Wzdryga się, kiedy podajesz mu kanapkę z pomidorem, ale kiedy go zdejmie polewa ser sowicie keczupem, nie ma też problemu ze zjedzeniem zupy pomidorowej, a makaron z sosem pomidorowym może jeść codziennie? Spokojnie to nie tylko normalne, ale wręcz zdrowe.Przywykliśmy do tego, że warzywa, czy owoce jedzone na surowo mają więcej składników odżywczych, ale z pomidorami jest nieco inaczej. Likopen - przeciwutleniacz, który znajdziesz w pomidorach "uruchamia się" po obróbce cieplnej. A to znaczy, że jest go znacznie więcej w przecierach, pasatach, sosach i zupie niż w świeżym warzywie.
Program "Dobry Start" to jednorazowa wypłata, która przysługuje rodzicom dzieci uczęszczających do szkół, aż do ukończenia przez nie 20 r.ż., a w przypadku dzieci niepełnosprawnych 24 r.ż.. Żeby skorzystać ze wsparcia, należy złożyć odpowiedni wniosek, można to zrobić za pośrednictwem profilu zaufanego lub w aplikacji banku.Pieniądze są wypłacane jednorazowo na wskazany przez rodzica rachunek bankowy. Ich przeznaczenie to zakup wyprawki szkolnej. 300 zł z pewnością nie pokryje całych wydatków, ale dla wielu rodzin jest nieocenioną pomocą. Sprawdziliśmy, czy ta kwota wystarczy na podstawową wyprawkę szkolną dla czwartoklasisty. Na celownik wzięliśmy trzy sklepy: Lidla, Biedronkę i Auchan.
Kojarzy się z wiosną, kwiatem, delikatnością i kobiecością. Jednak znaczenie imienia Jaśmina jest zupełnie inne. Kobieta nosząca to imię jest inteligentna, subtelna, tajemnicza i zmysłowa. Doskonale wie, czego chce i nie znosi, gdy ktoś próbuje jej wyznaczyć kierunek. Żyje według własnych zasad, często spontanicznie. Jaśmina nie cierpi nudy. Jej życie to ciągła zmiana, bo ona o to zabiega. Dziewczynka o tym imieniu jest prawdziwym darem Boga.
Pediatrzy chcą, by rodzice płacili za wizyty na SOR-ze. Zwłaszcza gdy przychodzą z dzieckiem z powodu pryszcza na pupie. Mocne słowa, ale sytuacja wygląda znajomo, prawda?Do szpitalnych izb ratunkowych zgłasza się wielu rodziców z dziećmi, które wcale nie powinny się tam znaleźć. Rozwiązaniem miałoby być wprowadzenie opłat za udzielanie pomocy medycznej. Czy to dobry pomysł?
To bardzo dziwna przypadłość. Niektórzy lekarze nawet jej nie znają. Nazwa nie jest przypadkowa, bo osoby, które dotyka syndrom Alicji w Krainie Czarów, rzeczywiście mogą poczuć się jak w bajce, i to nieco strasznej.– Pewnego wieczoru położyłam chorego syna do łóżka. Nagle popatrzył na mnie dziwnie i powiedział: „Mamo, jesteś bardzo malutka. Wyglądasz, jakbyś się skurczyła”. Mama, która relacjonuje to zdarzenie dla portalu parents.com uznała, że to efekt gorączki. Kolejnego dnia dziwne objawy znów się pojawiły, choć syn już nie gorączkował.
Wchodząc z dzieckiem do sklepu, celowo omijasz dział z zabawkami, bo wiesz, że zaraz coś wypatrzy i będzie tego chciało. Gdy odmówisz - rozpęta się piekło. Będą krzyki, usłyszysz, że cię nienawidzi, może nawet rzuci się na podłogę i zacznie w nią uderzać pięściami. Wszystko, żeby podkreślić, jak wielki dramat przeżywa.Ludzie będą patrzeć i oceniać. Zapłoną ci policzki ze wstydu. "Co za niewychowany bachor" - będą szeptać. Z badań przeprowadzonych przez Parenting and Today Moms wynika, że ponad połowa współczesnych rodziców uważa, że ich dzieci są znacznie bardziej rozpieszczone, niż oni sami byli w ich wieku. Nie są w stanie powiedzieć, czemu tak się dzieje. Czemu ich dzieci są “zepsute”?
Laptopy dla uczniów klas 4 trafiają już do szkół. Jest lista sprzętu i powiatów, które otrzymają je jako pierwsze.Rząd wybrał laptopy dla szkół z ośmiu regionów Polski. Czwartoklasiści otrzymają sprzęt produkowany przez trzy firmy. Gdzie będzie można go odebrać, kiedy i w jaki sposób?
