Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Ten lekarz ostatnio widział odrę 30 lat temu. Teraz jest przerażony
Marta Uler
Marta Uler 07.05.2024 11:40

Ten lekarz ostatnio widział odrę 30 lat temu. Teraz jest przerażony

Wysypka na skórze dziecka
Fot. Shutterstock/KaterynaSypailova

Ta zapomniana choroba powraca i to jest fakt. Przez wiele lat nie mówiono o niej ani słowa, ponieważ – nie było o czym. Teraz lekarze mogą nawet mieć problemy z jej prawidłowym rozpoznaniem.

Najgorsze jest to, że odra, bo o niej mowa, zagraża nawet osobom zaszczepionym. Przyjęcie szczepionki, jak się okazuje, to jeszcze nie wszystko.

Zapomniana choroba? Odra wraca

Odra, jeszcze kilkadziesiąt lat temu, była "normalną” chorobą wieku dziecięcego, mniej więcej tak, jak dzisiaj ospa. Chorowała większość dzieci. Ale kiedy wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze, zaczęliśmy ją opanowywać. Szczepionkę opracowano w 1963 r., a w Polsce, obowiązkowo, szczepi się dzieci od 1975 r.

Obserwujemy jednak wyraźny wzrost zachorowań. W ostatnich tygodniach, jak podaje RMF FM, odnotowano ponad 100 przypadków. To 3 razy więcej, niż w całym 2023 r.: “Większość osób, które zachorowały, nie była w ogóle szczepiona przeciwko odrze” – mówi krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii, prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz. ”Mamy też część osób, które były szczepione pojedynczą dawką”.

Pediatra zaniepokojony powrotem odry

Lekarz pediatra, Wojciech Feleszko, na swoim profilu na Instagramie, alarmuje: "Ostatni raz widziałem dziecko chore na odrę, 30-35 lat temu. Ale mam złą wiadomość – w ciągu ostatnich tygodni, przybywa dzieci chorych na odrę”. 

Przez to, że odra praktycznie nie występowała, lekarze stracili czujność: "Prawie nie umiemy jej rozpoznawać” – mówi doktor. Przypomina podstawowe objawy:

  • kaszel, katar,
  • zapalenie spojówek,
  • drobnogrudkowa wysypka rozlana na całym ciele.

Odra – objawy i możliwe powikłania

Objawy występują po 10-12 dniach od zakażenia. Jeszcze zanim pojawi się wysypka, dziecko może mieć pogorszone samopoczucie. Gorączka w przebiegu odry jest bardzo wysoka, nawet do 41 st. C. W jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone zaczerwienieniem (plamki Koplika). Choroba dotyka głównie dzieci w wieku od 7 do 9 lat, ale także ich rodziców. 

Jak czytamy na stronie szczepienia.pzh.gov.pl: "U jednego na trzech chorych dochodzi do rozwoju powikłań. Są one szczególnie częste wśród dzieci do 5 lat i dorosłych powyżej 20 lat. Najczęściej dochodzi do zapalenia ucha środkowego, które prowadzi do utraty słuchu (7-9 proc. dzieci), biegunki (8 proc. chorych), zapalenia płuc (1-6 proc. chorych), zapalenia wątroby lub ostrego zapalenia mózgu mogącego prowadzić do obrzęku mózgu (1 na 1000-2000 chorych)”.

Jak chronić się przed odrą?

Zaszczepiłaś dziecko przeciwko odrze i sądzisz, że to nie twój problem? Okazuje się, że wcale nie jest to takie proste. Doktor Feleszko mówi: "Niestety, nie wszystkie zaszczepione dzieci są chronione przed odrą. Dzieje się tak dlatego, że nasz układ immunologiczny nie u wszystkich jednakowo dobrze odpowiada na szczepionkę”.

I jeżeli nasze dziecko nie odpowiedziało prawidłowo na szczepionkę, a w jego otoczeniu znajdzie się osoba chora na odrę, ono także może zachorować. "Gorąco zachęcam do tego, byście pomyśleli o tym, czy zaszczepiliście swoje dziecko, i czy w najbliższym waszym otoczeniu nie ma przypadków odry” – mówi pediatra.

Przypomnijmy, że w Polsce dzieci powinny być obowiązkowo zaszczepione przeciwko odrze dwa razy. Pierwszą dawkę podaje się w 13. miesiącu życia, a drugą – gdy dziecko skończy 5 lat. "W przypadku odry, największą skuteczność uzyskujemy, gdy mamy komplet szczepień, czyli dwie dawki szczepionki” – podkreśla prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Zobacz także:

Groźna choroba dziecięca atakuje w Europie. Wśród ofiar śmiertelnych także dorośli

Epidemia odry u dzieci. Jest pierwsza ofiara tej groźnej choroby

WHO i GIS apelują o uzupełnienie szczepień przeciwko odrze. Tak źle dawno nie było