Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Archiwum listopad 2020

dzieci
23.11.2020 01:00 Zarobki najbogatszych dzieci. Nikt nie spodziewał się takich sum

Liczba milionerów i miliarderów z roku na rok rośnie coraz bardziej. Wśród najbogatszych ludzi na świecie widnieją nie tylko nazwiska dorosłych, ale i dzieci.

Janusz Schwertner
21.11.2020 01:00 Co dalej z psychiatrią dziecięcą? Janusz Schwertner: obraz absolutnej beznadziei

Dnia 21.11 Janusz Schwertner autor książki Szramy w Onecie, w rozmowie online wypowiedział się na temat psychiatrii dziecięcej w Polsce.

Przemysław Kossakowski
19.11.2020 01:00 Czy mężczyzna wytrzymałby poród? Przemek Kossakowski postanowił to sprawdzić

Przemek Kossakowski w pierwszym odcinku programu Kossakowski. Inicjacja pozwolił podpiąć się pod aparaturę, która wywołuje bóle zbliżone do porodowych. Jak opisuje te bóle? Warto się dowiedzieć.

niemowlę
16.11.2020 01:00 Wiemy, do jakiego wieku dziecko nie powinno dostawać antybiotyków. Eksperci ostrzegają

Temat brania antybiotyków wywołuje wiele skrajnych dyskusji, w szczególności jeżeli chodzi o podawanie leków dzieciom. Rodzice zastanawiają się, od jakiego wieku najlepiej zacząć podawać swoim pociechom leki. Nowe badania wykazał, że dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinny mieć podawanych antybiotyków.

Płytki krwi w ciąży
16.11.2020 01:00 Płytki krwi w ciąży

dzieci
15.11.2020 01:00 Czy dziecko powinno chodzić do psychologa?

Choć pomocne mogą być informacje i porady z innych źródeł, to ty najlepiej znasz swoje dziecko. Jeśli nastrój twojego dziecka i reakcje emocjonalne na różne rzeczy wydają się niezwykłe lub po prostu masz przeczucie, że coś jest nie tak, zaufaj swojemu instynktowi. Jeśli Twoje dziecko ma problemy ze zdrowiem psychicznym, im szybciej zostanie ono rozpoznane i leczone, tym lepszy wynik.

Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania
15.11.2020 01:00 Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Ulewanie pojawia się u noworodków zarówno karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. O ile ta przypadłość nie pojawia się za często, to nie powinna niepokoić rodziców. Aczkolwiek jeżeli ulewanie pojawia się po każdym posiłku, to warto skonsultować się z pediatrą, gdyż może być to oznaką różnych dysfunkcji układu pokarmowego, czy alergii pokarmowych, a zwłaszcza uczulenia na mleko. Należy też obserwować, czy przy ulewaniu nie widać żadnych domieszek krwi, a także czy przyrost masy ciała dziecka jest prawidłowy, gdyż wtedy może być to oznaką choroby. Jednakże jeśli ulewanie pojawia się sporadycznie, to jest to sytuacja do opanowania. Ulewanie występuję przeważnie bezpośrednio po karmieniu, ale mogą przytrafić się sytuację, że nastąpi ono w jego trakcie lub po kilkudziesięciu minutach po przyjęciu pokarmu. Niemowlak nie posiada jeszcze w pełni rozwiniętego zwieracza przełyku, przez co przyjęty przed chwilą pokarm, może wracać ku górze żołądka. Wtedy ulany pokarm nie będzie różnił się od tego, które dziecko spożyło kilka chwil wcześniej. Natomiast w sytuacji, gdy ulewanie występuję w pewnym odstępie czasu po karmieniu, a co za tym idzie spożyty pokarm, będzie miał kontakt z żołądkiem, to wówczas rodzic może poczuć nieprzyjemny i kwaśny zapach, przypominający zważone mleko. Ulewanie jest zjawiskiem fizjologicznym, które przeważnie występuję do szóstego miesiąca, jednakże może ono trwać nawet do dwunastego miesiąca życia.

dziecko - szczepienie
15.11.2020 01:00 Czy dzieci i kobiety w ciąży będą mogły otrzymać szczepionkę COVID-19?

