Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Szkoła

Szkoła - czym jest i jak powstała?

Szkoła jest oświatowo-wychowawczą instytucją. Ma za zadanie kształcić i przygotować młodego człowieka do dorosłego życia. W szkole dzieci nabywają wiedzę, uczą się samodzielności, oraz rozwijają umiejętności społeczne. Co ciekawe, słowo "szkoła" pochodzi od łacińskiego (wcześniej greckiego) słowa "schola", oznaczającego czas wolny. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, iż w przeszłości w tamtejszych regionach wolny czas od pracy poświęcano głównie nauce.

Pierwsze takie instytucje istniały już w starożytnej Grecji. W Polsce pojawiły się w X wieku. Kształcono wówczas głównie chłopców, którzy w przyszłości mieli zostać duchownymi. Pierwszym uniwersytetem w Polsce była Akademia Krakowska, założona w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Pierwszą państwową szkołą w Polsce była Szkoła Rycerska. Powstała ona w 1765 roku. Jej głównym zadaniem było przygotowanie uczniów do służby wojskowej. Aktualnie w Polsce każde dziecko od 7 do 18 roku życia musi się edukować. Dodatkowo każdy 6-latek musi odbyć roczną naukę przedszkolną w przedszkolu lub szkole podstawowej (tzw. zerówka).

Jaka szkoła po 8 klasie?

Szkoła podstawowa liczy sobie osiem klas. Po jej ukończeniu, uczeń musi wybrać, w której szkole chce kontynuować edukację. W liceum ogólnokształcącym nauka trwa 4 lata. Jest to dobry wybór w momencie, w którym uczeń nie wie jeszcze co chciałby robić w przyszłości. Nauka w technikum trwa 5 lat. Oprócz przedmiotów ogólnych (takich jak w liceum), istnieje w nim także nauka przedmiotów związanych z wybranym zawodem (są to zajęcia teoretyczne oraz praktyczne). Dzięki temu uczeń może zdobyć odpowiednie kwalifikacje zawodowe. 

W szkole branżowej (wcześniej znanej jako szkoła zawodowa) główny nacisk stawia się na przygotowanie do wykonywania określonego zawodu. Branżowa szkoła I stopnia trwa 3 lata. Po jej ukończeniu nie można przystąpić do pisania matury. Umożliwia to dopiero ukończenie branżowej szkoły II stopnia trwającej 2 lata.

Czym jest Szkoła w Chmurze?

Nauka szkolna nie zawsze odbywa się w szkole. Domowa edukacja polega na nauce dziecka w domu. W takiej sytuacji, odpowiedzialność za proces nauczania spoczywa na rodzicach (lub prawnym opiekunie). Szkoła w Chmurze jest formą domowego nauczania. Uczniowie mają zajęcia online i realizują podstawę programową MEiN. W takim nauczaniu jedynym obowiązkiem ucznia jest zdanie egzaminów klasyfikujących z obowiązkowych przedmiotów. W przeciwnym wypadku nie zda on do następnej klasy. 

Pokaż więcej

dzieci na wycieczce
17.05.2024 08:42 W jakim wieku dziecko może wyjechać na kolonie? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

Wakacje za pasem. To ostatnie chwile na zaplanowanie wyjazdów całą rodziną, albo tylko dla dzieci. Obozy są bardzo rozwijającym doświadczeniem i są tacy, którzy nie wyobrażają sobie inaczej spędzać wakacji. Rodzice pałają nieco mniejszym entuzjazmem, zwłaszcza przed pierwszym dziecięcym obozem. Bo skąd wiadomo, że nasz maluszek jest już gotowy na kolonie?"Gotowość kolonijna" to trudny orzech do zgryzienia. Nie da się ustalić uniwersalnego momentu, w którym wszystkie dzieci stają się gotowe na pierwsze kolonie. A na rynku można znaleźć oferty wyjazdów nawet dla pięcioletnich dzieci. Czy to nie za wcześnie na wakacje bez rodziców? Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, przed zapisaniem dziecka na pierwszy obóz.

egzamin ósmoklasisty 2024
16.05.2024 13:06 Egzamin ósmoklasisty 2024 – język angielski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

Dziś był ostatni dzień egzaminów ósmoklasisty. Uczniowie pisali testy z języka obcego nowożytnego. Ogromna większość – z języka angielskiego. Jak im poszło? O tym przekonają się dopiero w lipcu, ale już teraz, z dużą dozą prawdopodobieństwa, mogą oszacować swój wynik, jeśli pamiętają, jak odpowiadali. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie opublikowała oficjalne arkusze z języków obcych, wraz z odpowiedziami.