Naukowcy wskazują nową przyczynę nadwagi i otyłości u dzieci. Co ciekawe – nie ma bezpośredniego związku z dietą, ani ze stylem życia, ale dotyczy miejsca zamieszkania. Czy życie na wsi, z dala od zanieczyszczeń i przemysłu, rzeczywiście wpływa korzystnie na zdrowie dzieci?Badanie zostało opublikowane na łamach czasopisma Environmental Pollution. Wynika z niego, że dodatkowe kilogramy u dziecka mogą mieć związek z jakością powietrza, jakim na co dzień się oddycha.
Małe dzieci często uwielbiają zabawę w wodzie. Wieczorna kąpiel już przy niemowlętach staje się rytuałem. Przedszkolaki uwielbiają przelewać wodę i tworzyć mikstury z mydła i wody. Jednak to, o czym warto pamiętać, to fakt, że wspólna zabawa z maluchem, poza frajdę, to okazja do nauki go samodzielności. W końcu każdy rodzic staje przed dylematem: czy to jeszcze OK, że kąpię moje dziecko, czy już powinno robić to samo? Warto jak najwcześniej do zabawy włączyć elementy nauki higieny, żeby maluch, gdy przyjdzie czas, wychodził z wieczornej kąpieli czysty i dobrze osuszony. Jak i kiedy zacząć tę naukę?
Oczekując na dziecko, przyszli rodzice nie raz zadają sobie pytanie, jakie będzie przyszłe maleństwo. Nierzadko zaglądamy do horoskopów, żeby poznać zapowiadany przez gwiazdy charakter malucha. Rodzice często pod tym kątem wybierają też imię dla nienarodzonego jeszcze dziecka.Czasem młodym rodzicom podoba się imię pradziadka, czy ciotecznej babki, a wtedy mogą usłyszeć: "Nie daje się dziecku imienia po zmarłym, bo to przynosi nieszczęście!". Jak sprawa nadawania imion po zmarłych wygląda w historii? Czy faktycznie to przynosi pecha?
Po ostatnim Child Alercie, który postawił na nogi cała Polskę, wraca temat bezpieczeństwa dzieci w sieci. Czy można coś zrobić, żeby zapobiec przypadkowym i niebezpiecznym znajomościom, które dzieci zawierają w Internecie? Czym jest child grooming?Porwanie 11-latki z Sosnowca, do którego doszło w ostatni weekend, to przykład child groomingu. Niebezpiecznego zjawiska, na które narażone są dzieci, korzystające z Internetu. Jak do niego nie dopuścić?
Do lasów ruszyli miłośnicy grzybów. Te dary lasu kuszą wszystkich. Las uspokaja, miękkie poszycie zachęca do spacerów, a co nam szkodzi na spacer wziąć koszyk. Może coś się trafi?I tu, jak bumerang każdego roku powraca pytanie: czy zupę z maślaków, albo kurek można dać dzieciom? Z grzybami jest tak, jak z ziołami leczniczymi: jeśli nie jesteś pewna, na co patrzysz - nie zbieraj. A dzieciom grzybów najlepiej nie dawać wcale.
Obowiązkiem rodziców jest chronić dzieci. Zgodnie z Konwencją praw dziecka, najmłodsi mają prawo do wychowania w spokojnym domu, bez krzyków i przemocy. Mają też prawo do ochrony zdrowia. Badania nie pozostawiają jednak złudzeń. Rodzice wciąż szkodzą dzieciom.Nie od dziś wiadomo, że to, w jakiej atmosferze wychowują się dzieci, wpływa na ich osobowość, postrzeganie świata, a nawet na to, jak w przyszłości wyglądają ich relacje towarzyskie, czy związki.
W piątek (4 sierpnia) do szpitala w Legnicy zgłosił się mężczyzna z 2,5-miesięcznym synkiem. Jak wykazały testy, dziecko było pod wpływem silnych narkotyków. Dziecko z zatruciem przyjęto na oddział.Szpital bezzwłocznie zawiadomił policję, ustalenia śledczych są przerażające. Chłopcu narkotyki podawali rodzice.
Ogłoszony w weekend Child Alert został odwołany. Policja poinformowała, że poszukiwania 11-letniej Wiktorii się zakończyły. Dziewczynka została odnaleziona. Przypomnijmy, Child Alert został ogłoszony w niedzielę wieczorem. Dotyczył dziewczynki, która zaginęła w weekend. Do tej pory system był uruchamiany w Polsce sześć razy.
