Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Bajki dla niemowląt – jakie wybrać?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:15

Bajki dla niemowląt – jakie wybrać?

Bajki dla niemowląt – jakie wybrać?
pixabay.com

Bajki dla niemowląt do czytania

Bajki dla niemowląt są świetnym sposobem na spędzanie czasu z maluchem. Lista zalet, które płyną z czytania dzieciom od pierwszych dni życia, jest naprawdę długa. Choć mogłoby się wydawać, że niemowlaki niewiele rozumieją z czytanych opowieści, to w rzeczywistości ma to ogromny wpływ na ich mowę i rozwój emocjonalny. W przypadku niemowlaków zaleca się czytanie minimum 20 minut dziennie. Choć mogłoby się wydawać, że dziecko niewiele skorzysta z lektury, to w rzeczywistości ma to duży wpływ na ich rozwój, przyczynia się również do budowania ich poczucia własnej wartości. Dodatkowo czytanie niemowlakowi odgrywa dużą rolę w budowaniu więzi z rodzicami, co zaprocentuje w przyszłości. Wielu specjalistów zaleca, aby czytanie bajek rozpocząć jeszcze w czasie ciąży, gdy dziecko jest jeszcze w brzuchu matki. Maluch będący w wodach płodowych już rozpoznaje głos rodzica, dzięki czemu po urodzeniu, słysząc ponownie ten sam głos, będzie czuł się bezpieczniej. Dzieci, którym rodzice czytali w czasie ciąży, znacznie lepiej reagują na bajki czytane w okresie niemowlęcym i późniejszym, ponieważ zapamiętały tamten rytuał. Dlatego czytanie bajek zakodowało się w ich psychice jako coś przyjemnego i dającego poczucie bezpieczeństwa. Choć dziecko nie rozumie jeszcze słów to na podstawie głosu jest w stanie rozpoznać emocje rodzica. Dzięki temu właśnie czytanie bajek może być świetnym sposobem na wyciszenie i uspokojenie niemowlaka, co może skutkować zaśnięciem. W czasie czytania bajek głos rodzica staje się cieplejszy i znacznie spokojniejszy. Jak się okazuje ma to bardzo korzystny wpływ na rozwój emocjonalny niemowlaka, który słysząc kojący głos rodzica czuje się kochany i otoczony opieką. W ten sposób tworzy się między dzieckiem a rodzicem wyjątkowa więź, która wraz z upływem czasu będzie się zacieśniać i rozwijać.

Trzeba pamiętać, aby bajki były dopasowane do wieku, dlatego w przypadku niemowlaków najlepiej sprawdzą się krótkie opowiadania. Świetnie sprawdzą się także rymowanki, które powtarzane wielokrotnie zapadną w pamięć, przez co maluch po pewnym czasie będzie je kojarzył. Bajki dla niemowląt powinny także spełniać wymogi wizualne. W końcu dziecko zwróci największą uwagę na wygląd książeczki, dlatego ważne jest w jaki sposób jest wydana i co przedstawia. W przypadku niemowlaków najlepiej sprawdzą się bajki kontrastowe, których poszczególne elementy z łatwością dostrzeże nawet niemowlak.

Bajki dla niemowląt do opowiadania

Bajki dla niemowląt nie muszą być czytane, równie dobrze sprawdzi się forma opowiadana. W każdej wolnej chwili można puścić wodze fantazji i stworzyć niepowtarzalną historię, która zaciekawi malucha. Bajka opowiadana z prawdziwym przejęciem z pewnością zainteresuje niemowlaka i pozwoli nie tylko skupić jego uwagę, ale także świetnie wpłynie na jego nastrój i pozwoli się odprężyć. Udowodniono, że opowiadanie bajek niemowlakom pozwala poszerzyć jego tzw. bierny zasób słownictwa. Dzięki temu, kiedy dziecko zacznie mówić, będzie miało znacznie większy zasób słów, niż mogłoby się wydawać.

Bajki dla niemowląt do oglądania

Niektórzy rodzice zadają sobie pytanie czy lepiej czytać bajki czy też je oglądać. Eksperci zgodnie twierdzą, że oglądanie bajek w pierwszych 2 latach życia jest niewskazane. Oczywiście oglądanie bajek w niewielkich ilościach nie będzie miało bardzo negatywnego wpływu na jego rozwój, jednak zaleca się, aby przez pierwsze 24 miesiąca malucha omijać oglądanie bajek w telewizji czy na laptopie. Zdecydowanie najlepsze dla niemowlaka jest słuchanie bajek. Po upływie 2 lat można stopniowo przyzwyczajać dziecko do oglądania kreskówek, jednak trzeba pamiętać, jak ważne jest dostosowanie ich do wieku dziecka. Istotne jest także, aby ustalić limit czasowy, tak by dziecko nie siedziało zbyt długo przed ekranem telewizora czy laptopa.

Tagi: Dziecko