Epidemia koronawirusa nie ustępuje. Wiele osób z niecierpliwością oczekuje szczepionki na COVID-19. Czy będzie ona bezpieczna dla dzieci i kobiet w ciąży? Firma farmaceutyczna Pfizer ze Stanów Zjednoczonych podała szczegóły przeprowadzanych badań na dzieciach. Co z kobietami w ciąży?

kąpiel dzieci
14.11.2020 01:00 Czy rodzice pownni kąpać się z dziećmi?

Kąpiesz się lub masz plan zacząć kąpać się ze swoich dzieckiem i zastanawiasz się, czy to aby na pewno dobry pomysł? Nie jesteś jedyny. Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy powinno kąpać się ze swoimi dziećmi, a jeżeli tak, to do jakiego wieku.

Zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
13.11.2020 01:00 Zatrucie ciążowe - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Zatrucie ciążowe jest zespołem charakterystycznych objawów chorobowych, dotykających kobiety w ciąży. Na gestozę szczególnie narażone są kobiety, które po raz pierwszy zachodzą w ciążę zarówno młode mamy, jak również te po 35. roku życia; panie, które spodziewają się ciąży mnogiej; a także te, które są obarczone przewlekłymi chorobami, jak: cukrzyca, choroba nerek, nadwaga, nadciśnienie tętnicze, schorzenia wątroby, czy układu krążenia. Zatrucie ciążowe dotyka również kobiety niedożywione zarówno te, które walczyły z anoreksją, jak również te, zmagające się z otyłością. Gestozę możną podzielić na wczesną i późną. Wczesna pojawia się już w pierwszym trymestrze ciąży. Najczęściej jest wynikiem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie podczas ciąży. Charakteryzuje się rannymi nudnościami oraz wymiotami, które niekiedy mogą trwać również cały dzień. Zazwyczaj przechodzi ona samoistnie i nie wymaga ingerencji lekarza. Jednakże nie należy jej lekceważyć, gdyż może prowadzić do odwodnienia. Wtedy może zajść konieczność uzupełnienia płynów wraz z cennymi elektrolitami, bogatymi w sód i potas. Groźniejszą odmianą zatrucia ciążowego jest gestoza późna, która występuję w trzecim trymestrze. Składa się z dwóch etapów: stanu przedrzucawkowego i rzucawki. Jej objawów nie należy bagatelizować, ponieważ jest to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci matki lub/i płodu. Zapada na nią od pięciu do dziesięciu procent kobiet ciężarnych.

dziecko przed komputerem
13.11.2020 01:00 Czy rodzice powinni zostawiać dziecko samo w domu?

Jesteś rodzicem i ufasz swojemu dziecku. Wierzysz w to, że jest ono odpowiedzialne i jeżeli zostanie na 15 minut samo to nic się nie stanie. Jak jest naprawdę? I kiedy najwcześniej powinno się zostawić dziecko samo?

dziecko z telefonem
13.11.2020 01:00 Czy rodzice powinni ograniczyć dziecku czas z telefonem?

Telefony odgrywają w naszym życiu dużą rolę. Wiele osób nie potrafi bez nich żyć. Już od najmłodszych lat dzieci przyzwyczajane są do używania komórek. Niestety zazwyczaj nasze pociechy robią to zdecydowanie za często. Czy powinniśmy ograniczać używanie telefonów komórkowych naszym dzieciom?

Dojrzewanie dziewcząt - jak zmienia się ciało i zachowanie dziecka?
13.11.2020 01:00 Dojrzewanie dziewcząt - jak zmienia się ciało i zachowanie dziecka?

Dojrzewanie, nazywane inaczej pokwitaniem, jest naturalnym procesem zachodzącym w życiu każdego człowieka. Z wiadomych względów ten moment wchodzenia w dorosłość inaczej będzie wyglądał zarówno u dziewcząt, jak i chłopców. Wynika to z budowy ciała i stanów psychologicznych. Dziewczynki dojrzewają szybciej pod względem emocjonalnych, z kolei chłopcy z racji seksualnej. Zmiany hormonalne u dziewcząt zachodzą wolniej, dlatego ich popęd seksualny może zwiększać się dopiero w końcowej fazie dojrzewania. Z kolei chłopcy, u których hormony buzują szybciej, najpierw dojrzeją pod względem seksualnym, z kolei w końcowym etapie dorastania nauczą się rozpoznawać i przeżywać emocje. Dojrzewanie dziewczynki odbywa się na czterech płaszczyznach: fizycznej, podczas której dochodzi do zmian w ciele; psychicznej, w czasie, w którym dziewczynki zaczynają poznawać swoje stany, uczucia i emocje; seksualnej, czyli w momencie zainteresowania płciowego, a także społecznej, gdy uczą się odgrywać pewne role.

