13-letnia niedosłysząca dziewczynka została wysadzona przez kierowcę autobusu PKS 5 kilometrów od miejscowości, w której mieszkała. Było ciemno, zimno, a ona nie miała pojęcia, gdzie się znajduje.
Zdalne nauczanie nie kojarzy się dobrze. Gdy byliśmy zamknięci w domach z powodu pandemii, nie było jednak innego wyjścia. Dzieci uczyły się przez internet, nie mogły spotykać się z kolegami, a samotność, której wtedy doświadczyły, do tej pory zbiera żniwo. Istnieje jednak realna możliwość, że będzie trzeba wrócić do nauki zdalnej.Ujemne temperatury obserwujemy już na termometrach w całej Polsce. I nie chodzi wcale o przymrozki, ale o konkretny mróz. W wielu regionach naszego kraju słupek rtęci spadł grubo poniżej -10 st. C.
W wielkopolskim Pleszewie samorządowcy i pracownicy placówek oświatowych wpadli na pomysł, którego zazdrości im cała Polska. Ba, jesteśmy przekonani, że lada dzień inni wezmą z tej miejscowości przykład. I całe szczęście, bo dzięki niemu mamy szansę uratować nasze dzieci, przez życiową nieporadnością. W przedszkolach i szkołach podstawowych w Pleszewie dzieci będą uczyły się w czasie zajęć wiązać sznurówki, wbijać gwoździe i przyszywać guziki, ale to nie wszystko!
W jednej ze szkół w Kadzidle koło Ostrołęki doszło do ataku nożownika. Co najmniej dwie osoby są ranne.Około południa w Kadzidle (pow. ostrołęcki) doszło do ataku nożownika na terenie szkoły. Są ranni.
To ostatnie dni, aby wypełnić wniosek i przesłać go do ZUS. W innym wypadku nie otrzymamy pieniędzy. Zapominalskim 300 złotych przejdzie koło nosa.
28-letni Artur Baranowski ustanowił nowy rekord w programie "1 z 10". Jego nazwisko jest na ustach całej Polski. Uczestnik teleturnieju ma już dość pytań od dziennikarzy. Coraz śmielej o geniuszu mówią jednak jego bliscy, w tym była nauczycielka.
Wolne od szkoły i pracy to jest coś! Ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia wielu z nas już oblicza, jak to sprytnie zrobić, żeby uzyskać możliwie jak najwięcej urlopu. Okazuje się, że kto się w porę zorientuje, może odpoczywać ponad dwa tygodnie!Zima w mieście to nic fajnego, dobrze więc w tym czasie wyjechać gdzieś, gdzie jest biało i pięknie. Dzieciaki będą miały przerwę świąteczną, wkrótce potem ferie zimowe, najwyższy więc czas zacząć planować wyjazdy.
Zasada była prosta - ministerstwo daje uczniom w prezencie laptop, a rodzice nie mogą go sprzedać. Niestety, dla niektórych opcja zyskania kilku złotych jest zbyt kusząca. Właśnie w jednym z lombardów zabezpieczono pierwszy z rządowych laptopów.
Nie wszystkie dzieci potrafią karnie siedzieć w ławce przez całą godzinę lekcyjną. Są takie, które rozpiera energia i... muszą, bo inaczej się uduszą. A więc czasem gadają, czasem chodzą po klasie, krótko mówiąc – przeszkadzają.Im dziecko starsze, tym więcej się od niego wymaga. W wyższych klasach za podobne wybryki nauczyciele wyciągają już poważne konsekwencje. Jak się okazuje, bardzo często niezgodnie z prawem.
Zajęcia praktyczno-techniczne, czyli ZPT, to już historia, która może ma szansę na wskrzeszenie. Patrząc na kondycję manualną dzisiejszej młodzieży, to by się naprawdę przydało. Nastolatek, który nie potrafi wbić w ścianę gwoździa, czy zaszyć sobie dziury w rękawie, to po prostu żenada... A kiedyś wszyscy potrafili zmontować karmnik dla sikorek, udziergać na drutach szalik dla mamy, wykonać poduszeczkę na igły, czy zlutować to i owo w gniazdku elektrycznym. "Dzisiejsza młodzież” ma duże braki pod tym względem. Są jednak rodzice, którzy chcieliby zmian.
