Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Czy ciężarna ma pierwszeństwo w kolejce w sklepie? Oto co mówi prawo
Marta Uler
Marta Uler 18.12.2023 10:23

Czy ciężarna ma pierwszeństwo w kolejce w sklepie? Oto co mówi prawo

Kobieta w ciąży w kolejce
Fot. Shutterstock

Ciążą to wyjątkowy czas, w którym kobiecie trudniej jest wykonać wiele codziennych czynności. Czasem sprawy tak proste, jak kupienie kilku potrzebnych rzeczy w sklepie, może nastręczać sporych problemów. 

Choć nad sklepowymi kasami często znajdują się informacje o tym, że ciężarne są obsługiwane w pierwszej kolejności, zdarza się, że pozostali klienci w ogóle tego nie respektują. Swobodnie ustawiają się do tych kas i udają, że nie widzą okazałego brzucha pani, która stoi za nimi. 

Jak powinny być obsługiwane kobiety w ciąży?

Zgodnie z prawem, tylko w przychodniach i aptekach jest obowiązek obsługiwania kobiet w ciąży poza kolejnością. Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl: 

Kobieta w okresie ciąży ma prawo do korzystania poza kolejnością:

  • ze świadczeń opieki zdrowotnej,
  • z usług farmaceutycznych w aptekach.

A jak ta sytuacja wygląda w innych miejscach? Jeśli chodzi o sklepy, urzędy, czy środki komunikacji miejskiej, teoretycznie, nie ma już obowiązku traktowania ciężarnych w sposób uprzywilejowany. Mimo wszystko, w wielu miejscach, znajdują się informacje o tym, że kobiety w ciąży obsługiwane są poza kolejnością.

@ddtvn "Ciąża to nie choroba". Jak traktujemy przyszłe mamy w sklepowej kolejce? Cały materiał znajdziecie na dziendobry.tvn.pl 👈🏼 #ciąża #kobietawciąży #eksperymentspoleczny #dzieńdobrytvn #polska ♬ dźwięk oryginalny - Dzień Dobry TVN

Rzeczywistość bywa brutalna

Choć nietrudno wyobrazić sobie, że kobiecie w ciąży ciężko jest stać w kolejce, czy w autobusie, wielu ludzi zdaje się niestety ten fakt ignorować. – Bardzo rzadko spotykam się z sytuacją, w której ktoś z własnej woli wstaje z fotela w tramwaju – opowiada nam Kasia, która jest już w 8. miesiącu ciąży. – Żeby do tego doszło, muszę stanąć bezpośrednio przed daną osobą i tak, żeby ona wiedziała, że inni to widzą – dodaje.

– Co ciekawe, częściej to mężczyźni przepuszczają mnie w kolejce do kasy – mówi z kolei Jagoda, która już lada chwila powita na świcie swoją drugą córeczkę. – Kobiety udają, że mnie nie widzą! A przecież większość z nich była kiedyś w takiej samej sytuacji! – dodaje. – Pamiętam, jak w dużym i popularnym sklepie meblowym, para starszych osób, stanęła sobie z koszykiem do kasy pierwszeństwa i uparcie przesuwała się w przód, nie oglądając za siebie. Dopiero pani kasjerka, gdy mnie zauważyła, poprosiła na przód.

Dobrze, gdy się trafi na życzliwą osobę

Kobieta podkreśla, że tak naprawdę jest tylko jeden sklep, w którym ciężarne mogą się czuć naprawdę bezpieczne i zaopiekowane. – W Rossmannie chyba jest taki wewnętrzny regulamin, że kasjerki mają obowiązek wypatrywać kobiet z brzuchem – mówi Kasia. – W tej drogerii zawsze jestem traktowana jak królowa! - żartuje.

W innych miejscach jest już różnie. Wszystko zależy od tego, na jakich ludzi w danym momencie ciężarna trafi. Raz będą bardziej życzliwi, innym razem mniej. Kobiety w ciąży często także krępują się tego, by wprost poprosić o przepuszczenie w kolejce. A bywa, że ich ciąży po prostu nie widać – tak to jest w gruncie rzeczy przez ponad połowę ciąży. 

Jakie jeszcze prawa przysługują kobietom w ciąży?

Kobiety w ciąży! Nie bądźcie takie nieśmiałe! Jeśli same "wstydzicie” się poprosić o ustąpienie miejsca, czy przepuszczenie w kolejce, zróbcie to dla swojego dziecka. Przecież jeżeli ciężarna stoi w autobusie, a ten gwałtownie zahamuje, może dojść nawet do nieszczęścia!

Warto tu dodać, że kobietom w ciąży oraz w połogu przysługują jeszcze inne, następujące przywileje:

Zobacz także:

Chamstwo i bezpodstawne nacinanie krocza muszą się skończyć! Zacznijmy Rodzić po Ludzku

Tego stylistka ci nie powie. Czy przedłużanie rzęs w ciąży jest bezpieczne?

Taki kolor w toalecie oznacza kłopoty. Podpowiadamy, kiedy zgłosić się do lekarza