Nowy rok - starzy my. Tak żartobliwie można podsumować to, co przed nami. Są dni, kiedy zastanawiasz się, czy uda ci się coś zmienić po "magicznej zmianie daty"? To żadna nowość, od wieków ludzie wierzyli, że gdy 31 grudnia wskazówka zegara przekroczy północ, zadzieje się magia. Znasz sylwestrowo-noworoczne przesądy i zwyczaje, które towarzyszyły naszym przodkom? Okaże się, bo takich, co odpowiedzieli twierdząco, ten quiz pokonuje. Będzie dobrze, jak zdobędziesz 70 proc. puntów!
Nie ma to jak w święta usiąść z serniczkiem przed telewizorem i obejrzeć jeden z kultowych polskich filmów z czasów PRL. Człowiekowi aż buzia sama się uśmiecha na taką myśl. Nic dziwnego. Wszak produkcje z tamtych czasów to połączenie sentymentu, humoru i niezwykłego uroku. Pamiętasz je jeszcze?
Grające z głośników kolędy, a jeszcze lepiej te śpiewane przez kochaną osobę budzą w nas zawsze ciepłe emocje. Wiele z nich jest bardzo starych i napisano je językiem, którego nikt już dziś nie używa.Sprawdź czy dobrze je pamiętasz i uzupełnij luki w tekstach. Śpiewanie w czasie rozwiązywanie quizu mile widziane.
Boże Narodzenie to najbardziej magiczny okres w roku. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Jednak warto pamiętać, że wiele tradycji, które bierzemy za własne, przywędrowało do nas zza granicy. Obchody Świąt różnią się też w różnych regionach kraju. Żeby wiedzieć o Bożym Narodzeniu wszystko… dobra, nie da się, sprawdźmy, ile ty wiesz!
“Jaka Wigilia, taki cały rok”, jak dobrze wiemy. To dlatego w tym dniu warto być życzliwym i miłym dla bliźnich. W ten sposób zapewniamy sobie dobrych ludzi w swoim otoczeniu na cały przyszły rok.Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się mnóstwo wierzeń i przesądów, jak te związane z dodatkowym nakryciem, zwierzętami gadającymi ludzkim językiem czy jemiołą. Znasz je wszystkie? Sprawdź się!
Dziś dzieci mają słodycze na co dzień. Te dzieci, które dziś są dorosłe, mogły liczyć na coś słodkiego tylko od święta! A że zbliża się Boże Narodzenie… powspominajmy!Dobrze, że w czasach, kiedy TO jadaliśmy, nikt nie przejmował się czytaniem składów, bo już od samej lektury możnaby zacząć świecić w ciemności.
Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Tak mówi sławne polskie przysłowie. Sprawdźmy zatem, ile zostało w waszych głowach z lekcji geografii. Czy znacie odpowiedzi na te pytania, dotyczące polskich miast.
Choć za oknem mróz, to Barbórka grzeje serca w całej Polsce. Już od rana na Śląsku wielkie świętowanie, ale przecież w całym kraju odbywają się niezliczone imprezy z tej okazji. Co z tym świętem ma wspólnego warszawskie Śródmieście i dlaczego tego dnia w karczmach piwnych trzeba skakać przez skórę? 100 proc. z tego quizu zdobędą tylko nieliczni!
Uczymy się o nich w szkole, od małego namawiamy dzieci do sypania ziarenek w parkach i próbujemy od czasu do czasu własnoręcznie zrobić dla nich karmnik w okresie zimowych. Ile ich tak naprawdę znamy? Sprawdź!