W wędlinach wykryto bakterię, która wywołuje groźną chorobę. Główny Inspektorat Sanitarny informuje, by, w razie wystąpienia objawów, jak najszybciej zgłosić się do lekarza.Podmioty branży spożywczej w Polsce, które wprowadziły produkt do obrotu na rynku krajowym, rozpoczęły wycofywanie produktu. Jeśli masz go w domu, nie spożywaj.
Trudno wyobrazić sobie menu polskiej rodziny bez ziemniaków. Królują w naszych domach, bez dwóch zdań. Można przygotować z nich mnóstwo potraw, z uwielbianymi przez dzieciaki frytkami na czele. W dodatku są pożywne, zdrowe i tanie.Ziemniaki kupujemy często w dużych workach, żeby na pewno nie zabrakło. Długo przechowywane, niestety zaczynają często kiełkować lub przybierać dziwną, zielonkawą barwę. Co to takiego? Czy takie ziemniaki można jeść?
Maurycy miał zaledwie 5 lat, kiedy Zbysław C. odebrał mu życie. Szokująca zbrodnia z Poznania wstrząsnęła całą Polską. Wstrząsająca jest też decyzja sądu, który umorzył postępowanie. Zbysław C. nie zostanie skazany za morderstwo.72-latek przebywa nadal w areszcie, ale lada dzień go opuści. Prokuratura wniosła o umorzenie postępowania po tym, jak biegli uznali mężczyznę za niepoczytalnego w chwili popełnienia przestępstwa. Sąd przychylił się do tej prośby.
Policjantka Małgorzata Sokołowska stawia sprawę jasno. Zdjęcie dziecka nigdy nie powinno się znaleźć na tapecie twojego telefonu, ze względu na jego bezpieczeństwo. Swoje ostrzeżenie opublikowała na Instagramie, a w komentarzach rozpętała się prawdziwa burza. Wiele osób po prostu ją wyśmiało.Małgorzata Sokołowska jest policjantką, która na swoim koncie na Instagramie porusza różne kwestie związane z bezpieczeństwem. Ma ponad 100 tys. obserwujących, a jej posty zawsze spotykają się z żywą reakcją. Ale takiego odzewu z pewnością się nie spodziewała.
Boisz się kleszczy? To jest coś dla ciebie. Aktualizowana na bieżąco mapa, na której dokładnie widać, gdzie w naszym kraju jest największe ryzyko bliskiego spotkania z tymi właśnie niebezpiecznymi pajęczakami. Gdy wybieramy się na krótszy czy dłuższy wyjazd z rodziną za miasto, ta wiedza może okazać się bezcenna. Dzięki niej będziemy mieć możliwość jak najlepszego zabezpieczenia się przed kleszczami, a także, przygotowania się na sytuację, w której już zostaniemy ukąszeni.
W miejscowości Łąka (woj. śląskie) doszło do wypadku. Kobieta, cofając autem na terenie posesji, potrąciła swoje 4-letnie dziecko. Po malca przyleciało LPR, które przetransportowało dziecko do szpitala w Kielcach. Są pierwsze informacje o jego stanie.
5 tysięcy złotych mandatu za jazdę rowerem z dzieckiem po ścieżce rowerowej. Tak, to nie żart. Większość rodziców nie ma o tym zielonego pojęcia, ale dzieci do lat 10 nie mogą jeździć na rowerze po ścieżce, o ulicy już nie wspominając. Nie ma znaczenia, że obok niego są rodzice. Bo rowerzysta poniżej 10 r.ż. to nie rowerzysta, tylko pieszy.Właśnie tak stanowi polskie prawo. Zgodnie z jego przepisami małe dziecko nie może jeździć na rowerze ani po ulicy, ani po ścieżce, a o jeździe bez opiekuna do 10, urodzin może zapomnieć w ogóle. Rodzice nie mają świadomości, jakie zasady panują w tej kwestii, dlatego mandaty sypią się na potęgę. A górna granica grzywny wynosi aż 5 tysięcy złotych. Wyjaśniamy przepisy.
O krok od tragedii w Brzezinach (woj. łódzkie). Chwila nieuwagi ojca mogła skończyć się dramatem, 9-letniego chłopca uratował warszawski strażnik miejski, który zatrzymał się tam przypadkiem.Inspektor Krzysztof Śmierzyński z Wydziału Szkolenia Straży Miejskiej m.st. Warszawy usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i choć był na urlopie, nie wahał się ani chwili. Teraz przestrzega innych rodziców.
