Chcąc zadbać o odporność dziecka, należ unikać kilku podstawowych błędów. Niestety wielu rodziców dalej o nich nie wie, przez co maluch stale zmaga się z infekcjami. Radzimy, na co zwrócić szczególną uwagę.
7-letni chłopczyk stał się sławny na całym świecie po tym, jak wieść o jego czynie dotarła do mediów. Dzielny bohater uratował swoją małą siostrę, ryzykując własnym życiem.
Karmienie piersią samo w sobie nie powinno być bolesne dla kobiety. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest sporo czynników, które mogą powodować ból. Jednym z nich jest tak, jak wcześniej wspominaliśmy, nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi.Najczęściej ból wywołany nieprawidłowym przystawieniem dziecka pojawia się w pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy jeszcze niedoświadczona mama nie nabrała odpowiedniej wprawy.
Elon Musk jest od niedawna uznawany za najbogatszego człowieka świata. Rekin biznesu i wielki wizjoner przewodzi takimi gigantami rynku jak Tesla, PayPal czy SpaceX. Trudno zatem dziwić się, że często pytany jest o sposoby, które mogą zwiększyć nasze szanse na sukces. Ostatnio przedstawił 5 zasad edukacji, które zastosował wobec własnych dzieci.
Zęby mleczne służą dziecku przez kilka lat. Wielu rodziców sądzi, że skoro i tak zostaną zastąpione przez stałe uzębienie, to nie warto ich leczyć. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy zlekceważenie złego stanu mleczaków nie przyniesie negatywnych konsekwencji w przyszłości?
Wiele mam boryka się z poważnymi problemami, jeśli chodzi o niechęć ich dzieci do jedzenia. Dzieci często mają kilka swoich ulubionych potraw, a niektóre maluchy mogłyby jeść je na okrągło. Niestety wprowadzenie do ich diety nowych i zdrowszych elementów może się spotkać z bardzo wyraźnym sprzeciwem.Problem mogą również stanowić gotowe dania, które nie słyną z tego, że są najzdrowsze. Syn Brytyjki Marcelli McDonagh bardzo polubił gotowy makaron sprzedawany w plastikowych kubełkach. Problem w tym, że chłopiec nie chciał jeść praktycznie nic innego. Na szczęście Marcella wpadła na genialny pomysł.
Bez wątpienia każdy rodzic nie raz z ust dziecka słyszał, że maluch bardzo chciałby psa lub kotka. Oczywiście kontakt dziecka ze zwierzętami niesie ze sobą masę korzyści, ale trzeba pamiętać, że przygarnięcie każdego zwierzaka pod nasz dom to ogrom obowiązków, które będziemy musieli spełniać bez żadnych wymówek.Często można spotkać się ze słowami, że lepiej jest kota adoptować niż kupić z hodowli i mowa tu o prawdziwych hodowlach, a nie pseudoprzedsięwzięciach. Oczywiście uratowanie kota ze schroniska to wspaniały czyn i zachęcamy do tego, ale chcąc wybrać kota pasującego do rodziny z małym dzieckiem, powinien on mieć konkretne cechy charakteru i w tym wypadku większą pewność dają nam zwierzaki z hodowli.
Laura Dove bez wątpienia jest kobietą z niezwykle silnym instynktem macierzyńskim. Laura zawsze marzyła o posiadaniu dzieci, ale po narodzinach jej pierwszego syna pojawiły się poważne problemy.Już druga ciąża Laury zakończyła się tragedią. Jej synek, który otrzymał imię Joseph, urodził się martwy. Kobieta wraz ze swoim pierwszym mężem bardzo ciężko przeżywała stratę dziecka. Niestety kolejne ciąże kończyły się równie tragicznie.Po stracie Josepha nie chciałam mieć kolejnych dzieci, ale w końcu się zdecydowaliśmy. Ciąże kończyły się kolejnymi stratami, to nas złamało... Oboje byliśmy w żałobie - opowiada Laura.
