Punktualnie o 9:00 maturzyści usiądą w ławkach, by przystąpić do egzaminu dojrzałości. W pierwszym dniu matur, tradycyjnie, będzie się trzeba zmierzyć z językiem polskim na poziomie podstawowym.Język polski to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych. W formule 2023 potrwa 240 minut, a w formule 2015 uczniowie będą mieć na rozwiązanie zadań 170 minut.
Na kilka dni przed pierwszymi maturami absolwenci liceów na pewno drżą ze strachu o to, co znajdą w tegorocznych arkuszach egzaminacyjnych. 40, 50 czy 60 lat temu do egzaminu dojrzałości w czasach PRL podchodzili nasi rodzice albo dziadkowie. Nimi także targały silne emocje, ale dla nich matura była czymś więcej niż dzisiaj. Jak to wtedy wyglądało?W tamtych czasach nie każdy miał szansę zdawać maturę, a wiele osób kończyło swoją edukację na poziomie szkoły podstawowej. Nie tylko dlatego w PRL matura znaczyła dużo więcej niż dzisiaj. Była pewną oznaką prestiżu i niestety także częścią naturalnej selekcji, nie tylko na komunistycznym rynku pracy. Ale jak już komuś udało się zdać maturę i dostać na studia, to mógł być spokojny o zatrudnienie. Dzisiaj o takim spokoju maturzyści mogą pomarzyć.
Wszystko jest fajnie, jak masz dziadków w pogotowiu, gorzej, jeśli stworzyliście rodzinę atomową, a wasi bliscy są daleko stąd. W mediach od lat obowiązuje niepisana zasada - w dni, które wszyscy chcą mieć wolne, nikt nie wypisuje urlopu, bo ktoś musi wydać gazetę albo serwis. Najbliższe dni dla rodziców okażą się koszmarem, nie tylko dla dziennikarzy, ale dla wszystkich, których "fabryka" nie staje na majówkę.Każdy, kto ma dzieci w wieku szkolnym, każdego roku przerabia ten problem, najtrudniej jest oczywiście z młodszymi uczniami, ale i potem, nie każdy rodzic może mieć spokojną głowę. Ucznia w wieku 7-10 lat zwyczajnie nie chcemy zostawiać samego w domu na tyle godzin. O wypadek nietrudno, a wolnego wziąć się nie da za każdym razem, gdy szkoła jest zamknięta.
We wrześniu rekordowe przelewy dla rodziców. Na początku roku szkolnego 2024/2025 niektórzy otrzymają nawet 1500 zł na każde dziecko. Podpowiadamy, jak ubiegać się o te pieniądze.Podstawowym świadczeniem dla każdego dziecka jest 800+. Od dłuższego czasu rodzice dzieci w wieku szkolnym mogą otrzymać także 300 zł na wyprawkę. Ale świadczeń związanych ze szkołą jest więcej. Na najwyższe kwoty mogą liczyć osoby samotnie wychowujące dziecko, które do szkoły dojeżdża.
Obejmie około 3,5 tys. szkół, a zajęcia rozpoczną się już 6 maja. "Edukacja z wojskiem" – tak nazywa się program edukacyjno-obronny przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Szkolenia prowadzone przez wojsko będą odbywać się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Ich celem jest podniesienie świadomości dzieci na temat bezpieczeństwa i obronności, a także nauka podstawowych umiejętności z tym związanych. Uczniowie mają wiedzieć, co robić w sytuacjach wojny i innych kryzysów.
Odkąd w szkołach zostały wprowadzone dzienniki elektroniczne, rodzice w każdej chwili mogą sprawdzić, jakie oceny ma ich dziecko. Z jednej strony wydaje się to bardzo wygodne, z drugiej jednak powoduje różne trudności.Jedną z największych jest udostępnianie ocen rodzicom uczniów pełnoletnich. Zasady mogą ulec zmianie. Głos w tej sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich.
