Prawo do opieki zdrowotnej przysługuje wszystkim osobom, której nie przekroczyły 18. roku życia. Obowiązek ubezpieczenia dziecka spada na jego rodziców lub opiekunów prawnych. Z poniższego artykułu dowiecie się jak sprawdzić, czy wasz maluch jest ubezpieczony, a także, co robić, kiedy odpowiedź okaże się przecząca.Wbrew powszechnym przekonaniom dziecko nie staje się automatycznie ubezpieczone po rejestracji w urzędzie. Aby mogło skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, trzeba je zgłosić do pracodawcy lub do ZUSu.
Czy wiesz, że zmiany atopowe mogą wystąpić już u niemowlaków? Uporczywy świąd wywołujący niepokój i rozdrażnienie, ogniska zaczerwienionej i przesuszonej skóry, łuszczący się nabłonek na owłosionej skórze głowy, czole oraz policzkach, zmiany skórne w postaci grudek, pęcherzyków – jeśli rozpoznajesz te objawy, to prawdopodobnie twoje dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry. Sprawdź, jak pomóc nadreaktywnej skórze atopika.Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest atopowe zapalenie skóry. To przewlekła choroba należąca do grupy schorzeń autoimmunologicznych, w której przebiegu występują zarówno okresy zaostrzeń, jak i remisji. U chorych na AZS obserwuje się zaburzenie funkcji bariery przepuszczalności naskórka, a upośledzona bariera ochronna sprawia, że skóra szybko ulega przesuszeniu, staje się mniej elastyczna i jest nadreaktywna. Warto jednak pamiętać, że objawy AZS mogą się znacząco różnić w przypadku małych dzieci i dorosłych. Dla pewności — w pierwszej kolejności skonsultujmy się z lekarzem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.We wczesnym dzieciństwie (do końca 2 roku życia) do najczęstszych objawów AZS należą: świąd, zaczerwienienia i podrażnienia oraz miejscowe przesuszenia – pojawiające się na owłosionej skórze głowy, czole i na policzkach. Dodatkowo mogą tworzyć się zmiany skórne w postaci pęcherzyków i nadżerek. W przypadku dzieci starszych zmiany skórne mogą obejmować również skórę zgięć stawowych – kolanowych i łokciowych. W sytuacji przewlekłego stanu zapalnego – na skórze małego dziecka tworzą się ogniska z pogrubiałą skórą i wzmożonym rysunkiem linii skórnych, jest to tzn. lichenizacja. Niestety, do tej pory nie opracowano skutecznego leku na tę chorobę, jednak dzięki właściwej pielęgnacji skóry przy użyciu specjalistycznych kosmetyków, możemy pomóc wrażliwej skórze dziecka. Jak pielęgnować skórę małego atopika? Wybierając specjalistyczne produkty dedykowane skórze suchej, atopowej, które pozwolą nawilżyć, odżywić i zabezpieczyć skórę atopową przed nadmierną ucieczką wody oraz niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
Nie każde dziecko rozwija się w ten sam sposób. Czasem ten proces bywa wręcz niepokojący. Idealnym przykładem jest bicie się po głowie. U maluchów występuje ono niezwykle często. Rodzice zamartwiają się wtedy o zdrowie swojej pociechy. Czy słusznie?Bicie się po głowie w wykonaniu dorosłego to coś, co negatywnie świadczy o jego zdrowiu psychicznym. Jednak dzieci nie obejmują te same zasady, co dorosłych. Jeśli maluch bije się po głowie, może to oznaczać, że po prostu chce zwrócić na siebie czyjąś uwagę. Tylko w szczególnych przypadkach jest to objaw ciężkiej choroby.
Żelki to jeden z ulubionych przysmaków małych dzieci. Potrafią one jednak też im bardzo zaszkodzić. Najlepiej się o tym przekonała kilkuletnia dziewczynka, której język został całkowicie poparzony przez kwaśne przysmaki. Specjaliści ostrzegają.Dziewczynka miała zjeść lizaki z kwasem w składzie. Nie była to rozsądna decyzja. Na zdjęciu opublikowanym na Instagramie widać, że jej język jest mocno poparzony. Rodzice powinni jej przypadek potraktować jako przestrogę.
