Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Dieta

rybka ze smażalni dla dziecka
19.07.2023 08:43 Czy nad morzem można iść na rybkę? Jak rozpoznać, czy jest dobra?

Ryby są zdrowym składnikiem diety i poleca się je nawet niemowlętom. Nie znaczy to jednak, że każdą rybę można nałożyć na swój talerz czy dać małemu dziecku. Warto wiedzieć, jaką rybę wybrać. I jak przyrządzoną. Gdy jedziesz nad morze, stałym punktem kulinarnego programu jest na pewno ryba ze smażalni (koniecznie z frytkami). Tylko, czy to dobry pomysł dla każdego.

truskawka
15.07.2023 08:50 Ostrożnie z podawaniem ich dzieciom. "Brudna dwunastka" najbardziej zanieczyszczonych owoców

Organizacja Environmental Working Group (EWG) opublikowała ranking najbardziej zanieczyszczonych owoców, który nazwała "brudną dwunastką". To lista owoców i warzyw, które zawierają pestycydy. Dla równowagi powstał również drugi ranking zwany "czystą piętnastką".Do stworzenia listy EWG posłużyły dane z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa oraz próbki warzyw i owoców. W sumie pobrano 46  tys. sztuk materiału i przeanalizowano 46 gatunków. Lista pestycydów, których szukano w roślinach, miała aż 251 punktów. W dodatku przed pobraniem próbki, warzywa i owoce były myte, bądź obierane. Wnioski? 

mama karmi dziecko
13.07.2023 15:14 Rodzice uwielbiają podawać je dzieciom. Lekarzom się to nie podoba

Kto z nas nie widział berbecia przyssanego do tubki z owocami? Kto sam nie podał takiej przekąski dziecku?? Okazuje się, że jednak, że tubki z owocami niosą ze sobą kilka zagrożeń, z których rodzice mogli nie zdawać sobie sprawy.Tubki owocowe dla dzieci to popularny przysmak podawany maluchom już poniżej roku. Nic dziwnego, że spodobały się rodzicom i stały się niezbędnym wyposażeniem każdej maminej torebki. Zawierają owoce i warzywa, wytrzymują wstrząsy wózka, w przeciwieństwie do chrupek, łatwo się otwierają, a przede wszystkim smakują dzieciom.  

Kasza na talerzu przedszkolaka
03.11.2022 16:06 Kasza na talerzu przedszkolaka

Kształtowanie nawyków żywieniowych u dzieci rozpoczyna się od najmłodszych lat. Istotne jest, aby rodzice dbali o prawidłowo zbilansowaną dietę, w której nie może zabraknąć produktów zbożowych. O tym, jak ważne jest włączenie pełnowartościowej kaszy do codziennego menu przedszkolaka oraz o sposobach jej podania mówi Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk i ekspert VII edycji kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”.Przedszkole to czas, w którym szczególnie należy zadbać o zapewnienie dziecku stabilnej energii, tak by miało siły na nowe wyzwania, zabawę i naukę. Najbardziej pożądanymi wtedy zbożami będą te nisko przetworzone, czyli kasza. Dostarczają one cennych węglowodanów złożonych, z których energia uwalniana jest powoli i w stałym tempie, zapewniając siłę na cały dzień. Prawidłowo zbilansowana dieta to taka, w której produkty z pełnego ziarna pojawiają się na talerzu dzieci przynajmniej trzy razy dziennie.Lubię Kaszę

Chłopiec pije wodę canva PRO
31.07.2022 15:04 Naucz dziecko pić wodę! Zdrowe i smakowite rozwiązania i sztuczki

„Jeśli już teraz wyrabiasz u dziecka nawyk picia wody – podziękuje ci ono w przyszłości. Kilkuletnie dzieci rzadko z własnej woli proszą o wodę, a często odmawiają rodzicom, którzy zachęcają je do picia. Wynika to z niepełnego rozpoznania potrzeb fizjologicznych własnego ciała, a także z niechęci do tracenia czasu na coś, co nie wydaje się atrakcyjne” – mówi Karolina Filipiak, ekspertka z ekologicznego centrum zdrowia Arkana Smaku, mama dwójki rezolutnych maluchów. Jako rodzic nie oczekuj, że dziecko z własnej woli będzie prosiło cię o pięć szklanek wody dziennie. Zastosuj sprytne sztuczki, dzięki którym picie stanie się czymś fajnym i niezauważalnie wejdzie do najlepszych nawyków twojej latorośli.

