Z roku na rok na religię w polskich szkołach chodzi mniej dzieci. Jak bumerang powraca też temat, czy te zajęcia są obowiązkowe. Czy szkoła może wymagać oświadczenia, że na religię dziecko nie chodzi i co będzie robić w czasie, kiedy jego klasa będzie na katechezie? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.Rodzice uczniowie coraz częściej zastanawiają się, czy dziecko może nie chodzić na religię, czy w tym czasie powinno mieć zajęcia z etyki, a jeśli nie, to jak rozwiązać tę sytuację. Sprawdziliśmy dokładnie, co mówi prawo, ale też jakich formalności trzeba dopełnić w szkole, aby dziecko miało zapewnioną opiekę w czasie katechezy.
Trzecioklasista to wciąż małe dziecko. 9-latek traktuje świat bardzo dosłownie. Wierzy we wszystko, czego dowie się od dorosłych, czy z książek. Dziecko z trzeciej klasy szkoły podstawowej wierzy, że w podręcznikach przedstawiona jest najświętsza prawda. Dlatego tak ważne, aby te powstawały ze starannością i rozsądkiem.Kiedyś mawiało się, że: "Na religii niczego złego nie uczą". Dziś za sprawą podręcznika dla trzeciej klasy szkoły podstawowej Wydawnictwa WAM, nie jesteśmy przekonani, że tamto zdanie jest prawdziwe. Skandaliczna treść książki wzburzyła wiele osób, eksperci mówią wprost: "To bardzo szkodliwe" i żądają usunięcia fragmentu podręcznika.
Księża i katecheci prześcigają się w pomysłach na to, jak spowodować, by więcej dzieci zapisywało się na katechezę. Jeśli nie uda się prośbami, próbują groźbami – na przykład takimi, że ten, kto nie będzie chodził na religię, nie weźmie w przyszłości ślubu kościelnego.A jak to wygląda w rzeczywistości? Czy faktycznie nieuczestniczenie w lekcjach religii przekreśla szanse młodego człowieka na ślub przed ołtarzem? Sprawdzamy.
Choć rok szkolny rozpoczął się na dobre, wciąż uczniowie i nauczyciele przyzwyczajają się do rzeczywistości po wakacjach. Pierwsze dni września to także okazja dla ministra edukacji, aby odwiedzać placówki w całym kraju. Prof. Przemysław Czarnek gościł na inauguracji roku szkolnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie. Polityk witał się z uczniami, podając im rękę. Jedna z dziewczynek zaskoczyła go swoją reakcją.
Dzieci nie mogą samodzielnie opuszczać szkoły, jeśli wcześniej opiekunowie nie dostarczą do placówki odpowiedniego upoważnienia. Dzieje się tak dlatego, że szkoła jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo swoich uczniów.Właśnie teraz, w najbliższych dniach, wychowawcy będą nas prosić o dostarczenie pozwoleń na wyjście dziecka ze szkoły. Choć może to się wydawać irytującym przejawem biurokracji, w istocie jest bardzo ważne.
Współczesny uczeń spędza w szkole mnóstwo czasu. Nawet jeśli zje obiad w szkolnej stołówce, na cały dzień może to się okazać stanowczo za mało. Warto, żeby zamiast monety na coś słodkiego z automatu zabrał ze sobą wartościowy posiłek.W pudełku powinno znaleźć się coś, co nie tylko napełni brzuszek, ale też zadba o sprawny umysł i silne ciało. Do tego powinno być smacznie, zdrowo, kolorowo - żeby dziecko chętnie zjadło to, co w śniadaniówce się znajdzie. I co dość istotne - nic się z niej nie może wylać, żeby nie zniszczyć książek i zeszytów.
Rodzice zerówkowiczów i pierwszaków wciąż bacznie obserwują swoje dzieci pod kątem gotowości szkolnej. Obserwując, jak dziecko trzyma ołówek, wielu rodziców widzi, że nie jest to prawidłowy chwyt pisarski, jednak nie wiedzą, jak pomóc dziecku.Z pomocą przychodzi nauczycielka, która od dawna dzieli się swoimi metodami i prostymi trikami na TikToku. Kobieta zdradziła swój prosty i skuteczny sposób na to, by dzieci prawidłowo trzymały ołówek, czy długopis. Internauci są zachwyceni.