Łuszczyca może doprowadzić do silnej stygmatyzacji osoby chorej. Przekonali się o tym rodzice małej Charlie, u której chorobę zdiagnozowano, kiedy miała zaledwie 4 miesiące. Co więcej, mimo tak młodego wieku, u dziewczynki wykryto zaawansowane stadium choroby, a jej skórę pokrywały rozległe i wyraźnie widoczne zmiany.Teraz dziewczynka ma 19 miesięcy, ale mimo to nadal zmaga się z wieloma trudnościami. Choroba potrafi powrócić niespodziewanie. Są sytuacje, że bolesne wykwity pojawiają się w przeciągu zaledwie kilku godzin i pokrywają ciało dziewczynki od stóp aż po głowę.
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zdrowe, a jednym z elementów, o który warto zadbać, jest właśnie flora bakteryjna jelit. Szczególnie u małych dzieci mogą często pojawiać się problemy związane z układem pokarmowym, przy których pomocne mogą się okazać probiotyki.Jest to nic innego, jak żywe kultury drobnoustrojów, które chronią nasz organizm przez szkodliwymi wirusami i bakteriami mogącymi wyrządzić szkodę naszemu zdrowiu. W przypadku małych dzieci ich flora bakteryjna jeszcze nie jest dokładnie uformowana i między innymi stąd mogą się pojawiać nawracające bóle brzucha.
Dzieci mogą czerpać wspaniałe korzyści z zabawy. Jest ona nie tylko źródłem uśmiechu i dobrego samopoczucia, ale również może posiadać walory edukacyjne oraz wspierać ich rozwój. Przedstawiamy propozycje aktywności, które umożliwiają dziecku ponieść wodze fantazji.
Dzieci mogą nie być w stanie dostrzec i zrozumieć tego, że z ich organizmem dzieje się coś złego. Bardzo ważne jest zatem, aby rodzice dokładnie obserwowali swoje pociechy. W przypadku wielu chorób kluczowe jest to, aby wykryć je szybko, co pozwoli zminimalizować negatywne skutki. Przykładem jest cukrzyca, której objawy nigdy nie powinny być lekceważone.
Ząbkujące dziecko może zmagać się z ogromnym dyskomfortem. Na szczęście istnieją skuteczne i sprawdzone metody, które pomogą mu go znieść i zmniejszą dolegliwości.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest naturalne karmienie dziecka, jednak są sytuacje, kiedy jest to po prostu niemożliwe lub dziecko musi być dokarmiane.W takiej sytuacji rodzice muszą sięgnąć po butelki do karmienia, które wbrew pozorom znacząco się od siebie różnią. Szczególnie warto przyjrzeć się smoczkowi, który jest dołączony do butelki, ponieważ to od niego zależy komfort w czasie jedzenia. Co więcej, jego wykonanie wpływa również na zdrowie u dziecka.
Dla wielu osób temat karmienia piersią wiążę się z wieloma kontrowersjami. Tyczy się to zarówno tego, czy można karmić dziecko w miejscach publicznych, jak i tego, jak długo mama powinna karmić swoje dziecko.Szczególnie czas odstawienia dziecka od piersi stał się w ostatnim czasie tematem wielu dyskusji. Wiele kobiet nie widzi nic złego w tym, aby karmić dziecko do momentu, aż samo zadecyduje o odstawieniu piersi. Inni natomiast twierdzą, że po wieku niemowlęcym dziecko należy systematycznie i skutecznie odstawiać od piersi. Oczywiście nikt z pierwszego obozu nie uważa, że pokarm matki ma stanowić całą dietę u kilkulatka, ale i tak spotykają się często z krytyką.
