Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Takie są objawy pierwszej miesiączki. Jeśli masz córkę, powinnaś – i powinieneś – to wiedzieć
Marta Uler
Marta Uler 02.07.2024 11:49

Takie są objawy pierwszej miesiączki. Jeśli masz córkę, powinnaś – i powinieneś – to wiedzieć

pierwsze objawy miesiączki
Fot. Shutterstock/Kmpzzz

Pierwsza miesiączka to ważne wydarzenie w życiu każdej dziewczynki. Bywa nieco przerażająca, dlatego tak ważne jest, by młoda kobieta wiedziała, co się z nią dzieje. To zadanie dla nas, rodziców.

Pierwszy okres może zwiastować szereg symptomów, w tym charakterystyczny ból w podbrzuszu, ale nie tylko. To mogą być także wahania nastroju, a nawet mdłości. Bądźmy tego świadomi.

Pierwsza miesiączka – kiedy może wystąpić?

Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle u dziewcząt między 10. a 14. rokiem życia. Nie jest to regułą i zdarza się także nieco młodszym oraz trochę starszym dziewczynkom. To odkrycie, czasem znienacka, może przestraszyć, dlatego tak ważna jest tutaj kwestia świadomości

Zwykle to wielkie wydarzenie w życiu młodej kobiety. Utarło się, że to taki umowny, przełomowy moment, w którym żegna dzieciństwo, choć oczywiście to jedynie kwestia biologii, bo kobiecość i dojrzałość to coś o wiele bardziej złożonego.

Bywa, że dziewczynka jest zaskoczona pierwszą miesiączką. Pewnego dnia, odkrywa krew na bieliźnie, ale tak naprawdę symptomy, że ten moment się zbliża, można zauważyć już wcześniej. Jeśli jesteś mamą (lub tatą) dziewczynki, powinnaś zdawać sobie z tego sprawę.

Pierwsza miesiączka – objawy

Miesiączka, inaczej okres, krwawienie, menstruacja, to naturalny proces fizjologiczny, który – w skrócie – jest rozpoczęciem całego cyklu menstruacyjnego. Przebiega on tak: jajeczko dojrzewa w jednym z jajników. Ok. 14. dnia cyklu następuje owulacja, czyli jego uwolnienie. Błona śluzowa macicy staje się wtedy grubsza i gotowa na zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. Gdy do zapłodnienia nie dojdzie, błona się złuszcza, a macica zaczyna się oczyszczać. I to jest właśnie miesiączka.

Zanim dojdzie do tej pierwszej miesiączki, organizm musi się przygotować do wielkich zmian. Mogą one manifestować się na wiele sposobów. W tym czasie dziewczynka może czuć:

  • trudności z koncentracją,
  • kiepski nastrój, wahania, 
  • osłabienie,
  • bóle w podbrzuszu, skurcze,
  • pojawienie się białej wydzieliny,
  • plamienia, lekkie krwawienia.

Na co zwrócić uwagę? Tłumaczy ginekolożka

To, na co powinna zwrócić dziewczynka, wskazuje ginekolożka Katarzyna Pietuch na swoim profilu na Instagramie: 

"Po pierwsze to może być pobolewanie brzucha, które pojawia się cyklicznie, co kilka dni” – mówi specjalistka. Co ciekawe, charakterystycznym objawem może być również zwiększony apetyt na słodycze.

"Bardzo często jest tak, że pojawia się jakaś wydzielina, lekko podabrwiona (…) Ona będzie zmieniała swoją konsystencję, będzie się robiła bardziej gęsta, a dodatkowo zmieniała kolor: różowy, lekko brunatny”.

Jak przygotować dziecko do pierwszej miesiączki?

O tych symptomach zwiastujących nadejście pierwszej miesiączki powinny coś wiedzieć dziewczynki, już mniej więcej około 10 r.ż, ale nie tylko one. Dobrze, by także jej rodzice byli świadomi w tej kwestii. Obserwujmy nasze dzieci, by wiedzieć, co się z nimi dzieje. A jeśli zaczniemy mieć przypuszczenia, że dziewczynka dojrzewa, porozmawiajmy z nią, bo same lekcje biologii w szkole, na pewno tu nie wystarczą. 

Zobacz także:

Pigułka dzień po nie działa poronnie. Ten i 8 innych mitów o antykoncepcji awaryjnej

Cebula i nasiona zbóż. Pierwsze testy ciążowe mogą dziś przyprawiać o dreszcze

Nie daj plamy! Tak przesuniesz miesiączkę przed weselem czy wakacjami

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Zarabiamy 14 tysięcy miesięcznie, nie stać nas na wakacje nad polskim morzem. Na pieluchy pożyczamy od teściowej
kłótnia pary
kłótnia pary
Marcin i Ewelina to jedna z tych par, które wyglądają jak z reklamy szczęśliwego życia. On jest elegancki i wysoki, ona zadbana, zawsze dobrze ubrana. Mieszkamy blisko siebie, a ich średnie dziecko chodzi do przedszkola z moim synem. Czasami na siebie wpadniemy na placu zabaw, czasami się zdzwonimy, by umówić się na wyjście z maluchami do kina albo na lody.Może nie jesteśmy najbliższymi przyjaciółmi, ale znamy się już bardzo dobrze. Dlatego kiedy zobaczyłam ich na przyjęciu urodzinowym dzieciaka z naszej grupy przedszkolnej, od razu wiedziałam, że coś się wydarzyło. Marcin wyglądał jak gradowa chmura, Ewelina wydawała się być nieobecna. Następnego dnia ją o to zapytałam i okazało się, że mają problemy finansowe.
Czytaj dalej
Koniec czasu dla rodziny. Wracają niedziele handlowe. Nawet 30 w roku
kasjerka w Biedronce
kasjerka w Biedronce
Gdy obydwoje rodziców pracuje, trudno znaleźć chwilę na spędzenie czasu całą rodziną. Z wyjątkiem niedzieli, kiedy, przynajmniej do tej pory, większość pracujących miała wolne ze względu na zakaz handlu. Ale wolne niedziele się skończą, to pewne. Nie wiadomo tylko, kiedy.O dziwo aż połowa kasjerów, których ta zmiana dotknęłaby najbardziej, nie ma nic przeciwko. Projekt ustawy jest już gotowy i odbyło się jego pierwsze czytanie. Handlowe niedziele mogłyby wrócić już we wrześniu tego roku, ale przeszkodą może się okazać prezydenckie weto. Kiedy skończą się wolne niedziele?
Czytaj dalej