Naturalne sposoby na kaszel suchy i kaszel mokry
12.11.2020 01:00 Naturalne sposoby na kaszel suchy i kaszel mokry

Kaszel to naturalny odruch obrony organizmu, który służy oczyszczeniu górnych dróg oddechowych z zalegających w gardle wydzielin, a także bakterii i wirusów. W wyniku kaszlu w klatce piersiowej wytwarza się wysokie powietrze, które jest usuwane przy okazji gwałtownego wydechu. Zazwyczaj towarzyszy mu głośne chrząknięcie. Najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura powietrza gwałtownie spada. Jeżeli równocześnie z nim nie występuję gorączka, czy bóle mięśni i ogólne osłabienie organizmu to warto wyleczyć go naturalnymi składnikami, które działają na wiele sposobów: łagodzą objawy infekcji i nawilżają gardło, hamują odruch kaszlu, a także wspomagają odkrztuszanie. Aczkolwiek, aby w odpowiedni sposób dobrać miksturę, należy określić, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia, bowiem inaczej leczy się kaszel suchy i kaszel mokry, a jeszcze inaczej można działać w przypadku kaszlu mieszanego.

Rodzina straciła wszystko
11.11.2020 01:00 Horror pięcioosobowej rodziny. Zostali bez dachu nad głową, bolesne błaganie o pomoc

Pięcioosobowa rodzina z Podstolic koło Chodzieży w Wielkopolsce została pozbawiona dachu nad głową. W budynku wybuchł pożar, który rozprzestrzeniał się w zatrważającym tempie. Straż pożarna przybyła na miejsce już kilka minut po otrzymaniu zgłoszenia, a mimo to niewiele była w stanie zrobić.

Rodzie nie radzą sobie ze zdalnym nauczaniem
11.11.2020 01:00 Przygnębiające relacje rodziców ws. nauki zdalnej. "Żyjemy z dnia na dzień w dużej niepewności"

Rodzice, dzieci i nauczyciele od marca żyją pełni obaw i niepewności. Wiosenny lockdown i zamknięcie wszystkich szkół wywróciło życie Polaków do góry nogami. Chociaż nauka w trybie zdalnym początkowo miała trwać przez zaledwie kilka tygodni, ostatecznie rząd zadecydował o wydłużeniu jej do końca roku szkolnego. W czasie wakacje wszyscy mieli możliwość zaczerpnąć głębokiego oddechu, by od września znów mierzyć się z ogromnymi wyzwaniami.

Nauka zdalna, najmłodsi uczniowie
10.11.2020 01:00 Eksperci informują, kto najbardziej ucierpiał przez naukę zdalną. Dzieci "zapomniały, jak posługuje się nożem i widelcem"

Nauka zdalna obowiązywać ma do 19 listopada. Decyzja o ewentualnym wydłużeniu będzie zależna od sytuacji epidemiologicznej pod koniec miesiąca. Choć rodzice, uczniowie i pedagodzy już w wakacje domagali się zamknięcia szkół i nie zgadzali się z decyzją rządu w sprawie powrotu uczniów do placówek, gdy nauka zdalna stała się faktem, wielu znalazło się w trudnej sytuacji. Coraz częściej opinia publiczna dyskutuje o negatywnych skutkach zamknięcia szkół. Warto wspomnieć, że zgodnie z informacjami przekazywanymi przez premiera Mateusza Morawieckiego, otwarte wciąż pozostają przedszkola i żłobki. Okazuje się, że według specjalistów, to właśnie te dzieci najbardziej cierpią ze względu na obecną sytuację.

rodzice-1605004067
10.11.2020 01:00 Horoskop. Te znaki zodiaku to najlepsi rodzice

Bycie rodzicem to nie lada wyzwanie. Kiedy dowiemy się, jakimi jesteśmy rodzicami, możemy stawać się jeszcze lepsi i silniejsi. Pomoże nam w tym astrologia.

dziecko podczas szczepienia
09.11.2020 01:00 Eksperci wyjaśniają, dlaczego zaczepienie dzieci na grypę ma teraz kluczowe znaczenie. Pojawia się jeden ważny powód

