portalparentingowy.pl
Laktator elektryczny – co to jest, jak działa i dlaczego warto go wybrać?

pixabay.com

Laktator elektryczny – co to jest, jak działa i dlaczego warto go wybrać?

4 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Laktator elektryczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem i popularnością wśród młodych mam. Dzięki niemu kobiety, które nie mogą karmić piersią, mają możliwość szybko i sprawnie ściągać pokarm, a nawet pomóc w przywrócen

Laktator elektryczny – co to jest?

Laktator elektryczny jest urządzeniem stworzonym  do odciągania pokarmu z piersi. Dzięki temu kobiety, które są zmuszone karmić dziecko butelką, mogą szybko i bezboleśnie odciągnąć pokarm. Laktatory elektryczne jak sama nazwa wskazuje zawierają moduł elektryczny przez co są zasilane na prąd. Dzięki temu do ich stosowania nie potrzeba siły, ponieważ pokarm ściąga się automatycznie. Laktatory elektryczne można podzielić na dwa typy, czyli laktatory jednofazowe oraz dwufazowe. Laktatory jednofazowe są stosowane rzadziej, ponieważ odwzorowują jedynie fazę głębokiego i co za tym idzie powolnego ssania, przez co ściąganie pokarmu trwa znacznie dłużej. Częściej można spotkać laktatory elektryczne dwufazowe, które  świetnie potrafią odwzorować odruch ssania niemowlaka, a więc zarówno fazę płytkiego i szybkiego ssania, jak i głębokiego i powolnego ssania. Dzięki temu odciąganie mleka trwa krócej i jest znacznie bardziej efektywne. Co więcej, laktatory elektryczne w przeciwieństwie do modeli manualnych posiadają regulację siły ssania, dzięki czemu młoda mama może samodzielnie dostosować częstotliwość pracy laktatora do własnych potrzeb.

Laktator elektryczny – jak działa?

Laktator elektryczny w przeciwieństwie do ręcznego działa automatycznie, dlatego nie wymaga żadnego wysiłku fizycznego. Wystarczy przystawić do piersi jego część nazywaną lejkiem i włączyć laktator. Elektryczne modele posiadają dodatkowe funkcje, które stanowią ułatwienie i zwiększają komfort użytkowania. Mowa o regulacji poziomu oraz siły ssania oraz funkcji pompowania mleka z obydwu piersi jednocześnie. Oczywiście w zależności od konkretnego modelu, laktator będzie posiadał różne funkcje, dlatego przed zakupem warto wziąć pod uwagę wszystkie możliwe opcje, aby wybrać model, który najlepiej odzwierciedli nasze potrzeby.

Laktator elektryczny – dlaczego warto go wybrać?

Największą przewagą laktatora elektrycznego nad ręcznym jest łatwość i wygoda korzystania. Odciąganie pokarmu ręczne może na dłuższą metę być męczące, dlatego modele elektryczne stanowią świetną alternatywę. Laktator elektryczny jest szczególnie przydatny w sytuacji, gdy kobieta nie może karmić piersią i jest zmuszona regularnie i często odciągać pokarm. W takim przypadku modele elektryczne będą bardzo wygodnym rozwiązaniem, dlatego, że nie wymagają żadnego wysiłku fizycznego, można regulować siłę ssania, dzięki czemu pokarm ściąga się szybciej i bezboleśnie. Co więcej, na rynku można spotkać modele, które pozwalają na ściąganie pokarmu jednocześnie z dwóch piersi, co także skraca czas odciągania mleka. Laktator elektryczny będzie przydatny również w sytuacji, gdy młoda mama boryka się z problemem nadmiaru albo zastoju pokarmu. Odciągając pokarm nie tylko można uniknąć bolesnych obrzęków i wycieków, ale również można zapobiec powstawaniu stanów zapalnych piersi. Laktator elektryczny może również pomóc dziecku ssać pierś. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem ściągania pokarmu brodawka zostaje zmiękczona, co ułatwia karmienie piersią.

Laktator elektryczny czy ręczny?

Wiele osób zastanawia się czy wybrać laktator elektryczny czy ręczny. Decyzja powinna zależeć przede wszystkim od tego, jak często będziemy korzystać z laktatora. Jeśli urządzenie będzie wykorzystywane sporadycznie, jedynie w wyjątkowych sytuacjach lepiej wybrać model manualny. Choć nie jest on tak wygodny jak laktator elektryczny to jest znacznie tańszy, dlatego o ile nie ma potrzeby częstego korzystania, nie ma sensu kupować znacznie droższego modelu. Zaletą laktatora manualnego jest również fakt, że jest on niezwykle cichy, przez co nie trzeba się obawiać, że może obudzić dziecko. Niestety, modele elektryczne pracują dość głośno, co może stanowić pewne utrudnienie. Jeśli jednak laktator jest przyrządem z którego musimy korzystać regularnie, zdecydowanie lepiej sprawdzi się model elektryczny. Powodem jest komfort użytkowania. Laktator elektryczny nie wymaga wysiłku, przez co odciąganie mleka jest łatwiejsze i znacznie bardziej wygodne. Dodatkowo, modele elektryczne pozwalają znacznie szybciej odciągnąć pokarm, dzięki czemu można zaoszczędzić czas. Zaletą są również dodatkowe funkcje, których nie znajdziemy w modelach manualnych. Dlatego też jeśli nie możemy karmić piersią i odciąganie pokarmu jest koniecznością, zdecydowanie lepiej postawić na model elektryczny. Mimo, że będzie on droższy od laktatora ręcznego, w przypadku częstego korzystania z pewnością sprawdzi się lepiej.

Martyna TrębaczAutor

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Maseczki dla niemowląt

Niemowlę

Rodzice ostrzegają przed maseczkami dla niemowląt. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Czytaj więcej >
Dieta: kobiety karmiącej piersią

Niemowlę

Dieta mamy karmiącej piersią - co jeść, a czego absolutnie unikać?

Czytaj więcej >
Kolka: skuteczne metody na pozbycie się problemu

Niemowlę

Kolka u niemowląt - skuteczne i sprawdzone sposoby, które pozwolą rozwiązać problem

Czytaj więcej >
dziecko z butelką

Niemowlę

Prawidłowa higiena butelek dla niemowląt

Czytaj więcej >
Niemowlę: metody na uspokojenie

Niemowlę

Jak uspokoić niemowlę? Nie tylko smoczek może pomóc, przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów

Czytaj więcej >
Kolor: oczu dziecka, przewidywanie

Niemowlę

Czy da się przewidzieć kolor oczu dziecka?

Czytaj więcej >