Infekcja zatok to nic przyjemnego. Zapchany nos, a do tego rozpierający ból głowy mogą się ciągnąć nawet przez kilka tygodni. Można się leczyć farmakologicznie, ale jeśli objawy nie są bardzo uciążliwe, warto czasem spróbować domowych sposobów.Jest kilka naprawdę skutecznych metod, które sprawdzają się podczas walki z infekcją zatok. Należą do nich, między innymi, terapia ciepłem, a także inhalacje. A słyszałaś o tym, że na zapchany nos pomóc mogą także własne skarpetki? Wcześniej trzeba je jednak czymś wypełnić.
Wszyscy mamy znamiona na ciele. Tak zwane pieprzyki mogą być większe, mniejsze, płaskie lub wypukłe. Większość jest niegroźna, ale zdarzają się takie, których jak najszybciej trzeba się pozbyć.Jeżeli nigdy nie pokazywałaś lekarzowi swoich pieprzyków, czas to zmienić. Niektóre wyglądają niepozornie, a mogą się okazać bardzo niebezpieczne. Tak jak np. znamię błękitne.
Katar dla małego dziecka to prawdziwa męczarnia. Gdy gile zalewają nos i gardło, ciężko oddychać, jeść, a nawet mówić. Dlatego im szybciej maluch nauczy się wydmuchiwać nos, tym lepiej dla niego (dla jego rodziców też). Choć wydaje się, że skuteczne smarkanie to jedna z najprostszych czynności w życiu, dla małych dzieci to naprawdę trudna sztuka. Tu potrzeba trochę wprawy. Na szczęście są sprawdzone sposoby, dzięki którym nawet małe dziecko może się nauczyć oczyszczać nos.
Głowa czasem boli. Z napięcia lub przemęczenia. Od stresu albo podczas infekcji. Ale gdy budzisz się rano, teoretycznie wypoczęta i zregenerowana, głowa nie powinna boleć. Jeśli tak jest, to ten sygnał potraktuj jak alarm.Ból głowy zawsze z czegoś wynika. Gdy trudno samodzielnie wskazać przyczynę, trzeba skonsultować się ze specjalistą. W ten sposób może objawiać się wiele poważnych chorób. A, jak wiadomo, czas ma wielkie znaczenie.
To zdjęcie aktorki wywołało niemałe poruszenie w sieci. Tysiące fanek ruszyło z podziękowaniami i wyrazami solidarności, by chwilę potem zdenerwować się na gwiazdę oraz produkcję serialu, w którym gra.
Dwie młode kobiety zmarły, bo nie zostały właściwie zaopiekowane na sali porodowej. Iza i Dorota - te dwa damskie imiona rozgrzały opinię publiczną. Tego samego obawia się wiele kobiet, które właśnie teraz pod sercem noszą swoje dzieci. Dlatego postanowiły spisać "testamenty życia".
Rosół to jedno z naszych ulubionych dań. W dodatku to podstawa polskiej kuchni. "Najbezpieczniejsza” zupa dla dzieci – wszystkie ją jedzą, i nie grymaszą nad talerzem, nawet w restauracji. Każda pani domu ma swój własny, sekretny sposób na rosół. Ale chyba nikt z nas nie wyobraża sobie, że w tej zupie mogłoby zabraknąć... Zgadniesz czego? A jednak, dla zdrowia naszego i naszych dzieci, dobrze by było raz na zawsze z tego zrezygnować.
W Żabce trwa kampania Uczta na wynos z Sanah. W promocyjnej cenie można nabyć kanapkę, sałatkę lub focaccini. Akcja jest atrakcyjna estetycznie, a nietypowy, różano-brzoskwiniowy design wybija się na pierwszy plan i zachęca do kupienia tych produktów.A co znajduje się w środku? Czy warto skosztować sałatki lub kanapki od Sanah? My już wiemy. Kupiłyśmy, spróbowałyśmy i mamy własne zdanie.
