Jeszcze przed narodzinami dziecka dopada nas "syndrom wicia gniazda". Przyszłe mamy piorą i prasują w wysokiej temperaturze wszystkie ubranka dzieci. Potem wyparzają smoczki, butelki. Sterylizują wszystko, z czym dziecko może mieć styczność. Tyle że to wszystko na nic.Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że higiena stanowi profilaktykę wielu groźnych chorób, jednak... nie można przesadzać. Kilkulatek chętnie napije się wody z psiej miski, zje jabłko z podłogi i wykąpie się w kałuży. Ale musisz wiedzieć, że to wyjdzie mu na zdrowie.
Uff, jak gorąco! Upały tego lata nie tylko pozwalają się nasycić ciepłem, ale także dają się we znaki. Najbardziej cierpią ciężarne, małe dzieci i osoby starsze. Ale dla zdrowych osób w sile wieku ten ukrop nie pozostaje obojętny. Wiele z nas popełnia błąd, przez który jest jeszcze gorzej.Wietrzyć, czy nie wietrzyć mieszkania przy takiej temperaturze? - zastanawiają się Polacy. Odpowiedź jest prosta: wietrzyć, ale z głową.
Początek roku szkolnego coraz bliżej, a MEiN odsłania kolejne karty. Duże zmiany czekają uczniów na lekcjach WF-u. Program "Sportowe Talenty" nie tylko wesprze dzieci, które mają potencjał do sportów wyczynowych. Zmusi też nauczycieli do ważenia i mierzenia uczniów.Dane drażliwe, bo o takich mówimy, będą przechowywane w bazie. Kto będzie miał do niej dostęp? To właśnie budzi największe kontrowersje, o czym alarmują m.in. Ogólnopolska Sieć Organizacji "Wolna Szkoła" i Organizacja Ogólnopolski Strajk Kobiet.
Gorące i suche lato sprzyja beztroskiej zabawie nad wodą. To właśnie tam można zauważyć ich więcej niż zwykle. Osy przylatują się napić, ale też skorzystać ze smakołyków przyniesionych przez turystów. Ratownicy z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego alarmują. Tego lata MOPR ma mnóstwo pracy. Nie dość, że upalne lato sprawia, że nad wodą jest mnóstwo szukających ochłody ludzi, to jeszcze mierzą się z plagą os. Każdego dnia łódź pogotowia kilkukrotnie rusza do interwencji po użądleniu owadów.
Upały nie odpuszczają. Po niedawnym drastycznym ochłodzeniu znów za naszymi oknami zrobiło się gorąco, a nawet upalnie. Na cały bieżący tydzień, prognozowane są temperatury 34, a nawet 35 stopni w cieniu. Kiedy żar się leje z nieba, musimy pamiętać o kilku zasadach, jak choćby tej, by w zamrażarce mieć kostki lodu.W trosce o zdrowie własne i najbliższych unikaj wychodzenia w najgorętszych momentach dna i słuchaj sygnałów, które wysyła ci organizm. Uważaj, szczególnie jeśli chorujesz przewlekle, bo upał może zaostrzać objawy!
Bezpieczeństwo dzieci nad wodą to temat szczególnie ważny w czasie wakacji. Pomimo wielu kampanii, rozmów i przypomnień, niektórzy rodzice nadal mają w nosie ochronę dzieci. Patrząc na to, co się dzieje, jeden z ratowników nad polskim morzem nie wytrzymał.Podszedł do wesołej gromadki i w ostrych słowach zwrócił uczestnikom zabawy uwagę.
Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak. Choć przez lata było tłumaczone nam, że oglądanie telewizji szkodzi dzieciom, to nikt nie pokusił się o zajrzenie na drugą stronę lustra. A co dobrego dają naszym dzieciom telewizyjne bajki? Więcej, niż możesz się spodziewać.Przyjaciele z ekranu to coś więcej niż prosty zastrzyk hormonu szczęścia dla dzieci. To także nauka słownictwa, wzmacnianie wyobraźni, pamięci i początek przygody z odkrywaniem własnych zainteresowań. Nie wierzysz? To patrz
Dziecko przed szczepieniem powinno być zawsze zbadane przez lekarza. To jeden z warunków zapobiegania NOP. Dlatego dziwi nowy pomysł, by dzieci mogły być szczepione przez farmaceutów w aptekach. Czy ktoś by się na to zdecydował?Szczepienia w aptekach stały się możliwe podczas pandemii. Chodziło o to, aby ułatwić ludziom dostęp do szczepionek. Ministerstwo zdrowia podkreślało jednak już wcześniej, że szczepienia dzieci powinny zawsze odbywać się pod nadzorem lekarza. Teraz jednak propozycja szczepień dzieci w aptece powraca.