Przed nami majówka, za chwilę wolny weekend Bożego Ciała, a potem szaleństwo czerwcowego poprawiania ocen. Do wakacji jest bliżej, niż może się wydawać!A w tym roku dzieci zaczną wakacje nieco wcześniej niż zazwyczaj. Zakończenie roku szkolnego jak zawsze jest w piątek, ale i tak wcześniej niż w poprzednich latach szkolnych.
Matura jest niezwykle stresująca. Samo napisanie egzaminu budzi duże napięcie, a stres jest spotęgowany także przez zegar odliczający czas.Każda dodatkowa minuta na zastanowienie się przy rozwiązywaniu zadań się przydaje. Dlatego maturzyści kombinują, jak mogą, żeby tylko mieć dodatkowe pół godziny na wypełnianie arkusza.
Obiecane przez rząd zmiany w polskiej edukacji już wchodzą w życie. Jednak to nie koniec — rewolucja się rozpoczęła i nic nie wskazuje, że ma się już zakończyć.Kolejnym krokiem ma być wprowadzenie lekcji tylko na jedną zmianę. To prawdziwy przewrót, który będzie wymagał od szkół wielkich zmian i organizacji.
W nowym projekcie nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy znalazł się zapis o powiązaniu wypłat świadczenia 800+ z realizacją obowiązku szkolnego. To znaczy, że będą go otrzymywały tylko te dzieci, które chodzą do polskiej szkoły. Eksperci twierdzą, że to dobre rozwiązanie. A co na to zainteresowani?Odkąd za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna, coraz więcej uchodźców odnajduje w Polsce schronienie i miejsce do życia. Wszyscy otrzymują od państwa świadczenia socjalne na dzieci. Konflikt się przedłuża, a rodziny muszą układać sobie życie. To ważne zwłaszcza dla dzieci, które nie powinny przerywać edukacji. Wypłata 800+ tylko dla tych, którzy uczą się w Polsce, wydaje się logiczna.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że już od września ruszy program szczepień na HPV wykonywanych w szkołach. Dodatkowo zaszczepić dziecko będzie można także w aptece. Jest jednak jeden problem.Według prawa dzieci mogą być szczepione tylko w obecności rodzica i po uprzednim wyrażeniu przez niego zgody. Jak w takim razie ministra zdrowia wyobraża sobie masowe szczepienia w szkołach?
Ten rok szkolny jest całkowicie wyjątkowy pod względem ilości dni wolnych. Dzieci nie posiadają się z radości, że mają aż tyle laby. Za to rodzice wcale się nie cieszą, bo zamknięta szkoła oznacza dla nich konieczność zorganizowania opieki nad dzieckiem. W maju będą mieli tutaj niemały problem.W maju w roku szkolnym 2024/2025 właściwie nie będzie kiedy się uczyć. Wolnych dni w tym miesiącu będzie aż 19! Na szczęście całkiem inaczej prezentuje się czerwiec, bo z racji wyjątkowo wczesnego Bożego Ciała, w tym miesiącu wolnego nie będzie wcale.
Trwa ewakuacja uczniów i nauczycieli z ZSP przy ul. Sadowej 5 w Przasnyszu. Niektórzy poszkodowany wymagali hospitalizacji.
Na skargi dziewczynek nie reagował nikt. Ani dyrektorka, ani wójt. Sprawa molestowania w niewielkiej szkole, która swój początek ma jeszcze w 2022, trafiła w końcu na biurko wojewody lubelskiego. Dopiero teraz rozpoczęła się dyskusja nad tym, że katecheta i nauczyciel informatyki, który miał molestować 6 dziewczynek, powinien być usunięty ze szkoły. Czy dzieci w końcu będą bezpieczne?Dyrektorka szkoły, w której dochodziło do niewłaściwych zachowań nauczyciela, nie dawała wiary relacjom dziewczynek. Mało tego. Nauczyciele oskarżyli ją, że zniszczyła notatki, które zostały sporządzone jako dowody w tej sprawie. Teraz dzieci boją się chodzić do szkoły, a rodzice zastanawiają się nad zmianą placówki. Trudno im się dziwić. O sprawie poinformował portal Onet.pl
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 21 czerwca. I choć dziś wydaje się, że to prawie trzy miesiące nauki, to zostało na nią niewiele czasu. To dość istotne, jeśli dziecko chciałoby poprawić oceny z jakiegoś przedmiotu. Od powrotu ze świątecznych ferii do rozdania świadectw zostało zaledwie 50 dni nauki!Na zdobywanie plusów i dobrych stopni jeszcze mniej, bo w drugim semestrze czasu na naukę jest naprawdę mało! Warto zerknąć do szkolnego kalendarium, bo terminy wystawienia stopni różnią się w zależności od placówek. Np. zagrożenia oceną niedostateczną trzeba przedstawić uczniom i rodzicom wcześniej, niż propozycje pozostałych ocen. Rada pedagogiczna powinna się odbyć jednak nie później niż tydzień przed rozdaniem świadectw. Oznacza to jedno - zakasujcie rękawy.
