Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > 10. tydzień ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:14

10. tydzień ciąży

10. tydzień ciąży
pixabay.com

10. tydzień ciąży to wciąż jej pierwszy trymestr, a zarazem połowa trzeciego miesiąca. Jest to okres bardzo intensywnych zmian zarówno u dziecka jak i u mamy.

Dziecko w 10. tygodniu ciąży

Dziecko na tym etapie osiągnęło prawdopodobnie imponujące rozmiary około 3 centymetrów długości a jego waga oscyluje wokół 4 gramów. Istnieje szansa, że przy badaniu USG, które powinno zostać wykonane w najbliższym czasie, uda się ustalić płeć maluszka, ponieważ powinno mieć już wykształcone zewnętrzne narządy płciowe – trzeba jednak pamiętać, że w tej kwestii bardzo dużo zależy od ułożenia i nie należy nastawiać się na przesadną współpracę ze strony dziecka.

To, co na pewno uda się zaobserwować, to bicie serca u płodu, które na tym etapie ciąży wynosi około 140 uderzeń na minutę – ale może również przybierać znacznie wyższe wartości, bo do 180 uderzeń na minutę.

Wiele zmienia się też w fizjonomii dziecka, przede wszystkim zaczyna ono wyglądać jak mały człowiek (10. tydzień ciąży to moment, w którym zarodek formalnie staje się płodem), składa się na to kilka czynników. Jednym z nich jest przesunięcie oczu na twarz (dotychczas były one umiejscowione po bokach głowy – jak u ptaków). Te co prawda wciąż są zamknięte, a dokładniej rzecz ujmując to powieki dziecka cały czas są zrośnięte (i zrośnięte pozostaną jeszcze kilkanaście kolejnych tygodni). Głowa – wciąż nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała – wreszcie osadzona jest na szyi, dotychczas wyrastała bezpośrednio z korpusu. Widoczne są również ręce i nogi, co prawda palce u stóp wciąż złączone są błonami, natomiast na rękach poza brakiem błon możemy zaobserwować również widoczne zgięcie łokciowe u dziecka. Zarówno nogi jak i ręce dziecka mogą już wykonywać nieskoordynowane ruchy, jednak ze względu na rozmiary maleństwa nie ma raczej szans, aby przyszła mama mogła te ruchy w jakimkolwiek stopniu odczuć.

Wiele również dzieje się wewnątrz dziecka. W 10. tygodniu ciąży bardzo intensywnie rozwija się mózg dziecka, co może być widoczne w kształcie i wypukłości jego głowy. Pęcherzyk żółciowy już zajął się produkcją żółci, a szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek i niebawem w tej funkcji zastąpi on wątrobę. Swoją morfogenezę kończą również trzustka i płuca.

Jeśli chodzi o płuca, to na ich rozwój, a raczej na rozwój ich funkcji, pozytywny wpływ będzie miało połykanie przez płód płynu owodniowego. Te czynności stymulują bowiem zarówno układ oddechowy jak i oczywiście układ trawienny.

Kobieta w 10. tygodniu ciąży

Chociaż 10. tydzień ciąży to czas, kiedy u niektórych pierworódek zaczyna być widoczne lekkie zaokrąglenie brzucha, u kobiet dla których już wcześniej urodziły raczej na pewno będzie zauważalne, że noszą pod sercem kolejne maleństwo. Nie jest to jednak rozmiar, który jakkolwiek przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Jeszcze nie. Duży wpływ na to, czy brzuszek będzie widoczny, mają mięśnie brzucha przyszłej mamy. Im silniejsze mięśnie brzucha, tym mniejsza szansa, że ciąża będzie już widoczna. Tak, u szczupłych sportsmenek łatwiej na tym etapie ukryć ciążę niż u kobiet, których mięśnie brzucha nie są szczególnie silne, bądź są osłabione (np. po poprzedniej ciąży).

10. tydzień ciąży to ostatni gwizdek na pierwsze badanie ginekologiczne i chociaż na USG kobieta powinna udać się dopiero za tydzień, to morfologię ogólną i badanie moczu z całą pewnością należy wykonać w tym momencie. Należy jednak pamiętać, że weryfikacją wyników tych badań powinien zająć się lekarz, on ocenia czy ewentualne odstępstwa od normy są czymś, co kwalifikuje przyszłą mamę do bardziej zaawansowanych badań diagnostycznych.

10. tydzień ciąży może być bardzo trudny dla kobiety, ponieważ bardzo często to właśnie na tym etapie dolegliwości związane z porannymi wymiotami i nudnościami osiągają swój punkt krytyczny. Mogą być nawet na tyle obfite i uciążliwe, że przyszła mama straci na wadze. Dlatego szczególnie ważna jest właściwa dieta wsparta odpowiednią suplementacją i regularne nawadnianie organizmu. Należy unikać produktów zakwaszających organizm, ostrych potraw i tych o niekoniecznie przyjemnym zapachu – za ich sprawą objawy mogą się jedynie nasilić.

Z nieprzyjemnych objawów, jakie mogą czekać na kobietę spodziewającą się dziecka, w tym okresie ciąży mogą pojawić się również zaburzeń wzroku – zazwyczaj objawiają się one w postaci podwójnego widzenia lub widzenia nieostrego. Te dolegliwości spowodowane są większą ilością krwi w ciele kobiety.

Wzdęcia – kolejne niedogodności przychodzą ze strony układu pokarmowego, nie są one w żaden sposób groźne dla ciąży, ale na pewno są nieprzyjemne dla przyszłej mamy. Za ich pojawienie się odpowiedzialna jest uciskająca na jelita macica oraz progesteron.

Częstym problemem kobiet w 10. tygodniu ciąży jest próchnica i jest ona ściśle z tą ciążą związana. Przez ciążę zmienia się pH w jamie ustnej kobiety na bardziej kwaśne, co naraża zęby na tę dolegliwość. Należy pamiętać, że ciąża to okres w życiu kobiety, w którym powinna szczególnie zwracać uwagę na zdrowie i higienę jamy ustnej. Warto w tym czasie odwiedzić swojego dentystę.

10. tydzień ciąży to jednak nie tylko czas, w którym objawy tejże najmocniej dają się we znaki, to również moment, w którym ryzyko poronienia bardzo mocno spada. Oczywiście dojście do tego momentu nie gwarantuje, że do poronienia nie dojdzie, ale najgorsze w tej materii już jest za kobietą.

Nie oznacza to jednak, że nie musi ona o siebie dbać. Wręcz przeciwnie, 10. tydzień ciąży to moment, w którym przyszła mama powinna szczególnie się o siebie zatroszczyć. Poza wspomnianym wcześniej dentystą, należy bardzo mocno zwracać uwagę na dietę. Absolutnie niedozwolone jest spożywanie surowizny np. warto porozmawiać z lekarzem o zalecanych suplementach – preparaty i dawki zostaną dobrane między innymi w oparciu o morfologię krwi (żelazo) oraz ewentualne upodobania kulinarne czy specjalne diety (wegetarianizm np.)

Bibliografia

Tagi: Dziecko