Dziecko
23.03.2022 04:12 Ważna witamina potrzebna dzieciom i dorosłym. Jej niedobór może doprowadzić do krwotoku

Witamina K2 odgrywa ważną rolę w zdrowiu dzieci i dorosłych, w tym wspiera krzepnięcie krwi, hamuje zwapnienie naczyń i mineralizację kości. Niestety badania pokazują, że wśród niemowląt i dzieci występuje wysoki poziom niedoboru witaminy K.Niski poziom witaminy K jest powszechny przede wszystkim u noworodków. Przyczyną jest ograniczony transport witaminy K przez barierę łożyskową i niską zawartość witaminy K w mleku matki.

Dziecko
23.03.2022 01:00 Twoje dziecko skończyło 6 miesięcy? To czas na wprowadzenie go do świata smaków

Najlepszym momentem na rozszerzenie diety Twojego dziecka jest czas, kiedy potrafi sztywno trzymać główkę, a jego fizjonomia pozwala na wprowadzenie do diety pokarmów stałych. Zdania co do czasu rozszerzenia diety są jednak nieco podzielone. Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci wydało zalecenia dotyczące wprowadzania pokarmów stałych do diety niemowlaka. Według tych zaleceń rozszerzanie powinno nastąpić pomiędzy 17 a 26 tygodniem życia dziecka. Jednocześnie zachęcają do wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz zwracania uwagi na oznaki gotowości niemowlaka do rozszerzania diety. W polskich zaleceniach mowa jest także o tym, że większość niemowląt wymaga wprowadzania pokarmów uzupełniających od około 6. m.ż. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i Amerykańska Akademia Pediatrii jednogłośnie mówią o tym, że organizm dziecka jest gotowy na rozszerzanie diety dopiero po ukończeniu 6 miesiąca życia.

Cebula
10.11.2021 01:00 Czy dzieci mogą jeść cebulę?

O właściwościach zdrowotnych cebuli można by było wiele napisać. Jest ona źródłem witamin i wartościowych składników odżywczych. Czasem jednak rodzice mają co do niej wątpliwości. Nie wiedzą, czy mogą podawać ją dziecku. Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule!Cebula to ważny składnik dziecięcej diety. I mogą ją jeść nawet niemowlęta, jeśli wprowadzimy ją do menu z odpowiednią rozwagą. Ten prosty i łatwo dostępny składnik wzmocni odporność naszego dziecka i odżywi jego florę bakteryjną.

Jogurt
01.11.2021 01:00 Czy dzieci powinny jeść jogurty?

Zasady dotyczące żywienia dzieci w wielu przypadkach różnią się od tych, które skierowane są do dorosłych. Rodzice zawsze mają dobre intencje, jednak często brakuje im elementarnej wiedzy. Nie wiedzą, co dokładnie podawać dziecku, a przed czym je chronić. W dużej mierze dotyczy to też jogurtów.Jogurty to jedne z ulubionych przysmaków małych dzieci. Rodzice lubią je kupować, ponieważ nie trzeba przy nich specjalnie dużo myśleć i kombinować. Jednak według specjalistów lepiej na nie uważać. Często jogurty reklamujące się jako zdrowe, potrafią namieszać w zdrowiu malucha.

Chłopiec je burgera
31.10.2021 02:00 Niania podała dziecku mięso. Mama weganka zażądała odszkodowania

Na portalu Reddit zostało opisane nietypowe zdarzenie. Zainteresowały się nim największe światowe media, jak portal "The Sun". 19-letnia dziewczyna przyznała, że poproszono ją o opiekę nad dziećmi pewnej pary. To, co nastolatka zrobiła później, wzburzyło rodziców. Rodzice zdecydowali się wychować swoje dzieci w ramach diety wegańskiej. Jednak nieświadoma tego dziewczyna poczęstowała je Happy Mealem. Matka dzieci zażądała odszkodowania za "emocjonalne znęcanie się".