Policja zatrzymała 44-letniego kierowcę szkolnego autobusu w gminie Tykocin. Mężczyzna tygodniami straszył dzieci makabryczną lalką pozbawioną oka, kończyn i ubrudzoną substancją przypominającą krew. Grozi mu do trzech lat więzienia.Co chodziło po głowie kierowcy, który przez kilka tygodni codziennie zabierał do autobusu pełnego dzieci lalkę jak z horroru? Jeżeli chciał wystraszyć dzieci, żeby były posłuszne w trakcie jazdy, to z pewnością mu się to udało. Uczniowie byli przerażeni.
Już niedługo każda szkoła będzie musiała zadbać o to, żeby w łazienkach był dostęp do środków higienicznych. Do tej pory prawo nie regulowało jasno tej kwestii – teraz ma się to zmienić. Opublikowano projekt rozporządzenia, które ma wprowadzić obowiązek zagwarantowania kilku podstawowych produktów z mydłem na czele.Jednak to wciąż mało. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by środki higieniczne dla dziewcząt, jak podpaski czy tampony, także obowiązkowo znajdowały się w damskich toaletach.
Z konta rady rodziców chorzowskiej podstawówki zniknęło 70 tys. złotych. Z tej sumy miała być zorganizowana m.in. zielona szkoła dla dzieci. By mimo wszystko doszło do wyjazdu, rodzice próbują ponownie zebrać potrzebne pieniądze. Przed kościołem zorganizowali kiermasz, a w internecie ruszyła Zrzutka na ten cel. Zaangażował się nawet prezydent miasta. Sprawa trafiła na policję, wiadomo już nawet, kto dokonał kradzieży.
Nauczycielka podzieliła się w mediach społecznościowych swoim sposobem na zwrócenie uwagi uczniów. Kobieta uczy w pierwszej, a jej patenty działają na małych urwisów jak magia. Aż trudno uwierzyć, że potrafi ich opanować w kilka sekund i to bez podnoszenia głosu. Ona robi coś wręcz odwrotnego!Mówienie szeptem i odliczanie na palcach – czy to może być skuteczne? Okazuje się, że tak. A skoro tak proste sposoby działają w pełnej dzieci klasie, to z pewnością sprawdzą się także w domu. Warto je wypróbować już na kilkulatkach, które nie potrafią na dłużej skupiać swojej uwagi i nie zawsze słuchają wydawanych im poleceń.
Dni wolne od nauki w każdym roku rozkładają się nieco inaczej. Raz mamy więcej czasu na odpoczynek, innym razem – mniej, a bieżący rok jest wyjątkowo bogaty pod tym względem. Zwłaszcza wiosną uczniowie będą mogli liczyć na mnóstwo wolnego czasu.Przyczyniły się do tego aż dwie majówki – nawet Boże Ciało, które kojarzy się raczej z czerwcem, wypadnie w tym roku w maju. Jednak to, co tak cieszy dzieci i młodzież, jest jednak kłopotliwe dla ich rodziców. Trzeba przecież dzieciom zapewnić opiekę, a urlop w pracy nie zawsze jest tak łatwo.
