portalparentingowy.pl
dziecko z butelką

fot. Materiały Partnerskie

Prawidłowa higiena butelek dla niemowląt

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Wysoki poziom higieny jest niezbędny w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia. Do czasu, aż maluch skończy 6 miesięcy, konieczna okazuje się sterylizacja butelek. Później akcesoria wystarczy wyparzać, by zadbać o zdrowie dziecka. Na czym powinna p

Jak czyścić butelki dla niemowląt?

Zanim przystąpi się do sterylizacji butelki, należy ją dokładnie wyczyścić. Akcesorium przepłukuje się ciepłą wodą. Sama woda może jednak nie poradzić sobie z tłustym osadem po mleku. Warto zatem sięgnąć po delikatny detergent. Następnie przeciera się wnętrze butelki specjalną szczoteczką. Po wyczyszczeniu akcesorium dokładnie przepłukuje się je wodą. Początkowo najlepiej stosować łagodny płyn do mycia butelek. Po 3 miesiącu życia malucha można używać zwykłego płynu do mycia naczyń. Butelkę należy wyczyścić bezpośrednio po nakarmieniu dziecka. Dzięki temu resztki jedzenia nie staną się pokarmem dla chorobotwórczych drobnoustrojów.

Sterylizacja gorącą wodą

Gotowanie to tani i prawdopodobnie najpopularniejszy sposób, jakim sterylizuje się butelki dla niemowląt. Jest skuteczny w pozbywaniu się potencjalnie groźnych mikroorganizmów. Butelkę umieszczoną w garnku trzeba zalać wodą i zagotować. Od momentu wrzenia należy gotować całość przez 5 minut. Wysterylizowania w ten sposób butelka nadaje się do użycia. Butelkę można zalać też wrzącą wodą i odstawić na krótki czas. 

Sterylizowanie butelek parą

Butelki dla niemowląt mogą być sterylizowane również poprzez sterylizację parową. Ta metoda wymaga użycia specjalnego sterylizatora. W jego wnętrzu butelka poddawana jest działaniu pary wodnej o temperaturze powyżej 100°C. Proces pozwala pozbyć się wszelkich drobnoustrojów. Sterylizacja butelki zajmuje kilka minut. Akcesorium można przechowywać w sterylizatorze przez parę godzin. Choć zakup urządzenia wiąże się ze sporym jednorazowym wydatkiem, korzystanie z niego jest bardzo wygodne.

Sterylizacja w mikrofalówce

Ten typ sterylizacji wymaga użycia mikrofalówki i specjalnych woreczków czy pojemników do sterylizacji. Do akcesoriów wlewa się określoną ilość wody i umieszcza w nich butelkę. Po zamknięciu pojemnika czy woreczka umieszcza się go w mikrofalówce. Butelka sterylizowana jest przez około 2 minuty. Akcesorium można włożyć też bezpośrednio do mikrofalówki. Wystarczy wlać do niego wodę i włączyć urządzenie na 1,5 minuty. 

Jak często myć i sterylizować butelki dla niemowląt?

Akcesoria do karmienia niemowląt wymagają każdorazowego mycia po zakończeniu podawania pokarmu. Nie oznacza to jednak, że konieczna jest równie częsta sterylizacja butelek. Wystarczy poddać akcesoria sterylizacji raz na kilka karmień. Częstsze wyparzanie butelek będzie jednak niezbędne, gdy dziecko jest przeziębione czy zatrute. Im starsze dziecko, tym rzadziej można sterylizować butelkę. Usuwanie drobnoustrojów z akcesoriów do karmienia warto praktykować jednak do momentu, aż maluch ukończy rok.

Dzieci rodzą się z niedojrzałym układem odpornościowym, przez co są bardzo podatne na infekcje. Z tego powodu bardzo ważna okazuje się prawidłowa higiena butelek i innych akcesoriów stosowanych podczas opieki nad dzieckiem. Przedmioty używane do karmienia malucha muszą być dokładnie wyczyszczone i wysterylizowane. W ten sposób można pozbyć się zabrudzeń i drobnoustrojów chorobotwórczych, by skuteczniej zadbać o zdrowie dziecka.

Artykuł Partnera

Tagi:

Barbara DaszutaAutor

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Niemowlę

Czy dziecko może być uczulone na mleko matki? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >

Niemowlę

Czy niemowlę może odczuwać żałobę? Lista objawów

Czytaj więcej >

Niemowlę

Niebezpieczne wydarzenie podczas chrztu dziecka

Czytaj więcej >
Imię dla dziewczynki

Niemowlę

Nadała córce niepolskie imię. Przykre, wyśmiali ją "oryginalnie, ale nadal żenująco"

Czytaj więcej >
Kiedy chrzcić dziecko

Niemowlę

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

Czytaj więcej >
Jak ubierać niemowlę latem?

Niemowlę

Jak ubierać niemowlę w upalne dni?

Czytaj więcej >