Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Dziecko

Przeziębienie w ciąży
23.03.2022 04:13 Przeziębienie w ciąży

Patologia ciąży
23.03.2022 04:13 Patologia ciąży

Oddziały patologii ciąży to wbrew wyobrażeniom niektórych spodziewających się dziecka mam (a także i ojców) nie szpitalne „umieralnie” dla kobiet z dziećmi, a miejsca, gdzie możliwe jest zapewnienie ciężarnym możliwie najwyższego standardu opieki medycznej w przypadku, gdy z ciążą nie wszystko przebiega pomyślnie. Zazwyczaj na oddziałach patologii ciąży pracuje najbardziej wykwalifikowany personel medyczny, niedostępny w innych placówkach.

Jakie czynności można wykonywać w ciąży?
23.03.2022 04:13 Jakie czynności można wykonywać w ciąży?

Oczywiście nie będziemy się rozdrabniać na sprawy tak oczywiste jak rozmawianie przez telefon czy czytanie, bo lista byłaby długości mniej więcej równika, ale warto spojrzeć na kilka rzeczy, które bywają kontrowersyjne w opinii wielu osób.

Infekcja intymna w ciąży
23.03.2022 04:13 Infekcja intymna w ciąży

Masaż w ciąży
23.03.2022 04:13 Masaż w ciąży

Badania w drugim trymestrze
23.03.2022 04:13 Badania w drugim trymestrze

Leczenie wewnątrzmaciczne – choroby płodu leczone w łonie matki
23.03.2022 04:13 Leczenie wewnątrzmaciczne – choroby płodu leczone w łonie matki

Wraz z rozwojem wiedzy lekarzy o nowych technikach przeprowadzania zabiegów, na rynku zaczęły pojawiać się coraz nowsze sprzęty diagnostyczne, które stworzyły szereg możliwości leczenia nietypowych schorzeń. Dzięki badaniom prenatalnym już na wczesnym etapie ciąży istnieje możliwość wykrycia nietypowych wad genetycznych i rozwojowych, które można leczyć w łonie matki. Jednakże lekarze decydują się na takie zabiegi tylko wtedy, gdy są w stanie stwierdzić, że operacja się powiedzie, a sam zabieg nie zaszkodzi ani matce ani dziecku. Większość wad i deformacji lekarze są w stanie dostrzec na badaniach ultrasonograficznych (USG) płodu. Operacje są przeprowadzane za pomocą dwóch metod, a mianowicie poprzez wewnątrzmaciczną chirurgię otwartą lub endoskopowo, dzięki umieszczeniu w ciele pacjentki specjalnej sondy, pozwalającej oświetlić wnętrze organizmu. Metoda endoskopowa jest mniej inwazyjna, aczkolwiek wymaga niezwykłej precyzyjności ze strony lekarzy. Operacje najczęściej przeprowadza się pomiędzy 22. a 27. tygodniem ciąży, ponieważ wykonywanie ich we wcześniejszym terminie jest niewskazane.

Naturalne planowanie rodziny – metody, wady i zalety
23.03.2022 04:13 Naturalne planowanie rodziny – metody, wady i zalety

Naturalne planowanie rodziny, nazywane skrótowo NPR, to świadoma i zgodna decyzja partnerów na współżycie seksualne, uwarunkowane naturalnym cyklem biologicznym kobiety, który składa się z trzech faz: niepłodności przedowulacyjnej, płodności oraz niepłodności poowulacyjnej. Ta metoda jest z jednej strony naturalną formą zaplanowania wyczekiwanej ciąży, zaś z drugiej opiera się na naturalnej antykoncepcji, która nie wymaga korzystania z prezerwatyw, tabletek czy plastrów antykoncepcyjnych, ingerujących w cykl kobiety. NPR wiąże się z abstynencją seksualną partnerów, uzależnioną od cyklu menstruacyjnego kobiety i przypadających w tym okresie dni płodnych. Najczęściej owulacja wypada czternastego dnia cyklu, gdzie za pierwszy dzień uznaje się termin, kiedy pojawia się pierwsze krwawienie miesiączkowe. W tym czasie komórka jajowa zachowuje swoją żywotność od jednego do dwóch dni, jednakże dzięki plemnikom, które żyją dłużej do zapłodnienia może dojść przez cały okres dni płodnych, liczący od pięciu do sześciu dni. Decydując się na tą metodę partnerzy muszą wykazać się pełną akceptacją i zrozumieniem dla sił natury.