Choć do studniówki jeszcze daleko, czas już rozpocząć przygotowania. Rezerwacje sal trzeba zrobić odpowiednio wcześnie, jeśli zależy nam na konkretnym terminie. Uczniowie zaczynają zbierać pieniądze.Jednak nikt się nie spodziewał, ile będzie trzeba wydać w tym roku na to najważniejsze w życiu młodego człowieka przyjęcie. Kto ma dziecko w wieku maturalnym, już powinien robić oszczędności.
Religia w szkołach budzi od lat gorące emocje. Coraz częściej mówi się, że szkoła powinna być wolna od wyznań. Sami wierni często mówią, że lepiej, gdyby katechezy dzieci uczyły się w salkach kościelnych. Może chodziłoby ich jeszcze mniej, niż dziś na lekcje w szkołach, ale uczestniczyliby w nich rzeczywiście tylko ci, którzy czują z Kościołem związek.Przy każdej dyskusji na ten temat wracają do nas wspomnienia z własnych lekcji religii. Czasem miłe, zabawne, a czasem dowodzące, że nie każdy nadaje się do pracy z młodzieżą. Bywa, że nauczycielowi, również temu od religii brak wyczucia. Zresztą sam program religii często dostaje zarzut, że niedostosowany jest do wieku i dojrzałości uczniów.
"Nauczyciel odmienia życie każdego dziecka, całych rodzin, jak i przyszłość nas wszystkich" - te słowa Barbary Cage są jedną z najpiękniejszych definicji, jaką wypowiedziano o nauczycielach. Jednak choć nauczyciele pomagają narodom budować przyszłość, to często są niedoceniani.Od dziesięcioleci nie było ministra edukacji, który nad pedagogami pochylił się dość mocno. Brak podwyżek i szacunku społecznego do tej profesji przyczynił się do ogromnego kryzysu polskiej szkoły. Czy nowy rząd odmieni los szkoły i nauczycieli?
Jak można było do tego dopuścić. Kiedy ten chłopiec zaczął chodzić do szkoły, kompletnie nie mógł odnaleźć się w grupie rówieśników. Okazało się także, że wciąż nosi pieluchę i nie potrafi nawet pić z kubka.Wkrótce wyszło na jaw, że dziecko jest bardzo zaniedbane. Rodzice nie zapisali go do szkoły, a służby zorientowały się w tej kwestii wiele miesięcy później...
Dzień Edukacji Narodowej zwany potocznie Dniem Nauczyciela już za chwilę, a grupy dyskusyjne rodziców z poszczególnych klas grzeją się do czerwoności. Są tacy, którzy żądają, by nauczycieli, szczególnie wychowawców i tych surowych, tego dnia uhonorować, trochę ugłaskać.Są i tacy, którzy uważają, że to przesada i wystarczy symboliczne podziękowanie. Nauczyciele z lekkimi ciarami żenady czekają na ten dzień, bo choć niczego nie oczekują, są obdarowywani, nie zawsze w sposób taktowny. Gdzie przebiega granica?
Ten nastolatek jest sprytniejszy niż niejeden dorosły. Wie, w jakie struny uderzyć, żeby zjednać sobie elektorat. Po tym, jaki plakat zaprojektował, można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że ma przed sobą świetlaną przyszłość. W szkołach ruszyły wybory do samorządów szkolnych. Uczniowie, którzy chcieliby sobie porządzić i przekonać się, czy w ogóle się do tego nadają, teraz mają swoje 5 minut. Podobnie, jak prawdziwi politycy, muszą jakoś trafić do wyborców.