Do połowy października stwierdzono w Polsce ponad 1700 przypadków zachorowań na RSV. Połowa z nich dotyczyła dzieci poniżej 2 r.ż. wiele z nich bez hospitalizacji by nie przeżyło. Eksperci alarmują o zmiany w profilaktyce. To może ustrzec dzieci przed powikłaniami groźnego wirusa, a szpitale przed paraliżem.Maleńkie dzieci są w ciągłym niebezpieczeństwie, choć RSV można uniknąć. Ale w Polsce muszą nastąpić zmiany, bo cała Europa chroni dzieci przed zachorowaniem. Są na to skuteczne i bezpieczne sposoby, czemu więc polskie dzieci nie mają do nich dostępu?
Ten zapach czuć czasem już na zewnątrz sklepu. Gdy wchodzimy, uderza w nas z całą mocą. Jest taki zachęcający, swojski, po prostu wspaniały. Gra na naszych najdelikatniejszych strunach. Przywodzi na myśl dzieciństwo, kojarzy się z bezpieczeństwem. Trudno przejść obojętnie obok regału z pieczywem...Podczas zakupów w hipermarketach czy dyskontach zawsze kupujemy jakieś bułeczki, drożdżówki, czy chlebek na "naturalnym” zakwasie (tak się przynajmniej nazywa). Nic dziwnego, sklepy reklamują je jako świeże i "wypiekane na miejscu”. Ale to tylko część prawdy.
Dbasz o jamę ustną, a jej higiena jest dla Ciebie niezwykle ważna? Jest aspekt, który może wydawać się mało znaczący, ale ma ogromny wpływ na jakość naszego uśmiechu – czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. To nie jest temat, o którym rozmawiamy przy kawie lub lubimy się chwalić na imprezach, ale warto mu poświęcić uwagę. Dlaczego? Bo brak higieny w przestrzeniach międzyzębowych może prowadzić do kłopotów - a nikt nie lubi próchnicy czy zapalenia dziąseł, prawda?
Dieta dzieci powinna być różnorodna i dobrze zbilansowana. Jeśli chcemy, by nasze pociechy rosły zdrowo i nie chorowały, musimy zapewnić im dostęp do świeżych warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, zdrowych tłuszczy, chudego nabiału i mięsa.W sklepach dzieci (i ich rodzice także) kuszone są natomiast "bogactwem” jedzenia i picia, które ze zdrowiem nie ma nic wspólnego. Pediatrzy przed nimi przestrzegają. Niektóre z tych produktów są nie tylko niepotrzebne, ale wręcz niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia dzieci.
Na liście bezpłatnych leków dla dzieci znalazły się substancje, których bezpieczeństwo w przypadku stosowania u osób poniżej 18. roku życia nie zostało potwierdzone. Jest ich aż 850. Rodzi się więc pytanie: czy lekarz pediatra powinien je przepisywać, czy nie?Jeśli podamy dziecku lek, który może wywołać u niego jakieś skutki niepożądane, to kto za to poniesie odpowiedzialność? Raczej nie producent, który zaznacza przecież, od jakiego wieku lek może być stosowany. Lekarz?
W ostatnim czasie ocet jabłkowy zyskuje rzesze fanów. Piją go zwykli śmiertelnicy, ale także największe gwiazdy. Korzyści ze stosowania tego płynu są wszechstronne i ponoć spektakularne. Diabeł jednak – jak zawsze – tkwi w szczegółach. Jest coś, co zupełnie nie podoba się lekarzom.Nawet lekarstwem można sobie zaszkodzić, jeśli stosujemy je nieumiejętnie. Tak samo jest w przypadku octu jabłkowego. Bywa, że ten, kto chce wybielić sobie zęby, niszczy je, a ten, kto miał zamiar z pomocą octu pozbawić się problemów trawiennych, nabawia się zgagi i wzdęć.
Rosół to nasza narodowa zupa. Dzieci go kochają, a dorośli nie wyobrażają sobie ważnych uroczystości bez tego dania. Ale ugotować dobry rosół to prawdziwa sztuka. Każda pani – lub pan – domu, ma jakiś osobisty sekret, tajemniczy składnik, który sprawia, że to właśnie ich rosół jest tak wyjątkowy.Gdy gotujemy rosół, chcemy, by nade wszystko bulion był klarowny. Mętne farfocle nie są w żadnym razie mile widziane! Choć nie wpływają na smak, to jemy przecież także oczami. Jest prosty sposób na to, by rosół zawsze wyszedł idealnie klarowny.