Komenda Wojewódzkiego PSP w Szczecinie przekazała, że pod opiekę ratowników trafiło około 30 osób z podejrzeniem podtrucia. Wszyscy byli w basenie jednego z Kołobrzeskich hoteli. Wśród nich jest troje dzieci.Cztery osoby zostały przetransportowane do szpitala z hotelu w Kołobrzegu. Około 30 osób ma znajdować się pod opieką ratowników medycznych. Wszystkie osoby miały przebywać w hotelowym basenie. Podejrzewa się u nich zatrucie nieznaną substancją chemiczną.
W sobotę samolot lecący z Wielkiej Brytanii do Polski musiał awaryjnie wylądować w Eindhoven w Holandii. Według pasażerów jedno z dzieci będących na pokładzie straciło przytomność. Po awaryjnym lądowaniu dziecko od razu zostało zabrane przez śmigłowiec do szpitala.Ze względu na zasłabnięcie dziecka znajdującego się w samolocie pilot podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu. Linie Ryanair przekazały, że poszkodowany uzyskał od razu pomoc lekarską, a samolot poleciał dalej do Krakowa.
15-letni chłopiec stwierdził, że chce być podobny do Wolverine'a — swojego ulubionego bohatera z komiksów X-Men. Aby to osiągnąć, wstrzyknął sobie rtęć w ciało. Nastolatek trafił do szpitala z licznymi owrzodzeniami. Był w ciężkim stanie.Lekarze przyznali, że nigdy wcześniej nie widzieli czegoś podobnego. Chłopiec był przekonany, że dzięki rtęci uda mu się rozwinąć supermoce. Chciał być jak Wolverine. Trafił do ośrodka urazowego III stopnia.
Louise miała wszystkie możliwe objawy ciąży. 25-latka wykonała więc dwa testy ciążowe z rzędu. Oba jednak były negatywne. Lekarze zalecali jej podejmowanie kolejnych prób. Kiedy każdy test okazał się negatywny, w końcu zrobiono jej badanie ultrasonograficzne. Diagnoza była druzgocąca. Louise dowiedziała się, że cierpi przez rzadki typ torbieli jajnika. Coś takiego rzadko przydarza się dwudziestolatkom. Niestety, tym razem kobieta okazała się być jedną na milion.
Brzuch Kristy Butler rósł w zatrważającym tempie. 22-latka z Walii cały czas słyszała gratulacje od przyjaciół i komentarze na temat jej domniemanej ciąży. Test ciążowy okazał się pozytywny. Jednak nie wszystko było tak kolorowe. Kobieta ma torbiel na jajniku.Butler nie czuła, żeby płód w jej brzuchu się ruszał i nie dokuczały jej żadne typowe objawy ciąży. Mimo to wyglądała jakby była już w ósmym miesiącu. Badanie USG wykazało, że minęło dopiero 6. tygodni od zapłodnienia.
Mała Kaylin Griffin była zdrową 5-letnią dziewczynką. Z czasem jednak jej mama Jessica zaczęła zauważać u niej dziwne zachowanie. Córka kiwała się na nogach, sepleniła i miała błędny wzrok. Pani Griffin natychmiast zabrała ją do szpitala. Okazało się, że dziewczynka ma paraliż kleszczowy.Niepokojące zachowanie Kaylin było spowodowane ugryzieniem kleszcza. Na głowie 5-latki matka znalazła drobną, czerwoną krostkę. Lekarz stwierdził, że jest to opity krwią kleszcz.
Według danych opublikowanych na stronie bydgoszcz.tvp.pl pandemia koronawirusa bardzo negatywnie wpłynęła na aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Prawie 10 proc. osób w przedziale 10-18 lat nie ćwiczyła ani razu w ciągu tygodnia. Dane są niepokojące.Brak aktywności fizycznej może mieć bardzo negatywny wpływ na przyszłe życie młodych ludzi. Zaledwie 41 proc. młodzieży ćwiczy co najmniej 4 razy w tygodniu. Jest to prawie 10-procentowy spadek w porównaniu z poprzednimi latami.
