Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Humory w ciąży – skąd się biorą? Jak sobie z nimi poradzić?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Humory w ciąży – skąd się biorą? Jak sobie z nimi poradzić?

Humory w ciąży – skąd się biorą? Jak sobie z nimi poradzić?
pixabay.com

Jak wytłumaczyć humory w ciąży?

Wiele kobiet skarży się na ciągłe zmiany nastroju w ciąży. Objawy te nie powinny nikogo niepokoić. Humory ciążowe to efekt burzy hormonalnej, która powoduje w ciele kobiety prawdziwą rewolucję. Kobiety spodziewające się dziecka są w tym czasie wyjątkowo emocjonalne i nadwrażliwe. Ma to związek również ze zmianami w życiu przyszłej mamy. Wiele kobiet bardzo przeżywa fakt, że od tej pory jej życie nieodwracalnie się zmieni i odtąd będą odpowiadały już nie tylko za siebie, ale również za innego człowieka. Ciąża to czas przygotowań do nowej roli, stąd wielu kobietom towarzyszy strach i niepokój związany z dzieckiem. W końcu żadna książka nie jest w stanie przygotować na to, co wydarzy się wraz z przyjściem na świat maleństwa. Dlatego też największe wahania nastroju towarzyszą kobietom, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka. Wraz z doświadczeniem, obawy są znacznie mniejsze, przez co najczęściej kobiety przechodzą ciążę spokojniej, niż za pierwszym razem. Oczywiście dużą rolę odgrywa także ogólny stan zdrowia. W przypadku kobiet, których ciąża jest zagrożona, zdecydowanie trudniej o zachowanie spokoju.

Od momentu zapłodnienia w organizmie kobiety wydzielają się hormony, które odpowiadają za humory w ciąży. Największy wpływ mają na to progesteron i estrogen, czyli dwa najważniejsze hormony ciążowe. Wraz z chwilą zapłodnienia poziom tych hormonów znacznie się zwiększa, powodując huśtawki nastrojów. Na szczęście burza hormonalna nie trwa 9 miesięcy. Kumulacja huśtawki nastrojów zdarza się na początku ciąży. W drugim trymestrze sytuacja się stabilizuje i huśtawki nastrojów nie są tak intensywne i częste jak na początku.

Wahania nastrojów w ciąży – jak sobie radzić?

Aby łatwiej przetrwać humory w ciąży potrzeba przede wszystkim odpowiedniego nastawienia. Pomocna okazuje się wiedza na temat zmian, które zachodzą w organizmie kobiety na początku ciąży. Dzięki temu przyszłe mamy mają świadomość, że ich samopoczucie nie wynika z realnych problemów, a jest efektem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Ta świadomość pozwala nieco rozładować napięcie i nabrać dystansu do wyimaginowanych problemów, które tworzą się w głowie.

Ciąża to wyjątkowy stan, dlatego warto być dla siebie szczególnie wyrozumiałą. Na zmiany nastroju pomocny będzie odpoczynek i sen. W ten sposób organizm obniży poziom stresu i zrelaksuje się. Aby zadbać o lepsze samopoczucie warto postawić na aktywność fizyczną, oczywiście bezpieczną dla kobiet w ciąży. Świetnie sprawdzą się spacery albo ćwiczenia relaksacyjne. Humor w ciąży poprawi także dobra książka albo wyjście do kina. Pomocne okażą się także spotkania z przyjaciółmi, którzy skutecznie rozładują atmosferę i wprowadzą w lepszy nastrój.

Inną metodą na poradzenie sobie z wahaniami nastroju jest pozwolenie sobie na nie. W końcu każdy człowiek ma prawo do odczuwania różnych stanów emocjonalnych, tym bardziej jeśli ma to związek z oczekiwaniem na dziecko. Kiedy wszystkie inne metody nie pomagają, warto zaakceptować huśtawkę emocjonalną. W końcu zły nastrój prędzej czy później minie.

Humory w ciąży a depresja

O ile zmiany nastrojów w ciąży nie są zazwyczaj niczym niepokojącym, to w niektórych przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalisty. Najczęściej za zły nastrój w ciąży odpowiada burza hormonalna, która zachodzi w organizmie kobiety. Dotyczy to jednak głównie pierwszych tygodni ciąży, później następuje poprawa nastroju. Bywa jednak, że zły nastrój nie mija, a wraz z upływem czasu następuje wręcz pogorszenie samopoczucia. W takiej sytuacji nie należy bagatelizować problemu, ponieważ nie musi on mieć związku ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Może się okazać, że są to pierwsze objawy depresji. W takim przypadku konieczna jest pomoc specjalisty, dlatego nie należy deprecjonować pojawiających się objawów. Niestety wciąż wiele osób tłumaczy zły nastrój ciążą, przez co nie szuka pomocy u specjalisty. Tymczasem ciąża, choć towarzyszą jej zmiany nastrojów, nie powinna wpływać na długotrwałe pogorszenie samopoczucia.

Tagi: Dziecko