Rodzice, uczniowie i nauczyciele często mówią, że "szkoła Czarnka to powrót do PRL-u". Jednak, jeśli przyjrzymy się edukacji z poprzedniego ustroju, to czasem można odnieść wrażenie, że część ówczesnych przedmiotów miałoby dziś większy sens, niż te, których uczniowie uczą się dzisiaj.Dawniej, co prawda nie było, tak potrzebnej dziś, informatyki i mało kto miał przywilej uczenia się języka angielskiego. Jednak nikt nie skończył podstawówki, jeśli nie umiał przyszyć guzika, czy zrobić kanapek. Cofnijmy się w czasie i zobaczmy, czego w szkole uczyli się nasi rodzice i dziadkowie.
Szkoła ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo uczniów. To dlatego przy drzwiach wejściowych zawsze jest obecny woźny lub inna osoba, która pilnuje kto i dlaczego wychodzi ze szkoły. Czy takie obostrzenia powinny jednak obowiązywać wszystkich?A co z uczniami pełnoletnimi? Czy powyższe zakazy względem nich są zgodne z prawem? W jednej z łódzkich szkół na drzwiach wywieszono informację o tym, że jeśli ktoś wyjdzie poza teren placówki, może otrzymać naganę od dyrektora.
Idealny plan lekcji z punktu widzenia nauczyciela to taki, w którym jest jak najmniej „okienek”, czyli godzin bez lekcji, które trzeba jakoś przetrwać. Każdy chciałby wejść do szkoły, a następnie, jak najszybciej z niej wyjść.Przeciętnie jednak każdy nauczyciel ma w tygodniu kilka tych okienek. A katecheci? Oni mają ich naprawdę dużo – nawet po 20! Jak pisze Dariusz Chętkowski w bloku „Polityki”, jest to wyraźny dowód niechęci do nich.
Na Podkarpaciu rośnie liczba zakażeń Legionellą. Tuż przed nowym rokiem szkolnym Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie wydała zalecenie dotyczące bezpieczeństwa dla szkół i przedszkoli.
Nie czas jeszcze wyciągać kurtki przeciwwiatrowe i kalosze. Wrzesień zapowiada się bardzo ładnie, a pierwsze tygodnie roku szkolnego będą przeciągnięciem upalnego lata. Przyjemna pogoda popsuje się dopiero pod koniec miesiąca, ale o tym przeczytacie poniżej.Buty do szkoły kupione? Kurtki przejrzane? Zastanawiasz się nad kaloszami? Jeszcze ich nie wyciągaj. Prognoza pogody na wrzesień pokazuje, że jeszcze na chwilę wróci do nas lato.
Początek roku szkolnego to duże wydarzenie w życiu dziecka. Dlatego warto dodać mu otuchy w tym dniu. Wyślij dziecku lub wnuczkowi wierszyk, na widok którego się uśmiechnie, a wszystkie zmartwienia ulotnią.
W poniedziałek po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie zabrzmią szkolne dzwonki. Końcówka wakacji i wrzesień to dla rodziców niekończące się wydatki. Tego, ile trzeba wydać na bezpłatną przecież edukację w szkołach publicznych, nikomu nie trzeba tłumaczyć. Jednak odwiedzając sklepy z naszymi dziećmi i czytając wasze komentarze, niezmiennie łapiemy się za głowę. Najwięcej wydają rodzice pierwszaków, ale też dzieci, które uczą się w szkołach średnich, bo tam nie ma już darmowych podręczników. Przygotowaliśmy małe podsumowanie wydatków, które muszą ponieść rodzice, nim dzwonek zadzwoni.