Eksperci informują, że nie jest za późno na szczepienie przeciwko grypie. Dotyczy to zwłaszcza dzieci i przyszłych mam.

dziecko
07.11.2020 01:00 Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Według najnowszych badań opublikowanych w czwartek dzieci zakażone koronawirusem wytwarzają mniej i słabsze przeciwciała niż dorośli, co sugeruje, że usuwają infekcję znacznie szybciej.

dziecko-1604781038
07.11.2020 01:00 Rodzice wygrali "bitwę" o nadanie dziecku imienia. Urzędnik powiedział, że z takim imieniem nigdy nie znajdzie pracy

Para z Wielkiej Brytanii wygrała "bitwę" o nadanie imienia swojemu synkowi. Chcieli, aby maluch miał na imię Lucyfer, niestety urzędnik był innego zdania i nie zgodził się na taki pomysł.

rafal-maslak-1604760788
07.11.2020 01:00 Czy mężczyzna wytrzymałby poród? Rafał Maślak postanowił to sprawdzić

Rafał Maślak to były Mister Polski. 29 marca 2019 roku wraz ze swoją żoną Kamilą Nicpoń przywitali na świecie dziecko. Chłopiec ma na imię Maksymilian. W tym czasie Rafał założył również kanał na YouTube "Maksymalny tata". Pokazuje tam ważne momenty z życia dziecka, a także porusza tematy związane z ciążą i wychowywaniem dzieci.

dziecko
06.11.2020 01:00 Czy "płacisz" swoim dzieciom za obowiązki domowe i dobre oceny?

Rodzice bardzo często, aby docenić pomoc dzieci, nagradzają je kieszonkowymi lubi innymi prezentami. Czy taka metoda uczy maluchy odpowiedzialności, a może wręcz przeciwnie? Może edukuje to małe dzieci, aby w życiu dorosłym nie robiły nic za darmo?

zona-1604665461
06.11.2020 01:00 Mąż podczas baby shower powiedział, że to nie jego dziecko. Niezręczne nagranie

Chyba żaden cieszący się przyszły ojciec nie chciałby dowiedzieć się, że dziecko nie jest jego. Jak to w życiu różnie bywa, niestety i takie historie mają miejsce. Czasami owa osoba jest tak zdenerwowana, że nie może powstrzymać emocji i mówi wszystkim całą prawdę.

niemowlę
06.11.2020 01:00 Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Przez aktualnie częściowy lockdown pojawiają się spekulacje na temat tego, co może nastąpić za dziewięć miesięcy. Czy już niedługo będziemy musieli przygotować się do wyżu demograficznego?Użytkownicy mediów społecznościowych wpadli nawet na kilka pomysłów, jak należy nazwać nowe pokolenie poczęte w czasach pandemii koronawirusa - najbardziej znane zostało hasło "koronialsi".

dziecko-1604675997
06.11.2020 01:00 Były partner podmienił mamie dziecko. Niewiarygodne, co zrobił, kiedy to zauważyła

Czy zdarzyło wam się kiedyś wziąć inne dziecko ze żłobka, pomylić swojego malucha z jakimś innym? Niektórym osobom takie rzeczy się zdarzają, czego przykładem jest Sean mający dwóch synów.

dziecko-1604576561
05.11.2020 01:00 Mama: Nie miałam pojęcia, że ​​jestem w ciąży, dopóki nie urodziłam w karetce. Zabrano mnie z podejrzeniem wyrostka robaczkowego

27-letnia Chelsea Keenan z Halifax w West Yorkshire obudziła się nagle w godzinach porannych i źle się poczuła. Postanowiła zadzwonić na pogotowie, ponieważ była przekonana, że to problemy z wyrostkiem robaczkowym. Ból przypominał jej ból z poprzedniego porodu.

