Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Jeśli twoje dziecko pisze tylko drukowane litery, może mieć problem. Trzeba się tym zająć jak najwcześniej
Beata Łajca
Beata Łajca 28.01.2024 11:23

Jeśli twoje dziecko pisze tylko drukowane litery, może mieć problem. Trzeba się tym zająć jak najwcześniej

rozwój motoryki małej
fot. materiały własne

Dziecko nie lubi układać klocków, nie chętnie je sztućcami, albo nie potrafi zapinać guzików. To jedne z pierwszych sygnałów, że coś niedobrego dzieje się z małą motoryką. Jeżeli nie zareagujesz w porę, potem będzie dużo gorzej.

Mała motoryka odpowiada za wiele czynności, a jej zaburzenia skutkują czymś więcej niż tylko brzydkim pismem. Czym jest motoryka mała, jak rozpoznać jej zaburzenia i jak ją wspierać?

Co to jest motoryka mała

Motoryka mała to nic innego jak ruchy dłoni i palców. Bardziej dokładnie można to wytłumaczyć jako sprawność dłoni i precyzję jej ruchów. Zdrowo rozwinięta motoryka mała jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania, nie tylko w wieku dziecięcym, ale także w dorosłości. Zaburzenie jej rozwoju, niewykryte odpowiednio wcześnie, będą sprawiać dyskomfort przy wielu codziennych czynnościach.

Sprawne dłonie są niezbędne nie tylko do nauki pisania. Odpowiadają za poprawne i pewne chwytanie przedmiotów. Są potrzebne do czynności takich jak zapinanie guzików, zasuwanie zamków, wiązanie butów i wiele innych.

Motoryka mała jest uzależniona od ogólnej sprawności fizycznej, czyli motoryki dużej. To kolejny powód, aby przypomnieć, jak ważny jest ruch dla całego rozwoju dziecka. Maluch, który ma problemy z koordynacją swojego ciała, będzie także miał trudności z pisaniem czy wiązaniem butów.

Beata (100).jpg
fot. Portal Parentingowy

Jak rozpoznać zaburzenia rozwoju motoryki małej

Źle rozwiniętą motorykę małą można zauważyć już u malutkich dzieci. Pierwszym sygnałem może być niechęć do zabaw, które wymagają sprawności dłoni, takich jak lepienie z plasteliny, układanie klocków, zabawa sorterami, czy rysowanie.

W drugiej kolejności, gdy dziecko staje się coraz bardziej samodzielne, można zauważyć trudności z jedzeniem sztućcami, zapinaniem guzików, zamków, czy sznurowaniem butów

Niestety rodzice często niepokoją się dopiero wtedy, gdy pojawiają się trudności dziecka z opanowaniem starannego pisma. Maluch, który ma nieprawidłowo rozwiniętą motorykę małą, nie potrafi poprawnie trzymać długopisu. Pisze nieczytelnie i brzydko, trudno mu trzymać się linii, a jego prace plastyczne są wyjątkowo proste i nieestetyczne. 

Jak wspierać rozwój motoryki małej

Na początku warto zadbać o to, żeby maluch miał dużo ruchu, w każdej postaci. Może biegać, wspinać się, a nawet czołgać. Najlepiej wybrać to, co dziecko po prostu lubi robić. A jeżeli nie przepada za aktywnością fizyczną, rodzice powinni proponować wspólne spędzanie czasu w ruchu. Można grać razem w piłkę, lub po prostu jeździć na rowerze.

W drugiej kolejności powinniśmy wybrać odpowiednie zabawki – takie, które będą rozwijać sprawność małych dłoni i paluszków. Wśród nich najlepiej sprawdzają się sortery kształtów, różnego rodzaju klocki, wieże z okręgów, plastelina, czy piasek sensoryczny.

Zabawy bezcenne dla rozwoju małej motoryki to chociażby nawlekanie koralików na sznurek, rysowanie czy wycinanie. Kiedy jest ciepło, warto pozwolić na zabawę w piaskownicy, przy pomocy foremek lub bez. Na spacerze można zbierać liście, czy zrywać kwiaty – to także będzie wspierać rozwój małej motoryki.

Beata (99).jpg
fot. Portal Parentingowy

Ćwiczenia na motorykę małą

Kiedy dziecko ma stwierdzone zaburzenia w rozwoju małej motoryki, jego terapia zaczyna się od pracy nad sprawnością całego ciała. Dlatego pierwsze ćwiczenia przypominają zwykłe zajęcia gimnastyczne. Jeżeli koordynacja ruchowa dziecka jest wystarczająca, specjaliści włączają wtedy terapię ręki.

Wiele ćwiczeń usprawniających małą motorykę można wykonać z dzieckiem w domu, bez konieczności kupowania jakiegokolwiek sprzętu. 

W tych dwóch filmach znajdziesz pomysły na ćwiczenia z wykorzystaniem zwykłych domowych przedmiotów.

Zobacz także:

Przedszkole wprowadziło zakaz dla rodziców. Większości zrobiło się wstyd

W przedszkolu aniołek, a w domu urządza piekło. Dlaczego dziecko się tak zachowuje?

Najdroższe publiczne żłobki w Polsce. Tu rodzice płacą krocie [MAPA]