Od tego roku uczniowie szkół średnich zaczną się uczyć nowego przedmiotu. Biznes i zarządzanie ma zaznajomić młodych ludzi z przedsiębiorczością. To „nowość na skalę dotąd niespotykaną”, jak stwierdził Przemysław Czarnek. A jak będzie? Podręcznik już zaczyna być krytykowany przez nauczycieli. Serwis money.pl zajrzał natomiast do środka książki i okazuje się, że pozostawia on wiele do życzenia. Czy to nam coś przypomina?
Część rodziców jeszcze nie oswoiła się z myślą, że w tym roku rozpoczęcie roku szkolnego zamiast pierwszego września będzie czwartego. Jednak jeszcze bardziej niż zmiana daty rodziców oburzają godziny, na które muszą dostarczyć dzieci do placówek. - Dopiero co wróciłam z urlopu, a znów musiałam poprosić szefa o wolny dzień - mówi Magda. Jej dzieci, a ma ich trójkę, chodzą do tej samej szkoły podstawowej, każde ma rozpoczęcie o innej godzinie.
Na ten przepis czekali od dawna rodzice, nauczycieli i psychologowie dziecięcy. O konieczności zaostrzenia prawa mówili też pediatrzy. Od 1 stycznia 2024 roku niepełnoletni nie kupią już napojów energetycznych zawierających kofeinę i taurynę. To dobry krok w stronę zdrowia młodzieży.Szacuje się, że co najmniej 30 proc. nastolatków sięga po energetyki częściej niż raz w tygodniu. Kofeina w tych napojach silnie uzależnia, jej wpływ na organizm jest inny od tego, który wywiera kawa. Do tego wciąż słabo zbadany. Po energetyki sięgają nawet dzieci w klasach 1-3. Dotąd nie było zakazu sprzedaży ich dzieciom. Teraz to się zmieni.
Wrzesień za pasem. Czas powoli przestawiać godziny porannego wstawania, bo inaczej zderzenie ze szkolną rzeczywistością może być bolesne. Warto też zajrzeć do szafy ucznia i sprawdzić, czy znajdziecie tam odpowiedni strój na rozpoczęcie roku szkolnego.Istnieje pewien dress code, którego warto przestrzegać na szkolnych uroczystościach, a rozpoczęcie roku jest jedną z nich. Nawet jeśli twoje dziecko nie idzie do pierwszej klasy - przeczytaj, co zrobić, żeby nie zaliczyć wpadki!
Zbliżające się wielkimi krokami rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 wielu dorosłym spędza sen z powiek. Koledzy twojego dziecka w czasie spotkań chwalą się nowymi butami i markowymi jeansami. W niektórych domach nie ma mowy o takich zbytkach. Czy dzieci pójdą w ubraniach, które już mają w szafie, ze "starym" plecakiem, muszą czuć się gorsze?Rozmowa z dzieckiem o pieniądzach nigdy nie jest łatwa, zwłaszcza gdy trzeba odmówić, bo pieniędzy w domu brakuje. Jak przebrnąć przez ten niełatwy czas bez szkody dla dziecka i czy to w ogóle jest możliwe?
4 września uczniowie powitają nowy rok szkolny. Nie zawsze jest to moment wyczekiwany z uśmiechem. Jednak w Szprotawie może się okazać, że właśnie tak się stanie.Urząd Miasta Szprotawa już drugi rok z rzędu zakupił rowery dla swoich uczniów. Na nowym jednośladzie z rozpoczęcia roku szkolnego wrócą wszyscy uczniowie klas pierwszych szprotawskich podstawówek i liceum ogólnokształcącego.
Na zorganizowanym przez szkołę wyjściu do kina, Ewa zataczała się na nogach. Wezwano rodziców, którzy odebrali pijaną nastolatkę. Ewa miała 14 lat, do spożywania wódki namówili ją rówieśnicy. Chciała, by ją zaakceptowali. Po tym incydencie dostała miano "sześćdziesiony" - najgorsza łatka.Rodzice dziewczynki postanowili interweniować. Okazało się, że 8-klasiści już od dawna imprezowali na rauszu. Dotąd jednak sprawę udawało się zamiatać pod dywan. Choć od wydarzeń minęło już półtora roku, sprawa wciąż elektryzuje.
