Kilkucentymetrowe kokony, które wyglądają jak dzbanki, są naprawdę niepokojące. Nie przypominają tych, które robią osy czy szerszenie — są od nich mniejsze i mają walcowaty lub dzbankowaty kształt.Tym bardziej niepokojące jest to, że z kokonów często wysypują się martwe pająki. Ale to nie pajęczaki odpowiadają za budowanie tych dziwnych konstrukcji z błota. Stoi za tym zupełnie inny owad.
W wędlinach wykryto bakterię, która wywołuje groźną chorobę. Główny Inspektorat Sanitarny informuje, by, w razie wystąpienia objawów, jak najszybciej zgłosić się do lekarza.Podmioty branży spożywczej w Polsce, które wprowadziły produkt do obrotu na rynku krajowym, rozpoczęły wycofywanie produktu. Jeśli masz go w domu, nie spożywaj.
Trudno wyobrazić sobie menu polskiej rodziny bez ziemniaków. Królują w naszych domach, bez dwóch zdań. Można przygotować z nich mnóstwo potraw, z uwielbianymi przez dzieciaki frytkami na czele. W dodatku są pożywne, zdrowe i tanie.Ziemniaki kupujemy często w dużych workach, żeby na pewno nie zabrakło. Długo przechowywane, niestety zaczynają często kiełkować lub przybierać dziwną, zielonkawą barwę. Co to takiego? Czy takie ziemniaki można jeść?
Suplementacja witaminy D3 jest bardzo istotna dla prawidłowego rozwoju dzieci, ale w naszej strefie klimatycznej, przyjmować ją powinni wszyscy, niezależnie od wieku. Przez całą jesień i zimę. A co z wiosną i latem? Wszystko zależy od tego, ile czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Pediatra Monika Działowska podkreśla, że w tym przypadku to nie kwestia aktualnej pory roku jest najważniejsza.
Boisz się kleszczy? To jest coś dla ciebie. Aktualizowana na bieżąco mapa, na której dokładnie widać, gdzie w naszym kraju jest największe ryzyko bliskiego spotkania z tymi właśnie niebezpiecznymi pajęczakami. Gdy wybieramy się na krótszy czy dłuższy wyjazd z rodziną za miasto, ta wiedza może okazać się bezcenna. Dzięki niej będziemy mieć możliwość jak najlepszego zabezpieczenia się przed kleszczami, a także, przygotowania się na sytuację, w której już zostaniemy ukąszeni.
Owoce morza to cenne źródło wielu cennych składników odżywczych. Nic dziwnego, że sięgamy po nie coraz chętniej. Dziś nie tylko w czasie wizyty w restauracji, ale i na zakupach w dyskoncie sięgamy po krewetki i im podobne. Często powtarzanym mitem jest, że dzieci nie powinny jeść owoców morza. Owszem, niektóre z nich mogą uczulać, ale nie wszystkie i nie każdego. Wiele owoców morza to cenne źródło jodu, selenu, fluoru, żelaza i innych cennych składników. Czemu więc odmawiać ich dzieciom?
Skuteczne sposoby na popękane pięty istnieją. I całe szczęście, bo to nie tylko problem estetyczny. Spękane pięty bolą i uniemożliwiają chodzenie. Do tego są otwartą drogą dla drobnoustrojów, te mogą wniknąć w rany i doprowadzić do zakażenia. Spękane pięty często są wynikiem niedoborów niektórych witamin i składników odżywczych. Naskórek narasta i rogowacieje szybciej, niż jest usuwany. Wtedy traci jędrność i pęka, jak kora na drzewie.
Czasem, gdy długo nie używamy miodu, możemy odkryć, że coś się stało z jego konsystencją. Stwardniał, wygląda, jakby oddzielił się w nim cukier. Czy taki mód nadaje się do spożycia? Czy jest w ogóle jeszcze coś wart?Miód to najzdrowsza słodycz. Poza tym, że jest słodki i pyszny, jest także bardzo zdrowy. Mówi się, że to naturalny antybiotyk, bo świetnie radzi sobie z wszelkimi infekcjami. Używamy go więc zarówno do słodzenia potraw i napojów, jak i leczniczo.
Gdy tylko robi się cieplej, w mediach zaczynają pojawiać się ostrzeżenia o tym, by nie zostawiać dzieci w samochodach nawet na chwilę. Wnętrze auta postawionego na słońcu, rozgrzewa się momentalnie, nawet do 60-70 st. C.Naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN udostępnili kalkulator do obliczania temperatury, jakiej można spodziewać się wewnątrz samochodu pozostawionego na słońcu, po upływie określonego czasu. Wyniki są porażające.
Spleśniałe ogórki na półce w sklepie? Niestety to się zdarza. Jeśli wybierasz się na zakupy do dyskontu, lepiej uważnie przeczytaj. Bo pleśń jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. W przypadku dzieci zjedzenie toksyny może skończyć się tragicznie.