Dziewczynka
31.10.2021 02:00 Matka ostrzega rodziców przed kwaśnymi żelkami. Mogą być bardzo szkodliwe

Żelki to jeden z ulubionych przysmaków małych dzieci. Potrafią one jednak też im bardzo zaszkodzić. Najlepiej się o tym przekonała kilkuletnia dziewczynka, której język został całkowicie poparzony przez kwaśne przysmaki. Specjaliści ostrzegają.Dziewczynka miała zjeść lizaki z kwasem w składzie. Nie była to rozsądna decyzja. Na zdjęciu opublikowanym na Instagramie widać, że jej język jest mocno poparzony. Rodzice powinni jej przypadek potraktować jako przestrogę.

Dzieci na grzybach
27.10.2021 02:00 Czy dzieci mogą jeść grzyby? Tak, ale nie wszystkie. Wielu rodziców nawet nie ma pojęcia

Grzyby stanowią bogate źródło błonnika, witamin i wartościowych składników odżywczych. Z drugiej strony są bardzo ciężkostrawne. Ze względu na to rodzice nie wiedzą, czy mogą je bezpiecznie podawać swoim dzieciom. W poniższym artykule znajdziecie odpowiedź na to pytanie.Sezon na grzyby rozpoczął się już na dobre, a w zasadzie zmierza ku końcowi. Polacy chętnie biegają do lasów lub szukają grzybów na półkach pobliskich sklepów. Rodzice jednak powinni tu zachować ostrożność. Mając na względzie zdrowie swoich dzieci, powinni uważać, co podają im do jedzenia.

pjimage - 2021-09-27T105201.193
27.09.2021 02:00 Jak zachęcić dziecko do jedzenia śniadań w szkole? Dietetyczka radzi

Z tym problemem muszą się mierzyć rodzice nie tylko niejadków. Rezygnowanie z drugiego śniadania u dzieci to powszechny kłopot. Nie oznacza to jednak, że nie można sobie z nim poradzić. W jaki sposób? Doradza nam dietetyczka.W jaki sposób przekonać dziecko do jedzenia drugiego śniadania? Okazuje się, że odrobina wysiłku ze strony rodzica może przynieść spektakularne rezultaty!

pjimage (18)
27.06.2021 02:00 Ryba, jakiej nie należy podawać dziecku. Jest bardzo szkodliwa

Panga to ryba, która jakiś czas temu cieszyła się ogromną popularnością, jednak niestety nie cieszy się ona dobrą sławą. W prawidłowej diecie powinien unikać jej właściwie każdy. Dzieciom kategorycznie nie należy jej podawać.Wyjaśniamy powody, dla których panga jest szkodliwa i nie należy podawać jej dzieciom.

program dla szkół
15.06.2021 02:00 To koniec "Programu dla szkół"? "Nie ma szans na realizację tego programu"

Od kilku lat uczniowie w polskich szkołach mogą korzystać z "Programu dla szkół", w ramach którego każdego dnia otrzymują oni porcję warzyw, owoców i mleka. Niewykluczone, że od przyszłego roku szkolnego dzieci przestaną otrzymywać zdrowe przekąski. Powodem ma być obniżka stawek dostawców.Od lat obowiązywał w polskich szkołach "Program dla szkół"W ramach niego dzieci otrzymywały owoce, warzywa i mlekoW związku z obniżką stawek dostawców program ma przestać funkcjonować

ciąża
31.05.2021 02:00 Przygotowania do ciąży. Co jeść i suplementować, by starania były skuteczne, a dziecko zdrowe?