Dzieci
05.11.2020 01:00 Mieszkanie z dziećmi zwiększa szansę na koronawirusa? Nowe badania

Naukowcy postanowili zbadać, czy mieszkanie z osobami poniżej 18 roku życia zwiększa ryzyko poważnych zachorować lub śmierci z powodu koronawirusa.

plod arlekina
05.11.2020 01:00 Płód arlekina. Czym spowodowane jest powstawanie rybiej łuski u dzieci? Nagranie kilka minut po porodzie

Rybia łuska arlekina jest chorobą dziedziczoną recesywnie. Dziecko odziedzicza dwa recesywne geny, po jednym od każdego z rodziców, ale rodzice („nosiciele”) nie wykazują oznak rybiej łuski. Przyczyną występowania rybiej łuski arlekina jest gen ABCA12.Uważa się, że gen ABCA 12 koduje białko transportowe biorące udział w transporcie lipidów naskórka przez błony komórkowe. Identyfikacja tego genu umożliwi diagnostykę prenatalną opartą na DNA.

dziecko
05.11.2020 01:00 Zasiłek opiekuńczy dla rodzin. Nowy plan rządu

Z powodu panującej pandemii koronawirusa i wprowadzonych obostrzeń wielu rodziców musi pozostać z dziećmi w domu. Od niedawna do placówek edukacyjnych nie uczestniczyły dzieci powyżej czwartej klasy.Na ostatniej konferencji (4 listopada) premier poinformował, że nauka zdalna obowiązywała będzie wszystkie dzieci. Dzieci z klas od I-III, które wcześniej uczyły się stacjonarnie, przechodzą na naukę zdalną.

szkoła
04.11.2020 01:00 Nauka zdalna do 8 listopada. Kiedy starsze dzieci wrócą do szkół? Nowy scenariusz

Z powodu panującej pandemii wiele osób pozostaje w domach. Wiąże się to z tak zwaną pracą i nauką zdalną, która polega na tym, że uczeń i nauczyciel nie są fizycznie obecni w placówce edukacyjnej. Lekcje prowadzone za pomocą technologii, takich jak wideokonferencje.Nauka zdalna to działania edukacyjne, które mają różnorodne formaty i metody. Większość z nich odbywa się online. Możemy wyodrębnić wiele opcji online, które umożliwiają i ułatwiają skuteczną komunikację ucznia z nauczycielem, przekazywania zadań i materiałów edukacyjnych oraz przeprowadzanie testów sprawdzających wiedzę.

stajk kobiet - aborcja
02.11.2020 01:00 Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Aborcja to zabieg kończący ciążę. Nazywana jest również przerwaniem ciąży, która kończy się przyjmowaniem przez ciężarną leków lub zabiegiem chirurgicznym. Według Światowej Organizacji Zdrowia:- Każda osoba ma prawo do swobodnego i odpowiedzialnego decydowania - bez dyskryminacji, przymusu i przemocy - o liczbie, rozstawieniu i czasie pobytu swoich dzieci oraz do posiadania informacji i środków, aby to zrobić, a także prawo do osiągnięcia najwyższego poziomu zdrowie reprodukcyjne - WHO (ICPD 1994).

dziecko
02.11.2020 01:00 Czym jest nauczanie dzieci wobec pedagogiki Montessori?

Metoda Montessor została opracowana przez dr Marie Montessori na początku XX wieku, w celu edukacji dzieci. To specyficzna metoda edukacji ukierunkowana na dziecko, która obejmuje zajęcia prowadzone przez dzieci, zachęcające do niezależności. Dr Montessori twierdziła, że dzieci powinny wybierać to, czego chcą się uczyć. Metoda charakteryzuje się tym, że:nauczyciele przechodzą z grupy do grupy, zamiast być ciągle w jednej klasie;ma nietradycyjny system oceniania;dziecko wybiera, co chce robić przez cały dzień;nauczyciel koncentruje się na całkowicie na uczniu, biorąc pod uwagę jego rozwój społeczny, emocjonalny, intelektualny i fizyczny.

mama-i-dzieci-1604317264
02.11.2020 01:00 Mama miała problem z zajściem w ciążę. Ma teraz dziewięcioro dzieci poniżej ósmego roku życia. Jak to się stało?

Próbujesz zajść w ciążę i nic się nie dzieje? Istnieje wiele przyczyn, które mogą być przyczyną, dlaczego nie możesz zajść w ciążę. Bardzo często są to problemy medyczne i najlepiej wtedy wybrać się do lekarza. Nie można dokładnie powiedzieć, ile czasu zajmie zajście w ciążę, ponieważ każda kobieta jest inna. Na szanse poczęcia może wpływać wiele czynników, takich jak: ogólny stan zdrowia, wiek, częstotliwość uprawiania seksu, zdrowie reprodukcyjne. Większość par zachodzi w ciążę w ciągu roku, podczas starań o dziecko, jeśli uprawiają regularny seks (regularny seks oznacza uprawianie seksu co 2-3 dni przez cały miesiąc).