Przepis na surówkę z podręcznika dla dzieci wywołał prawdziwy skandal. Swojego oburzenia nie kryje zarówno autorka posta, gdzie przepis się pojawił, jak i komentujący internauci. A wszystko przez niewinne dwie łyżeczki cukru.Rymowanka o surówce z marchwi i jabłka z dodatkiem cukru pojawiła się w szkolnym podręczniku. Mimo zabawnej formy nikomu nie jest do śmiechu. Już od dawna wiadomo, że cukier wcale niewinny nie jest, a zachęcanie dzieci do dodawania go do owoców, to spore nieporozumienie. A co można dodać zamiast cukru?
Standardowo nauczana matematyka może być trudna dla dzieci. Niektóre zasady mogą wydawać się niezrozumiałe i bardzo skomplikowane.Jedną z najtrudniejszych rzeczy, która dla uczniów jest szczególnie skomplikowana, jest przeliczanie jednostek miar i wag. Są jednak sposoby, które pozwalają w mig pojąć zasady.
Miało nie być prac domowych, a jednak pomysł ten wciąż analizowany jest przez przeróżnych specjalistów. Do Ministerstwa Edukacji Narodowej trafiło mnóstwo uwag w tej kwestii. Okazuje się, że odejście od zadawania prac do domu wcale nie jest takim rewelacyjnym rozwiązaniem.Ma też sporo minusów. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice najmłodszych dzieci, zastanawiają się np., jak dziecko ma ćwiczyć rączkę, jeśli nie będzie w domu kompletnie nic robić. W związku z tym w przepisie mówiącym o pracach domowych wprowadzono pewną modyfikację.
Trwają czynności w sprawie pobicia ucznia w szkole podstawowej w Zakroczymiu. Burmistrz miasta podjął decyzję o zawieszeniu dyrektorki placówki, Anny Dudziej. To konsekwencja nieudzielenia pomocy rannemu uczniowi przez dyrekcję, ani nauczycieli.15-latek został brutalnie pobity przez innych uczniów na boisku szkolnym. Widziała to jedna z nauczycielek, mimo wszystko nie wezwała pogotowia. Chłopiec ma pękniętą czaszkę, złamany nos i liczne inne obrażenia.
Rekolekcje wielkopostne zawsze budzą wiele emocji. Niekoniecznie pozytywnych. Rodzice i różnego rodzaju organizacje od dawna apelują, aby te dla uczniów organizować po zajęciach szkolnych.Jednak w Szczecinie nie tylko odwołano lekcje, ale także zamknięto m.in. basen. Rodzice są oburzeni, bo czy rzeczywiście szkoła powinna być miejscem kultu religijnego?
W najbliższym czasie szkołę czeka prawdziwa rewolucja. Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje wiele zmian. Po likwidacji prac domowych i odchudzeniu podstawy programowej mówi się o kolejnej nowości - podręcznikach cyfrowych.Barbara Nowacka mówi: "Rozmawiałam z wydawcami podręczników szkolnych, aby były dostępne cyfrowo, aby uczniowie nie musieli ich nosić do szkoły”. Więc co będą nosić? Tablety? Kto im je kupi? Czy ta nowa idea podzieli uczniów?
W tym roku uczniowie mają powody do zadowolenia. Okazuje się, że w maju będą mieli więcej laby, niż w pozostałych miesiącach. Idealnie, żeby skorzystać z wiosennej pogody.Boże Ciało wypada na 30 maja, czyli czekają nas aż dwie długie majówki. Uczniowie będą wypoczywać, ale dorośli też mają szanse na dwa długie weekendy. Wystarczy wziąć dwa dni wolnego, by w maju leniuchować przez 9 dni!
Ostatnio hitem Internetu stała się bardzo stara zagadka matematyczna. Chociaż wydaje się banalna, wiele osób nie zdołało jej rozwiązać. Aż trudno uwierzyć, że znajdowała się w książce do matematyki!Zagadka pochodzi z 1953 roku. Aby ją rozwikłać, trzeba wykazać się nie tyle znajomością matematyki, ile sprytem i logicznym myśleniem. Sprawdź się!