Już dziś pędź do Biedronki. Wielka promocja rusza 21 sierpnia. Skorzystają z niej rodzice uczniów, ale nie tylko. Na tę gratkę czekali wszyscy.Atrakcyjna promocja czeka na klientów w sieci sklepów Biedronka. 21 sierpnia kupimy taniej artykuły papiernicze i plastyczne, a także akcesoria szkolne. Ale to nie wszystko, dziś możesz też zrobić zapasy środków czystości soków i kosmetyków. Ale uwaga! Jest jeden haczyk
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła terminy egzaminów w roku szkolnym 2023/2024. Z harmonogramu wynika, że test ósmoklasisty odbędzie się wcześniej niż w ubiegłym roku. Terminy egzaminów zostały podane w komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE). Z umieszczonego w komunikacie harmonogramu wynika, że czas przygotowania dla uczniów 8 klas skrócił się aż o 9 dni.
Minister edukacji udzielił wywiadu, w którym zapowiada, co zrobi, jeśli uda mu się kontynuować pracę na tym stanowisku. Przemysław Czarnek tłumaczy, że polska szkoła potrzebuje rewolucji.
Część rodziców uczniów może się ubiegać o dodatkowe dofinansowanie, m.in. na cele edukacyjne. Ustawodawca jasno określa, komu należy się jednorazowa wypłata 2 500 zł. Wolelibyście, aby wasze dziecko tego zasiłku nie dostało.Jednorazowa wypłata 2 500 tysiąca przysługuje uczniom, którzy ucierpieli w wyniku zdarzeń losowych. Pieniądze można przeznaczyć na cele edukacyjne, ale też terapeutyczne, również wyjazdy terapeutyczno edukacyjne.
Początek roku szkolnego coraz bliżej, a MEiN odsłania kolejne karty. Duże zmiany czekają uczniów na lekcjach WF-u. Program "Sportowe Talenty" nie tylko wesprze dzieci, które mają potencjał do sportów wyczynowych. Zmusi też nauczycieli do ważenia i mierzenia uczniów.Dane drażliwe, bo o takich mówimy, będą przechowywane w bazie. Kto będzie miał do niej dostęp? To właśnie budzi największe kontrowersje, o czym alarmują m.in. Ogólnopolska Sieć Organizacji "Wolna Szkoła" i Organizacja Ogólnopolski Strajk Kobiet.
Do rozpoczęcia roku szkolnego 2023/24 zostało już niewiele ponad dwa tygodnie. Od września polskich uczniów czekają zmiany w podstawie programowej. Pojawi się m.in. nowy przedmiot. Zmieni się też system oceniania na lekcjach wychowania fizycznego.Zmiany, które MEiN wprowadza, dotyczą także języka polskiego i łaciny. Jasne jest już także, co z obowiązkowymi lekcjami religii. Wszystkie zmiany w edukacji zebraliśmy dla was w jednym miejscu.
Kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. To jak wygląda zawartość szafy, dużo mówi o jej właścicielu. Kolory wykorzystuje się też w terapii, aby wpłynąć na samopoczucie. Kiedy potrzebujesz dodać sobie energii, otaczasz się czerwienią, żółty wyraża radość, a niebieski uspokaja.Ale czy wiesz, że przyglądając się dominującym barwom na rysunkach swojego dziecka, możesz z łatwością odczytać jego aktualne potrzeby? Oczywiście, jak we wszystkim, tu także wskazany jest umiar. Rodzice często niepokoją się, że dziecko wybiera ciemne kolory, a to nie zawsze musi oznaczać mroczny nastrój. Czasem zwyczajnie pod ręką nie było innej kredki. O kolorach, które powinny nas zainteresować, mówimy gdy dominują w większości prac dziecka. Jeśli słońce, drzewa, a nawet twarz taty na rysunku są fioletowe, warto zapytać dziecko, czemu podjęło taką nieoczywistą decyzję. Bywa, że to aktualnie jego ulubiony kolor, albo nie miało “ciałowego”.Jednak bywa, że maluch nieświadomie wysyła nam w ten sposób wiadomość.