Mianem zima stulecia określa się najmroźniejszą najbardziej śnieżną zimę w danym wieku. Jednak jeśli spojrzymy wstecz, to miano w XX wieku nadano czterokrotnie. Zasłużyły na nie przełom 1928/29 roku za względu na luty 1929 roku, który okazał się najmroźniejszym miesiącem w historii pomiarów meteorologicznych. 1939/40, która była najmroźniejszą w czasie II Wojny światowej.Potem przyszedł przełom 1962/63, kiedy śnieżyce na dwa miesiące sparaliżowały cały kraj, pamiętna zima 1978/79, kiedy odnotowano największe opady śniegu w historii polskich pomiarów i ostatnia, jak dotąd 1986/87, kiedy styczeń "raczył" Polaków mrozami poniżej -30 st. Celsjusza. Czy zima 2023/24 zapisze się w historii? Zdaniem meteorologów - owszem.
Jesienią ziemia daje nam to, co najcenniejsze. To właśnie teraz rolnicy wykopują z pól to, co rosło całe lato i zbierało najcenniejsze składniki odżywcze z polskiej ziemi. Nic dziwnego, że nasze babki właśnie z jesiennych darów natury przygotowywały syropy, którymi leczyły swoje rodziny w przypadku infekcji. Ten syrop przygotowywała moja babcia, kiedy jesienią dopadała nas chrypa i dziś, cała trójka moich dzieci wstała z bólem gardła. Już wiem, jaki syrop przygotuję dla nich. Mam pewność, że postawi ich na nogi, bo sprawdza się w mojej rodzinie od pokoleń.
Ciągłe zmęczenie, słaba kondycja, bóle głowy, kołatanie serca, no i ta bladość skóry. To ona przede wszystkim sprawia, że w końcu idziemy do lekarza. Gdy z morfologii wynika anemia, zaczynamy lepiej się odżywiać, albo suplementować żelazo. A to tylko walka z objawem.Anemia może mieć wiele przyczyn, czasem takie, które w ogóle nie przyszłyby nam do głowy. Nigdy jej nie lekceważ, bo możesz mieć potencjalnie bardzo groźne zmiany w organizmie.
Narodziny dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego rodzica. Ten szczególny moment niesie ze sobą nie tylko nieopisaną radość, ale również niepokój. Zdrowie i bezpieczeństwo maluszków stanowią priorytet, i nie bez przyczyny. Jak mówią specjaliści jakość powietrza, którym oddychają dzieci, odgrywa kluczową rolę w ich rozwoju, kształtowaniu odporności i utrzymaniu spokojnego snu. Jak zapewnić komfortowe warunki dla twojego dziecka już od pierwszego dnia życia?
Czy wiesz, że sposób higienizacji jamy ustnej dziecka powinien być dostosowany do wieku twojej pociechy? Sprawdź, jak dbać o higienę jamy ustnej noworodka, niemowlęcia, małego i starszego dziecka.Nikt nie ma chyba wątpliwości, że higiena jamy ustnej dzieci jest niezwykle ważne, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że o zęby dziecka należy dbać… jeszcze zanim w ogóle się pojawią! Problemy wywołane przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej mogą bowiem pojawić się w każdym wieku, a próchnica może zaatakować malucha już od pierwszego ząbka. Sprawdź, jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka od narodzin aż do momentu, kiedy będzie w stanie robić to samo.