Angela Henderson udostępniła w internecie zdjęcie z rezonansu magnetycznego swojego dziecka. Widać na nim pewną okrągłą kulkę. Przeciętna osoba może mieć problem z jej zidentyfikowaniem. Bowiem ciężko jest się domyślić, że w drogach oddechowych dziecka utknęło winogrono!Zdjęcie RTG synka Angeli nie przedstawia żadnej zmiany chorobowej, a jest konsekwencją zwykłej nieodpowiedzialności. Winogrono w drogach oddechowych nie świadczy o niczym dobrym. Każdy przedmiot, który trafi do płuc, może zaszkodzić naszemu zdrowiu lub życiu.
Zapewne wszyscy rodzice odpowiedzieliby przecząco, gdyby zostali zapytani o to, czy podaliby swoim dzieciom coś, co mogłoby im zaszkodzić. Często jednak podają swoim pociechom popularny i ogólnodostępny napój z kofeiną, którego spożywanie w dużych ilościach może źle wpłynąć na ich zdrowie.Pomimo tego, że od lat pojawiają się głosy o szkodliwości Coca-coli, wciąż jest jednym z najbardziej popularnych napojów gazowanych. Miliony osób, a co gorsze dzieci spożywa go każdego dnia, nie zdając sobie sprawy z tego, jak ogromny wpływ ma na ich organizm. Po 10 minutach od wypicia puszki coca-coli w organizm dziecka uderza 10 łyżeczek cukru. Taka ilość spowodowałaby wymioty, gdyby nie zawarty w napoju kwas fosforowy. Daje on uczucie orzeźwienia, ale poza pozytywnymi wrażeniami sprawia niestety także, że zaburza się metabolizm wapnia, co prowadzi do zmian w strukturze kości i zębów oraz może prowadzić do osteoporozy.
Każdy rodzic ma nadzieję, że jego dziecko będzie w pełni zdrowe. Niestety, rodzice Dylana Lombarda nie mieli takiego szczęścia. Okazało się, że chłopiec cierpi na syndrom MDP. Określa się go najrzadszą chorobą świata, gdyż cierpi na niego zaledwie 13 osób na całej kuli ziemskiej. Informacja o przypadłości Dylana niewątpliwie była dla rodziców wstrząsająca. Syndrom MDP sprawia, że człowiek nie magazynuje w swoim ciele tłuszczu. Jednak pomimo schorzenia, chłopak żyje pełnią życia.
Do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi trafił 4,5-letni Mikołaj. Chłopiec nie mógł samodzielnie oddychać. Natychmiast został podłączony do specjalistycznej aparatury. Okazało się, że cierpiał na zespół pocovidowy.Kiedy Mikołaj trafił do szpitala, lekarze od razu wykonali zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Na zdjęciu widać było praktycznie białą plamę. Chłopiec nie mógł sam oddychać, płuca były w 99 procentach niesprawne.
6-latka trafiła do szpitala przez filmiki, który zobaczyły w internecie. Połknęła 23 magnetyczne kulki, które w efekcie przebiły jej jelito. Dziewczynka trafiła na oddział ratunkowy i została poddana operacji.W Wielkiej Brytanii na oddział ratunkowy trafiła 6-letnia dziewczynka. Początkowo lekarze stwierdzili u niej zapalenie wyrostka robaczkowego. W trakcie operacji okazało się, że w jelicie dziewczynki znajduje się sznur magnesów.
Dzieci śpiące z otwartą buzią zdecydowanie wyglądają uroczą, jednak nie należy tego sygnału ignorować. Może to być objaw poważnej choroby. Mama 8-letniego Kiana przekonała się o tym najlepiej.Melody Yazdani opublikowała na swoim profilu post skierowany do rodziców małych dzieci. Ostrzegła ich, że jeśli dziecko śpi z otwartą buzią, muszą jak najszybciej zareagować. Przykładem stał się jej własny synek.
Do dramatycznej sytuacji doszło w Rybniku. 10-letni chłopiec mający problemy kardiologiczne zaczął odczuwać silny ból w klatce piersiowej. Ojciec postanowił zawieźć go jak najszybciej do szpitala. Gdy pędził po ulicy, zatrzymała ich policja, która postanowiła eskortować ich do placówki!Ojciec 10-letniego chłopca przeżył chwile grozy, kiedy ten zaczął odczuwać silny ból w klatce piersiowej. Nie zastanawiając się, ruszył do szpitala, aby uzyskać pomoc lekarzy. Nie spodziewał się tego, co wydarzyło się potem.
