Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > 16. tydzień ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:14

16. tydzień ciąży

16 tydzień ciąży
pixabay.com

16. tydzień ciąży to końcówka 4. miesiąca, początek drugiego trymestru. Dziecko w łonie mamy powinno osiągnąć rozmiar 11-12 cm i wagę około 100 gramów. To rozmiar mniej więcej jabłka. Albo tabliczki czekolady.

Dziecko w 16. tygodniu ciąży

Dla dziecka 16. tydzień ciąży to okres ciągłej gimnastyki płodu. Dziecko praktycznie nie przestaje się ruszać. Będzie próbowało podnosić główkę, będzie wymachiwać rękami i nogami i może się wiercić. Niektóre mamy twierdzą, że to właśnie w 16. tygodniu po raz pierwszy poczuły ruchy dziecka w brzuchu. Jest to możliwe, choć ze względu na stosunkowo dużą ilość płynu owodniowego i niewielki rozmiar płodu mało prawdopodobne. Chociaż jest ogromna szansa, że ruchy malca będą wyczuwalne w ciągu najbliższych 4 tygodni. W związku z ruchem należy również wspomnieć o pojawieniu się u dziecka odruchów błędnikowych, które pomogą mu w odpowiednim czasie przyjąć właściwą pozycję do porodu.

Ta szalona wręcz aktywność dziecka ma za zadanie wzmacnianie mięśni i stawów. Wzmacnia się też szkielet dziecka – kości dziecka zaczynają bowiem zatrzymywać wapń (dobrze, by przyszła mama dostarczała go w odpowiedniej ilości). Ręce i nogi dziecka są już w pełni ukształtowane – wykonując wspomniane wcześniej ruchy maluszek może zginać ręce w łokciach, nadgarstkach, a także prostować kolana.

Rozwijają się też zmysły dziecka. 16. tydzień to ciąg dalszy rozwoju zmysłu słuchu, niekoniecznie jest to moment, żeby rozmawiać z brzuszkiem, ale jest szansa, że maluch już odbiera sygnały, takie jak szum w jelitach mamy lub bicie jej serca.

W 4. miesiącu ciąży dziecko ćwiczy też bardzo intensywnie układ pokarmowy i oddechowy. Robi to w zasadzie jednocześnie połykając duże ilości płynu owodniowego i wydalając je częściowo co około 40-45 minut. Dzięki temu ćwiczeniu aktywizuje zarówno płuca jak i jelita.

Płód wyglądem fizycznym przypomina już noworodka i choć jego skóra jest przezroczysta i pomarszczona, już niedługo zacznie się pod nią zbierać tkanka tłuszczowa, dzięki której zacznie wyglądać tak, jak powinna.

Kobieta w 16. tygodniu ciąży

16. tydzień ciąży to bardzo często mówiąc krótko dla kobiety okres przysłowiowego „żyć nie umierać”. Będzie miała ona bardzo dużo energii i stosunkowo niewiele dolegliwości, które w ciąży skutecznie utrudniają cieszenie się oczekiwaniem na macierzyństwo. Czego zatem może spodziewać się przyszła mama?

Krwawienie z nosa – jest to efekt uboczny spowodowany tym samym, co nadmierna energia u przyszłej mamy. Za sprawą progesteronu i estrogenu zwiększa się poziom ukrwienia organizmu kobiety, a to może prowadzić do obrzmienia śluzówki, co z kolei może powodować krwawienia z nosa. Spokojnie, nie wiąże się to z dużą czy niebezpieczna utratą krwi. Chociaż jeżeli krwawienie nie chciałoby ustać, to należy skontaktować się z lekarzem

Obrzmiała śluzówka może powodować tez problemy z oddychaniem – problemy mają naturę mechaniczną, ciężej jest złapać powietrze przez obrzęk tego typu. Na problemy z oddechem może też wpływać spowodowane przez hormony gromadzenie się płynu w płucach. Niewielkie problemy z oddechem prawdopodobnie będą towarzyszyć kobiecie do końca ciąży.

W 16. tygodniu ciąży można spodziewać się coraz większych upławów. Objaw cokolwiek nieprzyjemny, lecz nie jest to coś co w jakikolwiek sposób zagraża ciąży, tak naprawdę śluz i wydzielina chronią kanał rodny przez infekcjami. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w zapas wkładek higienicznych – pod warunkiem, że będą one gwarantowały odpowiednią przewiewność.

Może zdarzyć się, że kobieta będzie odczuwała fale gorąca przetaczające się przez jej ciało, wynikają one ze zwiększonej ilości krwi krążącej w krwioobiegu a także działania hormonów (wspomniane wcześniej estragon i progesteron). Hormony są również odpowiedzialne za znaczny wzrost libido, jaki może towarzyszyć początkom drugiego trymestru. Nie wolno zapominać, że jeśli lekarz prowadzący nie widzi i nie sygnalizuje żadnych przeciwskazań, wówczas współżycie jest nie tylko dozwolone a wręcz pożądane.

Do objawów, które mogą pojawić się w 16 tygodniu ciąży, ale raczej nie będą szczególnie silne, zaliczamy: osłabienie dziąseł, ból w plecach, zaparcia czy problemy z koncentracją.

USG wykonywane w drugim trymestrze czeka przyszłą mamę dopiero za miesiąc – wykonywane jest bowiem po 20. tygodniu ciąży – tzw. połówkowe. Można natomiast skonsultować wykonanie testu AFP, które daje możliwość wykrycia wad płodu takich jak zespół Downa lub rozszczepu kręgosłupa.

16. tydzień ciąży to moment, w którym warto już przestawić się na spanie na lewym boku, rozmiar brzuszka, który powinien być już nieco zaokrąglony uniemożliwi spanie na nim, a spanie na plecach może blokować przepływ krwi u mamy. Spanie na boku jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem zarówno dla mamy jak i dziecka.

Bibliografia

Tagi: Dziecko