Mama ostrzega innych rodziców – jej córka kąpała się wannie i choć pilnowała ją babcia, mimo to omal nie utonęła.Nawet wieczorna kąpiel w domowej wannie może stać się ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka. Przekonała się o tym mama, której historię opisuje brytyjski “The Sun”.
Pytanie, kiedy wracamy do szkoły po wakacjach, w tym roku jest jak najbardziej zasadne, bo 1 września przypada w piątek. Sprawdziliśmy, jak wygląda kalendarz roku szkolnego opublikowany przez MEiN i wyjaśniamy, kiedy iść na rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.Przyzwyczailiśmy się, że rozpoczęcie roku szkolnego przypada 1 września. W 2023 roku jednak uczniowie zyskali nieco dłuższe wakacje. Powrót do szkoły planowany jest kilka dni później.
Kiedy na straganach na początku lata pojawiła się gęś PIPA dzieci i dorośli oszaleli. Sądziliśmy, że tego lat królowej maskotek nic nie zagrozi. A tymczasem okazuje się, że sprzedawcy chowają ptaki pod ladę. Ich miejsce na straganach zajmuje kiełbokot!Na punkcie kota przypominającego wałek uszczelniający okna wszyscy mają… kota. Choć ta postać przewijała się w wakacyjnych kurortach i chińskich marketach od kilku lat, dziś osiąga szczyt popularności.
Od nowego roku podwyższeniu ulegnie świadczenie na dziecko popularnie nazywane 500 plus. O ile zwiększy budżety rodzin? Co należy zrobić, aby otrzymać wypłatę w nowej kwocie?Na początku sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, która podnosi wartość 500 plus do 800 złotych. Wyjaśniamy, w jaki sposób można ubiegać się o nowe podwyższone świadczenie i czy trzeba składać nowy wniosek, aby otrzymać 800 plus?
Do tragicznych wydarzeń doszło w sobotę w Kobylej Górze. 11-letnia dziewczynka zmarła zaraz po wyjściu z wody. Przyczyny śmierci dziecka wyjaśni sekcja zwłok.
Jeszcze przed narodzinami dziecka dopada nas "syndrom wicia gniazda". Przyszłe mamy piorą i prasują w wysokiej temperaturze wszystkie ubranka dzieci. Potem wyparzają smoczki, butelki. Sterylizują wszystko, z czym dziecko może mieć styczność. Tyle że to wszystko na nic.Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że higiena stanowi profilaktykę wielu groźnych chorób, jednak... nie można przesadzać. Kilkulatek chętnie napije się wody z psiej miski, zje jabłko z podłogi i wykąpie się w kałuży. Ale musisz wiedzieć, że to wyjdzie mu na zdrowie.
Część rodziców uczniów może się ubiegać o dodatkowe dofinansowanie, m.in. na cele edukacyjne. Ustawodawca jasno określa, komu należy się jednorazowa wypłata 2 500 zł. Wolelibyście, aby wasze dziecko tego zasiłku nie dostało.Jednorazowa wypłata 2 500 tysiąca przysługuje uczniom, którzy ucierpieli w wyniku zdarzeń losowych. Pieniądze można przeznaczyć na cele edukacyjne, ale też terapeutyczne, również wyjazdy terapeutyczno edukacyjne.
Powiedz szczerze, czy zawsze rano pijesz kawę w nienagannie czystej kuchni? No właśnie. Większość z nas tak ma. Zdarzają się dni, kiedy wieczorem masz już tylko siłę zasnąć. W świecie zalewającego nas ze wszystkich stron perfekcjonizmu ciężko się przyznać, że "nie ogarniasz".Wydaje ci się, że wszyscy radzą sobie lepiej niż ty. Bo przecież u kuzynki wszystko wyprasowane, a ty szybko wrzuciłaś na siebie t-shirt prosto z suszarki. Nie martw się, nie jesteś sama. Amerykańska tiktokerka Amanda Rose jest mamą dwójki małych dzieci i dzieli się w sieci swoimi zmaganiami.
