portalparentingowy.pl
41. tydzień ciąży

pixabay.com

41. tydzień ciąży

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Po skończonym 40. tygodniu ciąży czas na tydzień 41. Możesz być już zirytowana, ale twoje emocje podziela wiele innych zniecierpliwionych czekaniem mam. Bardzo dużo dzieci robi psikusa i wydłuża czas oczekiwania na siebie.

Dziecko osiągnęło już masę i długość urodzeniową. Będą to bardzo indywidualne parametry, ale powinny mieścić się w przedziale 52-58 centymetrów długości i 2800-3700 gramów wagi.

Dziecko w 41. tygodniu ciąży

Malec jest już przygotowany do powitania się ze światem. Jego wędrówka w stronę kanału rodnego jest już praktycznie zakończona. Wszystkie narządy, organy czy funkcje życiowe są przećwiczone w przyjaznym środowisku i gotowe do przetestowania w realnym świecie. W brzuchu mamy nie ma miejsca na swobodne obracanie się, a nawet zwykłe kopnięcia mogą stanowić spory problem, dlatego będą zdarzały się bardzo sporadycznie, co nie znaczy, że zanikną całkiem. Jeśli ciężarna nie czuje ruchów dziecka a to nie reaguje na zaczepki mamy – powinna natychmiast udać się do szpitala.

Kobieta w 41. tygodniu ciąży

Niestety forma kobiety w 41. tygodniu ciąży daleka jest od optymalnej. Brzuch osiągnął już naprawdę spory rozmiar i utrudnia dosłownie każdy aspekt życia codziennego. Nasilają się problemy ze snem wywołane hormonami, rozmiarem brzucha, ale i koniecznością nadzwyczaj częstego odwiedzania toalety. Parcie na pęcherz będzie niemiłosierne. Jeśli w ciąży kobiecie puchły nogi – teraz się to nie poprawi, pozostaje jedynie pocieszać się tym, że do porodu odliczamy już tylko dni, nie tygodnie. Ta świadomość może pomóc, ponieważ wiele przyszłych mam odczuwa na tym etapie zdenerwowanie, zniecierpliwienie i ogólny niepokój przedłużającą się ciążą. Spokojnie, mamy XXI wiek, lekarze wiedzą co robią. Warto jest mieć umówioną wizytę u ginekologa na połowę tego tygodnia. Czasem okazuje się, że rozwarcie jest już na tyle duże, że pomimo braku czynności skurczowej zaleca się wizytę w szpitalu w celu urodzenia dziecka.

Objawy porodu

Wiele kobiet obawia się, że przegapi początek akcji porodowej. Nie jest to takie proste.

  1. Jednym z najczęstszych objawów porodu są skurcze. Warto zainstalować sobie aplikację liczącą skurcze i podpowiadającą czy to już czas. Ważne jest to, że nie trzeba jechać do szpitala od razu, gdy poczuje się skurcze. Należy śledzić ich intensywność.

  2. Może się stać również tak, że w pierwszej kolejności odejdą wody. Nie jest to objaw, który da się z czymkolwiek pomylić, ponieważ nie jest to lekkie kropienie, a prawie wodospad wód płodowych – w tym wypadku należy natychmiastowo jechać do szpitala.

Czy 41. tydzień to już ciąża przenoszona?

Ciąże trwające 41 lub nawet 42 tygodnie są bardzo częstym zjawiskiem. Jedynie 5 procent dzieci rodzi się w obliczonym przez lekarza terminie. Ciekawym jest, że nawet połowa ciąż wkracza w 10. miesiąc dojrzewania. Jeżeli ciąża przedłuża się ponad 42 tygodnie, uważa się ją za przenoszoną. Co to właściwie oznacza? Przenoszona ciąża może spowodować tymczasową suchość skóry dziecka po urodzeniu. Skutkami suchej skóry często jest pękanie, łuszczenie, delikatnie marszczenie. Dzieje się tak dlatego, że ochronna maź płodowa zanikła kilka tygodni wcześniej. Często u dzieci „po terminie” można zaobserwować dłuższe paznokcie u rąk i stóp oraz dłuższe włosy. Prawdopodobnie lanugo, czyli meszek płodowy, zdążyło już w całości zaniknąć. Dzidziuś po porodzie w 41. tygodniu ciąży może być bardziej żwawy niż dzieci urodzone w terminie – inne zachowanie wynika z jego większej dojrzałości. 

Wywołanie porodu w 41. tygodniu ciąży

Ciąża przenoszona w 41. tygodniu ciąży może oznaczać mniej efektywną pracę łożyska, co wiąże się ze zmniejszonym przepływem płynu owodniowego. 41. tydzień ciąży oznacza częstsze wizyty kontrolne u ginekologa, aby monitorować czy macica jest nadal bezpiecznym miejscem dla małego człowieka. Jakiekolwiek oznaki, że ciąża trwa już za długo są podstawą do porodu indukowanego. Indukcja porodu ma za zadanie naturalne wywołanie akcji porodowej. Obecne wytyczne mówią o tym, że procedurę indukcji rozważa się, jeśli poród opóźnia się o 10 dni od planowanego terminu.

Aby skutecznie wywołać poród należy doprowadzić do skurczów macicy oraz zadbać o odpowiednie rozwarcie szyjki macicy, a te zachodzą pod wpływem hormonów takich jak oksytocyna oraz prostaglandyna.

Oksytocyna, czyli hormon odpowiedzialny za skurcze macicy, podawany jest w formie dożylnej kroplówki ze sztucznym hormonem, prostaglandyna przyspieszająca rozwieranie się szyjki macicy podawana jest dopochwowo w formie żelu.

Istnieją również naturalne metody przyspieszenia akcji porodowej i na wielu forach można przeczytać wiele różnych, niekoniecznie zakorzenionych w faktach informacji. Dlatego spieszymy z informacją, że czynnikiem zwiększającym poziom oksytocyny we krwi jest stosunek seksualny.

Dobra wiadomość w 41. tygodniu ciąży jest taka, że twój wymarzony dzidziuś może się teraz zjawić w każdym momencie. 

undefined

Bibliografia

  • https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/41-tydzien-ciazy-aa-VRP2-t4fL-VgsE.html#dolegliwosci\_41tydzien

  • https://mamotoja.pl/tydzien-41,ciaza-kalendarz,r6.html

  • https://plodnosc.pl/kalendarz-ciazy/41-tydzien-ciazy/

Tagi:

Jan HyllaAutor

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Domowe sposoby na zgagę w ciąży. Jak pozbyć się problemu?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy w ciąży można jeść parmezan? Odpowiadamy

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść kiwi w ciąży?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy kobiety czują moment zapłodnienia? Pierwsze objawy ciąży można łatwo pomylić

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka. Ma bardzo smutną symbolikę

Czytaj więcej >