Ten problem wciąż powraca. Wszawica pojawia się zwykle w przedszkolach, czasem w szkołach. Wyjaśnienie jest proste – pasożytom łatwiej jest zmieniać żywicieli w większych skupiskach ludzkich, a dzieci nie potrafią jeszcze dbać o higienę, jak należy.Gdy okaże się, że dziecko ma wszy, bywa, że zostaje odesłane do domu, do czasu "rozwiązania problemu”. A jak to wygląda w świetle prawa? Czy placówki mają prawo, by tak postąpić?
Zauważyłaś na skórze mały, jasnobrązowy "bąbelek”? Może pod pachą, może pod biustem? W tych miejscach często pojawiają się włókniaki. Nie są groźne dla zdrowia, ale często stanowią istotny defekt kosmetyczny. Włókniaki dotyczą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dlaczego powstają?Czasem mogą świadczyć o tendencji organizmu do jakiejś choroby. Czy można je jakoś leczyć, lub usunąć?
Chciałabyś, żeby twoje dziecko miało możliwość jedzenia truskawek prosto z krzaczka? Takie są najświeższe, to na pewno. A jeśli to będą twoje własne owoce, to dodatkowo będziesz mieć też pewność, że są najzdrowsze.Zasadź więc truskawki na balkonie. To nie jest trudna uprawa, a daje szybkie – i smaczne – efekty. Podpowiadamy, jak się do niej zabrać.
Nazywany jest "oliwą północy”, ponieważ, tak jak ona, stanowi wartościowe źródło tłuszczu. Zawiera bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin E i K, polifenoli i fitosteroli. Dba o nasze serce, a także o cholesterol. Ten nierafinowany ponadto naprawdę jest smaczny. Spokojnie możemy używać go na zimno, do sałatek, a rafinowany także do smażenia, czy pieczenia. W badaniach wykazał się najlepszą stabilnością podczas obróbki cieplnej. Wiesz, o który olej chodzi?
Jest coraz więcej chorych na odrę. Przybywa ich z każdym dniem. Ta choroba, której powinno już nie być wraca, i to ze spotęgowanymi siłami. O tej porze w zeszłym roku mieliśmy 12 potwierdzonych przypadków odry. Dziś ta liczba to – 160.Powodem tego stanu rzeczy jest to, że rodzice nie chcą szczepić dzieci. Okazuje się, że wszystkie dzieci, które były w ostatnim czasie hospitalizowane z powodu odry, nie były zaszczepione.
W ostatnich dnach nad Polską przeszło wiele burz, nierzadko połączonych z gradobiciem. To zjawisko atmosferyczne, choć ciekawe, bywa także niebezpieczne. Większe bryłki lodu mogą uszkodzić rośliny, samochody, a także ranić ludzi. Jak należy się zachować, kiedy z nieba zaczyna spadać grad? Nie zawsze przecież jest możliwe schronić się pod dachem.
Wyglądają atrakcyjnie i mogą stać się prawdziwą ozdobą niejednego ogródka. Jednak w przypadku tych krzaczków chodzi o coś więcej, niż tylko o urodę. Dają niezwykłe owoce, które pod wieloma względami nie mają sobie równych. Są zdrowsze niż borówki, a zdaniem wielu – nawet smaczniejsze. Można jeść je na surowo i robić z nich przetwory. Konfitura ze świdośliwy będzie jak znalazł, kiedy jesienią dopadnie nas grypa lub przeziębienie.
Wpływ mikroplastiku na ludzki organizm nie jest jeszcze dokładnie znany, szczególnie w dłuższej perspektywie, ale już mamy poważne przesłanki do tego, by sądzić, że może być niezwykle toksyczny. Naukowcy, którzy zajmują się tym tematem, nie mają co do tego żadnych złudzeń.Niewielkie kawałki tworzyw sztucznych, a więc właśnie mikroplastik, tkwią w naszych ciałach i powodują szereg problemów zdrowotnych. Ostatnio naukowcy odkryli obecność tych substancji w tkankach męskiego układu rozrodczego. Uważa się, że mogą one powodować bezpłodność.
Statystyczny Polak zjada nawet 42 kg cukru rocznie. To daje 3,5 torebki na miesiąc. Trudno to sobie wyobrazić, a jeszcze trudniej uwierzyć. Jednak tu nie chodzi tylko o ten cukier, który sypiemy łyżeczką. Najgorszy jest ten, którego nie widać.Każde ciastko, każda czekoladka, to może być dodatkowa łyżeczka lub dwie. W pączku "siedzą” 3 lub 4. Nawet w pozornie zdrowych produktach, jak jogurty czy soki, też jest mnóstwo cukru. A jest to wielki wróg naszego zdrowia. Jak zatem wyeliminować go z diety? Jest na to sposób.
Gdy kleszcze atakują, poszukujemy skutecznych metod na ochronę przed tymi zjadliwymi pajęczakami. Nie każdy chce się psikać repelentami, bo to silne, chemiczne środki, nie każdy też może. Składniki niektórych z nich, jak wszystko, mogą uczulać.Dlatego szukamy innych metod, bo jakoś bronić się trzeba. Tu z pomocą przyjść nam może banalny, choć w swej prostocie aż genialny, trik. Wiele nie kosztuje, a zwykle i tak mamy go w domu.