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety, warto jednak pamiętać, że kluczowe decyzje powinny zostać podjęte dużo wcześniej. Zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy mają ogromny wpływ nie tylko na płodność, ale także na zdrowie dziecka. Jakie znaczenie ma dieta? Kiedy rozpocząć suplementację i czy jest ona konieczna? Zapytaliśmy o to dietetyk Annę Radowicką.Wiele przyszłych mam zastanawia się, jakie produkty kategorycznie powinny wyeliminować ze swojej diety, a co powinno częściej pojawiać się w jadłospisie. Mnóstwo pytań mają także kobiety, które na co dzień zrezygnowały z produktów pochodzenia zwierzęcego. Czy weganizm i wegetarianizm są bezpieczne w ciąży? Nasza rozmówczyni to dietetyk z ogromnym doświadczeniem, od lat promuje właściwe nawyki żywieniowe i rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości.Co i kiedy wyeliminować z diety przed zajściem w ciążę? Czego jeść więcej?Zdrowo odżywiać się powinniśmy bez względu na planowaną ciążę. Jednak zmiany w tym kierunku są bardzo dobrą motywacją. Z diety zdecydowanie powinniśmy wykluczyć słodycze, żywność typu fast food, garmażeryjne produkty, przetworzoną żywność, zbyt duże spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych w tym trans jest niekorzystne dla przyszłej mamy i jej dziecka. Należy wyeliminować wszystkie produkty obfitujące w kofeinę i teinę, gdyż zmniejszają przyswajalność wchłanialność innych witamin i składników mineralnych np. w przypadku suplementacji. Najważniejsze mikroskładniki dla przyszłych mam to między innymi: żelazo, cynk, jod, witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz witaminy A, D, C, E dlatego zaleca się wzbogacić dietę w owoce i warzywa sezonowe, pić wodę niskozmineralizowaną w ilości 1,5 litra przez cały dzień. W diecie przyszłej mamy główny udział powinny stanowić: jaja, chude mięso, ryby, kasze ryż brązowy, zielone warzywa, nasiona, pieczywo pełnoziarniste. Zaleca się również spożywanie owoców, a także jogurty i kefiry jako naturalne probiotyki.Co należy suplementować? Czy suplementy można wybrać samodzielnie, czy poprosić lekarza o receptę? Kiedy zacząć suplementację?Najlepiej skonsultować się z lekarzem. Nigdy na własną rękę. Najważniejszy jest kwas foliowy, ale podstawą jest dieta bogata w wysokofolianowe produkty, czyli: Sałata, szpinak, kapusta, brokuły, zboża pełnoziarniste, wątróbka, jaja, orzechy i sery + żywność fortyfikowana. Suplementację kwasem foliowym zaleca się rozpocząć na 12 tygodni (min 3 miesiące) przed zajściem w ciążę i kontynuować przez cały okres jej trwania oraz karmienia piersią. Oprócz kwasu foliowego ważna jest suplementacja: jodem, witaminą D3, magnezem, kwasy omega 3 z grupy DHA, żelazo. Wszystkie jednak wartości makroskładników należy sprawdzić z krwi przed staraniem się o potomstwo. Większość kobiet suplementuje jod nie wiedząc, że ma problemy z tarczycą. Należy się zbadać.Czy kobiety na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej powinny przyjmować dodatkowe/inne suplementy? Na co powinny zwrócić uwagę w swojej diecie?Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne twierdzi, że odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety ściśle wegetariańskie (wegańskie), są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Diety wegetariańskie pod kontrolą specjalistów dietetyków są odpowiednie dla osób, włącznie z okresem ciąży i laktacji. Polscy lekarze, póki co nie potwierdzają tych publikacji, aby dieta wegańska mogła być stosowana w okresie ciąży. Jednakże u kobiet ciężarnych będących pod opieką lekarza i wyspecjalizowanego w diecie roślinnej dietetyka nie zauważa się niedoborów pokarmowych oraz zaburzenia rozwoju oraz wagi urodzeniowej dziecka. Szczególnie ważna jest suplementacja witaminy B12 i D, które znajdują się tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego.Czy są jakieś produkty, które mogą korzystnie wpływać na płodność? Które wpływają negatywnie?Zdecydowanie, warto zwrócić uwagę na dietę śródziemnomorską. Ważne są warzywa, które chronią przed niepłodnością owulacyjną, rośliny strączkowe, bo zawierają cynk. Ważne są produkty z pełnego ziarna oraz zdrowe tłuszcze pod postacią ryb oraz oliwy z oliwek. Inne produkty tzw. superfoods m.in. kasza, płatki gryczane i amarantus, które korzystnie działają na stabilny poziom glukozy we krwi, są bogate w potrzebne żelazo i witaminy z grupy B, a także pozytywnie działają na regularne owulacje. Pomocne będą też pestki dyni, których garść pokryje 30% zapotrzebowania na cynk, niezbędny dla mężczyzn w procesie spermatogenezy.Bardzo istotna jest w kontekście płodności aktywność fizyczna oraz ew. nadmiar tkanki tłuszczowej, ponieważ aktywność fizyczna zwiększając wydatek energetyczny powoduje zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Dzięki temu poprawie ulega wrażliwość tkanek na insulinę, co sprzyja przywróceniu płodności u kobiet otyłych.Za rozmowę dziękujemy dietetyk Annie Radowickiej. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Anna Radowicka (@anna_radowicka_dietetyk) Zobacz artykuły polecane przez Redakcję Portalu Parentingowego: Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążęKobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczyMama znalazła w łóżku dziecka nietypowe robaki. Okazało się, że nie były to pluskwy

