Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Pocenie się niemowlaka
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Pocenie się niemowlaka

Pocenie się niemowlaka
pixabay.com

Kiedy występuje pocenie u niemowlaka?

Pocenie u niemowlaka występuje najczęściej na główce, karku, rączkach i nóżkach. Zazwyczaj dzieje się to u dzieci ruchliwych, mających skłonność do energicznej zabawy. Takie nadmierne, patologiczne wydzielanie potu, może być symptomem krzywicy. Obecnie choroba ta występuje rzadko, ponieważ profilaktycznie podaje się dziecku witaminę D.

Wzmożone pocenie jest też związane z wywoływaną przez infekcje gorączką, a także przy zapaleniu mózgu albo niewydolności krążeniowo-oddechowej. Może się to też zdarzyć gdy dziecko jest przegrzane, na przykład przez zbyt ciepłe ubranie. Czasem występuje też po przebyciu choroby.

Kolejnym symptomem jest spocony kark i główka dziecka w czasie snu. Takie pocenie niemowlaka sprawia, że poduszka jest tak mokra, że trzeba ją wymienić. To również powinno zasugerować, że pokój, w którym śpi maluszek, jest zbyt mocno ogrzany albo dziecko jest zbyt mocno przykryte.

Czasami poceniu się naszej pociechy towarzyszy przykry zapach. To jest przesłanka, która może świadczyć o mukowiscydozie, bo właśnie podczas tej choroby w pocie znajduje się dużo chlorków powodujących specyficzna woń.

Najczęściej jednak nadmierne pocenie się nie oznacza poważnych dolegliwości. Z powyżej wymienionych przyczyn najczęstszą jest przegrzewanie dziecka. Sprawdzając czy nie jest mu za gorąco, dotknijmy jego karku. Jeśli poczujemy, że jest mokry, to warto nieco rozebrać dziecko lub przykryć je nieco lżej.

Dlaczego dziecko bardzo poci się w nocy?

Organizm poci się, aby uregulować swoją temperaturę, zapobiegając przegrzaniu. Reaguje na to jak bardzo ciepłe jest otoczenie. Trzeba sprawdzić, czy dziecko nie jest zbyt ciepło ubrane albo czy nie leży pod zbyt grubą kołdrą.

W żadnym wypadku nie należy od razu zakładać, że to poważna choroba i próbować leczyć malucha na własną rękę. Zwłaszcza pod żadnym pozorem nie powinno się zwiększać dziecku dawki witaminy D z obawy, że może to być krzywica.

Kiedy pocenie u niemowlaka powinno nas zaalarmować?

Jeśli zauważymy obfite pocenie niemowlaka należy przyjrzeć się możliwym przyczynom. Nie zakładajmy od razu najgorszego, na początku warto sprawdzić, czy temperatura pomieszczenia jest optymalna, czyli od 20 do 22 stopni Celsjusza. Jeśli dziecko nie ma zimnych rąk i nóg, to znaczy że temperatura jest dla niego odpowiednia.

Może się zdarzyć tak, że kończyny niemowlęcia są ciągle wilgotne, bez względu na temperaturę. Niekiedy jest to po prostu indywidualna cecha danego dziecka i mija z czasem. Nadmierna potliwość może być oznaką alergii, stresu, grypy i przeziębienia, a także problemów z tarczycą.

Gdy zmniejszenie temperatury i lżejsze ubieranie dziecka nie pomaga, jest to sygnał, że należy udać się do lekarza. Ten zleci odpowiednie badania, mogące dotyczyć zawartości fosforu i wapnia w organizmie, a także hormonów.

Tagi: Dziecko