Każdy wie, że o zęby trzeba dbać, bo w przeciwnym razie może nas czekać nieprzyjemna i zarazem kosztowna wizyta u dentysty. Warto już u kilkuletnich dzieci wyrobić odpowiednie nawyki dotyczące dbania o higienę jamy ustnej. Dzięki temu, kiedy będzie już starsze, nie będzie zapominać o codziennym myciu zębów.Niestety wiele dzieci podchodzi do mycia zębów jak do niechcianego obowiązku, który został na nie narzucony przez dorosłych. Warto więc wiedzieć, jak zachęcić malucha do codziennej higieny jamy ustnej. Karolina Janowska-Kroner jest dentystką i mamą, a na swoim blogu przedstawiła kilka metod na to, aby zachęcić dzieci do mycia zębów.
Prawidłowy rozwój organizmów dzieci uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich jest dostęp do niezwykle ważnych witamin i minerałów, które odgrywają kluczową rolę dla funkcjonowania maluchów. Dziś przyjrzymy się witaminom z grupy B, skupiając się głównie na objawach ich niedoboru. Pod żadnym pozorem nie powinny być lekceważone.
Wpływ muzyki na człowieka jest już od dawna przedmiotem badań naukowych. Eksperci z całego świata zadają sobie pytania o to, jak dźwięk oddziałuje na organizm człowieka, jakie utwory są w stanie wywołać określone efekty oraz jakie mechanizmy stoją za owymi zależnościami. Nie sposób byłoby tu przytoczyć wszystkich wniosków, do których doszli. Jeden z nich może być jednak szczególnie ciekawy dla rodziców
Wielu rodziców z niepokojem śledzi wiadomości, oczekując na kolejne decyzje rządu w sprawie nauki w Polsce. Epidemia koronawirusa wywróciła do góry nogami życie wielu dzieci w naszym kraju. Na pełny powrót nauki stacjonarnej trzeba będzie jednak jeszcze poczekać, o czym poinformował dziś Minister Edukacji Przemysław Czarnek.
SMA jest potworną chorobą, która doprowadza do zaniku mięśni u chorego, przez co traci on z czasem wszelkie zdolności motoryczne. Dolegliwość ta może dotknąć osoby w każdym wieku, ale zdecydowana większość diagnozowanych przypadków dotyczy bardzo małych dzieci.Dodatkowo w leczeniu choroby niezwykle ważne jest, aby wykryć ją jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, co pozwala na o wiele skuteczniejszą terapię. Z tego też względu wiele fundacji już od dawna wnosiło o włączenie SMA do listy chorób objętych badaniami przesiewowymi u noworodków. Podobne postulaty padały z ust rodziców chorych dzieci. Teraz już wiemy, że zostanie wdrożony projekt, aby wszystkie dzieci, które urodzą się w Polsce, były objęte właśnie takimi badaniami.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele dzieci zostało zamkniętych w domach. Brak możliwości kontaktu z rówieśnikami oraz ograniczenia w korzystaniu z licznych atrakcji sprawiają, że mnóstwo maluchów cierpi z powodu braku angażującego zajęcia i nudy, które są wrogami rozwoju i radości. Aby wyjść naprzeciw tym trudnościom, przedstawiamy kilka zabaw, które mogą okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.undefinedDomowe zabawy dla dzieci. Sposób na nudę i szansa rozwojuundefinedW puli propozycji postanowiliśmy umieścić zabawy z 4 kategorii. Są to kolejno zabawy sensoryczne, językowe, wspierające rozwój myślenia logicznego i kreatywnego oraz badawcze. Do pierwszej kategorii, a więc zabaw sensorycznych zaliczyć możemy na przykład rozpoznawanie dźwięków instrumentów, zwierząt czy urządzeń domowych. Można też poprosić dziecko, aby spróbowało naśladować poszczególne dźwięki. Zabawy z tej kategorii świetnie rozwijają zmysły oraz poszerzają wiedzę o otaczającym malucha świecie. Oprócz rozpoznawania dźwięków można również zaproponować maluchowi identyfikację smaków, czy układanie puzzli. Kategoria zabaw językowych oferuje nam aktywności polegające na opisywaniu świata, nauce rymowanek, wierszyków i rymowanek. Możemy pokazywać dziecku atrakcyjne dla niego obrazki i prosić, aby opowiedziało nam, co na nich widzi. Możemy również uczyć się z nim piosenek lub innych tekstów na pamięć. Bardzo