pjimage (13)
07.04.2021 02:00 Matka odkryła nietypową zawartość zestawu w McDonald's

W jednej z restauracji McDonald's w USA doszło do niepokojącego odkrycia. Matka wybrała się z dzieckiem do lokalu, gdy w zestawie dostrzegła lekarstwa o bardzo silnym działaniu. W McDonald's już kolejny raz doszło do niecodziennej sytuacji. Tym razem w zestawie Happy Meal znalazły się substancje, które decydowanie nie nadają się dla dzieci.

Jajeczka wielkanocne mogą być niebezpieczne
30.03.2021 02:00 Dlaczego lepiej nie podawać dziecku jajeczek wielkanocnych?

Czekoladowe jajeczka podawane dzieciom na Wielkanoc to nie tylko ogromne ilości cukru, ale i niebezpieczeństwo… zadławieniem. Była ratowniczka medyczna tłumaczy, na czym polega zagrożenie.

Pielęgniarka: ostrzega przed orzeszkami
28.02.2021 01:00 Absolutnie nie dawajcie ich małym dzieciom. Pielęgniarka pokazała co może się stać, zdjęcie daje do myślenia

Poruszona pielęgniarka postanowiła ostrzec wszystkich rodziców małych dzieci, aby pod żadnym pozorem nie dawali im do jedzenia orzeszków ziemnych oraz innych dużych orzechów. Do szpitala trafiło dziecko, które zakrztusiło się orzechem. Niestety było już za późno aby mu pomóc. Pielęgniarka ku przestrodze opublikowała zdjęcie dróg oddechowych malucha.

Dzieci: przekąski, które zastąpią słodycze
18.02.2021 01:00 Pyszne, zdrowe, kolorowe - pomysły na przekąski dla dzieci, które zastąpią słodycze

Dzieci uwielbiają przekąski. Często sięgają po nie, gdy tylko znajdą się pod ręką. Bywa też, że zabierają je ze sobą, gdy udają się do szkoły lub wycieczkę. Niestety niektóre przekąski nie służą ich zdrowiu, dlatego warto zadbać, aby do brzuszków naszych pociech trafiały tylko wartościowe posiłki. Przedstawiamy kilka propozycji. undefined

Śnieg: czy warto go jeść
17.02.2021 01:00 Co może się stać, gdy dziecko zje śnieg?

Dzieci uwielbiają śnieg, który wykorzystują przy różnego rodzaju zabawach. Zdarza się, że kierowane naturalną chęcią eksploracji i poznawania otoczenia zaczynają go jeść, co może wywołać przerażenie u niektórych rodziców. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście jest się czego bać.

tłusty czwartek: zdrowsze wersje przekąsek
11.02.2021 01:00 Zdrowsze i pyszne przekąski na tłusty czwartek. Przygotowanie jest banalnie proste, dzieci będą zachwycone

Tłusty czwartek jest dla wielu z nas wyjątkowym dniem w roku. To właśnie dziś zapominamy o diecie i sięgamy po produkty, które niekoniecznie są zdrowe dla nas oraz naszych dzieci. Na szczęście istnieje sposób na to, aby celebrować tłusty czwartek w sposób bardziej korzystny dla organizmu, bez konieczności rezygnacji z przyjemności.

Objawy: niedoboru magnezu u dzieci
06.02.2021 01:00 Objawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?

Magnez pełni bardzo ważną funkcję w organizmie młodego, ale i też starszego człowieka. Objawy jego niedoboru nigdy nie powinny być lekceważone przez rodziców, ponieważ mogą utrudniać prawidłowy rozwój naszej pociechy, a także negatywnie wpłynąć na jakość jego życia. Magnez jest bardzo ważny dla organizmu młodego człowieka. Jak rozpoznać objawy jego niedoboru?Eksperci twierdzą, że magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków warunkujących prawidłowy rozwój dziecka. Do jego najważniejszych zadań należą udział w syntezie witaminy D, regulacja przewodnictwa nerwowego w komórkach mięśniowych, zwiększenie odporności na stres, pośredni udział w mineralizacji kości oraz wspomaganie procesów myślowych związanych między innymi z zapamiętywaniem i uczeniem się. Podstawową przyczyną występowania niedoboru magnezu u dzieci jest nieprawidłowa dieta. Jedzenie pokarmu typu fast food zamiast posiłków bogatych w świeże warzywa oraz picie słodzonych napojów zamiast soków owocowych odciskają swoje piętno na zdrowiu dziecka.Rzadziej zdarza się również, że niedobór magnezu wywołuje skażenie wody lub powietrza w miejscu, którym żyje dziecko. Kolejnym powodem mogą być choroby przewodu pokarmowego upośledzające wchłanianie ważnych składników odżywczych.Do objawów niedoboru magnezu u dzieci zaliczyć możemy problemy z koncentracją, nadmierną pobudliwość nerwową, która niekiedy przeradza się nawet w agresję, częste poczucie lęku i niepokoju, wahania nastroju, problemy z zasypianiem, zaburzenia rytmu pracy serca, drżenie kończyn i języka, osłabienie siły mięśni, nawracające i bolesne skurcze, bóle brzucha, łamliwość kości i paznokci, a także nieprawidłowy rozwój kości i zębów.Zauważenie części z powyższych objawów powinno dać rodzicom jasny sygnał do działania. Pamiętajmy jednak, że trafnej oceny przyczyn wystąpienia objawów może dokonać jedynie specjalista, ponieważ symptomy mogą być wywołane przez inne negatywne stany organizmu, na które uzupełnienie magnezu nie pomoże. Uzupełnienie niedoboru magnezu w organizmie za pomocą diety jest możliwe, jeśli włączymy do niej produkty zbożowe z nieprzetworzonej mąki, kasze, zielone warzywa, jajka oraz mięso. Możliwa jest także suplementacja magnezu, która jednak powinna być skonsultowana ze specjalistą.Źródło: parenting.pl

Objawy: niedoboru żelaza
03.02.2021 01:00 Objawy niedoboru żelaza u dzieci. Łatwo je przeoczyć, a bardzo negatywnie wpływają na rozwój