Jeden na pięciu uczniów w Polsce uczy się już programować. Dziś to wiedza tak potrzebna, jak wcześniej opanowanie języków obcych - chociażby tak popularnego angielskiego. Rodzice to wiedzą i w związku z tym posyłają na zajęcia dodatkowe nawet maluchy w wieku 7 lat. Chcą, aby oswajały się z pojęciami i wizualnie kodowały w Scratchu, czy ukochanym przez najmłodszych Minecrafcie. Aż 75 proc. rodziców uważa, że programowanie jest dziś umiejętnością równie ważną, co znajomość języka angielskiego.Wprawdzie nadal najpopularniejszymi zajęciami są te sportowe i językowe, ale programowanie staje z nimi odważnie w szranki. Co ciekawe, zainteresowanie to dzielą dzieci kształcące się w szkołach państwowych, jak i prywatnych. Programowanie staje się kolejnym językiem komunikacji młodych ludzi.
Każdego dnia bombardują nas sondaże przedwyborcze, a brudna kampania i obrzucanie się obelgami w wykonaniu polityków stają się naszą codziennością. Okazuje się, że wybory 15 października mogą nie zakończyć tego spektaklu. Część szkół w poniedziałek po wyborach będzie zamkniętych.Wszystko przez mnożące się jak grzyby po deszczu nowe komisje wyborcze. W ubiegłych latach w Polsce było ich około 27 tysięcy, tej jesieni ma być ich o kilka tysięcy więcej. Część zostanie zlokalizowanych w szkołach i jak zapowiada wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki - część placówek 16 października nie przyjmie uczniów.
Jeśli kiedykolwiek wyrzucałaś sobie, że nie karmisz swojego dziecka wystarczająco zdrowo, teraz odetchniesz z ulgą. Danie, które my podajemy w naprawdę kryzysowej sytuacji, na Wyspach Owczych jest jednym z podstawowych posiłków. Całe szczęście, że na tym nie kończy się jadłospis tamtejszych dzieciaków!Na Wyspach Owczych dzieci jedzą – oczywiście – mnóstwo baraniny, ale również owoców. A co noszą ze sobą do szkoły w śniadaniówkach? To może cię bardzo zaskoczyć. Do pudełek rodzice wkładają im, między innymi, czipsy – ale to nie to, o czym myślisz.
- Nawet jeśli religii nie będzie w szkołach, tylko w salkach przy kościołach, moje dzieci będą na nią chodzić - powiedziała ostatnio moja koleżanka. Zaskoczyła mnie, bo jej rodzina nie wydaje się być szczególnie wierząca, wiem, że do kościoła też rzadko chodzą.Jednak jej argumenty mnie przekonują, bo czy na samych lekcjach religii uczą czegoś złego? Czy mamy prawo odmawiać dziecku samodzielnej decyzji, czy te lekcje są dla niego. I wreszcie: czy ośmiolatek może świadomie zdecydować, czego się będzie uczył, a czego nie?
W każdej szkole obowiązują pewne zasady. Na przykład większość placówek wymaga od uczniów zmiany obuwia. Dużo mówi się o tym w kontekście zachowania czystości w placówkach, jednak w deszczowe czy zimowe dni dochodzą jeszcze kwestie bezpieczeństwa, bo mokra podłoga jest śliska.Uczniowie często butów zmieniać nie chcą, a szkoły prześcigają się w pomysłach, jak ich do tego przekonać. Jedna z placówek posunęła się jednak o krok za daleko. Jak donosi "Stowarzyszenie Umarłych Statutów", pewnego dnia woźna miała tam nie wpuścić na lekcje około 50 uczniów.
Jeszcze nie tak dawno temu, mundurki szkolne uważano za relikt przeszłości – złej przeszłości. Wiele osób kojarzyło je z granatowymi fartuszkami, które dzieci nosiły za komuny. Dziś są raczej atrybutem elitarności, bo wymaga się ich zwykle w drogich szkołach prywatnych.Zapytaliśmy rodziców, co sądzą na temat szkolnych mundurków. Czy chcieliby, żeby znów stały się obowiązkowe? Odpowiedź była jednoznaczna: TAK! Swoje zdanie wyraziło ponad 1200 rodziców – ten wynik daje do myślenia.
