Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > 15. tydzień ciąży
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:14

15. tydzień ciąży

15. tydzień ciąży
pixabay.com

Dziecko mierzy obecnie około 11 centymetrów, a jego masa może dochodzić do 75 gramów. Twój bobas nie próżnuje i może podwoić swój rozmiar w ciągu najbliższych dwóch tygodni, a więc mama powinna przygotować się na zauważalne powiększanie się ciążowego brzuszka. 

Dziecko w 15. tygodniu ciąży

Co się dzieje w macicy? Czynności wykonywane przez łożysko pochłaniają sporo energii. Nerki płodu filtrują płyny przepływające przez ciało dzidziusia, pozbywając się toksyn przez organizm mamy. Układ moczowy płodu jest wykształcony by produkować bardzo niewielkie ilości moczu – mniej więcej objętości łyżeczki od herbaty. Malutki pęcherz moczowy napełnia się i opróżnia co około 30 minut, przygotowując się w ten sposób do przyszłego wypełniania pieluszek.

W życiu płodu zachodzi ważna przemiana – kończą się kształtować narządy płciowe, dzięki którym podczas badania USG można dowiedzieć się, czy w brzuchu mamy rośnie córeczka, czy też może synek. Potwierdzenie płci dziecka będzie możliwe w ciągu dwóch najbliższych tygodni. 

Jeżeli spodziewasz się dziewczynki, w piętnastym tygodniu ciąży jej jajniki są już w pełni rozwinięte i przemieszczają się z brzucha w kierunku miednicy. Jajniki produkują tysiące jajeczek, które zapłodnione w przyszłości mogą stać się twoimi wnukami. W twojej macicy rośnie chłopczyk? Jego jądra również są już ukształtowane. 

W 15. tygodniu ciąży twoje maleństwo coraz mniej przypomina komórkowy twór z pierwszych tygodni ciąży, za to wyglądem zaczyna przypominać dziecko, które będziesz mogła przytulić po porodzie. Uszy nareszcie przemieszczają z szyi ku górze się w miejsce docelowe. Oczy przesuwają się z tyłu głowy na przód twarzy, a nad oczodołami powoli zaczynają zaznaczać się brwi.

Zmieniają się też proporcje ciała dziecka – nogi stają się dłuższe od rąk. Co do rąk, maluszek w brzuchu mamy potrafi już zaciskać dłonie w pięści. Najważniejszą jednak umiejętnością związaną z 15. tygodniem ciąży jest umiejętność rozpoznania nastroju mamy.

Kobieta w 15. tygodniu ciąży

Kobieta w 15 tygodniu ciąży może zacząć narzekać na bóle kręgosłupa, ze względu na systematycznie powiększający się brzuch i przeniesienie środka ciężkości do przodu. Warto uzupełnić swoją garderobę o ubrania ciążowe – wygodne spodnie z elastycznym pasem. ciążowe spódnice oraz tuniki. Świetnie sprawdzi się obuwie na płaskiej podeszwie. Zwróć uwagę, żeby nie uciskało stóp, które mogą zacząć puchnąć. Niektóre panie w 15 tygodniu ciąży mogą skarżyć się na zgagę – warto skorzystać z naturalnych sposobów radzenia sobie z tą przypadłością, a po środki farmakologiczne sięgać w ostateczności i po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę lub farmaceutą.

15. tydzień to również okres wzmożonego apetytu. Ciężarna może odczuwać nieograniczoną wręcz potrzebę pochłaniania pokarmów. Owszem, zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży rośnie względem czasów, kiedy nie miało się dziecka w brzuchu, lecz płód nie potrzebuje dawki kalorii zbliżonej nawet do dorosłego człowieka. Zwiększony apetyt to sprawka hormonów, nie dziecka i należy o tym pamiętać. Przede wszystkim należy pamiętać, aby jeść zdrowo, owoce to lepsze przekąski niż żelki a risotto z kurczakiem i warzywami to lepszy obiad niż kebab i pizza.

W 15. tygodniu poza apetytem zwiększa się też ilość wydzieliny z pochwy kobiety. Nie jest to nic niebezpiecznego ani nie powinno niepokoić. Większa ilość wydzieliny związana jest z lepszym ukrwieniem pochwy i zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Wydzielina ta pomaga chronić dziecko przez zakażeniami. Ciężarna nie powinna zaniedbać w tym okresie higieny intymnej, regularna zmiana wkładek i bielizna z naturalnych materiałów powinny zapobiec problemom.

Wiele dolegliwości ciążowych można złagodzić dzięki odpowiednio dostosowanym aktywnościom sportowym – sprawdź, czy w twojej okolicy odbywają się zajęcia dla kobiet w ciąży.

Badania w 15. tygodniu ciąży

Kalendarz badań w 15. tygodniu ciąży nie należy do szczególnie napiętych. Może jednak być tak, że ciężarna zostanie skierowana na wykonanie testu potrójnego. Będzie to mieć miejsce w przypadku, gdy:

  • urodziła wcześniej dziecko w wadami genetycznymi,

  • ma więcej niż 35 lat,

  • w rodzinie były przypadki chorób genetycznych,

  • nie wykonała testu podwójnego PAPPA.

Podczas tego testu badane są poziomy beta-HCG, wolnego estriolu i alfa-fetoproteinty. Próbka pobierana jest z niewielkiej ilości krwi a następnie poddawana analizie biochemicznej.

Bibliografia

Tagi: Dziecko