Gdy tylko robi się cieplej, w mediach zaczynają pojawiać się ostrzeżenia o tym, by nie zostawiać dzieci w samochodach nawet na chwilę. Wnętrze auta postawionego na słońcu, rozgrzewa się momentalnie, nawet do 60-70 st. C.Naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN udostępnili kalkulator do obliczania temperatury, jakiej można spodziewać się wewnątrz samochodu pozostawionego na słońcu, po upływie określonego czasu. Wyniki są porażające.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu leku stosowanego, między innymi, w leczeniu ADHD. Chodzi o Konaten, który znalazł się na tzw. czarnej liście. Jeśli masz go w swoim domu, odnieś go do apteki. To ważne, ponieważ lek nie spełnia norm jakościowych i jego zażywanie może mieć niepożądane skutki uboczne.
Długi weekend za pasem, planujemy już wyjazdy, pikniki... Ale spokojnie! Na tę majówkę trzeba mieć plan awaryjny, bo pogoda na Boże Ciało pokrzyżuje wielu z nas plany.W ostatnich dniach nad Polską przechodzą niebezpieczne zjawiska pogodowe. Porywisty wiatr, burze, gradobicia dają się we znaki nieomal we wszystkich regionach. Jeśli liczyliście na to, że w Boże Ciało będzie spokojnie - musimy was wyprowadzić z błędu.
W ostatnich dnach nad Polską przeszło wiele burz, nierzadko połączonych z gradobiciem. To zjawisko atmosferyczne, choć ciekawe, bywa także niebezpieczne. Większe bryłki lodu mogą uszkodzić rośliny, samochody, a także ranić ludzi. Jak należy się zachować, kiedy z nieba zaczyna spadać grad? Nie zawsze przecież jest możliwe schronić się pod dachem.
We wsi Borków w powiecie kieleckim zatrzymano kierowcę, który busem wiózł do szkoły dzieci. Miał we krwi 0,5 promila alkoholu. Co gorsza, nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdu, w dodatku zatrzymano go już dwa dni wcześniej, a wtedy miał 2,5 promila alkoholu we krwi.73-latek przewoził 15 dzieci. Na szczęście, żadnemu z nich nie stała się krzywda.
Wpływ mikroplastiku na ludzki organizm nie jest jeszcze dokładnie znany, szczególnie w dłuższej perspektywie, ale już mamy poważne przesłanki do tego, by sądzić, że może być niezwykle toksyczny. Naukowcy, którzy zajmują się tym tematem, nie mają co do tego żadnych złudzeń.Niewielkie kawałki tworzyw sztucznych, a więc właśnie mikroplastik, tkwią w naszych ciałach i powodują szereg problemów zdrowotnych. Ostatnio naukowcy odkryli obecność tych substancji w tkankach męskiego układu rozrodczego. Uważa się, że mogą one powodować bezpłodność.
Podczas leśnych spacerów trudno nie natknąć się na jakieś żyjące w nim stworzenia, takie jak komary, meszki, mrówki. Choć wszystkie mogą skutecznie uprzykrzyć nam wycieczkę, najbardziej obawiamy się kleszczy, ponieważ przenoszą groźne choroby.Bardzo uciążliwe mogą być też "latające kleszcze”, czyli strzyżaki sarnie. Zdarza się, że wpadają nam do oczu, a nawet nosa. Jak się przed nimi bronić?
Chyba każdy spotkał się kiedyś z sytuacją, że w autobusie czy tramwaju znalazła się grupka młodych ludzi, którzy zachowywali się bardzo głośno. Puszczanie muzyki i krzyki są bardzo uciążliwe. Jeszcze gorzej, jeśli młodzież do tego przeklina i zachowuje się agresywnie. Co zrobić w takiej sytuacji? Okazuje się, że jest sposób, by pozbyć się hałaśliwych współpasażerów.
Miłośnicy plażowania zapewne się cieszą, ale dla wielu ludzi upały to nic dobrego. A wszystko wskazuje na to, że przed nami gorące miesiące. Naukowcy przeanalizowali temperatury z ostatnich 2 tysięcy lat i okazało się, że ubiegłoroczne lato było najcieplejsze w historii.Nie mają także złudzeń. Ten rok będzie jeszcze gorętszy. Już dziś poczujemy tego przedsmak. A wszystko za sprawą zjawiska El Niño.
Rodzinny spacer w lesie nieodłącznie wiąże się z ryzykiem ukąszenia przez kleszcza. Te małe pajęczaki są czasem ledwo widoczne, dlatego – niestety – bardzo łatwo je przeoczyć. Bywa, że dopiero po powrocie do domu, odkrywamy przykrą niespodziankę w postaci wbitego w skórę owada.By jak najrzadziej dochodziło do takich sytuacji, trzeba się zabezpieczać. Niektórzy wolą apteczne preparaty przeciwko kleszczom, inni – domowe sposoby. Jednym z nich jest noszenie przy sobie pewnej rośliny.