800+ dla ukraińców
16.05.2024 10:19 Biorą 800+ i uciekają na Zachód. Rząd zdecydował, kiedy i jakie zabierze świadczenia

Nie będzie 800+, ani żadnych innych świadczeń socjalnych dla obcokrajowców, którzy składają wnioski o pieniądze w Polsce, a potem wyjeżdżają do innych krajów. Wiceminister MSWiA Maciej Duszczyk zapowiada uszczelnienie systemu i odbieranie świadczeń tym, którzy nie chcą w Polsce zostać, pracować i posyłać dzieci do szkół. 

egzamin ósmoklasisty 2024
15.05.2024 13:06 Egzamin ósmoklasisty 2024 – matematyka. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

Od wczoraj trwa maraton ósmoklasistów. Wczoraj zdawali egzamin z języka polskiego, dziś – z matematyki. Jutro czeka ich jeszcze test z języka nowożytnego. O tym, co będzie na egzaminie z matematyki, mówiono już od dawna. Przypuszczeń i przecieków w ostatnim czasie nie brakowało. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie opublikowała oficjalne arkusze z dzisiejszego egzaminu. 

egzamin ósmoklasisty 2024
14.05.2024 13:05 Egzamin ósmoklasisty 2024 – język polski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

Dziś zaczęły się egzaminy ósmoklasisty. Pierwszego dnia, tradycyjnie, uczniowie klas ósmych rozwiązywali test z języka polskiego. Jutro odbędzie się egzamin z matematyki, a w czwartek – z języka obcego nowożytnego. O tym, co będzie na egzaminie, mówiono już od dawna, a w internecie nie brakowało “przecieków”. Wszystko to jednak tylko przypuszczenia oparte na prawdopodobieństwie. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie opublikowała oficjalne arkusze z języka polskiego.

chłopiec w toalecie
13.05.2024 16:26 Masowe zatrucie w szkołach. Ponad 130 dzieci z groźnymi objawami

132 uczniów i 7 nauczycieli z objawami zatrucia pokarmowego po zjedzeniu pomidorków koktajlowych. Tak skończył się projekt edukacyjny "Owoce i warzywa w szkole" w czterech szkołach.Masowe zatrucie to efekt programu organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa. Nie wiadomo jeszcze co było przyczyną zatrucia, a włoskie pomidorki koktajlowe trafiają także do polskich sklepów.

Pożar szkoły w Grodzisku Mazowieckim
13.05.2024 13:44 Płonie szkoła w Grodzisku Mazowieckim. Trwała matura z języka angielskiego

Około południa do dyżurnego straży pożarnej w Grodzisku Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie o pożarze szkoły. Chodzi o Zespół Szkół nr 1 w Grodzisku przy ul. Żwirki i Wigury w Grodzisku Mazowieckim. W placówce trwały egzaminy maturalne.

dziewczynka z butelką
13.05.2024 10:00 Już jutro egzamin ósmoklasisty. Tych rzeczy nie możesz zapomnieć

Już jutro zaczynają się egzaminy ósmoklasistów. Pierwszy test, tradycyjnie, sprawdzi wiedzę z języka polskiego. Uczniowie klas ósmych zasiądą do niego punktualnie o godz. 9:00. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, a ponadto kluczowy, jeśli chodzi o wybór szkoły średniej. Kto się dobrze przygotował, nie musi się obawiać o wynik, te najbliższe dni będą dla niego tylko formalnością. Jest jednak coś innego, na czym warto się teraz skoncentrować.

załamana nauczycielka
13.05.2024 09:35 Od września 10 tys. nauczycieli przestanie być potrzebnych. Kolejne reformy MEN zatrzęsą polską szkołą

Dyrektorowie szkół od początku tego roku szkolnego skarżyli się na braki w kadrze pedagogicznej. Tymczasem w wyniku reform, które wejdą do szkół od września, pracę może stracić nawet 10 tysięcy nauczycieli. Wszystko przez jedną zmianę w podstawie programowej.Chodzi o likwidację przedmiotu Historia i Teraźniejszość, wprowadzonego w roku szkolnym 2022/2023 przez ministra Przemysława Czarnka. W przyszłym roku HiT znika, a w związku z tym tysiące nauczycieli zatrudnionych specjalnie do nauczania tego przedmiotu, nie będzie miało już co robić.