W końcu przyszły chłodniejsze dni, ale dalsza część upalnego lata czeka za rogiem. Jeszcze w sierpniu słupki rtęci mają w całym kraju wskazywać powyżej 30 stopni. Z jednej strony cieszymy się, ładujemy baterie przed jesienią, ale z drugiej cierpimy, często pogrążone we wstydzie i nieświadome, że jeden z problemów pojawiających się w czasie upałów można łatwo rozwiązać. Obtarte uda. Nikt nie mówi o tym głośno, a wewnętrzna strona nóg ma cienką, mało odporną na obtarcia skórę, niestety, kiedy dojdzie już do powstania ranek, ta okolica trudno się goi. Wilgotne środowisko i ciągłe obcieranie nie pomagają. Problem dotyczy nie tylko osób z nadwagą i otyłych, ale bardzo często także przyszłych mam.
Połowa wakacji za nami i powoli zaczynają się kończyć pomysły na zabawy i atrakcje, którymi można umilić czas najmłodszym w ostatnich dniach przed rokiem szkolnym? Przygotowaliśmy dla was listę aktywności, które z pewnością nie tylko zagwarantują świetną zabawę, ale przede wszystkim pozwolą miło spędzić razem czas i zagwarantują całej rodzinie serię cudownych wspomnień.Chcąc wynagrodzić pociechom czas, który spędzamy w pracy, często wybieram się do sklepu z zabawkami, a w wolnych chwilach do lunaparku, czy ZOO. A przecież można prościej, czulej, bliżej natury. Można dać dzieciom siebie, zamiast prezentów. Naładować je pozytywną energią, poczuciem, że są dla nas ważne, że lubimy spędzać z nimi czas. Podpowiadamy dwanaście rzeczy, które jeszcze zdążycie razem przeżyć w te wakacje.
Pandemia już dawno za nami, ale zmieniła nasze życia na zawsze. Wielu rodziców zobaczyło, jak wiele czasu może zyskać z dziećmi, kiedy nie tracą go na dojazdy do biura. Oczywiście nie każdy z nas wykonuje zawód, który pracę zdalną umożliwia, ale są takie, które idealnie się do tego nadają. A że apetyt rośnie w miarę jedzenia, to skoro zyskaliśmy nierzadko 10 godzin życia tygodniowo (godzina dojazdu w jedną stronę), to chcemy więcej.Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie od kilka lat trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy z 5 do 4 dni roboczych. Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące. Nie ma wątpliwości - krótsza praca to lepszy balans w życiu, troska o zdrowie psychiczne pracownika, lepsze skupienie na obowiązkach i większe zadowolenie ze strefy prywatnej. W polskim projekcie ustawy o skróceniu tygodnia pracy czytamy nawet, że to remedium na dramatycznie niskie czytelnictwo w Polsce. Czy to znaczy, że jesteśmy na ostatniej prostej i faktycznie wszyscy będziemy pracować mniej?
W lipcu w Sianożętach w Bałtyku topiły się dwie dziewczynki. Zauważył to mężczyzna, który rzucił się im na ratunek. Dziewczynki uratowano, ale mężczyzna musiał być reanimowany na brzegu i trafił do szpitala w śpiączce. Teraz jego syn opisuje, jakie skutki miało to zdarzenie dla jego rodziny i apeluje do rodziców, którzy spędzają czas nad Bałtykiem.List został przysłany do redakcji portalu miastokolobrzeg.pl. Jego autor chce wpłynąć na wyobraźnię plażowiczów. Ten przekaz szczególnie powinien trafić do rodziców, którzy jadą nad morze z małymi dziećmi i niekoniecznie opiekują się nimi tak, jak powinni.
Wakacje, wyjazdy, grille, garden party... Okazji do spotkań, odpoczynku i biesiadowania latem nie brakuje. Kiedy w najbliższym gronie znajomych, czy rodzinie mamy ciężarną, chcemy, aby czuła się w czasie takich przyjęć równie dobrze, jak reszta gości. Zaopatrujemy się więc w piwa bezalkoholowe, karmi, radlery, tak, żeby miała, w czym wybierać, czy słusznie?Od lat lekarze alarmują, że nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna ilość alkoholu w ciąży. Spożywanie trunków w czasie oczekiwania na dziecko, na każdym etapie może uszkodzić płód, doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, zespołu FAS, a nawet poronienia.
Jeszcze nie skończyły się wakacje, a dzieci już zaczynają się dopytywać, kiedy czeka ich kolejne wolne. Dorośli też przebierają nogami, bo zostało jeszcze kilka dni urlopu i może by zaplanować jakiś krótki wyjazd w góry jesienią, albo skorzystać z tanich lotów do europejskich stolic zimą? Zbliżający się wielkimi krokami rok szkolny już na samym początku okaże się całkiem przyjemny dla uczniów, bo tym razem, mimo że 1 września wypada w piątek, to rozpoczęcie roku zaplanowano dopiero na poniedziałek 4 września. Na kolejny wolny dzień przyjdzie jednak poczekać dzieciom aż do listopada.
