Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Gdzie są laptopy dla czwartoklasistów? Wielka porażka ministerstwa
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 14.09.2023 13:22

Gdzie są laptopy dla czwartoklasistów? Wielka porażka ministerstwa

kiedy uczniowie dostaną laptopy
fot. Shutterstock/ Gorodenkoff

O laptopach dla 4-klasistów głośno było przez całe wakacje. Od początku września dzieci chodzące do 4 klas i ich rodzice czekają na obiecany sprzętu. Kiedy laptopy trafią wreszcie w ręce uczniów? Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało stronę internetową, na której działa specjalna wyszukiwarka. Sprawdzamy, czego można się z niej dowiedzieć.

 

Ministerstwo Cyfryzacji informuje

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło stronę internetową Laptop dla ucznia (laptopdlaucznia.gov.pl). Znajdują się na niej informacje o programie, w ramach którego uczniowie dostają sprzęt. Są specjalne lekcje dla uczniów. Można pobrać darmowe, bezpieczne oprogramowanie i rozwijania zainteresowań. Można znaleźć poradnik dla rodziców. Ale to nie wszystko. 

Na stronie między innymi można sprawdzić status dostawy laptopa do danej szkoły. Przygotowano w tym celu specjalną wyszukiwarkę. Postanowiliśmy skorzystać z tego narzędzia, aby zobaczyć, jakie informacje otrzymamy. 

Wyszukiwarka znajduje się na stronie głównej (jest widoczna po przewinięciu ekranu w dół). Opatrzona jest nazwą: “Sprawdź, gdzie jest twój laptop”. Wpisujemy dane przykładowej szkoły i próbujemy się dowiedzieć, kiedy dotrze do nas sprzęt. 

Wyszukiwarka działa szybko. Ale jeśli spodziewacie się, że poda konkretne daty, to możecie się rozczarować. 

Odpowiedź, którą otrzymaliśmy, brzmi: laptop w drodze do twojej szkoły.

laptop kiedy przyjdzie.jpg

 

Kiedy czwartoklasiści otrzymają laptopy - na jakim jesteśmy etapie?

Wyszukiwarka podaje ogólne informacje, bez konkretów. W zakładce “Baza wiedzy” na wspomnianej stronie znaleźliśmy informację o statusach, które mogą pojawić się w tym narzędziu.  

Korzystający z wyszukiwarki, w zależności od wybranej szkoły, mogą otrzymać cztery komunikaty:

droga laptopa.jpg

No właśnie. Niech was nie zmyli komunikat “Laptop w drodze do Twojej szkoły”. Oznacza on jedynie podpisana umowa na jego dostarczenie. Nie wskazuje na to, że kurier już czeka u drzwi placówki. Jedną fajną opcją jest to, że wiemy, jaki sprzęt trafi do konkretnej szkoły.

Wyszukiwarka podaje ogólniki

Zamierzających skorzystać z wyszukiwarki zachęcamy, aby się nie zniechęcali. System nie zawsze od razu znajduje interesującą nas szkołę. Czasem trzeba pokombinować, wpisując dane placówki. 

Przy naszych testach okazało się, że jedna ze szkół ze Śląska wyskakuje nie pod nazwą miejscowości, ale gminy (trzeba było wpisać ją w polu “miejscowość”). Ale to i tak mały problem. Koleżanka z redakcji nadal próbuje znaleźć w narzędziu szkołę swojego synka. Do tej pory trafiła jedynie na komunikat: 

laptopy błąd systemu.jpg

Nie jesteśmy pewni, czy warto było wydawać pieniądze podatników, na takie narzędzie. Może wystarczyło sprawnie przygotować cały program? Wtedy wszyscy czwartoklasiści od września siedzieliby przed nowym sprzętem, a nauczyciele mieli opracowane lekcje z jego użyciem. 

A tak – mamy w szkole to, co zawsze. Cyfryzacja jest jeszcze w drodze do naszych szkół.

Zobacz też:

Laptopy w szkole szybciej niż planowano 

Laptopy dla 4 klas – te szkoły dostaną je jako pierwsze  

Czy trzeba składać wniosek na o laptop dla czwartoklasisty? Wszystko, co musisz wiedzieć

Tagi: lekcje Szkoła