Kwas chlebowy nazywany jest wiejską lemoniadą, niektórym jego smak przypomina colę. Różni się od niej tym, że jest znacznie zdrowszy, w pełni naturalny. Kwas chlebowy gasi też pragnienie i pomaga walczyć z nadprogramowymi kilogramami. No i nie psuje tak zębów, jak inne napoje gazowane!Dawniej kwas chlebowy przyrządzano latem nieomal w każdym gospodarstwie domowym. Szczególnie kiedy pracy w polu było najwięcej. Pracujący ciężko fizycznie w polu, gdy z nieba lał się żar, doceniali jego izotoniczne właściwości, pomagało to uniknąć groźnego dla zdrowia odwodnienia.
Wielu z nas tego doświadczyło nie raz. Ból, który przeszywa, powoduje drętwienia, nie daje w nocy spać. Tak objawiać się mogą korzonki nerwowe. To potoczne określenie na grupę bólów pochodzących z różnych nerwów i lokalizujących się w różnych miejscach ciała.Jak można sobie z tym radzić? Na pomoc przychodzą nam różne maści dostępne w aptekach. Niektóre z nich można kupić nawet bez recepty. Ale która jest najlepsza?
Higiena intymna to bardzo ważna część życia każdej kobiety. Od tego, jak dbamy o nasze części intymne, w dużej mierze zależy przecież ich zdrowie. Niestety, jak podkreślają specjaliści, wiedza na "te” tematy szwankuje w społeczeństwie. Wiele błędów popełniają już nastolatki, a potem kontynuują je w dorosłym życiu.Weźmy choćby tak podstawową rzecz, jak środki do mycia. Jak się okazuje, wiele kobiet części intymne myje po prostu żelem pod prysznic, razem z całym ciałem. A jakie to może mieć konsekwencje?
Sezon na truskawki rozpocznie się już za momencik. Będziemy pić koktajle truskawkowe, podawać dzieciom na obiad makaron z truskawkowym musem i oczywiście jeść truskawki prosto z łubianki. Ewentualnie maczane w cukrze.Łapiemy za ogonek, myk w cukier i do buzi. A szypułka do śmietnika. To błąd! W tej części owocu kryje się mnóstwo cennych wartości odżywczych. Nie warto wyrzucać ogonków.
Podczas wiosennych spacerów, wizyt na placach zabawach, czy nawet pracy w ogrodzie, narażeni jesteśmy na ukąszenia różnych owadów. Szczególnie obawiamy się kleszczy, ponieważ roznoszą groźne choroby. Choć używamy różnych środków ochronnych, takich jak repelenty, czy odpowiednia odzież, nie nad wszystkim jesteśmy w stanie zapanować. Bywa, że znajdujemy wbitego w skórę kleszcza. Co wtedy robić? Po pierwsze – nie panikować. Po drugie – wyjąć owada. Po trzecie – iść po długopis.
Powinniśmy jeść więcej ryb. Wiemy o tym wszyscy, bo ryby są zdrowe i smaczne. Jednak nie da się nie zauważyć, że są także dość drogie. Za łososia trzeba zapłacić co najmniej 50 zł za kilogram. Kogo na to stać? Na pewno większość z nich nie może sobie pozwolić na taki wydatek zbyt często, ale to nie oznacza, że jedzenia ryb mamy rezygnować.Na szczęście wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, rośnie także wybór w sklepach. Gatunków ryb jest wiele, nie wszystkie jednak są warte naszej uwagi. Są takie, których nawet za darmo nie powinniśmy jeść. Jednak nie każda tania ryba jest zła. Jest taka, która jest tania, bardzo zdrowa i wyjątkowo smaczna, a do tego - nasza polska, prosto z Mazur.
Młode pędy sosny są idealnym surowcem na lecznicze nalewki i syropy. Zawierają bogactwo olejków eterycznych o prozdrowotnych właściwościach. Warto skorzystać z tej siły natury, ale trzeba się śpieszyć, bo teraz właśnie jest na to odpowiedni moment.Domowe mikstury na przeziębienie cieszą się wielką popularnością. Są naprawdę skuteczne, a do tego pozbawione sztucznych barwników, konserwantów i innych podejrzanych składników, w które obfitują apteczne preparaty.
Na wiosnę odbyła się niezwykle interesująca premiera nowej polskiej, naturalnej marki dla młodych osób - JONI Teens. Spotkanie miało charakter edukacyjny.Doświadczona ginekolożka Katarzyna Pietuch oraz edukatorka seksualna z grupy Ponton – Katarzyna Banasiak-Marszałek, a także twórczyni nowej marki Magdalena Szymanowska poruszały tematy związane z dojrzewaniem, miesiączką i odpowiednią, najbezpieczniejszą dla zdrowia higieną intymną.