Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Przedszkole wprowadziło zakaz dla rodziców. Większości zrobiło się wstyd
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 13.12.2023 11:47

Przedszkole wprowadziło zakaz dla rodziców. Większości zrobiło się wstyd

Zakaz używania telefonów w przedszkolu
Fot. ShutterStock/Facebook

Szykujemy królewskie szaty i futrzaste kamizelki - Jasełka zbliżają się wielkimi krokami. To jedno z najważniejszych wydarzeń w przedszkolnym kalendarzu. Dzieci już od jesieni przygotowują choreografię, uczą się swoich ról i kolęd. To dla nich ważne, żeby tego dnia, gdy już staną na scenie, mama i tata byli z nimi i byli w pełni skupieni na ich występie. 

Z tym bywa różnie. Żeby nie psuć dziecięcych wspomnień, niektóre przedszkola wprowadziły zakaz dla rodziców i szczerze? Wszystkie placówki w kraju powinny iść za ich przykładem.

Występ dziecka to święto całej rodziny

Każdy rodzic wie, że dziecko, które uczy się roli, potrafi setki razy powtarzać swoją kwestię z Jasełek, a kolędy w domu są na stałej playliście. Dziecko przymierza strój, stara się na próbach, rodzic patrzy ze wzruszeniem na jego poczynania. I przychodzi ten wielki dzień. Bierzesz wolne, albo "zrywasz się" na 2-3 godziny z pracy, ubierasz się odświętnie i jedziesz wcześniej, żeby usiąść w pierwszym rzędzie.

Dziecko pomacha do rodzica, wchodząc na scenę, jego uśmiech będzie szeroki i co wtedy zobaczy? Jak mama czy tata nagrywają telefonem i robią zdjęcia. A co powinno zobaczyć? Szeroki uśmiech, machanie, kciuki podniesione do góry, ewentualnie łzy wzruszenia. O to, żeby maluchy miały jak najlepsze wspomnienia, zatroszczyło się jednego z przedszkoli.

Kopia – Marta L - 2023-12-13T074027.920.jpg
Pixabay

Przedszkole zakazuje rodzicom używania telefonów

Na facebookowym profilu @OjcowskaStronaMocy, jedna z użytkowniczek opublikowała zdjęcie ogłoszenia, które znalazł się w przedszkolu w Świeradowie-Zdroju, do którego uczęszcza jej dziecko. Poruszono bardzo ważny problem. Przedszkole zakazało rodzicom używania telefonów komórkowych w czasie występów dzieci.

Nie ze złośliwości, ale po to, by dzieci mogły widzieć pełne miłości uśmiechy rodziców, a nie smartphony. W nich nie znajdą otuchy. Przedszkole napisało: "Prosimy o nieużywane telefonów w czasie występów dzieci. Mali aktorzy oczekują państwa współprzeżywania. Występ będzie zarejestrowany, a wszystkie materiały zostaną państwo udostępnione". 

W końcu ktoś to głośno powiedział!

Choć post ma już kilka lat, jego treść jest wciąż aktualna. Komentujący przyznawali, że treść przedszkolnego ogłoszenia zmusza ich do refleksji. "Aż wstyd się przyznać, ale dokładnie tak było" - pisali jedni. "To dokładnie to, co nasunęło mi się po ostatnich jasełkach. Gdy popatrzyłam przez chwilę za siebie na widownię, widać było tylko telefony" - pisała inna komentująca osoba. 

"Dziękuję. Chyba coś w końcu zrozumiałem" - dodał inny komentujący. Może takie kartki powinny zawisnąć w grudniu we wszystkich placówkach? Ba, nawet w niektórych domach. Bo dzieci, potrzebują naszej uwagi na co dzień. Niezależnie od przedświątecznego pędu i naszej zajętości WAŻNYMI sprawami. Priorytetem rodzica ZAWSZE powinno być dziecko.

Czas tylko dla ciebie, kochanie

Stwórzcie swoje rytuały, które pozwolą wam lepiej zatroszczyć się o relacje z dzieckiem. Czasem to rozmowa, kiedy wrócicie do domu, a czasem te trzy minuty, kiedy budząc rano dziecko, położysz się koło niego, przytulisz je i powiesz, jak bardzo je kochasz. Bądź dostępnym rodzicem nie tylko od święta, ale te ważne momenty celebruj szczególnie. 

Przyjdź wcześniej i usiądź z przodu, nie po to, żeby mieć jak najlepszy kadr, ale jak najlepszy widok. Uśmiechaj się, klaszcz, reaguj żywiołowo, jeśli trzeba - podpowiedz zapomniany fragment tekstu. Niech dziecko wie, że jesteś tam dla niego, niech poczuje, że jest najważniejsze. Nie zapomnij pogratulować mu występu i mocno go uściskać. Tak właśnie rodzi się ta prawdziwa Magia Świąt!

Zobacz także:

Mikołajek w tym roku nie będzie! Dzieci są mądrzejsze od rodziców

Czarodziejskie podróże, czyli prezenty na święta dla szkolniaka. Twoje dziecko je pokocha

Najtrudniejszy do obdarowania. Co dać pod choinkę nastolatkowi? Podpowiadamy

10 gier planszowych na świąteczne wieczory w rodzinnym gronie
gry planszowe na prezent Rebel
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą dla wielu z nas okazją do spotkań z najbliższymi. Przy wspólnym stole zasiądą przedstawiciele różnych pokoleń, by wspólnie celebrować ten wyjątkowy czas. To świetna okazja, by lepiej się poznać i zintegrować, a w rezultacie jeszcze bardziej do siebie zbliżyć.Jeśli potrzebujesz rozrywki odpowiedniej dla osób w różnym wieku, która świetnie sprawdzi się podczas rodzinnych rozgrywek (od święta, ale nie tylko!), wybierz nowoczesne gry planszowe. Pozwolą one na spędzenie wartościowego czasu z najbliższymi, świetnie sprawdzą się też jako elegancki prezent. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy 10 najpopularniejszych tytułów – zarówno wśród nowości, jak i współczesnych klasyków. Poniżej znajdziesz listę wraz z krótkimi opisami. 
Czytaj dalej
To może być fałszywa ciąża. Taki test powinien wylądować w koszu
Zalany test ciążowy
Gdy planujemy macierzyństwo, co i rusz kupujemy testy ciążowe. Czasem w drogeriach, a czasem w aptekach – wydaje się, że te "apteczne” są może lepsze. Zwykle nie poprzestajemy na jednym teście, bo żeby zajść w ciążę potrzeba zwykle trochę czasu i cierpliwości.A więc kupujemy test. Zamykamy się w łazience i – do dzieła. Wykonanie testu jest łatwe, a odczytanie wyniku też nie powinno przysparzać trudności. Jedna kreska to wynik negatywny, dwie – pozytywny. Ale na teście ciążowym mogą także pojawić się inne znaki i warto wiedzieć, o czym świadczą. 
Czytaj dalej