liczenie na patyczkach
12.05.2024 11:43 Czy dziecko w 2. klasie może posługiwać się patyczkami, kiedy liczy? Podstawa programowa

Poziom umiejętności, które dziecko nabywa w pierwszych latach swojej edukacji, czasem martwi rodziców. Kiedy powinno umieć płynnie czytać? A kiedy liczyć bez żadnych pomocy dydaktycznych?Na jednej z grup zrzeszających rodziców dzieci klas 1-3 mama chłopca chodzącego do 2. klasy zapytała, czy to jest w porządku, że jej dziecko liczy jeszcze na patyczkach. 

kolonie letnie
11.05.2024 15:06 Kolonie dla dzieci w cenie luksusowych wakacji we Włoszech. Tak drogo nie było od dawna

Kolonie letnie od dziesięcioleci "ratują" rodziców. Kiedy my musimy być w pracy, a pociecha ma wakacje, lepiej, żeby gdzieś pojechała, coś przeżyła, niż siedziała przed komputerem. Problem w tym, że do wakacji zostało półtora miesiąca, ofert na rynku ubywa, a ceny... przyprawiają o zawrót głowy.Coraz więcej rodziców decyduje się posłać dzieci na zagraniczny wyjazd, bo 10 dni we Włoszech czy Hiszpanii kosztuje tyle, co półtora tygodnia w Olsztynie. Sprawdzamy oferty na kolonie letnie 2024 i przecieramy oczy ze zdumienia.

biegnące dzieci
11.05.2024 09:23 Tyle dni zostało do końca roku szkolnego. W tym roku nauki już nie będzie

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Uczniowie już się cieszą i nic dziwnego, na pewno potrzebują wakacyjnego wytchnienia. Chociaż trzeba przyznać, że tak naprawdę w drugim semestrze za bardzo się nie przemęczali.Tuż po feriach były rekolekcje, potem Wielkanoc, zaraz potem majówka. Teraz trwają matury, w czasie których młodsi uczniowie szkół średnich mają wolne. Do wakacji jeszcze półtora miesiąca, ale tak naprawdę za dużo nauki już nie będzie.

uczniowie
10.05.2024 11:09 Całkiem inna szkoła po wakacjach. Oto, co szykuje uczniom MEN

Choć zbliżają się wakacje, szkoła nieustannie wzbudza emocje. W ostatnich miesiącach wprowadzono mnóstwo zmian, a kolejne przed nami. Co czeka uczniów w nowym roku szkolnym?Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wiele planów, między innymi te, dotyczące religii. Zmiany odnośnie tych lekcji są kluczowe zdaniem ministry Barbary Nowackiej.

dziewczynka przy biurku
09.05.2024 18:43 Czy w pierwszej klasie można nie zdać? Przepisy mogą wielu zaskoczyć

Wkrótce koniec roku szkolnego. Dobre świadectwo chciałby dostać każdy uczeń, niestety nie wszyscy będą mieli powody do dumy i radości. Bywa, że ktoś musi powtórzyć rok. Czy to może przytrafić się także dzieciom z najmłodszych klas?Warto wiedzieć, że klasy 1-3 rządzą się nieco innymi prawami niż te starsze. Tylko w szczególnych przypadkach, uczeń może nie otrzymać promocji.

maturzysta
09.05.2024 12:06 Matura 2024 z języka angielskiego unieważniona? CKE stawia sprawę jasno

Dziś maturzyści usiedli do egzaminu z języka angielskiego. A jeszcze zanim się skończył, w sieci pojawiły się zdjęcia całych arkuszy. Na platformie "X” opublikowano zdjęcia wszystkich zadań, jakie mieli do rozwiązania absolwenci liceów ogólnokształcących i techników. Czy w związku z tym, CKE unieważni maturę z angielskiego?

maturzystka
08.05.2024 10:51 Tylko ona dotrwała do końca matury. Opowiedziała, co się działo w sali, gdy wszyscy wyszli

Absolwenci liceów ogólnokształcących i techników mają za sobą już pierwszy egzamin. Z tego, co można przeczytać na licznych forach, nie był zbyt trudny. Mało kto czuł potrzebę wytrwania w sali do końca przepisowego czasu. "Pusto zaczęło się robić po trzech godzinach od rozpoczęcia matury” – mówi maturzystka z XXVIII LO w Warszawie. Pisała do samego końca. 