ważne, abyśmy sami wykazali się dużym zaangażowaniem, dzięki czemu sam przedmiot zabawy wyda się dziecku bardziej interesujący, co zwiększy jego motywację.Do zabaw rozwijających rozwój myślenia kreatywnego i logicznego zalicza się konstruowanie budowli z klocków, domino, kalambury, zabawę w sklep i wspólne gotowanie. Ostatnia kategoria, czyli zabawy badawcze, w których skład wchodzą różnego rodzaju quizy i gry edukacyjne, stanowi dla dziecka wspaniałe wprowadzenie w świat nauki. Na rynku jest też dużo gier planszowych, które mają bawić i uczyć. Przy okazji wspólnej zabawy możemy dokonać już pierwszych obserwacji na temat zainteresowań dziecka. Niektóre maluchy będą wolały gry zawierające treści z dziedziny geografii, a inne może z kolei pasjonować się eksperymentami pokazującymi mechanizmy rządzące światem, które garściami czerpią z fizyki, czy chemii. Wiedza na temat preferencji dziecka może okazać się niezwykle cenna dla rodziców, którzy będą chcieli zapewnić mu optymalną ścieżkę rozwoju.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: dziecisawazne.pl
Witamina D odgrywa kluczową rolę dla rozwoju organizmu u dzieci. Jej niedobór wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Doktor Bartosz Pawlikowski, ekspert w dziedzinach dermatologii, wenerologii i pediatrii tłumaczy, jakie następstwa ma deficyt witaminy D, jak go rozpoznać oraz uzupełnić.undefinedDzieci potrzebują witaminy D do prawidłowego rozwoju. Jak rozpoznać, że im jej brakuje?Witamina D jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a w szczególności dziecka. Odpowiada za prawidłowy rozwój kości, zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach, łagodzi stany zapalne, wzmacnia odporność oraz wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego.Deficyt witaminy D może wywołać poważne skutki zdrowotne u małego człowieka. W pierwszych miesiącach życia lekarze zalecają jej suplementację, aby uniknąć wystąpienia krzywicy i opóźnionego zrostu ciemiączka. Pediatra zaznacza, że objawem niedoboru wspomnianej powyżej witaminy jest także wypadanie włosów oraz ich spowolniony wzrost. W niektórych przypadkach dochodzi do tak zwanego łysienia plackowatego.Na tym jednak się nie kończy. Gdy w organizmie dziecka brakuje witaminy D, jest ono bardziej podatne na infekcje bakteryjne, jego rany goją się wolniej, niż powinny, a mięśnie gorzej znoszą obciążenia.Problemy można dostrzec również na podłożu psychicznym. Brak możliwości skoncentrowania się na wykonywanych zadaniach może przełożyć się na problemy z nauką, która jest przecież fundamentalna dla najmłodszych. Ponadto badania wykazały, że deficyt witaminy D zwiększa ryzyko depresji, o czym także wspomina doktor Pawlikowski. Dzieci są apatyczne, dopada je chroniczne zmęczenie, a w przypadku nastolatków występuje też skłonność do depresji. Jedne z badań określiły zbieżność depresji z niedoborem witaminy D u 65 proc. nastolatków - mówi ekspert Do długiej listy następstw niedoboru witaminy D dopisać możemy też utratę apetytu, choroby przyzębia, biegunki, problemy ze wzrokiem, a także zaburzenia snu. Jak wspomina doktor Pawlikowski, zalecana dzienna dawka witaminy D dla dzieci i nastolatków wynosi do 400jm. Jednocześnie ekspert stanowczo odradza samodzielną suplementację. W przypadku zauważenia objawów, które mogą być związane z deficytem wspomnianej wyżej witaminy, należy skonsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ źródło problemu może leżeć gdzie indziej. Nie dysponując odpowiednim zapleczem medycznym i wiedzą, nie jesteśmy w stanie postawić trafnej diagnozy.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: dziecisawazne.pl
Gdy nowy członek rodziny pojawia się w domu, dotychczasowe życie domowników zmienia się diametralnie. Małe dziecko wymaga ogromnej ilości uwagi oraz troski. Warto wiedzieć, jak przygotować się na jego przyjście. Szczególnie ważnych jest kilka szczegółów.