Niedobór żelaza u dzieci to bardzo poważny problem, którego nie wolno lekceważyć. Pierwiastek jest bowiem bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju naszych pociech. Niestety wielu rodziców ma poważne problemy z tym, aby rozpoznać deficyt żelaza u swoich dzieci. Tłumaczymy, na co zwrócić szczególną uwagę. undefinedŻelazo jest bardzo ważne dla organizmów dzieci. Jak rozpoznać jego deficyt?Pierwsze objawy niedoboru żelaza u dzieci nie są charakterystyczne, co tylko utrudnia ich rozpoznanie. Dzieje się tak, ponieważ organizm przez pewien czas korzysta jeszcze z rezerw, jakie zgromadził wcześniej. Już wtedy mogą się jednak pojawić symptomy takie jak nadmierna męczliwość i rozdrażnienie. W późniejszym etapie, wraz z pogłębieniem problemu, występują też bóle głowy, problemy z koncentracją, zmniejszenie apetytu, zwiększona podatność na pojawianie się siniaków i częste krwawienie z nosa. Najczęstszą przyczyną występowania niedoboru żelaza jest źle skomponowany jadłospis. Rzadziej zdarza się, że odpowiadają za niego choroby, do których zaliczamy celiakię oraz zapalenie jelita.W przypadku pojawienia się u naszego dziecka wyraźnych objawów, które mogłyby wskazywać na niedobór żelaza, należy skonsultować się z lekarzem. Samodzielna diagnoza jest niewskazana, ponieważ symptomy mogą mieć źródło gdzie indziej, a zidentyfikowanie go wymaga specjalistycznej wiedzy.Aby nie dopuścić do deficytu żelaza u naszych pociech, warto włączyć do ich codziennego menu produkty bogate w ten związek. Jednym z głównych źródeł dobrze przyswajalnego żelaza jest mięso. Wśród niego prym wiodą podroby. Warto tutaj wspomnieć, chociażby wątróbkę, która ma od 15-20mg żelaza na 100g. Jeżeli zaś chcemy zaserwować naszemu dziecku potrawę wegetariańską, która będzie bogata w żelazo, powinniśmy oprzeć ją na białej fasoli, pestkach dyni, orzechach (najlepiej pistacjowych) lub brokułach. Nieco żelaza mają także kasze i produkty zbożowe. Dzienne zapotrzebowanie na żelazo dla dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia wynosi 7mg,a od 4 do 12 roku życia 10mg. Później zapotrzebowanie zależne jest już od płci. Chłopcy w wieku od 13 do 18 lat powinni spożywać 12mg żelaza, natomiast dziewczynki nieco więcej - 15 mg.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Powrót dzieci do szkół. Minister Zdrowia przekazał bardzo ważne informacjeMama podczas brania prysznica usłyszała rozpaczliwe szczekanie psa. Gdy dotarła do pokoju dziecka, wryło ją w ziemięNie dawaj ich swoim dzieciom. Produkty reklamowane są jako zdrowe, rzeczywistość jest zupełnie innaŹródło: parenting.pl

uczulenie na banany
25.01.2021 01:00 Uczulenie na banany u dzieci. Objawy, na które należy zwrócić uwagę

Banany to owoce, które rodzice często podają małym dzieciom. Specjaliści od żywienia niemowląt zalecają, by banany były jednymi z pierwszych owoców w diecie niemowląt. Dzieci lubią je ze względu na słodki smak i miękką konsystencję. Dodatkowo banany mają wiele wartości odżywczych. Niewiele mówi się jednak o tym, że banany mogą uczulać. Wyjaśniamy, jak rozpoznać objawy alergii na banany u dziecka.

Dziecko
20.01.2021 01:00 Czy jedzenie mięsa może wywołać problem z płucami u dzieci? Nowe badania

Większość dzieci bardzo lubi jeść mięso. Rodzice chcą, aby organizm ich pociech miał dostarczone wszystkie ważne witaminy i minerały. Mięso jest jedną z tych grup pokarmowych, która dostarcza dzieciom doskonałe źródło białka.

dieta w ciąży
29.10.2020 01:00 Dieta i odżywianie w ciąży: co jeść, a czego unikać?

Przyszła mama potrzebuje więcej wapnia, kwasu foliowego, żelaza i białka niż potrzebowała do tej pory. Większość pokarmów i napojów można bezpiecznie spożywać w czasie ciąży, ale jest kilka rzeczy, na które należy uważać lub których należy unikać.