Selektywna rizotomia tylna – wskazania, efekty i powikłania
23.03.2022 04:12 Selektywna rizotomia tylna – wskazania, efekty i powikłania

Selektywna rizotomia tylna, nazywana inaczej selektywną rizotomią grzbietową, w skrócie SRD, jest zabiegiem neurochirurgicznym, który opiera się na przecięciu nerwów grzbietowych rdzeniowych, których mięśnie są objęte spastycznością. Leczenie ma na celu złagodzenie objawów, towarzszących chorującym na schorzenia układu nerwowo-mięśniowego, między innymi na dziecięce porażenie mózgowe. U chorych spastyczność przejawia się sztywnością mięśni, głównie ramion, nóg czy tułowia, która uniemożliwia sprawne poruszanie się, a niekiedy nawet nie pozwala na wykonanie żadnego ruchu. Spastyczność skutkuje zahamowaniem rozwoju mięśni, którym często towarzyszy ból, a także powoduje trwałe deformacje kości, dlatego jest szczególnie niebezpieczna u małych dzieci. Wykrycie spastyczności w młodym wieku może znacząco ograniczyć, a niekiedy nawet wyeliminować rozwój spastyczności.

Siatkówczak u dziecka – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
23.03.2022 04:12 Siatkówczak u dziecka – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Siatkówczak jest wewnątrzgałkowym nowotworem złośliwym występującym głównie u maluchów poniżej piątego roku życia. Pojawia się na skutek mutacji genu dezaktywującego kopię genu supresorowyego RB1, kodującego białko, w postaci guza, wywodzącego się z pierwotnych komórek siatkówki. Nieleczony siatkówczak powoduje przerzuty, które mogą skutkować śmiercią dziecka. Statystycznie nowotwór złośliwy pojawia się u jednego dziecka na piętnaście tysięcy urodzeń. W ponad 60% przypadków guz obejmuje jedno oko i dotyczy maluchów w drugim roku życia. Postać obustronną, czyli w dwóch gałkach ocznych, najczęściej obserwuje się u noworodków i klasyfikuje się ją jako wadę wrodzoną.

Test potrójny – wskazania, przebieg, wyniki
23.03.2022 04:12 Test potrójny – wskazania, przebieg, wyniki

Test potrójny jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, pozwalającym na określenie ryzyka wystąpienia nieprawidłowości i wad chromosomowych (trisomii) u płodu, w tym: zespołu Downa (trisomii 21), zespołu Edwardsa (trisomii 18), zespołu Turnera (całkowitego lub częściowego braku jednego z chromosomów X), uropatii zaporowych (problemu odpływu moczu z pęcherza, powodującego poważne uszkodzenie nerek) oraz wad cewy nerwowej (bezmózgowia czy rozszczepu kręgosłupa). Test potrójny nie określa zespołu Patau (trisomii 13). Celem badania jest oznaczenie poziomu trzech parametrów: alfa-fetoproteiny (AFP), całkowitej gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG) oraz wolnego estriolu (uE3).

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
23.03.2022 04:12 Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zespół Reye’a to niezwykle rzadka, ale szczególnie ciężka i niebezpieczna choroba, która może powodować zgon pacjenta. Choroba charakteryzuje się ostrą encefalopatią, przebiegającą z tłuszczowym zwyrodnieniem wątroby i narządów wewnętrznych, która powoduje obrzęk mózgu i niewydolność wątroby, a finalnie uszkadza cały układ nerwowy. Najczęściej narażone są na nie dzieci, jednakże choroba może dotknąć każdego. Najwięcej osób choruje w okresie jesienno-zimowym, który sprzyja rozwojowi różnego rodzaju infekcji dróg oddechowych i przewodu pokarmowego o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Na zespół Reye’a chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednakże do największej ilości zachorowań dochodzi wśród bliźniąt oraz rodzeństwa.

Owsiki u dzieci
23.03.2022 04:12 Owsiki u dzieci

Toksoplazmoza
23.03.2022 04:12 Toksoplazmoza

Depresja poporodowa
23.03.2022 04:12 Depresja poporodowa

Czopki glicerynowe
23.03.2022 04:12 Czopki glicerynowe

Problemy z zaparciami mogą przytrafić się każdemu niezależnie od wieku. Oczywiście można starać się im zapobiegać dbając chociażby o odpowiednią podaż błonnika w diecie oraz unikać produktów, które sprzyjają obstrukcji. Niemniej jednak nie ma 100% pewności, że ta nie nadejdzie. Zatwardzenie może być spowodowane nawet przyczynami sytuacyjnymi takimi jak długa podroż (lub wiele podróży), czy nawet wylegiwanie się. Co robić jeśli domowe metody nie działają? Bardzo często lekarze zalecają czopki glicerynowe, zanim konieczna będzie np. lewatywa. Czym jest ten popularny w walce z zaparciami produkt?

Grypa u dzieci
23.03.2022 04:12 Grypa u dzieci

Zachcianki w ciąży
23.03.2022 04:12 Zachcianki w ciąży

Test na ustalenie ojcostwa
23.03.2022 04:12 Test na ustalenie ojcostwa