Początek roku szkolnego coraz bliżej, a MEiN odsłania kolejne karty. Duże zmiany czekają uczniów na lekcjach WF-u. Program "Sportowe Talenty" nie tylko wesprze dzieci, które mają potencjał do sportów wyczynowych. Zmusi też nauczycieli do ważenia i mierzenia uczniów.Dane drażliwe, bo o takich mówimy, będą przechowywane w bazie. Kto będzie miał do niej dostęp? To właśnie budzi największe kontrowersje, o czym alarmują m.in. Ogólnopolska Sieć Organizacji "Wolna Szkoła" i Organizacja Ogólnopolski Strajk Kobiet.
Gorące i suche lato sprzyja beztroskiej zabawie nad wodą. To właśnie tam można zauważyć ich więcej niż zwykle. Osy przylatują się napić, ale też skorzystać ze smakołyków przyniesionych przez turystów. Ratownicy z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego alarmują. Tego lata MOPR ma mnóstwo pracy. Nie dość, że upalne lato sprawia, że nad wodą jest mnóstwo szukających ochłody ludzi, to jeszcze mierzą się z plagą os. Każdego dnia łódź pogotowia kilkukrotnie rusza do interwencji po użądleniu owadów.
Do rozpoczęcia roku szkolnego 2023/24 zostało już niewiele ponad dwa tygodnie. Od września polskich uczniów czekają zmiany w podstawie programowej. Pojawi się m.in. nowy przedmiot. Zmieni się też system oceniania na lekcjach wychowania fizycznego.Zmiany, które MEiN wprowadza, dotyczą także języka polskiego i łaciny. Jasne jest już także, co z obowiązkowymi lekcjami religii. Wszystkie zmiany w edukacji zebraliśmy dla was w jednym miejscu.
Nie ma jednej skutecznej metody wychowawczej, która spełniłaby się w każdym przypadku. Rodzice wciąż szukają Świętego Graala, jednak tu przychodzi rozczarowanie, bo to, że coś się sprawdza w domu siostry, czy koleżanki nie daje gwarancji, że zadziała także w naszej rodzinie. Są jednak metody, które jednoznacznie są złe i tu na piedestale stoi (niezbyt dumnie) foch rodzicielski.Metoda znana od pokoleń, skuteczna i... niezwykle traumatyzująca. Nadszarpująca dziecięcą pewność siebie, niszcząca relację dziecko-rodzic, rujnująca wszystko, co nazywamy czułym rodzicielstwem. Foch rodzica to rodzic wycofany, niedostępny odległy, taki, do którego nie można się przytulić, któremu nie można zaufać i strach mu się przeciwstawić, nawet jeśli jego życzenia naruszają dziecięcą godność.
Na tę chorobę zapada aż 15 proc. matek. Na szczęście, już wkrótce na rynku ma pojawić się lek doustny, który poprawi stan chorych. I to już po trzech dniach stosowania.Badania kliniczne wypadły bardzo dobrze. Na tyle, że Agencja Żywności i Leków dopuściła te tabletki do użycia i lada dzień mają pojawić się w sprzedaży. Lek jest bardzo silny i choć gwarantuje błyskawiczną poprawą, niesie ze sobą sporo zagrożeń.
W latach 90. w każdej klasie była choć jedna. To imię kojarzyło się światowo, oryginalnie. Dziewczynka, którą tak nazwano, jest silna i niezależna, jednak dziś próżno szukać ich w przedszkolach. Może dlatego, że cechy przypisywane kobietom o tym imieniu w większości ciężko określić jako pozytywne?Mściwa, samolubna, zaborcza, zachłanna, ale też niezależna i samodzielna. Z Anitą nie żyje się zbyt łatwo, ale Anicie żyje się wybornie na własnych zasadach. Poznaj charakterystykę tego imienia, jesteśmy pewni, że weźmiesz je pod uwagę, nazywając córkę!
Dziecko alarmuje cię, kiedy odbierasz je z przedszkola, że jest głodne? Bywa, że dania serwowanego tego dnia zwyczajnie mu nie pasowały, więc nie zjadł dość, ale co, jeśli sytuacja powtarza się nagminnie? Kilka dni temu media obiegła informacja, że w jednym z kujawsko-pomorskich przedszkoli dzieci były głodzone. Placówka miała zamawiać o połowę mniej porcji, niż miała dzieci pod opieką. Rodzice pisali, że dzieci "walczą o chrupki kukurydziane", a kontrola sanepidu wykazała liczne nieprawidłowości. Przedszkole obiady zamawiało u zewnętrznego dostawcy, pozostałe posiłki przygotowywano na miejscu.