Według naukowców urządzenia mobilne i łączność bezprzewodowa mogą mieć zły wpływ na zdrowie dziecka. Zaburzenia, takie jak: opóźnienia w rozwoju mowy, kłopoty ze snem, problemy z koncentracją, pobudzenie, ADHD, a nawet autyzm to tylko niektóre z możliwych skutków korzystania ze smartfonów i tabletów przez małe dzieci.Jak podaje portal dzidziusiowo.pl, w Polsce prawie połowa rocznych i dwuletnich dzieci korzysta z tabletów i smartfonów. Część z nich robi to codziennie albo prawie codziennie. Specjaliści ostrzegają jednak przed złym wpływem urządzeń mobilnych na rozwój dzieci. -"Przede wszystkim pamiętajmy, że małe dzieci, szczególnie te poniżej 3 roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z elektroniką… Jeżeli zostawiamy dziecko przed tv lub z innymi urządzeniami, nie stwarzamy mu okazji do komunikacji, co niekorzystnie wpływa na jego rozwój mowy. Powinniśmy inaczej spędzać czas z dzieckiem" - mówi Weronika Syniawa, logopeda pracująca w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rudzie Śląskiej.
Nastolatek z Wielkiej Brytanii chciał zmierzyć długość swojego przyrodzenia. Użył w tym celu kabla, który wepchnął do cewki moczowej. Nie umiał go jednak potem wyciągnąć. Lekarze musieli usunąć go chirurgicznie.15-latek włożył do cewki moczowej kabel USB, którego nie umiał potem wyciągnąć. Po kilku próbach zaczął krwawić, a rodzina zabrała go do szpitala. Chłopiec chciał w ten sposób zmierzyć długość swojego przyrodzenia.
Dziś tylko 35,1 procent Polek ma regularny dostęp do antykoncepcji . Jest to najniższy wynik w Europie, jak wynika z raportu European Contraception Policy Atlas 2020. To może się jednak zmienić. Szwedzki start up Prev. udostępnił w języku polskim aplikację na telefon, która umożliwia Polkom dobranie najlepszej dla nich pigułki oraz dyskretne jej dostarczenie na domowy adres. Polki będą mogły od teraz wykupić sobie usługę subskrypcji pigułek antykoncepcyjnych. Lekarze współpracujący z Prev. przepisują i wydają tabletki.- Kobiety w Polsce ze względu na szereg socjologicznych, politycznych i prawnych czynników, mają bardzo utrudniony dostęp do antykoncepcji. To oznacza, że przeciętna Polka, która chce dokładnie zaplanować, kiedy chce zajść w ciążę, jest często w sytuacji bez wyjścia - wyjaśnia dr. Hannes Lewné, doktor nauk medycznych i CEO Prev.- Nasza aplikacja jest rozwiązaniem problemów Polek, które muszą zmagać się z wyzwaniami, które rzadko występują w innych krajach UE – dodaje.
Szczepienia przeciw koronawirusowi obejmują w naszym kraju kolejne grupy wiekowe. Podczas jednej z konferencji prasowych minister zdrowia Adam Niedzielski wspomniał nawet, że już w wakacje ma się pojawić opcja zaszczepienia chętnych dzieci. Oczywiście do wakacji jeszcze trochę czasu nam zostało, jednak postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.Z tego też względu zapytaliśmy prof. Włodzimierza Guta, o to, jakie ewentualne rekomendacje na ten moment mógłby przekazać, jeżeli chodzi o szczepienia wśród dzieci. Wirusolog przekazał ważne informacje dotyczące skuteczności preparatu, a także granicę wiekową, jaką na razie przedstawiają badania.
Mała Ayla przyszła na świat w 2019 roku. Kiedy dziewczynka miała zaledwie kilka tygodni, na jej skórze pojawiła się dziwna wysypka. Mama dziewczynki początkowo nie reagowała, jednak kiedy po 6 tygodniach stan dziecka zaczął się pogarszać, postanowiła poszukać przyczyny.Początkowo skóra dziecka jedynie się czerwieniła, jednak z czasem wysypka zaczęła przypominać poparzenie słoneczne. Pojawiły się również wyraźne pęcherze. Gemma zauważyła również, że zmianie uległa zawartość pieluszki dziewczynki, co mogło sugerować alergię pokarmową.