Tłusty czwartek jest dla wielu z nas wyjątkowym dniem w roku. To właśnie dziś zapominamy o diecie i sięgamy po produkty, które niekoniecznie są zdrowe dla nas oraz naszych dzieci. Na szczęście istnieje sposób na to, aby celebrować tłusty czwartek w sposób bardziej korzystny dla organizmu, bez konieczności rezygnacji z przyjemności.
Medytacja absolutnie nie jest zajęciem przeznaczonym wyłącznie dla dorosłych. Jej wspaniałe efekty mogą odczuć również dzieci, co wykazały liczne badania naukowców z prestiżowych uczelni na całym świecie. Potwierdzają to również rodzice, którzy zachęcili swoje pociechy do przeżycia chwili wyciszenia. Doradzamy, jak wprowadzić medytację do życia naszych pociech oraz na co zwrócić szczególną uwagę.undefinedMedytacja nie jest zarezerwowane jedynie dla dorosłych. Wspaniałe rezultaty może przynieść także naszym dzieciomundefinedWiele osób twierdzi, że plagą czasów, w których przyszło żyć nam oraz naszych dzieciom jest stres. Ogrom zadań, które spadają na nasze głowy, bardzo szybkie tempo aktywności dnia codziennego, gigantyczna ilość informacji, które napływają z różnych źródeł oraz brak poczucia stabilności mogą odcisnąć piętno na zdrowiu i możliwości odczuwania szczęścia człowieka. Jednym z narzędzi, które we wspaniały sposób mogą zwiększyć jakość życia małego i dużego człowieka, jest medytacja.Badania przeprowadzone przez “Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry” wykazały, że wśród dzieci cierpiących na ADHD medytacja pomaga złagodzić objawy zaburzenia. Co więcej, medytujące dzieci lepiej radziły sobie w relacjach z rodzicami, miały większe poczucie własnej wartości, a 50% z nich mogło całkowicie zrezygnować z terapii farmakologicznej.Bardzo ciekawe są też badania przeprowadzone przez naukowców z Maharishi University of Managment. Eksperci przyjrzeli się dzieciom w wieku szkolnym. Aż 41% z nich poprawiło swoje wyniki w nauce dzięki medytacji. Oprócz tego poprawiła ona też ich ogólną zdolność koncentracji, relacje z rówieśnikami, a także pozwoliła się uspokoić i być szczęśliwszymi.Chcąc umożliwić naszym pociechom czerpanie wspaniałych rezultatów, jakie płyną z medytacji, warto poświęcić im nieco czasu i uwagi. Samo pojęcie jest bardzo szerokie, istnieje wiele technik medytacyjnych, podstawy są jednak dość proste i w zupełności wystarczą dzieciom.Najważniejsze jest wyciszenie. Zadbajmy o to, aby każdego dnia nasze dzieci przebywały w ciszy i spokoju, chociaż przez kilka chwil. Ważne, aby nic nie rozpraszało wtedy ich uwagi. Smartfony zostają w innym pomieszczeniu, telewizor i radio pozostają wyłączone. Bardzo fajnym pomysłem jest zaproponowanie dzieciom zabawy w “Kto będzie najciszej?” lub “Kto pierwszy się odezwie ten…”, co uczyni dla nich medytację bardziej atrakcyjną. Do podstaw medytacji należy także skupienie się na oddechu. Poproś swoje pociechy, aby spróbowały się na nim skoncentrować. Możesz pokazać im, jak bardzo powoli wdychasz i wydychasz powietrze i namawiać, aby spróbowały to powtórzyć.Praktyki medytacyjne warto połączyć z rozmawianiem o emocjach. Można więc zapytać dziecko o to, jak się czuje, co sprawia, że jest szczęśliwe lub nieszczęśliwe oraz kiedy się to dzieje. Można również opowiedzieć mu o swoich emocjach. Na koniec trzeba również zaznaczyć, że medytacja u dzieci absolutnie nie może być wymuszona. Naszym zadaniem jest zachęcenie dziecka do jej praktykowania. W przeciwnym wypadku może przynieść rezultaty odwrotne do oczekiwanych. Najlepszym sposobem na przekonanie młodego człowieka do czegokolwiek jest dawanie przykładu swoim zachowaniem. Jeśli więc będziemy traktować medytację, jako coś wyjątkowego i sami czerpać z niej korzyści, istnieje duża szansa, że dziecko zechce pójść w nasze ślady.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: mamotoja.pl
Zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci są, według ekspertów z organizacji UNICEF, poważnie zagrożone. Wszystko przez tendencję związaną pośrednio z panującą na świecie epidemią koronawirusa. Obostrzenia i nauka zdalna spowodowały, że maluchy są odizolowane od świata i coraz więcej czasu spędzają przed ekranami telewizorów, komputerów i smartfonów, co może mieć bardzo negatywne konsekwencje.undefinedDzieci coraz spędzają coraz więcej czasu przed ekranami. Specjaliści ostrzegają przed konsekwencjamiundefinedKoronawirus w ogromnym stopniu wpłynął na życie ludzi na całym świecie. Dzieci nie stanowią tutaj wyjątku. Nauczanie zdalne oraz inne obostrzenia dają się im we znaki. Eksperci zauważyli poważny problem, polegający na tym, iż najmłodsi coraz więcej czasu spędzają w świecie wirtualnym, zaniedbując inne, ważne aspekty swojego życia.Bez wątpienia nowe technologie dają ogromne możliwości i nieuczciwym byłoby nazwanie je złymi. Jak z większością rzeczy nie należy jednak z nimi przesadzać. Oprócz stwarzania szans na zdobywanie wiedzy, kontakt z rówieśnikami z różnych zakątków świata i wspaniałą zabawę, internet może też narażać nasze pociechy na negatywne doświadczenia oraz odciągać je od innych, istotnych rzeczy.Niezbędna do prawidłowego rozwoju dzieci jest aktywność fizyczna. Zamknięcie w domach sprawiło, że w ostatnim czasie najmłodszym zdecydowanie jej brakuje. Ucierpiały również kontakty towarzyskie. Izolacja społeczna może zakłócać rozwój psychiczny dziecka, a zatem problemu zdecydowanie nie należy lekceważyć.Mając na uwadze powyższe, organizacja UNICEF przedstawiła swój plan, który ma na celu ochronę dzieci w ciężkich czasach, które nastały. Eksperci przedstawili kilka postulatów, które mają być wdrożone w życie.Pierwszy punkt ich planu dotyczy współpracy z rządami państw z różnych regionów świata, która ma doprowadzić do zorganizowania specjalnych szkoleń dla pracowników opieki medycznej, nauczycieli oraz opieki społecznej. Ich motywem przewodnim ma być zapobieganie negatywnym wpływom epidemii wirusa SARS-CoV-2 wraz z obostrzeniami z nią związanymi na życie najmłodszych.UNICEF chce także wpłynąć na branżę informacyjną, aby metody przeciwdziałań negatwnym wpływom były jak najszerzej upubliczniane. Kolejnym, niezwykle ważnym postulatem organizacji jest zapewnienie opieki psychologiczno-pedagogicznej w szkołach. Eksperci naciskają, aby była ona możliwa także w formie zdalnej, co nie jest jeszcze standardem w każdej polskiej szkole. Specjaliści apelują do rodziców, aby zgłębiali swoją wiedzę na temat zagrożeń związanych z nadmiernym korzystaniem z nowych technologii. Poświęcenie szczególnej uwagi dzieciom w tym trudnym dla nas wszystkich okresie może sprawić, że będzie im się lepiej żyło w przyszłości.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: dziecisawazne.pl