Upały nie odpuszczają. Po niedawnym drastycznym ochłodzeniu znów za naszymi oknami zrobiło się gorąco, a nawet upalnie. Na cały bieżący tydzień, prognozowane są temperatury 34, a nawet 35 stopni w cieniu. Kiedy żar się leje z nieba, musimy pamiętać o kilku zasadach, jak choćby tej, by w zamrażarce mieć kostki lodu.W trosce o zdrowie własne i najbliższych unikaj wychodzenia w najgorętszych momentach dna i słuchaj sygnałów, które wysyła ci organizm. Uważaj, szczególnie jeśli chorujesz przewlekle, bo upał może zaostrzać objawy!
Dziś mało która para pozwala sobie na element zaskoczenia, zwykle znamy płeć nienarodzonego dziecka już w 20. tygodniu ciąży. Jednak jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku płeć można było... zgadywać. Przez wieki robiono to zresztą z lubością. Do dziś młode mamy mogą usłyszeć od cioci, czy babci, że "wyglądają na dziewczynkę".Co ma wygląd przyszłej mamy, kształt jej brzucha czy ochota na słodycze do płci potomka? Zgodnie z ludowymi wierzeniami całkiem sporo. Zobacz, jak nasze mamy i babcie (a także całe pokolenia kobiet przez wieki) sprawdzały, kto mieszka w ich brzuchu.
Czytając takie historie, nie da się, nie płakać. 10-letnia Emma miała tylko jedno marzenie - wziąć ślub, być żoną i wychować trójkę dzieci. Los jednak nie był dla niej łaskawy. Dziewczynka poważnie zachorowała na białaczkę. Bliscy zrobili wszystko, aby uratować jej życie. Gdy jasne się stało, że przegrają tę walkę, Emma poprosiła o spełnienie jej marzenia.
Twoje dzieci kochają lody, ale skład tych w sklepie nie budzi zaufania? Masz właśnie wysyp borówek, poziomek na działce, albo kupiłaś sporo jagód? Doskonale pokażemy ci, jak zrobić najlepsze domowe lody owocowe. Bliscy będą błagać o dokładkę, a ty będziesz mieć pewność, że jedzą to co najlepsze. Ten prosty przepis to prawdziwy hit, o przepis na niego poprosi szwagierka, teściowa i sąsiadka. Potrzebujesz zaledwie kilku składników.
W 2022 roku specjaliści z Telefonu Zaufania dla Dzieci odebrali 52 896 połączeń i odpowiedzieli na 8 094 wiadomości online. Podjęli 885 interwencji ratujących życie i zdrowie najmłodszych. Dotąd nr 116 111 znał każdy czwartoklasista w Polsce. Mógł go znaleźć w podręczniku szkolnym. Teraz ma się to zmienić.Jak dowiedziała się dziennikarka Radia ZET Joanna Mąkosa, numer ratujący życie dzieci ma zniknąć ze szkolnych podręczników. To wynik interwencji Ordo Iuris i stowarzyszenia Nauczyciele dla Wolności. Powód? Ideologiczna krucjata partii rządzącej.
"Kocham cię" - to tylko słowa? Niekoniecznie, to AŻ słowa, które powinny codziennie wybrzmiewać w każdym domu. Chętnie mówimy to małym dzieciom. Kiedy dorastają - przestajemy. A to błąd, bo nastolatek potrzebuje ich równie mocno, czasem nawet mocniej.Dwulatek oplata cię małymi rączkami, słodko popiskuje, kiedy go łaskoczesz. Wyznanie miłości takiemu dziecku jest proste, naturalne, przychodzi samo. Z czasem jednak dziecko przestaje się wspinać na twoje kolana, częściej zamyka się pokoju i nie chce dać buziaka na pożegnanie, gdy koledzy patrzą. I tej miłości, przynajmniej werbalnej dostaje od nas coraz mniej, a tak być nie powinno.
Masz w domu żywe sreberko, małego buntownika? Twoje dziecko raczej nie definiuje takich określeń, jak "uległy" czy "spokojny"? To nawet lepiej, może się bowiem okazać, że w domu masz małego przywódcę. Jego wychowanie jest sporym wyzwaniem, ale warto się przyłożyć. Takie dzieci wyrastają na wielkich ludzi.Mały przywódca często i głośno wyraża swoje niezadowolenie. Bywa... nieznośny. Od samego początku widać, że wymaga więcej uwagi niż rodzeństwo. Mniej śpi, częściej podnosi głos. Jest ekspresyjny, szybki i niestrudzony, gdy czegoś pragnie.