Niewiele owadów, zamieszkujących nasze ogrody, robi na nas takie wrażenie. Ten wygląda jak skrzyżowanie pszczoły z myszą i może jeszcze z rakiem. Naprawdę, można się nieźle przestraszyć podczas pracy wśród grządek.Ten dziwny stwór to turkuć podjadek. Jak na owada ma imponujące rozmiary – nawet ponad 6 cm! Można krzyknąć na jego widok, ale czy jest sens się go obawiać? Jakie szkody może wyrządzić naszym uprawom?
Gdy kleszcze atakują, poszukujemy skutecznych metod na ochronę przed tymi zjadliwymi pajęczakami. Nie każdy chce się psikać repelentami, bo to silne, chemiczne środki, nie każdy też może. Składniki niektórych z nich, jak wszystko, mogą uczulać.Dlatego szukamy innych metod, bo jakoś bronić się trzeba. Tu z pomocą przyjść nam może banalny, choć w swej prostocie aż genialny, trik. Wiele nie kosztuje, a zwykle i tak mamy go w domu.
Podczas wiosennych spacerów, wizyt na placach zabawach, czy nawet pracy w ogrodzie, narażeni jesteśmy na ukąszenia różnych owadów. Szczególnie obawiamy się kleszczy, ponieważ roznoszą groźne choroby. Choć używamy różnych środków ochronnych, takich jak repelenty, czy odpowiednia odzież, nie nad wszystkim jesteśmy w stanie zapanować. Bywa, że znajdujemy wbitego w skórę kleszcza. Co wtedy robić? Po pierwsze – nie panikować. Po drugie – wyjąć owada. Po trzecie – iść po długopis.
Około południa do dyżurnego straży pożarnej w Grodzisku Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie o pożarze szkoły. Chodzi o Zespół Szkół nr 1 w Grodzisku przy ul. Żwirki i Wigury w Grodzisku Mazowieckim. W placówce trwały egzaminy maturalne.
Jak należy gotować ryż? Zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu? Choć wydaje się, że to najprostszy sposób, jeśli chcemy uzyskać ryż w odpowiedniej konsystencji. Jak się jednak okazuje, trzeba uważać, zwłaszcza na ryż w torebkach.Mają służyć naszej wygodzie, ale czy przypadkiem nam nie szkodzą? Gotowany przez długi czas plastik może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Specjaliści nie mają wątpliwości.
Wiosna w pełni, a praca w ogrodach wrze. Na etapie planowania nasadzeń i projektowania rabat warto wiedzieć, że nie wszystkie rośliny nadają się do ogrodu, w którym przebywają dzieci.I to nie dlatego, że same w sobie są trujące albo toksyczne. Przede wszystkim dlatego, że są bardzo kuszące dla owadów, w tym tych najbardziej niebezpiecznych: szerszeni. Tych roślin nie sadź w swoim ogrodzie!
Kleszcza nie da się porównać z żadnym innym stworzeniem. Są małe i potrafią zniszczyć życie. Dosłownie. Borelioza, którą przenoszą, to nie przelewki. Tym bardziej niepokoi, że w Europie pojawił się nowy gatunek: afrykański kleszcz wędrowny. Mówi się, że można je spotkać w Niemczech. Niestety, w Polsce też już są, na Mazowszu przyniósł takiego mój pies.Afrykański kleszcz wędrowny (Hyalomma marginatum) jest większy od tego, który występuje u nas od dawna, ale też znacznie bardziej niebezpieczny. Pajęczak przenosi egzotyczne choroby. Skąd wzięły się w naszym rejonie, gdzie występują i jak je rozpoznać?
Dyżurny wyszkowskiej policji odebrał kilka dni temu telefon. W słuchawce głos przerażonego dziecka. Tego, co działo się w domu od dłuższego czasu, nie mogło ono znieść.Godna pochwały postawa, to akt wielkiej odwagi. Bo w domu działo się źle, a do oprawcy to dziecko mówiło “tato”.
Ciepła pora roku oznacza jedno: grillowanie! Nie ma nic przyjemniejszego niż wspólne biesiadowanie z przyjaciółmi i rodziną na świeżym powietrzu i pyszna karkówka z grilla. No, chyba że ognisko.Kiełbaski pieczone na patyku i ziemniaki z popiołu, śpiewy przy wesoło trzaskającym ogniu. To przepis na wieczór idealny. Ale czy można rozpalić ognisko na działce lub podwórku? Konsekwencje, jak się okazuje, mogą być nieprzyjemne.
W ostatnich dniach na oknach, parapetach i samochodach osadzają się grube warstwy żółtego pyłu. Ścieramy go, ale z uporem pojawia się od nowa. Strach otwierać okna, by nie wpuścić go do środka. Skąd się bierze ten pył i czy jest szkodliwy dla naszego zdrowia? Jak się okazuje, odpowiedź nie jest jednoznaczna.