Za nami pierwsze szkolne zebrania, w niektórych szkołach spotkania z rodzicami odbędą się w najbliższych dniach. Wychowawcy wiedzą, co ich czeka. Dorośli, choć zwykle mają do powiedzenia nie mniej niż ich dzieci, to na tym pierwszym szkolnym spotkaniu w roku milkną, jak zaczarowani, gdy pada jedno pytanie."Czy ktoś z państwa chciałby dołączyć do trójki klasowej?" - pyta nauczyciel i zapada niezręczna cisza. Część odwraca się tyłem, inni opuszczają głowę, kilka osób rozgląda się nerwowo. Nikt nie chce, bo trójka klasowa to żadna nobilitacja, to ciężka praca, na którą niewielu jest gotowych.
Plan lekcji dzieci zawsze wzbudza kontrowersje na początku roku szkolnego. Dyrektorzy szkół dwoją się i troją, żeby ułożyć je jak najlepiej. Ale natrafiają na mnóstwo problemów: przepełnione szkoły, braki kadrowe, przeładowany program nauczania.Rodzice, których dzieci nie uczęszczają na katechezę, chcieliby, aby ta była pierwsza, lub ostatnia, aby dziecko nie miało “okienek”. Ksiądz Sebastian Picur, który prowadzi swój kanał na TikToku, postanowił pokazać, jak wygląda lekcja religii w piątek na ósmej lekcji.
Co kraj to obyczaj. Klasyka szkolnej stołówki w Polsce to kluski leniwe i kotlety schabowe, a w Wielkiej Brytanii – smażona ryba z frytkami. Cóż, można by się przyczepić do każdego z tych dań, ale prawda jest taka, że dzieciom trzeba podać coś, co zjedzą. Na temat brytyjskich szkolnych stołówek w sieci krąży sporo informacji, często niepochlebnych, ale czy to jest prawda i tylko sama prawda? O tym, jak wygląda szkolne jedzenie w Anglii, opowiada nam mieszkająca tam Polka, dziennikarka i podróżniczka. Przyznam, że sama chciałabym jeść tak różnorodnie.
Pierwsze emocje po rozpoczęciu roku szkolnego już opadły. Spóźnialscy niechętnie zerkają na listy z niezbędnymi artykułami do szkoły, które przynoszą dzieci. Łapią się za głowę i odwlekają zakupy w czasie. Radzimy się jednak pospieszyć.W Biedronce w dniach 11.09 - 13.09 można skorzystać z genialnej produkcji na artykuły tekstylne i przemysłowe. A co za tym idzie - również na artykuły szkolne.
Kartkówka to nic śmiesznego. Zwłaszcza gdy trzeba ją napisać z zaskoczenia! Jeśli uczeń niewiele umie, jedyne, co mu pozostaje, to strzelić, ściągnąć od kolegi lub... zabłysnąć poczuciem humoru w nadziei, że rozbroi nauczyciela, a ten da mu drugą szansę. W sieci można znaleźć sporo różnych sprawdzianów, prac domowych i kartek z zeszytów, które internautów często bawią do łez. Jedną z takich perełek jest kartkówka pewnego Maćka, który w sprytny sposób rozwinął skrót KEN.
Wakacje dobiegły końca, a wraz z początkiem roku szkolnego wielu z nas musi radykalnie zmienić swój rytm dnia. Młodzież, wcale nierzadko całe wakacyjne dni spędzała przy komputerze. Teraz kiedy powoli zaczynają się szkolne obowiązki - mogą czuć się nieswojo.Latem dzieci spędzały czas nie tylko na wycieczkach rowerowych czy kąpielach w jeziorze, ale także bardzo często przed komputerem. Czy to już uzależnienie? Podpowiadamy jak pomóc dziecku wyjść z wirtualnej rzeczywistości i na nowo ułożyć priorytety.