Pamiętasz te ekscytujące chwile przy otwieraniu Kinder Niespodzianki i odkrywaniu, co jest w środku? Te malutkie figurki stały się prawdziwym skarbem dla kolekcjonerów na całym świecie. Ale lepiej nie czytaj tego tekstu, jeśli wyrzuciłeś te wszystkie zabaweczki do śmieci.Jeśli myślisz czasem z żalem: ile to już pieniędzy poszło na te wszystkie gadżety dla dzieci, mamy pocieszającą wiadomość. Drobne zabawki z Kinder Niespodzianek osiągają zawrotne sumy na aukcjach w Internecie.
W poniedziałek nie pytajcie mnie, co wydarzyło się w weekend na świecie. Nie będę mieć pojęcia, póki nie skończę porannej prasówki. Obydwoje z mężem od blisko dwóch dekad pracujemy w mediach. Odkąd urodziło się nasze najmłodsze dziecko, wykonujemy swoje obowiązki zawodowe głównie z domu.W efekcie moje dzieci widzą nas przez znaczną część dnia przy komputerach, albo z telefonem w ręku. Śledzimy na bieżąco wydarzenia z kraju i ze świata. Przerażająco dużo wiemy o celebrytach i politykach, wiemy o wszystkich wypadkach drogowych i pożarach - taka praca. W weekend odkładamy elektronikę na bok, bo w końcu możemy. Wam też to radzę i mam swoje racje.
Leworęczni muszą żyć w świecie, który urządzili praworęczni, bo ci ostatni są w zdecydowanej większości. Ale to leworęczni biją na głowę praworęcznych pod względem niektórych zdolności. Dlatego jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko może być leworęczne lub takie dziecko już w domu masz, warto wiedzieć, jak je wspierać.– Gdy podaję Ani coś do jedzenia, wyciąga lewą rączkę, ale mój smartfon trzyma w obu dłoniach – mówi mama trzylatki, która podejrzewa, że jej córka może być leworęczna. I trochę się martwi, że dziecku będzie trudniej w życiu.
To, czy piszesz prawą czy lewą ręką, może zdradzać, jakie masz uzdolnienia. Może też mówić nieco więcej o twoim charakterze. Sprawdź, jakie cechy przypisuje się osobom lewo- i praworęcznym. Nasze ręce nie tylko służą nam do codziennych czynności, ale także mogą określać, jacy jesteśmy. Osoby leworęczne i praworęczne tylko pozornie niczym się nie różnią (oczywiście poza trzymaniem długopisu w innej ręce). Dominacja prawej lub lewej ręki ujawnia się w podejściu do wszystkiego. Do tego jak zabierasz się do tańca lub jak przytulasz dziecko. Lewo- i praworęcznym przypisuje się pewien zestaw cech i zdolności.
Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak. Choć przez lata było tłumaczone nam, że oglądanie telewizji szkodzi dzieciom, to nikt nie pokusił się o zajrzenie na drugą stronę lustra. A co dobrego dają naszym dzieciom telewizyjne bajki? Więcej, niż możesz się spodziewać.Przyjaciele z ekranu to coś więcej niż prosty zastrzyk hormonu szczęścia dla dzieci. To także nauka słownictwa, wzmacnianie wyobraźni, pamięci i początek przygody z odkrywaniem własnych zainteresowań. Nie wierzysz? To patrz
Dziecko przed szczepieniem powinno być zawsze zbadane przez lekarza. To jeden z warunków zapobiegania NOP. Dlatego dziwi nowy pomysł, by dzieci mogły być szczepione przez farmaceutów w aptekach. Czy ktoś by się na to zdecydował?Szczepienia w aptekach stały się możliwe podczas pandemii. Chodziło o to, aby ułatwić ludziom dostęp do szczepionek. Ministerstwo zdrowia podkreślało jednak już wcześniej, że szczepienia dzieci powinny zawsze odbywać się pod nadzorem lekarza. Teraz jednak propozycja szczepień dzieci w aptece powraca.