Pamiętam, jak kiedyś przyjechali do nas moi teściowie. Był listopad a za oknem… żółto. Od smogu. Nie wychodziliśmy tego dnia na spacer, bo smród na zewnątrz aż zatykał płuca. Za oknem ledwo widać było światła budynku naprzeciwko, a w powietrzu unosił się odór spalin.Takiego smogu nie widziałam dawno, a moi teściowie żyjący w małym mieście chyba nigdy. Zmiany klimatyczne oraz coraz większa liczba samochodów powodują, że podobnych dni będzie niestety przybywać.Najgorsze jest jednak to, że aż do tego dnia nie łączyliśmy infekcji naszych i naszych dzieci, bólu głowy i suchości skóry z zanieczyszczonym powietrzem. Dopiero wtedy zaczęliśmy o tym czytać i połączyliśmy kropki. Takie ekstremum zmusiło nas do działania.
To jeden z naszych ulubionych produktów, które kupujemy dla dzieci. Maluchy lubią parówki i nie ma co z tym walczyć, choć... to wyrób mocno kontrowersyjny. Niejedna mama, sięgając w sklepie po paczkę parówek, zastanawia się, co konkretnie jest w nich zmielone...Ale – są przecież lepsze i gorsze parówki. Wystarczy przeczytać skład, by wszystko stało się jasne. A które parówki są najchętniej wybierane przez Polaków? Znamy wyniki niedawno przeprowadzonego badania.
Jesień w tym roku jest bardzo łaskawa. Ciepło, sporo słońca, wrzesień w zasadzie był w pełni letni, a i w październiku deszczowych i chłodnych dni było dotąd, jak na lekarstwo. Jednak, jak śpiewała Anna Jantar: "Nic nie może przecież wiecznie trwać"."Bestia ze wschodu nadciąga" - straszą media. I mają rację, bo na radarach pogodowych widać wyraźnie pierwszy atak zimy, która zbliża się do nas wielkimi krokami. To ostatni moment, żeby uzupełnić zimową garderobę, a i pościeli warto się już przyjrzeć. Po początku roku szkolnego to kolejny kosztowny moment w kalendarzu rodzica.
Wiele dzieci obgryza paznokcie. Część z nich robi to z powodu nadaktywności, inne rozładowują tak napięcie i stres. Z pewnością nie jest to nic dobrego i należy poszukać sposobów, dzięki którym dziecko porzuci ten nawyk.Czasem jednak obgryzanie paznokci to coś poważniejszego. Może być np. objawem bardzo groźnego stanu rozwijającego się w organizmie dziecka – choroby autoimmunologicznej.
Rozbijasz jajko i oceniasz, czy będzie z niego smaczna jajecznica. Zerkasz, czy nie ma zarodka oraz czy ma odpowiednio "zdrowy" kolor. Pytanie tylko, który odcień żółtka jest lepszy - jaśninejszy, czy mocno pomarańczowy? Odpowiadamy.
Jak by nie narzekać na PRL, jedna rzecz była wtedy dobra – na pewno byliśmy chudsi. To taki gorzki żart, bo wiadomo, ile jedzenia było wówczas w sklepach. Później wszystko się zmieniło. 30-40 lat temu w przeciętnej klasie podstawówki było może jedno otyłe dziecko. Grubych dzieciaki wytykały palcami. Dziś jest odwrotnie. Dzieci otyłych i z nadwagą jest coraz więcej. Najnowsze badania pokazują, że wręcz zatrważająco dużo. Tych szczuplutkich w szkołach jest jak na lekarstwo. To oni są teraz w mniejszości, z nich się czasem inni podśmiewają.
Budzisz się czasem z ustami suchymi jak wiór? „Znowu spałam z otwartą buzią”, myślisz sobie. Układasz inaczej poduszkę, przekręcasz się na bok, żeby coś zmienić. Ale po kilku godzinach jest to samo. Znowu ta suchość, a na domiar złego mąż narzeka, że chrapiesz.Co tu zrobić z tymi rozchylającymi się ustami? Może by je tak... zakleić. To musi pomóc! Coraz więcej osób stosuje ten fortel. Lekarz z TikToka ma na ten temat swoje zdanie.
GIS apeluje do rodziców o niepodawanie dzieciom popularnego suplementu. Doszło do pomyłki i w opakowaniu znalazła się inna substancja.Sprawdź, czy masz go w domowej apteczce. Jeśli tak - nie podawaj go dziecku. Lek może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka.