolei wyposażenie dzieci w tablety. "Założeniem jest, aby uczniowie otrzymali urządzenia mobilne w 2025 roku” – podaje serwis gov.pl. Jednak Katarzyna Lubnauer, pytana niedawno przez Dziennik Gazetę Prawną, czy na pewno do tego dojdzie, stwierdziła, że"najpierw musi zapaść decyzja Komisji Europejskiej odnośnie do PCTE i rewizji KPO".

Barbara Nowacka zapowiadała, że ta decyzja powinna zapaść już w czerwcu. Lubnauer skomentowała to słowami: "to nasz ambitny cel, ale jesteśmy zależni od terminu rewizji KPO". A zatem na pytanie, czy w przyszłym roku uczniowie dostaną tablety, rzec można: "pożyjemy, zobaczymy”...

Zobacz także:

Tym razem Nowacka przesadziła. Nie wszyscy mieszkają w bogatej “warszafce”

Laptop dla 4-klasisty zostanie zlikwidowany. Czy rodzice będą musieli oddać sprzęt?

Rodzice zastawili rządowy laptop w lombardzie. Chwilę później gorzko tego pożałowali

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
1300 zł dla każdego, bez względu na dochód. Nowe świadczenie zastąpi 800+?
para emerytów na spacerze z wnuczką
para emerytów na spacerze z wnuczką
Dochodzące do nas wiadomości o kolejnych zmianach w świadczeniach i polityce społecznej oznaczają tylko jedno: czekają nas duże cięcia. Nie wiadomo, jak szeroko będą zakrojone zmiany i czekamy na kolejne wieści.Dużo spekulacji pojawia się zwłaszcza w kontekście 800+. Pierwsze zmiany w sposobie przyznawania świadczenia zostały już ogłoszone. Wielce prawdopodobne, że pojawią się kolejne. A być może nawet wszystkie świadczenia dla rodzin zostaną zastąpione jednym.
Czytaj dalej
Zarabiamy 14 tysięcy miesięcznie, nie stać nas na wakacje nad polskim morzem. Na pieluchy pożyczamy od teściowej
kłótnia pary
kłótnia pary
Marcin i Ewelina to jedna z tych par, które wyglądają jak z reklamy szczęśliwego życia. On jest elegancki i wysoki, ona zadbana, zawsze dobrze ubrana. Mieszkamy blisko siebie, a ich średnie dziecko chodzi do przedszkola z moim synem. Czasami na siebie wpadniemy na placu zabaw, czasami się zdzwonimy, by umówić się na wyjście z maluchami do kina albo na lody.Może nie jesteśmy najbliższymi przyjaciółmi, ale znamy się już bardzo dobrze. Dlatego kiedy zobaczyłam ich na przyjęciu urodzinowym dzieciaka z naszej grupy przedszkolnej, od razu wiedziałam, że coś się wydarzyło. Marcin wyglądał jak gradowa chmura, Ewelina wydawała się być nieobecna. Następnego dnia ją o to zapytałam i okazało się, że mają problemy finansowe.
Czytaj dalej