Bardzo duża część rodziców ma poważne obawy przed tym, jak ich dziecko odnajdzie się w przedszkolu, gdy trafi tam po raz pierwszy w życiu. Początkowy etap edukacji przedszkolnej jest bardzo ważny i może wywierać wpływ na dalszy rozwój naszego malucha, dlatego warto zadbać, aby był dla niego jak najbardziej komfortowy. Tłumaczymy, na co zwrócić szczególną uwagęundefinedDziecko pierwszy raz idzie do przedszkola? Pamiętaj o kilku ważnych wskazówkachundefinedPierwszą rzeczą, o której wielu rodziców zapomina, jest fakt, że rozkład dnia w przedszkolu może różnić się znacząco od tego, do którego maluch przyzwyczaił się w domu. Zamiast zatem od razu rzucać go na głęboką wodę, lepiej skupić się na wcześniejszej adaptacji. Sprawdźmy plan typowego dnia w przedszkolu, zanim poślemy do niego dziecko i spróbujmy je przygotować. Wypracowanie nawyku wstawania o odpowiedniej godzinie i jedzenia posiłku o określonej porze może okazać się bardzo istotne.undefinedJeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy pomyśleć również o tym, aby w pierwszych dniach przygody dziecka z przedszkolem, zostawiać je tam nieco krócej, niż wynosi standardowy czas. Będzie to stanowiło łagodne wprowadzenie i ułatwi maluchowi adaptację.Trzecia rada może wydawać się bardzo ciężka, a wręcz brutalna dla niektórych rodziców, ale jest niezwykle istotna. Chodzi o to, aby nie pozostawać zbyt długo przy dziecku, gdy przychodzi czas pożegnania. Tysiące całusów, przytulanie i powracanie do dziecka sprawi, że stanie się ono dla niego jeszcze trudniejsze. Zamiast tego lepiej wyraźnie zaznaczyć przy dziecku, że wkrótce po nie wrócimy, ale do tego czasu powinno spróbować pobawić się z nowymi kolegami i koleżankami.Jeżeli już pożegnamy się z dzieckiem, nie powinniśmy wracać po chwili, aby sprawdzić, jak radzi sobie w pierwszych chwilach. Sprawi to, że będzie musiało przeżywać wszystko na nowo i utrudni adaptację.Można natomiast zostawić mu coś z domu. Najlepiej niech będzie to przedmiot, który mu się z nami kojarzy. Sprawi to, że dziecko w pewien sposób będzie czuło naszą obecność, ale nadal będzie w dużej mierze samodzielne. Ostatnią radą, również bardzo ważną jest powstrzymanie się od opowiadania dziecku, jak będzie w przedszkolu, nim jeszcze do niego trafi. Błędne w tym zachowaniu jest przede wszystkim to, że sami do końca nie wiemy, co spotka nasze dziecko w pierwszych chwilach przebywania w nowym miejscu, nawet jeśli dokładnie je sprawdziliśmy. Jeżeli jednak zapewnimy naszą pociechę, że od pierwszych chwil będzie otoczony wesołymi rówieśnikami lub zje najlepszy obiad w swoim życiu, wytworzy sobie pewne oczekiwania, które w przypadku niespełnienia wygenerują negatywne odczucia.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Zalety drewnianych zabawek. Jest ich więcej niż można się spodziewaćZabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystaćObjawy niedoboru magnezu u dziecka. Jak je rozpoznać i uzupełnić braki?Źródło: dziecisawazne.pl
Zdrowie dziecka jest dla większości rodziców sprawą priorytetową. Wielu z nich nie wie niestety, że ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu opdornościowego, który stanowi tarczę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, jest odpowiednia dieta. Z pomocą kilku przypraw, które większość z nas ma w domu, można zdziałać naprawdę wiele.