Antykoncepcja hormonalna to różnego rodzaju metody antykoncepcyjne, które chronią organizm przed nieplanowanym zajściem w ciążę. Zalicza się do nich: tabletki antykoncepcyjne, plastry, implanty podskórne, wkładki domaciczne, krążki dopochwowe czy zastrzyki. Środki antykoncepcji hormonalnej bazują na połączeniu dwóch składników - estrogenów i progestagenów w jednym preparacie lub opierają się na jednym składniku – progestagenie, który zapobiega owulacji poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego, dzięki czemu stanowi on barierę nie do przejścia dla plemników. Estrogeny kontrolują proces krwawienia z macicy w organizmie kobiety. Według wskaźnika Pearla każda z tych metod jest skuteczniejszą ochroną przed zajściem w nieplanowaną ciążę aniżeli prezerwatywy. Tabletki antykoncepcyjne oscylują w granicy 0,1 – 0,9, plastry – 0,9, krążek dopochwowy – 0,65, minipigułka – 0,5 – 3, implant podskórny – <0,1, spirala hormonalna – 0,1 – 0,2, z kolei prezerwatywy – 3,0.
Paznokcie to w pewnym sensie nasza wizytówka. Wiele osób zwraca na nieuwagę przy pierwszym kontakcie. O czym mogą świadczyć pojawiające się na nich prążki? Jeśli na naszych paznokciach obserwujemy zmiany, a nie możemy zarzucić sobie niewłaściwego ich traktowania – powodów tych zmian musimy poszukać głębiej.
Bezpośrednio po porodzie dochodzi do pewnych przetasowań w gospodarce hormonalnej kobiety. Musimy pamiętać, że od działania hormonów zależy bardzo wiele aspektów życia i funkcjonowania każdego człowieka, dlatego ‘huśtawki nastrojów’ młodej mamy, nie powinny nikogo dziwić. Ale po kolei.