Maturzyści 2024
07.05.2024 14:33 Matura 2024 - język polski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

Matura 2024 właśnie się rozpoczęła. Maturzyści mają już za sobą egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Absolwenci liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia pisali maturę w dwóch formułach - 2023 i 2015. Mamy oficjalne arkusze CKE.  

Matura 2024
07.05.2024 13:42 Jest już pierwsza unieważniona matura. Decyzja szefa CKE

Trwają pierwsze egzaminy maturalne. Absolwenci szkół średnich rano przystąpili do testu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jeden z nich wie już na pewno, że oblał."Jego matura już się skończyła” – powiedział szef CKE Marcin Smolik. Maturzysta, który zrobił zdjęcie swojego arkusza oraz je opublikował, niestety wpadł.

Matura 2024
07.05.2024 08:54 Matury 2024 – czas start. Dziś absolwenci zmierzą się z językiem polskim

Punktualnie o 9:00 maturzyści usiądą w ławkach, by przystąpić do egzaminu dojrzałości. W pierwszym dniu matur, tradycyjnie, będzie się trzeba zmierzyć z językiem polskim na poziomie podstawowym.Język polski to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych. W formule 2023 potrwa 240 minut, a w formule 2015 uczniowie będą mieć na rozwiązanie zadań 170 minut.

świadectwo szkolne
07.05.2024 07:59 To ostatni taki rok. Ta ocena już nie będzie wpisywana na świadectwie

Nadchodzą jednak wielkie zmiany. Już w przyszłym roku szkolnym inne zasady będą obowiązywać podczas wyliczania średniej na świadectwie. Na lekcje religii uczęszcza z roku na rok coraz mniej dzieci. Spośród tych, które chodzą, tylko część faktycznie pragnie uczyć się katechezy. Inne chcą w ten sposób jedynie podnieść sobie średnią ocen na koniec roku. 

dzieci w klasie
04.05.2024 12:53 Zegarek za 1600, torebka za 4 tysiące. Rodzice prześcigają się w pomysłach na prezenty na zakończenie roku

W dniu zakończenia roku szkolnego szło się do kwiaciarni, brało jeden kwiatek i wręczało wychowawcy, gdy ten podawał świadectwo. Potem był uścisk dłoni i wakacje. Jednak w pewnym momencie coś poszło nie tak i rodzice postanowili zacząć kupować wychowawcom prezenty. Nie drobne upominki - najprawdziwsze prezenty. Oczywiście bardzo kosztowne.Nauczyciele nie chcą i nie potrzebują tych "darów". Ale niektórzy rodzice wymyślili, że biorą udział w jakiś zawodach, kto wymyśli droższy prezent, oczywiście najlepiej składkowy. W efekcie składki na zakończenie roku z niektórych klasach liczy się w setkach złotych!

dzieci w szkole
02.05.2024 15:20 Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Do wakacji wyjątkowo daleko

Do wakacji jeszcze prawie dwa miesiące, ale dzieci już z niepokojem zaglądają do kalendarza. Kiedy będzie wolne w następnym roku szkolnym? Kiedy ferie, święta, długie weekendy? Czy trzeba będzie się dużo uczyć, czy będzie sporo dni na odpoczynek?Mamy całkiem niezłe wieści dla dzieci i niekoniecznie dobre dla rodziców, już na początku roku szkolnego warto wypisać nieco urlopu. Dzieci 1 września 2024 roku nie pójdą do szkoły, a to dopiero początek!

matura w PRL
29.04.2024 10:15 5 godzin egzaminu i ustna matematyka. Matura w PRL była trudniejsza i znaczyła dużo więcej niż dzisiaj

Na kilka dni przed pierwszymi maturami absolwenci liceów na pewno drżą ze strachu o to, co znajdą w tegorocznych arkuszach egzaminacyjnych. 40, 50 czy 60 lat temu do egzaminu dojrzałości w czasach PRL podchodzili nasi rodzice albo dziadkowie. Nimi także targały silne emocje, ale dla nich matura była czymś więcej niż dzisiaj. Jak to wtedy wyglądało?W tamtych czasach nie każdy miał szansę zdawać maturę, a wiele osób kończyło swoją edukację na poziomie szkoły podstawowej. Nie tylko dlatego w PRL matura znaczyła dużo więcej niż dzisiaj. Była pewną oznaką prestiżu i niestety także częścią naturalnej selekcji, nie tylko na komunistycznym rynku pracy. Ale jak już komuś udało się zdać maturę i dostać na studia, to mógł być spokojny o zatrudnienie. Dzisiaj o takim spokoju maturzyści mogą pomarzyć.