Wiesz, że dziecko powinno chodzić wcześnie spać, ale co to dokładnie oznacza? O której godzinie kłaść je do łóżka, by było wyspane i dobrze się rozwijało? Jest prosty sposób, by to ustalić.Już prawie dwudziesta druga, a ono jeszcze nie śpi, marudzi, ale nie chce się położyć – to rzeczywistość w wielu domach. Zwłaszcza w tych, w których rodzice dość późno wracają z pracy. Jeśli targają tobą wyrzuty z powodu zbyt późnego kładzenia dziecka do łóżka (właściwie którego rodzica nie targają jakieś wyrzuty), przeczytaj ten tekst. Łatwiej ustalisz, czy rzeczywiście nie popełniasz błędu.
Pediatrzy chcą, by rodzice płacili za wizyty na SOR-ze. Zwłaszcza gdy przychodzą z dzieckiem z powodu pryszcza na pupie. Mocne słowa, ale sytuacja wygląda znajomo, prawda?Do szpitalnych izb ratunkowych zgłasza się wielu rodziców z dziećmi, które wcale nie powinny się tam znaleźć. Rozwiązaniem miałoby być wprowadzenie opłat za udzielanie pomocy medycznej. Czy to dobry pomysł?
Takie zgrabne to po mamusi, a mądre na pewno po tacie? Naukowcy wciąż nie mają pełnej odpowiedzi na pytanie, jakie cechy dziedziczymy po jednym rodzicu, a jakie po drugim. Ale coraz więcej już wiadomo? Zwłaszcza o dziedziczeniu skłonności do problemów ze zdrowiem.Wiadomo, że połowę genów dostajemy od jednego rodzica, połowę od drugiego. Wiadomo również, że geny mamy i taty ze sobą nie współpracują, ale rywalizują, żeby przekazać to, co najlepsze dziecku.
Program darmowych leków, który do tej pory obejmował tylko medykamenty dla osób starszych, został rozszerzony również o leki dla dzieci. Kiedy w aptekach będzie można otrzymać leki za darmo? Dla dzieci w jakim wieku są przeznaczone? Jakie leki znalazły się na liście?
Znowu pada, a twoje dziecko snuje się po kątach. Albo pokłada się i skarży na ból głowy. Coś ci to przypomina, bo też tak reagujesz na zmiany pogody. Czy to możliwe jednak, że dziecko też jest meteopatą? Przecież maluchy są aktywne, a nawet żywiołowe, bez względu na pogodę. Wyjaśniamy, czy zmiana warunków pogodowych może wpływać na samopoczucie dziecka.Meteopatia, czyli odczuwanie wpływu pogody na samopoczucie, może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niektórzy rodzice obserwują, że ich dziecko wyraźnie reaguje na zmiany pogody. Zmianie ulega jego zachowanie lub samopoczucie. To znak, że maluch może wykazywać pewne objawy typowe dla meteopatii.
Jeśli zimą chcemy zachować zdrowie, trzeba myśleć o nim latem - mówią specjaliści zajmujący się holistycznym podejściem do zdrowia. Aktywności fizyczna, spacery, unikanie lodowatych napojów, dobrze zbilansowana dieta, to wszystko ma znaczenie. Nie wolno jednak zapominać o tym, że latem przyroda daje nam mnóstwo możliwości, by zrobić zapasy naturalnych leków. Sierpień to czas na przygotowanie syropu z owoców czarnego bzu.
Słyszeliście o tym, że jak przyłoży się wacik ze spirytusem do kleszcza, to ten ucieknie? Albo, że najlepiej złapać go w kieliszek, udusi się i sam odpadnie? To wszystko bzdury. Wyciąganie kleszcza to precyzyjna robota, której nie można zostawić przypadkowi. Te 6 rzeczy zawsze musisz mieć w pamięci.Popularne metody takie jak "zatruwanie kleszcza" spirytusem, czy wykręcanie pęsetą mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Przestrzegamy przed najpopularniejszymi błędami w czasie usuwania tego pajęczaka.
Wiśnie - kwaśne, soczyste i posiadające szereg właściwości leczniczych. Jeśli jeszcze do tej pory nie włączyłaś ich do diety swojego dziecka, koniecznie musisz to nadrobić.Wiśnie pomogą w walce z niejadkiem, który wybrzydza przy obiedzie oraz maluszku, który co noc miewa problemy z wyciszeniem.
Mieszkaniec USA, który twierdzi, że zachorował na raka w wyniku stosowania zasypki dla dzieci, ma otrzymać wielkie odszkodowanie. Tak zdecydował sąd w Kalifornii. Producent zasypki zapowiada odwołanie się od wyroku.
Ryby są zdrowym składnikiem diety i poleca się je nawet niemowlętom. Nie znaczy to jednak, że każdą rybę można nałożyć na swój talerz czy dać małemu dziecku. Warto wiedzieć, jaką rybę wybrać. I jak przyrządzoną. Gdy jedziesz nad morze, stałym punktem kulinarnego programu jest na pewno ryba ze smażalni (koniecznie z frytkami). Tylko, czy to dobry pomysł dla każdego.
