Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Wyniki egzaminów ósmych klas. Tu sprawdzisz, jak poszło twojemu dziecku
Marta Uler
Marta Uler 02.07.2024 09:42

Wyniki egzaminów ósmych klas. Tu sprawdzisz, jak poszło twojemu dziecku

egzamin ósmoklasisty 2024
Fot. East News/KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE

Choć wakacje trwają już od ponad tygodnia, jest taka grupa młodzieży, która nie jest w stanie spokojnie się relaksować. To tegoroczni absolwenci szkół podstawowych. Swój najważniejszy, jak do tej pory, egzamin napisali już dawno temu, ale wyników wciąż jeszcze nie znają.

O tym, jak im poszło, przekonają się już jutro. Wtedy Komisja Egzaminacyjna opublikuje wyniki i będzie można odetchnąć.

Egzamin ósmoklasisty 2024 – kiedy wyniki?

Egzamin ósmoklasisty był już prawie dwa miesiące temu, ale ci, którzy go pisali, do tej pory nie wiedzą, jak im poszło. Można się mniej więcej spodziewać wyniku, bo zaraz po testach w sieci opublikowano arkusze. I, kto dobrze pamiętał, jak odpowiedział na pytania, domyśla się swojego wyniku.

Największą niewiadomą zawsze jest wypracowanie. Jak ono zostało ocenione? Te domysły, na szczęście, już jutro się skończą. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024.

Fot. Pixabay/Surprising_SnapShots

Wyniki i zaświadczenie o egzaminach

CKE opublikuje wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 w środę 3 lipca, punktualnie o godz. 8:30 na stronie wyniki.edu.pl, za pomocą systemu ZIU na indywidualnych kontach ucznia. Tego samego dnia absolwentom zostaną wydane zaświadczenia i informacje o wynikach.

Wyniki egzaminu podane będą w procentach oraz w skali centylowej. Co to znaczy? Wynik procentowy to po prostu wynik, który uczeń uzyskał z egzaminu z danego przedmiotu. Zaś wynik centylowy, to odsetek ósmoklasistów, którzy uzyskali taki sam lub niższy wynik z tego egzaminu. W ten sposób można się zorientować, jak wypadliśmy na tle całego kraju. By sprawdzić wynik:

  • zaloguj się do systemu ZIU, wpisując w polach "login" i "hasło" przekazane przez szkołę,
  • wybierz pole "Egzamin ósmoklasisty”,
  • na ekranie pojawią się procentowe wyniki egzaminu ósmoklasisty,
  • jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe wyniki i odpowiedzi, wybierz egzamin z danego przedmiotu.

Co teraz czeka absolwentów podstawówek?

Egzamin ósmoklasisty to kluczowy element rekrutacji do szkół średnich. Łącznie z punktami ze świadectwa, uczeń może uzyskać maksymalnie 200 punktów. Jak to się oblicza? Liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego oraz z matematyki należy pomnożyć przez 0,35. Z języka obcego – przez 0,3.

Punkty te potrzebne są  w rekrutacji do szkół średnich. Te najlepsze przyjmują uczniów z jak najwyższą liczba punktów. Jutro absolwenci będą już mogli zanieść do swoich wymarzonych szkół komplet dokumentów i czekać na kolejny wynik – czy zostaną przyjęci? Czy punkty, które uzyskali, będą dla nich tą przepustką?

To się okaże dopiero w drugiej połowie lipca. Wtedy większość szkół opublikuje listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a ci będą musieli złożyć oświadczenie woli. Takie prawdziwe wakacje, kiedy naprawdę nie będzie trzeba myśleć o szkole, będą mieli dopiero wtedy, kiedy pokonają już te wszystkie formalności...

Zobacz także:

Już dziś złóż wniosek o 300+. Wiemy, kiedy pieniądze wpłyną na konta

MEN potwierdza: na te dzieci nie dostaniesz 300+. Nawet nie składaj wniosku

Najlepszy absolwent w historii. Radek skończył szkołę ze średnią 6.0

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Matka ruszyła na pomoc 10-latce. W tym czasie druga z jej córek tonęła
15-latka utonęła w Częstochowie
15-latka utonęła w Częstochowie
Dramatyczne wydarzenia rozegrały się 30 czerwca późnym popołudniem w Częstochowie. W całym kraju panował nieznośny upał i wiele osób postanowiło spędzić czas nad wodą. Nad zbiornikiem wodnym przy ul. Amonitowej w Częstochowie odpoczywała matka z dwiema córkami.Tuż po godz. 17:00 kobieta zauważyła, że młodsza z dziewczynek, 10-latka, dziwnie zachowuje się w czasie kąpieli, natychmiast ruszyła na pomoc. Jednak to był dopiero początek dramatu.
Czytaj dalej
Zarabiamy 14 tysięcy miesięcznie, nie stać nas na wakacje nad polskim morzem. Na pieluchy pożyczamy od teściowej
kłótnia pary
kłótnia pary
Marcin i Ewelina to jedna z tych par, które wyglądają jak z reklamy szczęśliwego życia. On jest elegancki i wysoki, ona zadbana, zawsze dobrze ubrana. Mieszkamy blisko siebie, a ich średnie dziecko chodzi do przedszkola z moim synem. Czasami na siebie wpadniemy na placu zabaw, czasami się zdzwonimy, by umówić się na wyjście z maluchami do kina albo na lody.Może nie jesteśmy najbliższymi przyjaciółmi, ale znamy się już bardzo dobrze. Dlatego kiedy zobaczyłam ich na przyjęciu urodzinowym dzieciaka z naszej grupy przedszkolnej, od razu wiedziałam, że coś się wydarzyło. Marcin wyglądał jak gradowa chmura, Ewelina wydawała się być nieobecna. Następnego dnia ją o to zapytałam i okazało się, że mają problemy finansowe.
Czytaj dalej