Rodzina
29.04.2024 09:44 Ta majówka to koszmar! Nie mam jak zorganizować opieki dla dzieci

Wszystko jest fajnie, jak masz dziadków w pogotowiu, gorzej, jeśli stworzyliście rodzinę atomową, a wasi bliscy są daleko stąd. W mediach od lat obowiązuje niepisana zasada - w dni, które wszyscy chcą mieć wolne, nikt nie wypisuje urlopu, bo ktoś musi wydać gazetę albo serwis. Najbliższe dni dla rodziców okażą się koszmarem, nie tylko dla dziennikarzy, ale dla wszystkich, których "fabryka" nie staje na majówkę.Każdy, kto ma dzieci w wieku szkolnym, każdego roku przerabia ten problem, najtrudniej jest oczywiście z młodszymi uczniami, ale i potem, nie każdy rodzic może mieć spokojną głowę. Ucznia w wieku 7-10 lat zwyczajnie nie chcemy zostawiać samego w domu na tyle godzin. O wypadek nietrudno, a wolnego wziąć się nie da za każdym razem, gdy szkoła jest zamknięta.

matura
28.04.2024 14:44 Tego nie rób na maturze. Konsekwencje mogą być opłakane

Tegoroczni maturzyści już zaczynają się stresować. Do pierwszych egzaminów zostało jeszcze tylko 10 dni. Ich wynik przesądza o tym, na jakie studia się dostaną w przyszłości.Nic dziwnego, że matura to taki duży stres. Warto przypomnieć, jakie zasady panują w trakcie egzaminu, by pod wpływem emocji nie narobić sobie kłopotów.

dzieci przed szkołą
26.04.2024 15:23 Tu rok szkolny dzieli się na cztery, a nie na dwa semestry. Zgadniecie, co to za kraj?

System edukacji jest w zasadzie podobny do tego, który jest w większości Europejskich krajów. Różni się tylko tym, kiedy zaczyna się i kończy nowy rok szkolny. Obowiązek szkolny trwa natomiast do 16 roku życia, a uczniowie mają więcej zajęć praktycznych, które mogą przydać im się w dorosłym życiu.O jakim państwie mowa? Oczywiście o Australii. Tutaj dzieci zaczynają wakacje w okolicach Bożego Narodzenia. Przerw w nauce jest więcej, bo rok szkolny dzieli się na cztery, a nie na dwa semestry.

chłopiec w szkole
26.04.2024 12:56 Nie każde dziecko jest gotowe na szkołę. Wyjaśniamy, jak odroczyć obowiązek szkolny

Nie każde dziecko jest gotowe iść do szkoły wtedy, gdy nakazują to przepisy polskiego prawa. Dla takich dzieci jest przewidziane odroczenie obowiązku szkolnego. Ale żeby uzyskać dodatkowy rok na przygotowanie do kolejnego etapu edukacji, trzeba wywiązać się z kilku formalności.Ostatnim dniem na złożenie wniosku o odroczenie obowiązku szkolnego jest 31 sierpnia. Ale sam wniosek to za mało. Dziecko musi mieć odpowiednią opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej, a jej uzyskanie wymaga czasu. Koniec kwietnia to ostatni moment, żeby się o to postarać.

matka i córki
25.04.2024 09:51 Dostaniesz nawet 1500 zł na każde dziecko. Świadczenia na nowy rok szkolny - tych terminów nie możesz przegapić

We wrześniu rekordowe przelewy dla rodziców. Na początku roku szkolnego 2024/2025 niektórzy otrzymają nawet 1500 zł na każde dziecko. Podpowiadamy, jak ubiegać się o te pieniądze.Podstawowym świadczeniem dla każdego dziecka jest 800+. Od dłuższego czasu rodzice dzieci w wieku szkolnym mogą otrzymać także 300 zł na wyprawkę. Ale świadczeń związanych ze szkołą jest więcej. Na najwyższe kwoty mogą liczyć osoby samotnie wychowujące dziecko, które do szkoły dojeżdża.