W ostatnim czasie minister zdrowia zadecydował o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń do 18 kwietnia. Dla wielu osób nie było to żadne zaskoczenie, ponieważ patrząc na dane publikowane przez ministerstwo zdrowia, trudno było oczekiwać, że nastąpi nagle poluzowanie aktualnych obostrzeń.Niestety oznacza to, że zarówno uczniowie klas I-III, jak i starsze roczniki nadal będą musiały uczestniczyć na lekcje w trybie zdalnym. Jednak szef resortu zdrowia przekazał również dobre wieści. Chodzi dokładniej o możliwość szczepienia dzieci przeciw COVID-19.
Cukrzyca ciążowa jest chorobą metaboliczną, która może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest zaburzenie gospodarki hormonalnej. W czasie ciąży ciało kobiety zaczyna inaczej pracować. Zmiany dotyczą również ilości produkowanych hormonów. Ilość niektórych rośnie, natomiast innych spada. Ma to wpływ na wiele elementów organizmu i może właśnie między innymi doprowadzić do pojawienia się cukrzycy ciążowej.Inną przyczyną cukrzycy ciążowej może być skłonność genetyczna, wiek powyżej 35. roku życia, zbyt mała aktywność fizyczna, nadwaga, ciąża mnoga, duża ilość ciąż w przeszłości, przebyte poronienia, a także podobnie, jak w przypadku innych rodzajów cukrzycy, niewłaściwa dieta. Co więcej, to właśnie dieta odgrywa kluczową rolę w leczeniu cukrzycy ciążowej
Badanie USG jest rutynowym zabiegiem wykonywanym przez ginekologa podczas każdej ciąży. Dzięki niemu lekarz, a także przyszli rodzice mogą na własne oczy zobaczyć, jak rozwija się jeszcze nienarodzone dziecko. W przypadku Pani Joanny była to ciąża bliźniacza.Niestety ze względu na jedno łożysko ciąża Pani Joanny była zagrożona. Mimo to, do 22. tygodnia ciąży lekarze nie dostrzegli żadnych problemów, a obie dziewczynki rozwijały się prawidłowo. Sytuacja zmieniła się o 180 stopni zaledwie dwa tygodnie później, kiedy kobieta usłyszała słowa, których nie chce usłyszeć żadna matka.
Kleszcze są pajęczakami, które do przeżycia potrzebują naszej krwi. Choć sam moment ukłucia nie jest bolesny przez zawartą w ślinie kleszcza substancję, to może być dla nas katastrofalna w skutkach. Wszystko przez fakt, że te niewielkie pajęczaki mogą przenosić niebezpieczne dla naszego zdrowia choroby.Zwłaszcza kobiety w ciąży powinny wiedzieć, jak można się chronić przed kleszczami. Oczywiście na rynku dostępne są środki chemiczne, które powinny zapewnić nam ochronę przed kleszczami oraz uporczywymi owadami w postaci komarów, jednak zawarte w nich chemikalia nie są polecane kobietom w ciąży.
Zdrowy sen to nie tylko odpowiednia ilość przespanych godzin. Ważna jest też jakość naszego snu. Jeżeli będziemy cały czas się wybudzać, ponieważ coś będzie nam przez całą noc przeszkadzać, to nie ma szans, abyśmy w czasie snu porządnie odpoczęli i zregenerowali siły. To samo tyczy się dzieci. Nasze maluchy muszą się czuć komfortowo w czasie snu, o niestety sami im często utrudniamy.Jedną z kluczowych spraw, jeżeli chodzi o nasz komfort w czasie snu, jest temperatura. W końcu raczej ciężko jest usnąć w momencie, kiedy pot się z nas leje, lub szczękamy zębami z zimna. W przypadku dzieci jest identycznie, a mimo to wielu rodziców chcąc zapewnić dziecku komfort termiczny, tak naprawdę je przegrzewają.