Warto zaznaczyć, że wytyczne odnośnie kąpieli niemowląt ulegają zmianom, więc po pierwsze warto je śledzić, po drugie nie należy dać się im zwariować. Nie należy się spodziewać bowiem rewolucji w wytycznych ani traktować ich jak instrukcji obsługi kąpieli, od której nie ma odstępstw. Raczej jako zbiór praktycznych wskazówek.
Operacja wyrobienia paszportu dla dziecka może wydawać się skomplikowana, a różne źródła mogą podawać sprzeczne informacje. Dlatego w tej konkretnej sprawie najlepiej skorzystać z źródeł organu odpowiedzialnego za powstanie całej tej machiny biurokracyjnej, co prowadzi nas do następującego zdania – tekst powstał na bazie artykułów odnośnie paszportu znajdujących się na stronach gov.pl.Co warto zaznaczyć, istnieją delikatne różnice w kwestii papierologii stosowanej w paszportowej biurokracji. Inaczej wygląda procedura dla dziecka w wieku do 5 lat, przedziale 5-13 i 13-17. Inaczej wyrabia się również paszport, jeśli złożenie wniosku miałoby się odbyć poza granicami Polski. Ale po kolei.
Wybór lekarza prowadzącego ciążę to niełatwe zadanie. W końcu ta osoba przez dziewięć najbliższych miesięcy będzie zajmowała się przyszłą mamą i jej rozwijającym się maluszkiem. To do niej kobieta będzie zgłaszać się z każdym problemem, wątpliwością czy bolączką. Lekarz prowadzący stanie się niejako jej powiernikiem, jedną z najbliższych osób, któremu będzie musiała bezgranicznie zaufać.
Wady serca to nieprawidłowości w budowie serca i jego położenia, a także w dużych naczyniach krwionośnych, znajdujących się w jego pobliżu. Powstają zazwyczaj wskutek nieodpowiedniego kształtowania się i rozwoju narządów u płodu. Statystycznie na świat przychodzi jedno dziecko z wrodzoną wadą serca na sto. Poważne wady serca mogą prowadzić do śmierci płodu niedługo po porodzie lub poronienia w trakcie trwania ciąży. Obecnie wykrycie wad serca jest możliwe jeszcze w trakcie trwania ciąży. Im szybciej uda się zdiagnozować wadę, tym lepiej, ponieważ wówczas maluch ma większe szanse na przeżycie. W niektórych przypadkach potrzebna jest operacja, jednakże niektóre wady nie wymagają ingerencji chirurgicznej i zrastają się same po pewnym upływie czasu.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje każdej osobie, która posiada ubezpieczanie zdrowotne, niezależnie od tego, czy jest ono obowiązkowe, jak w przypadku umowy o pracę, czy dobrowolne w sytuacji umowy zlecenia czy samozatrudnienia. Zasiłek otrzyma osoba, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego lub urlopu wychowawczego, przyjęła dziecko lub dzieci na wychowanie w wieku do siedmiu lat lub dziesięciu w przypadku, gdy dziecko ma odroczony obowiązek szkolny i dana osoba wystąpiła do sądu o jego/ich przysposobienie lub stanowi rodzinę zastępczą dla dziecka lub dzieci w wieku do lat siedmiu lub do lat dziesięciu, gdy dziecko ma odroczony obowiązek szkolny i dana osoba wystąpiła do sądu o jego/ich przysposobienie. Zasiłek macierzyński nie przysługuje rodzinie zastępczej zawodowej. Zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.