Lody, lody dla ochłody. Jedziesz nad morze i oczywiście zaraz masz ochotę na lody z automatu – kręcone, włoskie lub amerykańskie. Ostatnia kontrola Sanepidu wykazała jednak, że lepiej powściągnąć swój apetyt. To, co znaleziono w próbkach lodów, szokuje. Co roku Sanepid przeprowadza na początku wakacji badania lodów z automatów. Co roku też pojawiają się informacje, że jakość lodów z niektórych lodziarni pozostawia wiele do życzenia. Zdaniem przedstawicieli Sanepidu na początku tych wakacji nie widać poprawy.
Dlaczego lepiej się zasypia i śpi, gdy pada deszcz? Odpowiedź na to pytanie jest związana z kilkoma czynnikami. Deszczowe wieczory i noce to idealny czas na odprężenie i regenerację w trakcie snu. Sprawdź, dlaczego sen staje się głębszy i bardziej efektywny, gdy deszcz delikatnie stuka o parapet. Dlaczego szybciej się zasypia? Poznaj wpływ dźwięków deszczu na jakość snu.
Zastanawiasz się, czemu twoje dziecko nagle stało się marudne i niespokojne? Widzisz, że się wierci, ale nie potrafisz powiedzieć dlaczego? Być może uwiera go pieluszka lub pod materiałem pojawiły się zaczerwienienia. Odpieluszkowe zapalenia skóry bardzo często zdarzają się latem, gdy temperatury są wyższe, a pupa malucha szczelnie otulona pieluszką. Zobacz, jak im zapobiegać.Niemowlęta i małe dzieci mają bardzo delikatną skórę, która niemal natychmiast reaguje na wszystkie zewnętrzne czynniki, które utrudniają jej oddychanie. Nietrudno się domyślić, że pampersy i pieluszki mogą przyczyniać się do podrażnień. Spocona skóra bobasa, trochę ruchu i ostra krawędź pieluchy w prosty sposób prowadzą do pojawienia się potówek i rumieni.
Coraz częściej słyszy się o zakrztuszeniach i zachłyśnięciach wśród dzieci. Mimo powszechnej wydawałoby się wiedzy na temat tego, aby nie podawać im małych przedmiotów, czasem dochodzi do wypadku. Ratownik medyczny radzi, co zrobić, gdy dziecko się zakrztusi.Winogrona, borówki czy mały element tubki owocowej - wystarczy chwila nieuwagi i nasze dziecko może się zakrztusić. Nie czekaj ani chwili, gdy tylko zobaczysz, że maluch nie może poradzić sobie z przełknięciem większego elementu posiłku lub zabawki. Od razu reaguj. Ratownik medyczny podpowie ci, jak.
Twoje mieszkanie zamieniło się w piekarnik? Oto skuteczne sposoby na obniżenie temperatury w domu. Sprawdź, co zrobić, by podczas upałów móc się porządnie wyspać w nocy i odpocząć w ciągu dnia. Te metody pozwolą całej rodzinie przetrwać upalne lato w domu.
Samotnie spacerującego chłopczyka nad ranem zauważył kierowca autobusu. Na miejsce wezwano patrol policji. Gdzie w tym czasie byli rodzica malucha?
Upał potrafi być nieznośny. Szczególnie dla maluszków, których system regulacji temperatury nie działa jeszcze najlepiej. W ciepłe dni pojawia się chęć dopajania niemowlęcia. Czy tak powinno się robić? I jeśli tak, to czym dopajać? Odpowiadamy.
Kleszcze mogą przynosić choroby, dlatego zaleca się jak najszybciej wyciągnąć je ze skóry. A najlepiej pozbyć się, zanim zatopią w nas zęby. Jeśli jednak nie udało nam się wyciągnąć kleszcza w całości, nie ma się czego obawiać. Lekarka radzi, co w takim przypadku robić.Kleszcze wpijające się w ciało to mało estetyczny, ale także groźny dla zdrowia obrazek. Zanim jednak zabierzemy się do usuwania go, poznajmy zasady wyciągania insekta z ciała tak, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia na nas choroby, a także doprowadzenia do zakażenia rany poprzez głębokie drążenie w skórze.
Sinice nad Bałtykiem doprowadziły do zamknięcia sześciu kąpielisk w Gdyni i powiecie nowodworskim. W tych lokalizacjach obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Sprawdź, czy inne kąpieliska są bezpieczne.
Do dramatycznych wydarzeń doszło w Łodzi. Zaniepokojona matka zadzwoniła na pogotowie, bo jej malutka córeczka nie mogła oddychać. W czasie interwencji medycznej okazało się, że w krtani niemowlęcia, utknął smoczek. Pojawiło się pytanie, czy smoczki są bezpieczne?