Stereotypowa babcia nosi fartuszek, albo podomkę, sensem jej życia jest rozpieszczanie wnuków i obowiązkowo musi im wciskać słodycze, gdy rodzice nie patrzą. Ta babcia czeka na początku wakacji z otwartymi ramionami na wnuki, które w jej domu na wsi spędzą całe wakacje. Tylko że dziś to się już nie dzieje. Współczesne babcie to aktywne zawodowo kobiety 50+. Czy od takiej osoby można oczekiwać, że przejmie pieczę nad wnukami na całe lato. I wreszcie: czy jeśli babcia nie pracuje i godzi się na wyjazd z wnukami, czy zaproszenie ich na kilka dni do siebie, to trzeba jej zapłacić?
Prawie 400 tys. nowiutkich laptopów, każdy o wartości blisko 3 tys. zł ma trafić w ręce czwartoklasistów nie później niż do 30 września. Minister cyfryzacji zapewnia, że umowa z dostawcą sprzętu jest już "w przededniu podpisania". Laptopy mają znaleźć się w rękach uczniów najpóźniej do 30 września. Warunkiem postawionym dostawcy był m.in. grawerunek z orłem białym, takim samym, jak na polskim herbie.
Nie daj się nabrać na fałszywy SMS. To próba pishingu. Takie wiadomości dostają nie tylko osoby starsze. Rodzice też są na celowniku cyberprzestępców. Nie tak dawno portal Niebezpiecznik ostrzegał rodziców przed fałszywymi wiadomościami SMS o pomocy finansowej od rządu. Teraz matki i ojcowie, i nie tylko oni otrzymują również inne niepokojące wiadomości. Jak nie dać się nabrać?
Pojawiło się kolejne ostrzeżenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, istotne szczególnie dla rodziców. Tym razem chodzi o popularną zabawkę, którą zabieramy na wypoczynek nad wodą. Może narażać dziecko na ryzyko utonięcia.Chodzi o dmuchane kółka do pływania, które mogą być niebezpieczne dla dzieci. Wykryto w nich wadę. Korzystając z tego sprzętu, dziecko może utonąć.
Dwulatek bawił się w ogrodzie. Na chwilę spuszczony z oczu przez rodziców upuścił smoczek. Podniósł go i włożył do ust. Wcześniej na trawniku rozłożono trutkę na szczury. Dziecko do szpitala przetransportował śmigłowiec. Rodzina mieszka na co dzień w domu parafialnym we włoskim miasteczku San Martino in Strada. Sytuacja mogła zakończyć się tragicznie.
Minęło pół wakacji, a twoje dziecko prawie z nikim się nie spotyka? Odmówiło wyjazdu na obóz i całe dni spędza w swoim pokoju. Martwisz się, bo jego relacje społeczne wydają się umierać. Kiedy jesteś w domu, wyciągasz je na siłę: spacer, kino, basen, krótka wycieczka. Samo nie wykazuje żadnej inicjatywy, więc powoli wpadasz w złość. Czy to normalne?Zacznijmy od tego, że rodzice współczesnych nastolatków wychowali się w zupełnie innej rzeczywistości. Pomijając już kwestie komórek i komputerów, my byliśmy częściej zdani na siebie. Wraz ze wzrostem świadomości społecznej, poszerzaniem wiedzy na temat wychowania młodego człowieka, stajemy się też bardziej opiekuńczy. A ta troska czasem idzie za daleko. Zabiegamy o rozrywki dla dziecka, wychodzimy z inicjatywą, a ono szybko się przyzwyczaja, że mama czy tata coś wymyślą na weekend.Przekazanie dziecku inicjatywy, to częściowe oddanie w jego ręce władzy, pytanie brzmi: czy jesteś na to gotowa? Żeby twoje dziecko zaczęło spędzać czas inaczej, musisz trochę odpuścić. Ach i jeszcze jedno - to, że nie wychodzi z pokoju, wcale nie znaczy, że nie ma znajomych i nie pozostaje z nimi w kontakcie.
Znowu pada, a twoje dziecko snuje się po kątach. Albo pokłada się i skarży na ból głowy. Coś ci to przypomina, bo też tak reagujesz na zmiany pogody. Czy to możliwe jednak, że dziecko też jest meteopatą? Przecież maluchy są aktywne, a nawet żywiołowe, bez względu na pogodę. Wyjaśniamy, czy zmiana warunków pogodowych może wpływać na samopoczucie dziecka.Meteopatia, czyli odczuwanie wpływu pogody na samopoczucie, może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niektórzy rodzice obserwują, że ich dziecko wyraźnie reaguje na zmiany pogody. Zmianie ulega jego zachowanie lub samopoczucie. To znak, że maluch może wykazywać pewne objawy typowe dla meteopatii.